امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه شماره گذاري خودروها در ايران
#1سيستم و نحوه شماره گذاري خودروها در ايران، داستاني نسبتاً جالب و طولاني دارد، به گونه ای که تا کنون قوانين و شرايط متفاوتي براي پلاك هاي خودرو، چگونگي تعويض و همچنين ابعاد آنها تصويب و اجرا شده و گاه نيز در زمان اجرا به فراموشي سپرده شده است.

پلاك هاي ابتدايي متشكل بود از نام شهر و حدود چهار عدد كه در بالاي نام شهر قرار داشت. بعدها با افزايش خودرو، يكي از حروف الفباي فارسي نيز به نام شهرها افزوده شد و سپس نوبت به پلاك هايي رسيد كه نام شهر با عدد دو رقمي تركيب شد و پلاك هاي خاطره انگيزي را ساخت كه هنوز مطمئناً ماشين بازهاي آن روزها، خاطرات فراواني با آن پلاك ها دارند؛ مانند: تهران ۲۸، تهران۴۲و... .

در سال ۱۳۶۹كار به جايي رسيد كه سيامك شايقي، نام فيلم خود را رنو تهران ۲۹گذاشت و اين نامگذاري دليلي است بر اهميت پلاك ماشين ها در آن سال هاي نه چندان دور.

در دهه هفتاد، نوبت به طرح تعويض پلاك و پلاك هاي ليزري رسيد. خودروها با پلاك هاي ليزري در خيابان ها رفت و آمد مي كردند، نصب پلاك ليزري روي خودروها با عرضه پرايد به بازار خودرو كشور تقريباً همزمان بود.

در سال ۱۳۷۸با آمدن پلاك هاي ليزري، مسئولين تصميم گرفتند كه بايد همه پلاك هاي خودروها يكسان شوند و اين نوع پلاك روي همه خودروها نصب شود؛ بنابراین، طرح تعويض پلاك در سطح كشور آغاز شد و تا به آنجا رسيد كه مالكان خودرو، موظف به دريافت برچسب تعويض پلاك شدند و بابت آن برچسب ها نيز در آن روزگار مبلغي از آنها گرفته شد و بماند كه اين برچسب ها و نصب آنها روي شيشه جلوي خودروها چه داستان ها و خساراتي را براي صاحبان خودروها به راه انداخت، ولي، اين طرح، هيچ گاه اجرايي نشد و به خاطر ها بيوست!

در سال هاي اخير و دهه هشتاد، نوبت به پلاك هاي ملي رسيد كه هم داراي ابعاد و طرحي جديد بود و هم در نوع شماره گذاري و چيدمان اعداد و حروف در كنار يكديگر بديع به نظر مي رسيد.

كُدهاي دو رقمي كه در سمت راست اين پلاك ها بود، معرف محل سكونت و آدرس شهر و منطقه اي بود كه مالك خودرو در زمان خريد خودرو به اداره شماره گذاري اعلام كرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلي و شايد دليلي كه باعث نصب اين نوع پلاك بر خودروها شد، در اين بود كه اين پلاك به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالك خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصي ديگر پلاك انتقال نمي يافت و پلاك تنها به شخص تعلق داشت و با تغيير وسيله نقليه، شخص همواره از پلاك ثابتي استفاده مي كند.

با توجه به افزايش روزافزون خودرو در سطح شهرها و تمايل مالكيت دست کم يك خودرو براي هر خانواده، به نظر مي رسد كه به زودي اين كُدهاي دو رقمي نيز به پايان خواهد رسيد و بايد شاهد پلاك هاي جديد و يا اعداد و حروفي جديد روي پلاك ها باشيم.

هم اکنون نيز تعويض پلاك موتور سيكلت ها و ملي شدن پلاك اين وسيله نقليه در حال اجرا است و مالكان موتور سيكلت ها بنا بر جدول اعلام شده برای تعويض پلاك با در دست داشتن مدارك مورد نياز به محل هاي مخصوص اجراي اين طرح م روند.

بنانبراین، اگر كمي كنجكاو باشيد، شايد ديدن پلاك های متفاوت و جديد در سطح شهر محل سكونت شما، برايتان جالب به نظر برسد و بخواهيد بدانيد كه اين خودرو به كدام شهر تعلق دارد و از كجا به شهر شما آمده است!

اگر در تهران سكونت داريد، ديدن پلاك هاي با كُدهاي ايران ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴ ، ۵۵، ۶۶، ۷۸، ۸۷، ۲۱ و حتي ۶۸ برايتان غريبه نيست و شايد تنها برای نخستين بار، حس كنجكاوي شما را تحريك كرده باشد، چرا كه اين كُدها، همگی به تهران و حومه و در دورترين منطقه به شهرستان البرز تعلق دارند، ولي ديدن پلاك هاي 91، 72، 56، 46و... آدم هاي كنجكاو را به تكاپو وامي دارد تا بدانيد كه اين خودرو از كجا آمده و مالك آن اهل كدام نقطه از ايران است.

گفتنی است، چگونگی منطقه بندی پلاک های شخصی و این که کدام شهر با چه شماره ای مشخص شده، همواره یکی از پرسش های مردم بوده است.

چگونگي منطقه بندي پلاك هاي ملي به شرح زیر است:

آذربایجان شرقی (تبريز) كُد هاي: ۱۵ـ ۲۵ـ ۳۵

آذربایجان غربي (اروميه) كُدهاي: ۱۷ـ ۲۷

اردبيل (اردبيل) كُد: ۹۱

اصفهان (اصفهان) كُدهاي: ۱۳ـ ۲۳ ـ ۴۳

ايلام (ايلام) كُد: ۹۸

البرز (كرج) كُدهاي: ۶۸ـ ۷۸

بوشهر (بوشهر) كُدهاي: ۷۸ـ ۵۸

تهران (تهران) كُدهاي: ۱۱ـ ۲۲ـ ۳۳ـ ۴۴ـ ۵۵ـ ۲۱ـ ۶۶ـ ۷۷ـ ۸۸ـ ۹۹

چهارمحال بختياري (شهركرد) كُدهاي:۷۱ـ ۸۱

خراسان (مشهد) كُدهاي: ۱۲ـ ۳۲ـ ۴۲

خوزستان (اهواز) كُدهاي: ۱۴ـ ۲۴-۳۴ـ ۳۵

زنجان (زنجان) كُدهاي: ۹۷ـ ۸۷

سمنان (سمنان) كُدهاي: ۸۶ـ ۹۶

سيستان و بلوچستان (زاهدان) كُدهاي: ۸۵ـ ۹۵

فارس (شيراز) كُدهاي: ۶۳ـ ۷۳ـ ۸۳

قزوين (قزوين) كُدهاي: ۷۹ـ ۸۹

قم (قم) كُدهاي: ۱۶ـ ۲۶ـ ۳۶

كردستان (سنندج) كُدهاي: ۵۱ـ ۶۱

كرمان (كرمان) كُدهاي: ۴۵ـ ۶۵

كرمانشاه (كرمانشاه) كُدهاي: ۱۹ـ ۲۹

كهگيلويه بويراحمد (ياسوج) كُد: ۴۹

گلستان (گرگان) كُدهاي: ۵۹ـ ۶۹

گيلان (رشت) كُدهاي: ۴۶ـ ۵۶ـ ۷۶

لرستان (خرم آباد) كُدهاي: ۳۱ـ ۴۱

مازندران (ساري) كُدهاي: ۶۲-۷۲ـ ۸۲ـ ۹۲

مركزي (اراك) كُدهاي: ۴۷ـ ۵۷

هرمزگان (بندرعباس) كُدهاي: ۸۴ـ ۹۸

همدان (همدان) كُدهاي: ۱۸ـ ۲۸

يزد (يزد) كُدهاي: ۵۴ ـ ۶۴
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }