خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 69 رأی - میانگین امتیازات: 2.72
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نکات مهم در دوخت

مدیر بازنشسته

وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 347

ارسال: #1
Package_favorite نکات مهم در دوخت
پارچه های كشی:

پارچه های كشی در جهت طول یا طول وعرض كش می آیند و به همین علت الگوی آنها باید كمی تنگتر از آنچه برای پارچه معمولی در نظر گرفته میشود، تهیه شود.

برش:

برش این نوع پارچه باید با قیچی تیز انجام شود و تمام سطح دو لایهای كه هنگام برش روی هم قرار میگیرند بایستی به وسیله سنجاقهای بلند و نوكتیز به یكدیگر متصل شود؛ زیرا پارچه های كشی تا اندازهای

لغزنده اند.

همچنین قطعات الگو بایستی با سنجاقهای بلند و نوكتیز روی پارچه ثابت شوند.

دوخت:

دوخت این پارچه ها چه با دست چه با چرخ باید با نازكترین سوزن انجام شود و جنس نخ بهتر است از پلیاستر باشد تا هنگام دوخت پاره نشود.

اتوكردن:

درزها باید به وسیله اتوی بخار صاف شوند. برای پارچه های كشی هرگز اتو را روی درزها نكشید، بلكه بعد از صاف شدن هر قسمت از درز، اتو را بلند كنید و روی قسمت بعدی بگذارید.

پارچه های مخمل:

پارچه مخمل در انواع نخی، ریون، نایلون و سایر الیاف مصنوعی عرضه میشود و برای مصارف مختلفی چون كتودامن، پالتو، لباس روز، پوشاك اسپرت و البسه میهمانی به كار میرود.

برش:

در مورد پارچه های مخمل خوابدار و حتی فاقد خواب توصیه میشود همه قطعات الگو منطبق بر خواب پارچه و در یك جهت قرار گیرند؛ و برای ثابت كردن الگو روی پارچه از سنجاقهای بلند و نوكتیز استفاده شود.

برای برش نیز باید قیچی تیز به كار برد.

دوخت:

از نخ ابریشمی مِرسریزهشده برای دوخت مخمل استفاده كنید. بهعلاوه، دستگاه تنظیم نخ روی چرخ را قدری شل كنید تا بخیهها كاملاً در ضخامت پارچه فرو روند.

همچنین درجه چرخ را قدری درشتتر از حالت عادی میزان كنید و سوزن چرخ را از نوع بلند، باریك و نوكتیز انتخاب نمایید.

پیش از چرخ كردن، حتماً درزها را كوك بزنید تا دو لایه پارچه در زیر چرخ نلغزند و كج و ناصاف نشوند.

غالباً افراد، به اشتباه، زیپ ظریف را برای پارچه مخمل مناسب میدانند، در حالی كه دوخت این نوع زیپ در محل چاك و سجاف چون چند لا پارچه روی هم قرار گرفتهاند و ضخیم شده است نازیبا میشود.

بنابراین زیپهای محكمتر كه نوار نخی دارند مناسبترند. ضخامت و استحكام نوار باعث میشود كه زیپ بهراحتی در محل مورد نظر دوخته شود و ثابت بماند.

اتوكردن:

برای اتوكردن پارچه مخمل از وِلولورِت استفاده كنید؛ این وسیله از برقافتادگی روی پارچه جلوگیری میكند و خواب آن را حفظ مینماید. [ولولورت را میتوان از فروشگاههای لوازم خیاطی تهیه كرد.

این وسیله تكه چوبی مستطیلشكل است كه سطح آن را با سوزنهای بسیار ریز پوشاندهاند. پارچه را روی ولولورت قرار میدهند و سپس آن را اتو میكنند.

سوزنها داخل پرزهای مخمل فرو میروند و از خوابیدن آنها به هنگام اتوشدن جلوگیری میكنند.]

در صورت دسترسی نداشتن به این وسیله، اتوی بخار را با فاصله چند میلیمتر از درزها نگه دارید تا از طریق بخار، چروك درزها برطرف شود.

همان طور كه پارچه مرطوب است، روی درزها برس بكشید تا خواب پارچه از بین نرود و پارچه برق نیفتد. در صورت لزوم قسمتهای دیگر پارچه را هم به همین شیوه صاف كنید.

اگر از اتوی معمولی استفاده میكنید، اتو را به حالت ایستاده قرار دهید و درجه حرارت آن را زیاد كنید. سپس پارچهای خیس روی اتو بیندازید و لباس را روی بخار پارچه بگیرید و در امتداد آن به حركت درآورید.

پارچههای چرم و جیر مصنوعی:

چرم و جیر مصنوعی به دو صورت یكلایه یا دولایه عرضه میشود. بدیهی است نوع دوم مقاومتر و دوخت آن نیز آسانتر است.

برش:

هنگام برش این نوع پارچه حتماً الگو را چند بار وارسی كنید تا مشكلی نداشته باشد؛ زیرا در صورت شكافتن دوخت، اثر سوزن روی پارچه باقی میماند.

حتی میتوان الگو را ابتدا از پارچه متقال تهیه و تمام عیوب را روی آن برطرف كرد.

برای قراردادن الگو روی پارچه از وزنهای سنگین استفاده كنید و سپس دور آن را با درنظرگرفتن مقدار اضافه برای دوخت قیچی كنید؛ چون نمیتوان از كوكشل استفاده كرد.

دوخت:

برای این پارچه ها، سوزن چرخ بایستی از نوع مخصوص چرمدوزی انتخاب شود؛ این سوزنها به شكل سه گوشاند.

چرم و جیر را با نخ ابریشمی بدوزید و درجه چرخ را قدری درشتتر از حالت عادی تنظیم كنید. هنگام چرخكردن درزها، برای جلوگیری از چسبیدن چرم یا جیر به صفحه چرخ، زیر درز یك ورق كاغذ (از هر نوع) قرار دهید

و درز را بدوزید.

پس از دوخت، كاغذ را از دو طرف درز بكشید تا جدا شود. بهعلاوه، میتوانید صفحه چرخ را با روغن چرخ چرب كنید تا كار سریعتر پیش رود.

پس از چرخ كردن درزها، آنها را با دست باز كنید و به وسیله قلممو و چسب مخصوص از طرف داخل به پارچه بچسبانید. سپس با وزنه آنها را بكوبید.

در صورت تمایل به شلالدوزی به وسیله دست، ابتدا محلی را كه باید شلالدوزی شود، توسط چرخ بدون نخ و با درجه درشت چرخ كنید تا رد بخیه ها روی چرم یا جیر باقی بماند.

سپس به وسیله سوزن و نخ ضخیم (مانند نخ عمامه و دمسه) با دست فاصله بخیه ها را شلال بزنید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲-۱۱-۱۳۹۲ ۰۴:۴۳ عصر، توسط Atefe joon.)
۱۷-۱-۱۳۹۰, ۱۲:۳۲ صبح
یافتن سپاس نقل قول
5 کاربر از tanha28 به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Atefe joon, ati.raz, farahb, fatima12, میناساسانی
ناظم خانوم گل

مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 5336

ارسال: #2
نكات مهم دردوخت دامن ها و لباس ها
بعد از اينكه الگو رو كشيديم . پارچه رو برش مي زنيم و به ترتيب اين نكات را انجام ميديم .:
1 : اصلا و ابدا قسمت وسط پشت را بعد از برش زدن از روي زمين بلند نمي كنيم و همونطور كه روي ميز كار يا مين هستش اروم شروع ميكنيم به دوخت درز وسط پشت دامن .
اين كر براي اين هستش كه قسمت پشت دامن از فرم درنياد و الا اگه تكونش بديم حتما چون در اريب پارچه قرار ميگيره كش مياد و اصلا درست نميشه.
براي دامن ماهي و لباسهاي مجلسي اين نكته خيلي مهمه .
2 : همه دوختهاي ما بايد از قسمت پايين لباس شروع بشن .
اگه شما الگو رو كاملا منظم و مرتب دراوردين و قشنگ و با دقت برش زدين مطمئن باشين كه اصلا نبايد كمي اضافه يا كسر بيارين . اگر كمي اضافه داشتين بايد اونو اروم اروم خورد بدين تا دو قسمتي كه ميخواهين به هم بدوزين با هم برابر در بيان .

3 : تو لباس ها و دامن هايي كه يك برش افقي دارن . اول اون دوخت افقي رو ميدوزيم بعد قسمتهاي عمودي رو به هم وصل ميكنيم . نكته اي كه اينجا حائز اهميته اينه كه وقتي قسمت عمود را به هم ميدوزيم اون دوخت افقي كه قبلا دوخته بوديم را بايد به سمت بالا برگردونيم تا موقع پوشيدن لباس ظاهر خوبي داشته باشه .

4 : براي كساني كه باسن يا سينه ي برجسته اي دارن قد لباس رو موقع پرو كردن بايد تو تن اون ادم تنظيم كنيم . بايد با كمك نخ و سوزن تو تنش كوك بزنيم و بعد چرخكاري و تميزكاري رو بكنيم .

5 : تو پارچه هاي ساتن و مخمل هنگام برش بايد دقت كنيم كه وقتي الگو رو ميزاريم و برش ميزنيم برعكس هم نباشن . يعني بايد بقيه لباس رو هم در همون جهتي كه قسمت اولي الگو رو گذاشتيم و برش زديم . برش بزنيم .

6 : پارچه هاي مخمل يه ذزه حالت خواب دان . مثل فرش . بايد موقع برش زدن به اونم دقت كنيم كه حالت خوابش به سمت پايين لباس باشه .

خانوما اين نكته ها خيلي مهم هستن و بايد دقت كنين .
امضای sima
پدرم دیده به سویت نگران است هنوز
غم نا دیدن تو بار گران است هنوز
آنقدر مهر و وفا بر همگان کردی تو
نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز
۱۶-۳-۱۳۹۰, ۰۵:۲۲ عصر
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول
7 کاربر از sima به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Mdarvish, corbymama, عروسک قشنگ من, Atefe joon, ati.raz, mahya13, میناساسانی
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 6

ارسال: #3
RE: نكات مهم دردوخت دامن ها و لباس ها
بهنره قبل ازوصل کمری به دامن یاشلوارآنرااتوکرده به این ترتیب که هنگام اتوپارچه رابه سمت خودمان متمایل کنیم که حالت قوسی کمررابه خودبگیرد
امضای آستیاژ
سرفرازوبرفرازباشید(1782)
۱۹-۶-۱۳۹۱, ۰۹:۵۵ صبح
یافتن سپاس نقل قول
3 کاربر از آستیاژ به دلیل این ارسال سپاس کرده.
ghazal172, Atefe joon, jamileh habibi
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 154

RE: نكات مهم دردوخت دامن ها و لباس ها
اگر می خواهید لباسی را بدوزید که پارچه ی آن ضخیم است و سوزن به راحتی داخل پارچه نمی رود می توانید از یک روش ساده کمک بگیرید به این صورت که روی پارچه را صابون خشک بکشید با این کار سوزن به راحتی داخل پارچه شده و خارج می شود و لباس شما به راحتی دوخته می شود .
امضای سیلور رز
خدایا دلم معجزه میخواهد
از آن معجزه هایی که
به هنگامه ی وقوعش خدایا دوستت دارم و
خدایا شکرت میان هق هق گریه هایم گم شود
خدایا دلم معجزه میخواهد
معجزه ای در حد خدابودنت
۱۰-۴-۱۳۹۲, ۰۹:۲۵ صبح
یافتن سپاس نقل قول
8 کاربر از سیلور رز به دلیل این ارسال سپاس کرده.
قلب, atijan1363, عروسک قشنگ من, arella, sila, yaldae, Atefe joon, مامي اروين
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 15

RE: نکات مهم در دوخت
سلام به همه خانم گلای مهربون
من خیاطی دوست دارم فکنم استعدادش را هم داشته باشم اما وقت کلاس رفتن ندارم به نظرشما اساتید اگه سری dvdهای خانم عمرانی بگیرم می تونم باهاشون یه خیاط بشم که همه لباسای خودم را خودم بدوزم ؟؟؟؟
امضای مونا 18
تو را به جاي همه ي کساني که نمي شناخته ام ... دوست مي دارم
تو را به جاي همه ي روزگاراني که نمي زيسته ام ... دوست مي دارم
تو را به خاطر دوست داشتن ... دوست مي دارم
تو را به جاي تمام کساني که دوست نمي دارم ... دوست مي دارم ...
۲۳-۵-۱۳۹۳, ۰۸:۵۸ صبح
یافتن سپاس نقل قول

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد