امتیاز موضوع:
  • 54 رای - 3.46 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نور گیاهان
#1
دسته بندی گیاهان از نظر نیاز نوری:

1- سایه پسند
2- متوسط
3- آفتاب خواه

--------------------------------------------------------------------------------

گياهان سايه پسند

گياهان سايه پسند به نور كمتري احتياج دارند و ميتوان آنها را د ر اطاقهايي كه پنجره شمالي دارند يا كلا در معرض تابش مستقيم نور خورشيد قرار نميگيرند و يا در هال نگهداري كرد .
در اين حد از روشنايي ( كه براي گياه سايه پسند مناسب است ) ميتوان بدون كمك گرفتن از نور مصنوعي به مطالعه كتاب پرداخت .

گياهان سايه پسند اندكند و اگرچه اين گياهان ميتوانند در چنين نوري رشد كنند اما اگر مقداري نور مصنوعي برايشان فراهم كنيم از رشد سريعتر و بهتري برخوردار خواهند بود .

از جمله گياهان سايه پسند ميتوانيم به موارد زير اشاره كنيم :

اگلونما
شامه دورا
دراسنا
شمشاد طلايي
مارچانتيا
فيلودندرون
سانسويريا
سينداپسوس
اسپاتي فيلوم
سينگونيوم
پيتوسپوروم


منبع :

تراريوم يا باغ شيشه اي - رضا هاشمي

raazebaghaa.ir

و گیاه خورشیدی
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
چرا گیاهان آپارتمانی (سایه پسند) در محیط پر نور از بین می روند؟

تعداد کلروپلاست در گیاهان سایه پسند بیشتر است و اگر در محیط پر نور قرار بگیرد چون نور زیادی جذب می کند می میرد(قانون بردباری).کلروپلاست در گیاهان نور پسند کمتر استو به همین دلیل باید در محیط پر نور قرار بگیرداین گیاهان فقط 10 درصد نور را جذب میکنند در حالی که گیاهان سایه پسند 73 درصد نور را جذب می کنند.

منبع:

farming.persianblog.ir
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
تقسیم بندی گیاهان از نظر حساسیت به دوره نوری
•گیاهان بی‌تفاوت: که برای تشکیل گل به طول روز و شب حساسیت از خود نشان نمی‌دهند مانند بعضی از گونه‌های گوجه فرنگی ، گل میمون و میخک.


•گیاهان کوتاه روز: گیاهانی هستند که در روزهای کوتاه گل می‌دهند و اگر آنها را در معرض نور روزانه طولانی قرار دهند، گل دادنشان متوقف می‌شود. گیاهان کوتاه روز در روزهای دراز تابستان بطور رویشی رشد می‌کنند و تا پاییز و زمستان که روزها کوتاه می‌شوند گل نمی‌دهند. مانند گل داوودی.


•گیاهان بلند روز: فقط در دوره نوری طولانی گل می‌دهند. و اگر دوره نوری کوتاه باشد فقط رشد رویشی دارند. مانند ختمی ، اسفناج و زنبق.

daneshnameh.roshd.ir

خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#4
فتوپریودیسم ( دوره نوری ) :

طول روشنایی روز و تاریکی شب ( تغییرات ناشی از اختلاف شب و روز ) که گیاهان را به سه دسته روز بلند ، روز کوتاه و روز خنثی تقسیم می کنند :


گیاهان روزبلند : موقعی به گل می روند که طول روز حداقل 12 - 14 ساعت باشد و ذر ضمن طول روز رو به افزایش باشد و در مقابل اشعه های قرمز رشد گل آنها بیشتر می شود مثل گندم

گیاهان روز کوتاه : برای گل دادن باید طول روز کمتر از 12 ساعت باشد ، نور ببینند و اشعه های آبی باعث ترشح هورمون گل می شود مثل ارزن ، توتون ، کلم ، سورگوم ، سویا ، داوودی ، مریم گلی و ... .

گیاهان خنثی : طول روز در گلدهی آنها تأثیری ندارد و هروقت نسبت کربن به نیتروژن برقرار شد ، گل می دهند که به این گیاهان همیشه بهار می گوئیم مثل خیار ، گوجه فرنگی و آفتابگردان .

فتوپریودیسم فقط روی اندام های زایشی تأثیر می گذارد نه رویشی و روی اندوخته دانه هم تأثیر می گذارد. حبوبات نسبت به فتوپریودیسم تاریخ کشت را هم می توان مشخص کرد .

در سیب زمینی اندام هوایی در روزبلند و اندام زیرزمینی ( محصول ) در طول روز کوتاه خوب رشد می کنند مثل چغندر که گیاه روزبلند - روز کوتاه محسوب می شوند .

سیر و پیاز برعکس در طول روزبلندغده می بندد و در طول روز کوتاه رشد هوایی می کند. سیب زمینی اگر در روز 10 ساعت نور ببیند محصولش چندین برابر زمانی است که 15 ساعت نور ببیند.
اگر گیاه را به موقع بکاریم و در آن مسئله روز بلند یا روز کوتاهی حل می شود. این نوع کشت را هراکش یا هرا کشت گوئیم و اگر زودتر بکاریم ورکشت و اگر دیرتر بکاریم کشت کرپه گوئیم.

اگر خیلی دیرتر بکاریم کشت انتظاری می گوییم که درصد خیلی کمی بذور سبز می شوند مثلاً اگر اول آبان کشت هراکش باشد ، در 30 آبان کشت کرپه می شود و در 15 آذرماه کشت انتظاری نام دارد.

هرچقدر عرض جغرافیایی بیشتر می شود طول روز بیشتر می شودو نوسانات حرارتی نیز بیشتر می شود.

shabnamak.mihanblog.com
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
اثرات نور بر روی گیاهان

مقدمه

نور یکی عوامل غیر زنده اکوسیستم است که نقشی مهم در غذاسازی تولید کننده‌ها دارد. درباره اثر نور بر رشد گیاه مطالعات فراوانی انجام شده است. نبودن نور بر شکل بیرونی گیاه و سرعت رشد طولی آن تاثیر می‌گذارد. گیاهی که در تاریکی می‌روید معمولا ساقه‌ای بلند و باریک دارد. برگها گسترش نمی‌یابند. برگها و ساقه‌ها هر دو فاقد کلروفیل‌ خواهند بود. اگر چنین گیاهی در معرض نور قرار گیرد، رشد طولی ساقه‌اش کاهش می‌یابد. اگر همان نوع گیاه در نور پرورش یابد تنومند شده و برگهای آن کاملا سبز و بزرگ می‌شوند و با فاصله کمتری در طول ساقه قرار می‌گیرند.

فتوتروپیسم (نورگرایی)

اگر گیاهی را در سایه برویانیم به سمت نور تغییر جهت می‌دهد این پدیده را در گیاهان فتوتروپیسم یعنی نور‌گرایی می‌نامند. نورگرایی در ساقه مثبت است یعنی ساقه به سمت نور خم می‌شود. ریشه‌ها برخلاف ساقه یا به محرک نور پاسخ نمی‌دهند و یا نسبت به آن گرایش منفی ظاهر می‌کنند یعنی در جهت مخالف نور خم می‌شوند. اغلب برگها نسبت به نور طوری قرار می‌گیرند تا پرتوهای روشنایی بطور عمودی بر آنها بتابد.

فتوپریودیسم و تشکیل گل

اثر تناوب روز و شب و یا روشنایی و تاریکی (دوره نوری) در رشد و نمو و تشکیل گل و یا پدیده‌های دیگر مانند بیدار شدن دانه ، ریزش برگ و غیره از وجود خاصیتی در گیاه ناشی می‌شود که آن فتوپریودیسم می‌نامند. برای مثال در گیاهان می‌توان با تغییر مدت تابش نور در گلخانه ، گل دادن یک گیاه را تسریع کرد. این موضوع در گلکاری و باغبانی اهمیت فراوان دارد. به‌علاوه رویش دانه در بعضی گیاهان ، تولید سبزینه و ریختن برگها در فصل پاییز به تغییرات تابش نور بستگی دارد.

تقسیم بندی گیاهان از نظر حساسیت به دوره نوری

گیاهان بی‌تفاوت: که برای تشکیل گل به طول روز و شب حساسیت از خود نشان نمی‌دهند مانند بعضی از گونه‌های گوجه فرنگی ، گل میمون و میخک.

گیاهان کوتاه روز: گیاهانی هستند که در روزهای کوتاه گل می‌دهند و اگر آنها را در معرض نور روزانه طولانی قرار دهند، گل دادنشان متوقف می‌شود. گیاهان کوتاه روز در روزهای دراز تابستان بطور رویشی رشد می‌کنند و تا پاییز و زمستان که روزها کوتاه می‌شوند گل نمی‌دهند. مانند گل داوودی.

گیاهان بلند روز: فقط در دوره نوری طولانی گل می‌دهند. و اگر دوره نوری کوتاه باشد فقط رشد رویشی دارند. مانند ختمی ، اسفناج و زنبق.

دوره بحرانی نور

حد فاصل بین طول روز مناسب برای رشد رویشی و طول روز مولد گل و دانه برای یک گیاه دوره بحرانی نور نامیده می‌شود. گیاهان کوتاه روز ، در روزهای کوتاهتر از طول روز بحرانی و گیاهان بلند روز در روزهای بلندتر از طول روز بحرانی گل می‌دهند.

تقسیم بندی گیاهان از نظر بردباری نسبت به نور

گیاهان را از این نظر به سه گروه آفتاب خواه ، سایه خواه و گیاهانی که به حد متوسطی از شدت نور نیازمندند تقسیم می‌کنند.

اثر نور بر روی تعرق گیاهان

نور بطور معمول بر شدت تعرق اثر مستقیم دارد. معمولا در روز روزنه‌های هوایی برگها باز هستند. این امر سبب می‌شود که بخار آب موجود در برگ وارد جو شود. در شب که روزنه‌ها بسته‌اند، میزان تعرق به مقدار زیاد کاهش می‌یابد.

نور و انجام واکنشهای فتوشیمیایی در گیاهان

رنگیزه‌های برگ قدرت جذب برخی از پرتوهای نور سفید خورشید را دارا هستند. رنگیزه‌های نوری می‌توانند این پرتوها را که مربوط به رنگهای قرمز ، آبی ، نیلی و بنفش است جذب کنند. پس از جذب بعضی از پرتوهای نور خورشید بویژه پرتوهای قرمز بوسیله رنگیزه کلروفیل واکنشی در مولکولهای آن بوجود می‌آید که به آن واکنش فتوشیمیایی می‌گویند. بدین معنی که پس از جذب انرژی فوتونها بوسیله کلروفیل ، یکی از الکترونهای مولکول آن به مدار بالاتر یعنی به سطح انرژی بالاتری منتقل می‌شود.

چنین مولکولی را مولکول تحریک شده می‌گوییم. این مولکولها بسیار ناپایدارند و به سرعت انرژی دستاوردی را از دست می‌دهند و به وضع پایدار اولیه برمی‌گردند، این انرژی ممکن است به صورت گرما ، نور ، یا فلوئورسانس از دست برود ولی در فرآیند فتوسنتز این انرژی در واکنشهای شیمیایی یعنی واکنشهای نقل و انتقال الکترون شرکت می‌کند و نتیجه آن ذخیره این انرژی به صورت انرژی شیمیایی در مواد آلی است.

علت گرایش انتهای ساقه به سمت نور

علت گرایش انتهای ساقه به سمت نور ، تجمع اکسین بیشتر در سمت نور ندیده این اندام است.

علت نورگرایی منفی در ریشه

سلولهای ریشه نسبت به مقدار بسیار اندک اکسین واکنش نشان می‌دهند و رشد می‌کنند و رشد آنها نسبت به مقدار زیاد این هورمون متوقف یا کند می‌شود. در نتیجه تراکم اکسین زیاد در سمت نور ندیده ریشه سبب می‌شود که این قسمت نسبت به سمت نور دیده رشد کمتری داشته باشد و ریشه به سمت مخالف نور خم گردد.

آزمایش نور گرایی گیاهان

تئوری آزمایش

گیاهان در واکنش به نور دارای جنبش هستند. نورگرایی یا حرکت گیاهان به طرف نور ، منفی یا مثبت خواهد بود. نورگرایی مثبت ، حرکت گیاه به سمت نور و نورگرایی منفی ، حرکت گیاه در جهت مخالف نور است. در این آزمایش ، شما واکنش گیاهان را نسبت به نور مطالعه خواهید کرد.

هدف آزمایش

تعیین واکنش گیاه جو دو سر نسبت به نور

مواد لازم

گلدان

خاک گلدان

یک قاشق غذا خوری دانه جو دو سر

آب

روش کار

گلدان را از خاک گلدان تا 5 سانتیمتری لبه آن پر کنید.

دانه‌های جو دو سر را در سطوح خاک گلدان بپاشید و روی دانه‌ها را به ارتفاع 2.5 سانتیمتری با خاک بپوشانید.

خاک را با آب مرطوب نگه دارید و مراقب باشید که رطوبت به حدی نباشد که آب از آن بچکد.گلدان را روی یک میز و نزدیک پنجره بگذارید و آن را به مدت 14 روز نگهدارید.

هر روز گلدان را مورد مشاهده قرار دهید و میزان رشد دانه‌های جو دو سر را در بالای سطح خاک ثبت کنید.

نتیجه آزمایش

اولین نشانه‌های رشد دانه‌ها پس از 6 - 4 روز ظاهر می‌شود و به صورت مستقیم با ساختاری شبیه لوله بسته از میان خاک بیرون می‌آیند و به طرف نور رشد می‌کنند. پس از چند روز ، برگها از انتهای این لوله‌ها خارج می‌شوند و لوله‌ها و برگها به سمت نور خم می‌شوند. هنگامی که دانه ها می‌رویند، هر برگ اولیه ، بوسیله ساختاری استوانه‌ای شکل و توخالی ، محافظت میشود. این ساختار که اطراف برگ را گرفته است، کلئوپتیل نامیده می‌شود. پس از اینکه کلئوپتیل تا بالای سطح خاک رشد کرد، رشدش متوقف می شود، می‌ترکد، و برگ از آن بیرون می‌آید.

کلئوپتیل و برگ به طرف نور خم می‌شوند که این ناشی از ساخته شدن هورمون اکسین است. طبق نظریه نورگرایی ، بر اثر حساس بودن هورمون اکسین نسبت به نور ، این ماده از سمت نور دیده به سمت نور ندیده حرکت می‌کند. بر این اساس ، سلولهایی که در سایه قرار دارند، تراکم اکسین آنها بیشتر از سمت آفتاب خواهد بود. این سبب می‌شود که سمت نور ندیده بیشتر رشد کند و ساقه به سمت نور خم شود.

karaj2.rozblog.com

خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }