امتیاز موضوع:
  • 28 رای - 2.68 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه ی اسمبل کردن کامپیوتر
#1
Package_favorite 
راهنمای اسمبل کردن کامپیوترقبل از اسمبل کردن کامپیوتر نکات زیر را حتما در نظر داشته باشید :

- هنگام خارج کردن قطعات از داخل بسته بندی دقت لازم را بکار ببرید .

- هنگام جابجایی مادربورد از لبه های کناری آن استفاده نمایید . ( به قطعات روی برد دست نزنید )

- هنگام نصب حافظه ، پردازنده و خنک کننده ، مادربورد را از جعبه خارج نموده و آن را روی سطحی کاملا صاف ، سفت و ضدالکتریسیته ساکن قرار دهید .

- در زمان بستن کامپیوتر روی سینی کیس دقت کنید که قطعات تیز روی CASE موجب خراشیدگی و شکستگی قطعات مادربرد نشوند . همچنین دقت کنید که مادربرد باید کاملا صاف و بدون فشار روی سینی قرار گیرد چون قطعاتی که تحت فشار هستند ، پس از گرم شدن از حمل اتصال خود جدا خواهند شد .

- تمام چیپ ست های روی برد ظریف و حساس هستند و نباید آنان را لمس نمود .

- پرهیز از تجمع و تخلیه الکتریسیته ساکن از موارد حیاتی اسمبل کردن است . به همین جهت در هنگام کار باید از دستبند تخلیه الکتریسیته ساکن استفاده نمایید و یا اگر مجبور شدید که بدون دستبند کار کنید قسمتی از دست در هنگام کار با بدنه کیس در ارتباط باشد .

- استفاده از واشرهای مخصوص ( معمولا قرمز رنگ ) که بین پیچ و سطح مادربورد قرار گیرند تا حد زیادی در روند نصب صحیح مادربورد کمک خواهد کرد .

- کابلها داخل کیس باید طوری بسته شوند که تبادل حرارت کیس بطور صحیح انجام پذیرد .

- پس از نصب تمام قطعات و بستن پیچها و اتصال کابلها و قبل از روشن کردن کامپیوتر دقت کنید پیچ ، آچار و یاهرگونه قطعه فلزی دیگر که موجب اتصال قطعات به یکدیگر شوند را قبلا از سطح برد و قطعات مربوط به آن دور کرده باشید .

- پس از روشن کردن کامپیوتر هرگز به قطعات آن دست نزنید و از بازوبسته کردن پیچها و سیمها و قطعات جدا خوداری کنید در صورت نیاز حتما کامپیوتر را خاموش کرده برق آنرا از دوشاخه جدا کنید .

- فقط تجهیزات USB مانند چاپگر و ماوس و غیره را می توان بدون خاموش کردن کامپیوتر قطع و وصل نمود . تجهیزات دیگر مانند صفحه کلید و ماوسهای معمولی ( PS2 ) و چاپگرهای PARALLEL را اگر در هنگام روشن بودن کامپیوتر قطع و وصل نمایید موجب سوختن چیپ ست کنترل روی مادربورد می شود .
[عکس: lt4cnmv9css0dekxbo2i.jpg]
پاسخ }
#2
Package_favorite 
ترتیب اسمبل کردن

1) مطالعه کتابچه راهنما

با مطالعه کتابچه قبل از شروع ، می توان به مقدار زیادی در وقت صرفه جویی کرد و اطلاعات مهمی بدست آورد .

2) نصب پردازنده مرکزی (CPU )

نکات مهم در نصب پردازنده :

- از تماس پینهای پردازنده با دست یا هر شی دیگری خودداری کنید .

- در هنگام بیرون آوردن پردازنده از داخل بسته و قرار دادن آن روی سوکت حتما مراقب کج نشدن پایه های آن باشید . در هنگام قراردادن پردازنده های AMD و اینتل بر روی سوکت دقت نمایید زیرا این سوکتها بخاطر طراحی ساختشان بسیار حساس بوده و کوچکترین اشتباهی در قرار دادن پردازنده باعث کج شدن یا شکستن پین های سوکت خواهد شد .

- از آغشته کردن خنک کننده پردازنده به خمیر سیلیکون خودداری نمایید زیرا فن به مقدار لازم به این خمیرآغشته است .

- استفاده از یک فن خوب پیشنهاد می شود . دقت کنید که شل بودن فن باعث بالارفتن درجه حرارت و بیش از اندازه سفت بودن آن باعث تاب برداشتن برد و به مرور زمان خراب شدن سوکت پردازنده خواهد شد . پس توصیه می شود که از یک فن استاندارد استفاده نمایید .

- هنگام بستن فن مخصوصا در سوکتهای LGA 775 حتما دقت داشته باشید که چهار جک آن کامل و درست بسته شده باشد . چون در غیر این صورت حتی اگر یکی از چهار پایه ها درست بسته نشده باشد باعث بالارفتن درجه حرارت پردازنده و مشکلات خاص آن خواهد شد .نصب : قبل از نصب پردازنده دقت نمایید که آیا اتصال دهنده پردازنده دارای

سوکت ZIF است یا خیر .سوکت ZIF نوعی سوکت با اهرم متحرک است که از آن برای نگهداری پردازنده در مکانی که نصب می شود استفاده می گردد .


اگر اتصال دهنده شما دارای چنین سوکتی بود ابتدا اهرم آنرا بالا ببرید به طوری که این اهرم تقریبا عمود براتصال دهنده قرار گیرد .سپس پردازنده را از جهت پایه یک آن که مارک شده با پایه یک سوکت تطبیق داده و به آرامی پردازنده را بر روی اتصال دهنده فشار دهید تاپینهای پردازنده در شکافهای اتصال دهنده قرار بگیرند .

اگر هنگام فشار دادن پردازنده حس کردید که پینها به راحتی در سوراخها جای نمی گیرند احتمالا پینهای پردازنده کاملا در راستای سوراخ های اتصال دهنده

قرار نگرفته اند .بنابراین از وارد کردن نیروی بیشتر خودداری کرده ، پردازنده را خارج نموده و مجددا سعی کنید آن را در جهت درستی بر روی اتصال دهنده قرار دهید .پس از آن که پردازنده کاملا بر روی اتصال دهنده نصب شد اگر سوکت ZIF داشتید اهرم آن را پایین آورید .


در غیر اینصورت پردازنده بر روی مادربرد نصب شده است .

تنها موردی که باید پس از نصب پردازنده چک کنید این است که هیچ فاصله ای بین پردازنده و اتصال دهنده وجود نداشته باشد .


سپس فن را روی سطح پردازنده قرار داده و اهرمهای آنرا قفل نمایید .


3) نصب حافظه ( RAM )

نکات مهم در نصب حافظه :

- دقت داشته باشید در هنگام نصب حافظه فشار بر روی حافظه کاملا وارد شود چون حافظه وسوکت آن از حساسیت زیادی برخوردار می باشند .

نصب : حافظه را در جهت صحیح روی شکاف مربوطه قرار داده و باقرار دادن دو دست در دوطرف رم و فشاردادن آن روی شکاف آنرا قفل نمایید .


4 ) نصب مادربورد داخل کیس

- درهنگام قراردادن مادربورد داخل کیس دقت کنید ، زیرا ممکن است براثر تماس بستهای فلزی با کف مادربورد تراکهای پشت مادربورد آسیب ببیند( که به صورت مکرر برای کاربران اتفاق افتاده است . )

- در هنگام گذاشتن مادبورد داخل کیس دقت داشته باشید که مادربورد به سینی کیس اتصال نداشته باشد .

- هنگام بستن پیچها مراقب باشید که پیچ گوشتی از دستتان رها نشود .

- درهنگام گذاشتن مادربورد داخل کیس دقت نمایید . که براثر شل یا سفت بستن پیچهای اتصال ، مادربورد تاب برندارد . که تاب برداشتن مادربورد در طول زمان باعث سردی قلع چیپ ستها یا سوکت پردازنده شود .

برای نصب ، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :1) نصب back panel داخل کیس . در پشت کیس ها یک نوار فلزی نازک وجود دارد که به آن غلاف ورودی و خروجی ها یا input/output shield می گویند .


از طریق حفره های موجود روی این غلاف امکان ارتباط و دسترسی از خارج شدن از کیس با پورت های مادربورد ( پورت کی برد ، پورت USB و ... ) که در درون کیس قرار دارند فراهم می آید .بر روی این غلاف معمولا جای پورت های مختلف برجسته شده یا خط چین شده و آماده جداسازی هستند .در اکثر موارد اگر مادربورد و کیس هردو استاندارد باشند با تطبیق پورت های مادربورد با آن و شکاندن و درآوردن کاور پورت های مورد نظر از روی غلاف کیس آماده استفاده می شود .


2 ) سوراخهای روی مادربورد را با سوراخهای کف کیس مقایسه


نموده و سپس پایه های فلزی را که برای متعادل نگه داشتن

مادربورد هستند در سوراخ هایی از کیس که مادربورد به آنها پیچ می شودمحکم نمایید .


کار اصلی این پایه ها جلوگیری از اتصال مابین مادربورد و سطح کیس است .


سپس مادربورد را روی پایه ها قرار داده و واشرهای کائوچویی را در محل پیچها قرار داده و واشرهای کائوچویی را در محل پیچها قرار داده و مادربورد را بوسیله پیچها روی کیس محکم نمایید .3 ) اتصال کابل USB جلوی کیس ( هنگام اتصال دقت لازم را به عمل آورید زیرا در صورت اتصال اشتباه ، هم باعث از بین رفتن مادربورد و هم سوختگی دستگاهی که به پورت جلو متصل کرده اید خواهید شد . ) ( بهتر آن است که هیچ گاه از این پورت استفاده نکنید . )4 ) اتصال کابلهای چراغ هارد ، reset ، کلید روشن شدن سیستم چراغروشن شدن سیستم و اسپیکر . جهت اتصال این کابلها به کتابچه راهنما مراجعه نمایید .


زیرا محل اتصال این کابلها برای مادربوردهای مختلف ، متفاوت است .5 ) اتصال سوکتهای USB پشت کیس .

نصب هارد دیسک ( HDD )

- هنگام نصب ه ارد مراقب ضربه زدن ، تکان شدید و الکتریسیته ساکن باشید .

چون هارد به ضربه حساسیت زیادی دارد .نصب : هارد را داخل کیس قرار داده و پیچهای مخصوص آنرا ببندید .

هارد را در محلی قرار دهید که کمترین تداخل را با قطعات دیگر داشته و به راحتی کابلهای data و power آن نصب شود و به راحتی تبادل حرارت در اطراف آن انجام گیرد و در صورت لزوم از فن مخصوص هارد استفاده نمایید .نکته 1 : اگر هارد دیسک شما دارای دو کانکتور molex و ( 4 پین ) و یا کانکتور sata باشد باید یکی از کانکتورها را به هارددیسک نصب کنید .

نکته 2 : سعی کنید از کانکتور sata منبع تغذیه برای تامین ولتاژ هاردیسک استفاده کنید چون مبدل کانکتور molex به sata موجود در مادربوردها فاقد کابل جریان 3.3 ولت است که این مسئله باعث بروز مشکلاتی در هنگام فعالیت هاردیسک می شود .6 ) نصب فلاپی درایو ( FLOPPY DRIVE )در صورت نیاز سیستم به فلاپی درایو ، فلاپی درایو را در داخل کیس قرار داده و پیچهای آن را ببندید .

از آن جا که فلاپی در کیس جای خاصی دارد نیازی به تنظیم ندارد و فقط باید پیچهای آنرا که پیچهای مخصوص فلاپی است ببندید .


7)نصب CD-ROM,DVD ROM,CD-RW

محل هر کدام را داخل کیس مشخص کرده و پوشش متناظر را از جلوی کیس بردارید .


آنها را یکی یکی در محل مورد نظر قرار داده پیچهای آنرا ببندید .

و سپس کابلها را متصل نمایید .


8) نصب کارت گرافیک ( GRAPHIC )

محل قرار گرفتن کارت گرافیک روی برد ، اسلات AGP ( که جدیداً جای خود را به اسلات PCI-E داده اند ) می باشد . کارت را از لبه های آن گرفته و آنرا به آرامی جا بزنید . سپس بوسیله پیچ کارت را روی کیس محکم ببندید .
9 ) نصب کارت صدا (SOUND CARD )

محل قرار گرفتن کارت صدا روی برد ( اگر ON BOARD نباشد ) اسلات PCI است . کارت را از لبه های آن گرفته و آنرا به آرامی جا بزنید . سپس بوسیله پیچ کارت را روی کیس محکم ببندید . یک سر کابل را به سوکت ورودی(CD-IN )و سرانتهایی آنرا به خروجی سوکت رویROM یا CD-DVD ROM متصل نمایید .


10) نصب مودم (MODEM )

محل قرار گرفتن مورد روی برد ، اسلات PCI است . کارت را از لبه های آن گرفته و آنرا به آرامی جا بزنید . سپس بوسیله پیچ کارت را روی کیس محکم ببندید .


11) نصب کارت TV

محل قرار گرفتن کارت TV روی برد ، اسلات PCI است . کارت را از لبه های آن گرفته و آن رابه آرامی جا بزنید . سپس بوسیله پیچ کارت را روی کیس محکم ببندید .


) نصب منبع تغذیه ( POWER SUPPLY )

- در مادربوردهای ABIT همیشه دقت کنید که از منبع تغذیه های مناسب استفاده نمایید .

- اگر برق محل زندگی یا محل کارشما دارای نوسان است حتما از محافظ ها و تثبیت کننده های برق موجود در بازار استفاده کنید .

- توان واقعی (real output ) منبع تغذیه انتخابی باید متناسب با توان مصرفی سیستم ( شامل مادربورد و قطعات دیگر ) باشد .

نصب : قراردادن منبع تغذیه مستلزم رعایت این نکته است که شما آن را به طور درست در محل مربوطه قرار دهید به طوری که فن بیرونی به سمت بیرون کیس و فن درونی که هوای داخل کیس را جمع می کند که به سمت داخل قرار گیرد سپس کابلهای برق مادربورد ، هارد ، فلاپی ، CD-ROM و فنهارا با رعایت نکات گفته شده در ابتدا ( احتیاطهای اولیه ) متصل نمایید .


13 ) نصب کابلهای DATA

- درهنگام نصب کابلهای DATA دقت نمایید زیرا در صورت عدم رعایت جهت و دقت کافی ، باعث کج شدن و خرابی پینهای IDE یا SATA می شوید .

نصب : کابلهایDATA را با رعایت حق تقدم ، که از هارد شروع می شود و به CD-ROM ختم می شود ، متصل نمایید .


نکته : قبل از قرار دادن قطعات اسمبل شده درون کیس از بوت شدن صحیح سیستم مطمئن شوید . زیرا در این حالت دیگر مجبور نخواهید بود دوباره قطعات را از داخل کیس خارج کنید که البته بسیاری از مشکلات مانند بوت نشدن و یا عدم نصب سیستم عامل می تواند بعد از قرار دادن سیستم درون کیس ایجاد شود
[عکس: lt4cnmv9css0dekxbo2i.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اسمبل کردن (سرهم بندی) قطعات کامپیوتر Alisa 10 5,256 ۰۹-۰۶-۱۳۹۱, ۰۲:۴۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisa