امتیاز موضوع:
  • 28 رای - 2.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی ریز برای خیاطان خانگی
#1
Package_favorite 
هنر خیاطی از جمله هنرهای كاربردی است كه پرداختن به آن توسط خانم های خانه، به خصوص به صورت حرفه ای، تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت اقتصادی خانواده می گذارد.

لذا ما نیز قصد داریم با ارائه ریزنكته هایی پیرامون آن، شما هنرمندان خانه را یاری دهیم:

- با توجه به اینكه كار خیاطی نیازمند لوازم و خرده ریزهای بسیاری است، در صورتی كه برای هر یك از آنها مكانی جداگانه و مخصوص در نظر گرفته شده و در نهایت همه آنها در جعبه ای بزرگتر قرار گیرند،

هم دسترسی به لوازم به راحتی و با سرعت بیشتر صورت می پذیرد و هم دیگر احتمال افتادن خرده ریزها بر روی زمین و ایجاد خطرهای ناشی از آنها وجود نخواهد داشت.

به عنوان مثال برای خرده ریزهایی مانند انواع سوزن ها، دكمه ها، پولك و ملیله و غیره قوطی های فیلم خام عكاسی و قرص های جوشان مناسب ترین هستند.

اگر برای قرار دادن سوزن های خیاطی هیچ یك از قوطی های فوق را در دسترس نداشتید، مقوایی به شكل مربع بریده و هر یك از سوزن ها را در قسمت میانی مقوا به صورت كوك وارد كنید.

سپس اضلاع مقوا را از چهار طرف بر روی سوزن ها تا كرده و در جعبه لوازم خیاطی قرار دهید.

- در هر جعبه خیاطی وجود یك عدد آهن ربای بزرگ ضروری است.

- اگر قیچی خیاطی شما در اثر مرور زمان و یا استفاده های ناصحیح كند شده و یا لبه های ناصاف پیدا كرده است، یك ورق سمباده آهن خریداری كرده به آرامی به لبه آن بمالید و یا آن كه سمباده را چندین بار

قیچی كنید.

- از سمباده برای تیز كردن سوزن چرخ خیاطی نیز می توانید استفاده كنید به این ترتیب كه سمباده ای نازك تر تهیه كرده و روی آن را با چرخ خیاطی بدوزید. تماس مكرر سوزن با سمباده آن را تیز می كند.

● چند نكته برای استحكام اتصال دكمه ها بر روی لباس

۱) با لاك ناخن بی رنگ سطح روی دوخت دكمه را به آرامی پوشش دهید.

۲) برای دوام بیشتر دوخت دكمه های پرمصرف به خصوص دكمه لباس های بچه های كوچك، از نخ دندان نیز استفاده كنید.

۳) در اغلب پالتوها و كت ها شاهد دكمه كوچكی در پشت دكمه بزرگ و اصلی لباس هستید. این كار سبب محكم شدن اتصال دكمه های اصلی می شود.

● چند نكته برای مادربزرگ ها:

اغلب مادربزرگ ها به هنگام نخ كردن سوزن های خیاطی با مشكل مواجه هستند در حالی كه با به كارگیری یكی از راهكارهای زیر می توانند این كار را با راحتی بیشتر انجام دهند:

۱) از آنجا كه پس از بریدن نخ سر آن ریش ریش شده و همین مسئله مانع ورودش به داخل سوزن می شود، ابتدا انگشت دستتان را به كمی اسپری مو و یا كرم دست آغشته كرده و به نوك نخ بمالید.

به این ترتیب نخ، فرم محكم تری به خود گرفته و راحت تر به درون سوراخ وارد می شود.

۲) بسیاری از مشكلات نخ كردن سوزن، به جهت مشكل دید سوراخ آن است. بهترین راهكار برای حل این مسئله این است كه تكه كاغذ سفیدی را برداشته سوزن را تا لبه سوراخ در آن فرو كنید.

به این طریق محدوده سوراخ مشخص شده و نخ كردن آن به راحتی انجام پذیر است. در صورت استفاده از نخ سفید برای دوخت و دوز، كاغذی سیاه و یا رنگی را برای این منظور انتخاب كنید.

- برای خودتان پیش بندی با چند جیب بزرگ و كوچك بدوزید تا هنگام انجام كارهای خیاطی، همواره لوازم و خرده ریزهای پرمصرف در دسترس شما قرار داشته باشند.

- پیش از تبدیل لباس های كهنه به دستمال های گردگیری و یا انتقال آن به سطل زباله، دكمه ها و زیپ آن را جدا كرده و برای استفاده در دوخت لباس های دیگر نگهداری كنید
}