امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.79 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقش بازی در ایجاد خلاقیت و پرورش کودکان
#1
رسول گرامی اسلام(ص) می‏فرمایند: چه خوب و محبوب است كه فرزند انسان در خردسالی، بازی گوش و پر تلاطم و باشد تا این حالت طغیان آمیز او در بزرگسالی از شخصیتی سر برآورد كه از حلم و خویشتن داری و مقاومت و پایداری برخوردار باشد .
تعریف بازی :
بازی وسیله طبیعی كودك برای بیان و اظهار خود است . آلفرد آدلر روانشناس معروف می‏گوید: هرگز نباید به بازی‌ها به عنوان روشی برای وقت كشی نگاه كرد. برای درك بیشتر بازی كودكان، می‏بایست آنان را هنگام بازی مورد مشاهده قرار داد. آنان از طریق بازی، احساسات، ناكامی‌ها و اضطراب‌های خود را بیان می‏دارند.(ریاحی، ص5، 1380 )
بازی برای كودكان همانند كلام برای بزرگسالان است. فعالیت و بازی در واقع تلاش كودك برای كنار آمدن با محیط است كه او از این طریق خود را می‌یابد و دنیا را درك می‏كند .
انواع بازی
بر اساس نظر پیاژه، سه دسته اصلی بازی‌ها عبارتند از :
1- بازی‏های تمرینی: فعالیتی لذت بخش همراه با مهارت‌های بدنی . Play
2- بازی‏های سمبلیك (نمادی ): آن دسته از بازی‏ها هستند كه كودك، خود آن را درست كرده، به تنهایی بازی می‏كند و معمولا در این گونه بازی‏ها مقدار زیادی تقلید و وانمود سازی وجود دارد .
3- بازی‏های دارای قواعد و مقررات: این بازی‏ها، بازی‏های اجتماعی هستند كه قواعد و مقررات دارند و توسط گروه تحمیل می‏شوند. نقض مقررات در این بازی‏ها محكوم است.(ریاحی، ص9، 1380 )
تعریف خلاقیت :
آن‌چه كودك انجام می‌دهد و یا می‌گوید می‌تواند خلاقیت به حساب آید در صورتی كه دو ضابطه را تامین كند :
اول: آن كه اساسا باید با كارهایی كه كودك قبلا انجام داده یا تمام چیزهایی كه قبلا دیده و شنیده است، متفاوت باشد .
دوم: آن كه نباید فقط متفاوت باشد بلكه باید صحیح بوده و در جهت رسیدن به یك هدف مفید باشد و به طریقی برای كودك جذابیت داشته و معنی دار باشد.(ریاحی، ص52،53، 1380 )
رابطه بازی با خلاقیت:بازی عمده ترین شكل فعالیت كودك و مناسب‏ترین آن برای بروز و رشد استعداد ایجادگری و خلاقیت او به شمار می‏رود. بازی در كودك تحول ایجاد می‏كند . بازی نقشی عمده و اساسی در پرورش، رشد آفرینندگی و خلاقیت كودك ایفا می‏كند. كوشش و فعالیت، به وجود آورنده خلاقیت و ایجادگری است و فعالیت‌های گوناگون كودك نیز در صورت وجود شرایط لازم، نخستین جوانه‏های خلاقیت، ایجادگری و آفرینندگی را پدیدار می‏كند . پژوهش‏هایی كه در حوزه روانشناسی، تعلیم و تربیت صورت گرفته است و تجارب گران‌بهایی كه كسب شده، همگی به این تاكید دارند كه آغاز رشد آفرینندگی، ایجادگری و خلاقیت در كودكان در سنین آمادگی پیش از دبستان است. در این سن، خصلت فعالیت كودك نسبت به دوران خردسالی، تغییر می‏یابد و روابط جدیدی میان تفكر و عمل وی پیدا می‏شود. در كودكان 6-7 ساله، معمولا فكر و ایده به شكل انتخاب موضوع برای بازی‏ها، نقاشی‏ها و تعریف قصه‏ها تظاهر می‏كند و یا چیزی می‏سازد، هدف معینی ندارد، بعدها در او تمایل به ساختن ماشین یا ترسیم خانه به وجود می‏آید. اما بعدا یعنی در سنین آمادگی، پیش از شروع بازی یا پیش از آغاز فعالیت دیگری قصد خود را می‏داند و به تدریج اعمالش تابع ‏نقشه و هدف می‏گردد. در ابتدا، نقشه كودك چندان استوار نیست و تحت تاثیرات اتفاقی تغییر پیدامی‏كند.(ریاحی،ص73، 1380)
چگونه می توان بازی‏های كودكان را به سوی خلاقیت پروری سوق داد؟
1-كودكان در انتخاب بازی آزاد باشند، یعنی مربی و والدین بازی را برای بچه‏ها انتخاب نكنند و به او القاء ننمایند .
2-در بازی به فضای آن توجه شود، یعنی مشخصات فضای بازی رغبت، تخیل و تفكر طوری برای كودك فراهم شود كه او برای رسیدن به زندگی سرشار مورد مساعدت قرار گیرد .
3-كودك به سوی بازی‌های تخیل انگیز سوق داده شود و در این راستا می‏بایست ظریف و غیرمستقیم عمل كرد .
4-داخل كردن كودكان فكور و متفكر به عنوان همبازی، خود به خود زمینه فكری بازی را گسترش می‌دهد و موجب نزدیكی بازی به خلاقیت می‏گردد .
5-تا جایی كه بازی كودك موجب به هم ریختن برنامه های زندگی نشود، لطمه‏ای به بار نیاورد و مزاحمتی برای دیگران ایجاد نكند نباید از آن، جلوگیری شود.(ریاحی،1380،ص80 )
چند توصیه به والدین و مربیان درباره بازی كودكان
1-مربیان و والدین می‏بایست بازی كودك را به عنوان یك تمایل طبیعی و نشانه ای از زندگی تصور كنند و بازی نكردن او را نشانه‏ای از غیر طبیعی بودن تلقی نمایند .
2-بازی به عنوان وسیله‏ای برای تجربه اندوزی و مهارت آموزی در نظر گرفته شود .
3-توجه به بازی كودكان از لحاظ :
الف)میزان بازی ب)برنامه بازی ج)گرایش د )همبازی
(ریاحی،1380،ص84-83 )
برگرفته از نقش بازی در ایجاد خلاقیت و پرورش كودكان - مولف: ابوالقاسم ریاحی - چاپ اول - پاییز 1380 - نشر پرنیان
پاسخ }