امتیاز موضوع:
  • 10 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نفقه چیست؟
#1

قانون ميزان دقيقي براي نفقه مشخص نكرده و بيان نكرده كه مثلا نفقه ي روزانه ي زن بيست هزار تومان باشد بلكه نفقه را بر مبناي نياز هاي متعارف و متناسب با وضعيت زن و منطبق با عرف زمان و مكان زندگي زوجين دانسته است .

اگر چه در قانون مدني و كيفري ايران نسبت به پرداخت نفقه تاكيد بسياري شده است تا به اين وسايل مردان ملزم به پرداخت حق و حقوق شرعي و قانوني همسر خود باشند اما در مواردي نيز به آنها اجازه داده شده است كه از پرداخت آن خودداري كنند و مهمترين چراغ سبز قانون مدني براي ندادن نفقه به زن ماده ي 1108 ق. م است كه ميگ.يد هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناعكند مستحق نفقه نخواهد بود . .. ..

طبق اين ماده عدم تمكين مجوزي براي ندادن نفقه است البته تمكين تابع عرف اقوام و نزديكان است .

در اصطلاح قانوني يا حقوقي تمكين عبارتست از براوردن نيازهاي شوهر واجابت كردن خواسته هاي مشروع او .
يكي از موارد داشتن رابطه ي زناشويي است كه در اين مورد تنها به جز موارد خاص شرعي و بيماري يا درخواست هاي خلاف شوون اخلاقي يا مغاير با سلامت جسم و روح زن بايد با همسر خود تمكين كند .

از موارد ديگر تمكين اقامت دراقامتگاه دايمي شوهر است يعني زن براي دريافت نفقه بايد در خانهي شوهر زندگي كند مگر يك استثنا و آن اينكه در خود عقد ازدواج شرطي غير از آن شده باشد كه زن در منزل ديگري يا خانهي ديگري زندگي كند .

اگر زن بدون دليل موجه و بدون موافقت شوهر خانه را ترك كند و حتي در خانهي پدر يا مادر خويش اقامت كند مرد ميتوتند ازدادن نفقه ي وي امتناع كند و ان را پرداخت نكند .

مورد ديگر الزام زن به حسن معاشرت با شوهر خويش است زني كه بدون دليل موجه از تمكين خودداري و رن ناشزه يعني نافرمان و خاطي ناميده ميشود و در اين صورت علاوه بر اينكه مرد از دادن نفقه معاف خواهد بود بلكه ميتواند تقاضاي طلاق وي را نيز از دادگاه بخواهد و ميتواند تجديد فراش ( زن ديگر اختيار كند ) كند .

سوء رفتار زن يا انتخاب شغلي مغاير با شوون اخلاقي و وظايف زناشويي و داشتن معاشران فاقد صلاحيت اخلاقي از ديگر موارد نشوز محسوب خواهد شد .البته تمكين به معناي تسليم بي چون چراي زن در مقابل مرد و پاسخ دادن به خواسته هاي نا مشروع وي نيست .چنانچه زن به دليل عذر شرعي يا مسايل پزشكي قادر به ايفاي وظايف زوجيت نباشد يا براي انجام واجب شرعي ناچار باشد به مسافرت برود واز شوهراجازه نگيرد ناشزه محسوب نميشود و نفقهي وي بر عهده ي شوهر است .

دومين چراغ سبز قانوني ازدواج موقت يا همان چيزي كه در اصطلاح عامه به آن صيغه مي گوييم .

طبق مادهي 1113كه ميگويد : در عقد منقطع زن حق نفقه ندارد مگر اينكه شرط شده باشد يا اينكه عقد مبني بر آن جاري شده باشد نفقه تنها منحصر به زني است كه به عقد دايم در آمده است در عقد يا ازدواج موقت زن مستحق نفقه نخواهد بود مگر اينكه در موقع عقد شرط شده باشد يا اينكه طرفين ابتدا با هم توافق كرده باشند .
پاسخ }
#2
سلام آيا بعد از جدايي هم ميشه نفقه رو مطالبه كرد؟
Dunnof
در کـــــودکــی...
در کـــُـدام بــــــــــــآزی ، راهــــــت نــَــدادنــد ،
کــــــه امـــــروز ، انـــــقَــدر دیـــــوانه وار
تــــشنـــه ی " بــــــــــازی کـَــردن " بــــــــا آدم هــــــــایی ؟
پاسخ }
#3
(۱۶-۰۵-۱۳۹۱, ۱۲:۱۴ ب.ظ)laleh joon نوشته:  سلام آيا بعد از جدايي هم ميشه نفقه رو مطالبه كرد؟
Dunnof

بله عزیزم میشه
پاسخ }
#4
مرسي از لطفت ميشه چند تا سوال ديگه بپرسم؟ درباره حقوق زنهاست.مثلا اجرت المثل و ساير حقوق لطفا1 (49)
در کـــــودکــی...
در کـــُـدام بــــــــــــآزی ، راهــــــت نــَــدادنــد ،
کــــــه امـــــروز ، انـــــقَــدر دیـــــوانه وار
تــــشنـــه ی " بــــــــــازی کـَــردن " بــــــــا آدم هــــــــایی ؟
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
بپرس عزیزم فقط اگه تاپیک مربوط به سوالت هست هر سوالتو توی تاپیک خودش بپرس
پاسخ }
#6
مرسي خانومي. ميشه لطفا درباره نحوه دريافت نفقه بعد از جدايي و ساير حقوقي كه ميشه مطالبه كرد واسم بگي هر چيزي حتي اگه واقعا ارزش نداشته باشه اما جيگرمو خنك كنه 1 (49)آيا دادخواست مهريه و نفقه يكيه؟يا جدا بايد اقدام كرد؟ و هر چيزي كه شما بلدي و ميتوني بهم بگي فدات شم مرسيييييييييي
در کـــــودکــی...
در کـــُـدام بــــــــــــآزی ، راهــــــت نــَــدادنــد ،
کــــــه امـــــروز ، انـــــقَــدر دیـــــوانه وار
تــــشنـــه ی " بــــــــــازی کـَــردن " بــــــــا آدم هــــــــایی ؟
پاسخ }
#7
(۱۶-۰۵-۱۳۹۱, ۱۲:۳۸ ب.ظ)laleh joon نوشته:  مرسي خانومي. ميشه لطفا درباره نحوه دريافت نفقه بعد از جدايي و ساير حقوقي كه ميشه مطالبه كرد واسم بگي هر چيزي حتي اگه واقعا ارزش نداشته باشه اما جيگرمو خنك كنه 1 (49)آيا دادخواست مهريه و نفقه يكيه؟يا جدا بايد اقدام كرد؟ و هر چيزي كه شما بلدي و ميتوني بهم بگي فدات شم مرسيييييييييي

عزیزم قبل از هر کاری حتما با یه وکیل اول مشورت کن من در حد اطلاعات خودم کمکت میکنم
در مورد دادخواست مهریه و نفقه هر دو رو میتونی در یک دادخواست تقاضا کنی
به دادخواست نفقه بیشتر و زودتر از تقاضای مهریه رسیدگی میشه یعنی که خلاصه بخوام بگم گرفتن نفقه راحت تر از گرفتن مهریه است
همه اون ماه هایی که به شما نفقه تعلق میگیره رو واستون محاسبه میکنن
به غیر از نفقه میتونی تقاضای حقوق در قبال کاری که در خونه همسرت کردی بکنی میتونی در قبال شیر دادن به بچه تقاضای حقوق بکنی
این حقوقی که به زن در قبال کار کردن در خونه شوهرش هست رو میتونی در صورت فوت همسر از ارث تقاضا کنی
پاسخ }
#8
سلام و درود به شما لطفا در مورد نحوه محاسبه نفقه بنويسيد كه چگونه و با در نظر گرفتن چه معيارهايي محاسبه مي شود و اينكه آيا نحوه محاسبه نفقه ربطي به ميزان مهريه هم مي تواند داشته باشد ؟ متشكرم
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  بررسی ابعاد حقوقی نفقه sima30 0 510 ۱۶-۰۹-۱۳۹۳, ۰۵:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: sima30