• 13 رأی - میانگین امتیازات: 3.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی برای عمر بیشتر نوت بوک
#1
• نوت‌بوک خود را خنک نگه داريد
هر چه بيشتر نوت‌بوک شما گرم شود احتمال خراب شدن و از کار افتادن قطعات آن بيشتر مي‌شود. گرما از بزرگترين دشمنان براي طول عمر نوت‌بوک است.
اگر عادت داريد که از نوت‌بوک خود در رختخواب استفاده کنيد و آن را روي پتو قرار مي‌دهيد و يا يک بالشت را به عنوان ميز زير آن مي‌گذاريد بدانيد که مسير خروج هواي گرم از زير نوت‌بوک خود را سد کرده‌ايد و باعث هر چه بيشتر گرم شدن آن شده‌ايد.
يکي از راه‌ها تميز کردن فن‌هاست. براي اينکه اين فن‌ها بتوانند حداکثر کارايي خود را داشته باشند ماهي يکبار آنها را با دستگاه دمنده هوا تميز کرده تا تمام گرد و غباري که مانع از انجام حداکثر کارايي آنها مي‌شود را از بين ببريد.

[تصویر:  20120502210736_2_s.jpg]
  پاسخ
#2
• مراقبت از باتري نوت‌بوک
توصيه اول : تمام شدن عمر باتري به ميزان زيادي به نحوه استفاده از آن دارد. عمر مفيد باتري بين 18 ماه تا يک سال است. براي اينکه بتوانيد بيشترين عمر را از آن بگيريد بهتر است در زمان‌هايي که نوت‌بوک به برق است باتري را از آن خارج کنيد، نيروي برق AC باعث گرم شدن و شارژ بيش از حد باتري شده و عمر آن را کم مي‌کند. در زمان‌هايي که نوت‌بوک با باتري کار مي‌کند تا زماني که اخطار کم شدن شارژ باتري داده نشده از شارژ کردن آن خودداري کنيد، بعد از اين اخطار باتري‌ها را شارژ کامل کنيد. هميشه سعي کنيد هم نوت‌بوک و هم باتري خود را در مکان‌هاي خنک، خشک و مکان‌هايي که قابليت تهويه هوا را دارد نگهداري کنيد. مکان‌هاي گرم روي طول عمر مفيد باتري‌ها تاثير منفي خواهد گذاشت.

[تصویر:  20120502211043_3_s.jpg]

توصيه دوم : همه ما علاقه زيادي به Stand by داريم، يعني کامپيوتر خود را روي Stand by بگذاريم و با روشن کردن دوباره آن در عرض چند ثانيه روشن شود و دقيقا همان جايي باشد که قبل از خاموش کردن بوده است. البته از مزيت‌هاي ديگر اين کار صرفه‌جويي در ميزان مصرف باتري نسبت به زماني که هميشه روشن است. ولي به هر حال حالت Stand by نيز از باتري استفاده کرده و از عمر آن کم مي‌کند. در اين حالت بهترين گزينه براي کامپيوتر و به خصوص نوت‌بوک استفاده از گزينه Hibernate است.

[تصویر:  20120502211126_4_s.jpg]
  پاسخ
#3

5 روش كاربردي براي افزايش عمر لپ تاپ

اگر از لپ تاپ خود به خوبي مراقبت كنيد بدون شك عمر مفيد آن بيشتر خواهد شد و كمتر لنگ تعمير آن خواهيد شد. كل كار هايي را كه بايد انجام دهيد را در 5 روش ساده و كاربردي براي خوانندگان خلاصه كرده ايم تا مورد استفاده دوستان عزيز قرار گيرد.

1- از يك سطح صاف و سخت استفاده كنيد. لپ تاپ كامپيوتري بسيار جمع و جور و كوچك است، كه فضاي خالي كمي بين قطعات با يكديگر و با بدنه وجود دارد. بنابراين بيشتر گرماي توليد شده توسط اين تجهيزات بايد از زير و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراين اگر سطح زير لپ تاپ صاف و سخت باشد. فضاي كافي براي تهويه هواي گرم وجود دارد. بعضي افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب كار كنند ولي با قرار دادن آن بر روي تشك نرم نه تنها همين مسير محدود براي تهويه هواي گرم مسدود مي شود بلكه خاصيت عايقي رختخواب سبب مي شود سطح زيرين لپ تاپ شما به شدت گرم شود كه اين معضل مي تواند صدمه جدي به لپ تاپ يا نوت بوك شما وارد كند.

2- براي نگهداري لپ تاپ از كيف استفاده كنيد. استفاده از كيف لپ تاپ بخصوص براي افرادي كه زياد مسافرت مي كنند، حياتي است. اين كيف ها داراي يك لايه بالشتك و يك لايه محافظ است كه از نوت بوك شما در برابر ضربه، خراشيدگي، تكان هاي شديد و لرزش محافظت مي كند. و اگر يك كيف لپ تاپ با كيفيت و ضد آب داشته باشيد در صورتيكه در زير باران گير بيفتيد مشكل نفوذ آب را نخواهيد داشت. و اگر نا خواسته لپ تاپ از دست شما بيفتد احتمال صدمه ديدن يا صدمه جدي ديدن آن بسيار كمتر است. فايده ديگر استفاده از كيف نفوذ كمتر گرد و خاك به داخل آن است بنابراين خنك كاري آن بهتر انجام خواهد گرفت. بهتر است يك پارچه يا كاور مناسب در كيف لپ تاپ خود داشته باشيد و وقتي كه مي خواهيد لپ تاپ خود را خاموش كرده مدت طولاني روي ميز رها كنيد، بهتر است روي آن را بپوشانيد تا گرد خاك بداخل آن نفوذ ننمايد.

3- از كولر لپ تاپ استفاده كنيد. كولر لپ تاپ يك وسيله مسطح است كه داخل آن فن وجود دارد و به تهويه و خنك كاري لپ تاپ كمك مي كند و در زير آن قرار مي گيرد. اين كولر ها تغذيه الكتريكي خود را از پورت USB لپ تاپ تامين مي كنند. كولر لپ تاپ يك وسيله با قيمت مناسب است كه راه حل خوبي براي مشكل اضافه دماي لپ تاپ است. برتري ديگر اين روش فراهم كردن يك سطح صاف و سخت است بنابراين مي توانيد لپ تاپ گرانقيمت خود را در رختخواب هم بدون نگراني استفاده كنيد.

4- اگر لپ تاپ خود را استفاده نمي كنيد آن را خاموش كنيد. بر خلاف كامپيوتر هاي روميزي لپ تاپ ها به گونه اي طراحي نشده اند تا يك كامپيوتر دائم كار باشند. كامپيوتر شخصي شما مي تواند چند هفته به طور مداوم كار كند تا مثلاً فايل هاي ويديويي مورد نظر شما را از اينترنت دانلود كند. ولي لپ تاپ چنين كامپيوتري نيست. بنابراين بهتر است هر گاه از آن استفاده نمي كنيد، خاموشش كنيد. پيشنهادي كه براي جلوگيري از روشن ماندن زياده از حد لپ تاپ مي تواند مفيد واقع شود استفاده از تنظيمات Power Option در كنترل پنل ويندوز است. اين قابليت براي مديريت مصرف انرژي مورد استفاده قرار مي گيرد و شما مي توانيد از آن براي خاموش كردن ابتدا هارد ديسك و سپس خود لپ تاپ استفاده كنيد.

5- با لپ تاپ نخوريد و نياشاميد. خوردن و آشاميدن در اطراف لپ تاپ را غدقن كنيد. يا آنرا سر ميز غذا نگذاريد. تكه هاي غذا مي تواند از ميان كليد هاي صفحه كليد به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ كند. و يك لپ تاپ كثيف كه تكه هاي غذا به داخل آن نفوذ كرده است محل مناسبي براي لانه كردن حشرات است. و اگر نوشيدني شما روي لپ تاپ بريزد به احتمال زياد صدمه جدي خواهد ديد. زيرا مايعات سبب بروز اتصالي در مادربرد، هارد ديسك، پرسسور و... مي شود. به اين ترتيب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمي به قطعات مهم لپ تاپ خود را تجربه خواهيد كرد. كه در اكثر مواقع هزينه تعمير آن از خريد يك لپ تاپ نو گرانتر تمام مي شود.

  پاسخ
#4
• هاردديسک را دوباره فرمت کنيد
يکي از دلايل سرعت پايين، داشتن فايل‌هاي غير ضروري، ريجيستري‌هاي ناقص و يا وجود ويروس و ... است. همانطور که فن و قطعات درون نوت‌بوک بر اثر گذشت زمان گرد و غبار به خود مي‌گيرند و نياز به تميز شدن دارند سيستم عامل کامپيوتر نيز هر از چند گاهي احتياج به نو شدن و نصب مجدد دارد. خوشبختانه مي‌توانيد سيستم عامل خود را با فرمت کردن‌ هارد و نصب مجدد آن دوباره بازسازي کنيد. شايد اين کار کمي ‌وقت‌گير باشد ولي کمک شاياني به سرعت نوت‌بوک خواهد کرد.
  پاسخ
#5
• انتخاب SSD
در بسياري از کامپيوتر‌ها ‌هاردديسک را مي‌توان پاشنه آشيل دستگاه دانست. کوچکترين ضربه و يا تکان مي‌تواند اين قطعه را از کار بيندازد. از آنجايي که ‌هاردديسک هم به نوبه خود گرماي زيادي توليد مي‌کند، بهتر است براي انتخاب‌هاي بعدي خود نوت‌بوکي را انتخاب کنيد که به هارد‌هاي SSD مجهز است. همانطور که مي‌دانيد اين هاردها به دليل نداشتن قسمت‌هاي متحرک، گرماي کمتري توليد مي‌کند البته با توجه به مزايايي که هنوز ‌هارد‌ديسک نسبت به SSD دارد ( از جمله قيمت پايين و ظرفيت بالا ) هنوز هم تقاضا براي‌ هاردديسک هاي معمولي بيشتر است.
  پاسخ
#6
• فکر کنيد در حال حمل تخم مرغ هستيد
بعد از يک روز کاري خسته کننده بعضي‌ها وقتي به خانه بر مي‌گرديد، نوت‌بوک خود را به روي تخت و يا گوشه‌اي پرتاب مي‌کنند!!!
براي اجتناب از اين موضوع، کيفي را انتخاب کنيد که بيشترين توان در محافظت را داشته باشد. حتي زماني که نوت‌بوک درون کيف خود قرار دارد از فشار آوردن به آن جلوگيري کنيد. در مواردي فشار وارده روي کيف نوت‌بوک نيز موجب خسارات حتي به قطعات داخلي خواهد شد.

[تصویر:  20120502211535_cardboardlaptopcase.jpg]

منبع
  پاسخ