امتیاز موضوع:
  • 7 رای - 3.29 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاهي عمیق برآندرويد
#1
آندرويد نام سيستم‌عاملي است که گوگل براي تلفن همراه و لوح‌رايانه عرضه نموده و با همکاري ده‌ها شرکت بر روي گوشي‌هاي تلفن همراه قرار مي‌دهد

آندرويد بر پايه هسته لينوکس ساخته شده‌است.شرکت توسعه دهنده اين سيستم‌عامل توسط شرکت گوگل خريداري شده و سپس به صورت منبع باز ارائه گرديده است . اين سيستم‌عامل به توسعه دهندگان اجازه مي دهد که کدهاي مديريت شده اي به زبان Java براي کنترل ابزارهاي شرکت گوگل فراهم آورند. توسعه دهندگان مي توانند براي کنترل ابزارهاي ارائه شده توسط شرکت گوگل از کتابخانه مبتني بر جاواي ارائه شده به همراه اين سيستم‌عامل استفاده نمايند. اولين گوشي همراه ارائه شده با اين سيستم‌عامل HTC Dream نام دارد که در سال 2008ميلادي ارائه گرديد.گوگل سيستم‌عامل خود که ويژه دستگاه‌هاي قابل حمل مثل تلفن همراه و لوح‌رايانه است را با هدف رقابت با سيستم‌عامل‌هايي چون iOS و ويندوز موبايل عرضه کرده‌است.
شرکت آندرويد در پالو آلتو، ايالت کاليفرنياي آمريکا در ماه اکتبر 2003 تأسيس شد تا نيازهاي بيشتري از کاربران خود را رفع کند و امکانات بيشتري در اختيارشان بگذارد.گوگل در آگوست 2005شرکت آندرويد را خريد و شرکت آندرويد را شرکتي فرعي و جزئي از شرکت گوگل ساخت. کارکنان کليدي آندرويد پس از خريد شرکت توسط گوگل در آن باقي ماندند.
شرکت گوگل اخيرا اعلام کرد تعداد بارگذاري برنامه‌هاي آندرويد در تلفن‌هاي همراه از سال 2008که آندرويد به بازار آمد تا کنون از مرز ده ميليارد گذشت.اريک چو، مدير بخش آندرويد گوگل در وبلاگ اين شرکت نوشت که به لطف کاربران آندرويد در سراسر جهان بازار آندرويد توانست از مرز 10 ميليارد بارگذاري عبور کند و به رشد يک ميليارد بارگذاري در ماه برسد.طبق اعلام گوگل حدنصاب بارگذاري در ماه ژوئيه امسال به 6ميليارد رسيد و طي 6ماه پس از آن مرز 10ميليارد را پشت سر گذاشت.البته گزارش فروش گوشي‌هاي هوشمند در سراسر جهان نشان مي‌دهد آندرويد پيشتازترين سيستم عامل در سال 2011 بوده است. بنا بر آمار و ارقام منتشر شده، هم اکنون بيش از 200 ميليون گوشي آندرويدي در سراسر جهان مورد استفاده کاربران است و روزانه 550 هزار گوشي (هفته اي 3/85 ميليون و ماهي 16/5 ميليون) نيز به اين رقم افزوده مي‌شود.در سال مالي گذشته اين سيستم عامل توانست 2/5 ميليارد دلار درآمد را به خزانه گوگل سرازير کند. فروش بالاي گوشي‌هاي آندرويدي هم سود بيشتري را نصيب اين غول جستجوگر خواهد کرد. گوگل منتظر است آندرويد در سال جاري دو برابر اين رقم را به درآمدهايش بيفزايد. نصب برنامه ها و نرم افزارهاي تحت سيستم عامل آندرويد نيز به رقم افسانه اي ده ميليارد رسيده است.
کارشناسان معتقدند در سال آينده روزهاي طلايي‌تري در انتظار سيستم عامل آندرويد است. البته آنها به گوگل هشدار داده اند که بايد نقاط ضعف اين سيستم عامل را بيشتر مورد توجه قرار دهد. يکي از مهم‌ترين اين نقطه ضعف ها مسئله به روز کردن اين سيستم عامل است. پژوهش‌ها نشان داده است که از هر هشت کاربر گوشي آندرويدي هفت تاي آنها سيستم عامل گوشي خود را به روز نمي کنند. مشکلات سخت افزاري را نيز بايد بر اين مسئله افزود. گزارش‌ها نشان مي‌دهد که برگشت گوشي‌هاي آندرويدي سالانه 2 ميليارد دلار ضرر روي دست فروشندگان مي‌گذارد. آسيب پذيري آندرويد در مقابل بدافزارها نيز از جمله مهمترين نقطه ضعف هايي عنوان شده است که گوگل بايد آن را مورد توجه قرار دهد. بسياري نيز عدم نصب فلش بر روي سيستم عامل آندرويد را يک نقطه ضعف مي‌دانند.
البته چند ماه پيش محققان از شناسايي يک ضعف امنيتي خطرناک ديگر در سيستم عامل آندرويد گوگل خبر داده اند که ميليون ها کاربر اين سيستم عامل در سراسر جهان را در معرض خطر قرار مي دهد. هکرها با استفاده از اين نقص امنيتي مي توانند اطلاعات شخصي کاربران که بر روي گوشي هاي مجهز به سيستم عامل آندرويد ذخيره شده را سرقت کنند، از طريق گوشي آنان پيامک ارسال کنند و حتي مکالمات آنان را ضبط کرده و به آنها گوش کنند.گروهي از محققان دانشگاه کاروليناي شمالي که اين نقص را شناسايي کرده مي گويند مشکل ياد شده بخصوص کاربران گوشي هاي ساخت شرکت هاي سامسونگ، اچ تي سي و موتورولا که در آنها از سيستم عامل آندرويد استفاده شده را تهديد مي کند.
هکرها از اين طريق حتي مي توانند تمهيدات امنيتي در نظر گرفته شده در سيستم عامل آندرويد را دور زده و بدون تاييد اين سيستم عامل برنامه ها و نرم افزارهاي مورد نظرشان را نصب کنند.
امکان پاک کردن اطلاعات کاربران مشکل ديگري است که موجب نگراني شده است.
تا به حال کارشناسان امنيتي دهها بار به مشکلات امنيتي سيستم عامل آندرويد اشاره کرده و از گوگل خواسته اند براي حل اين مشکلات فکر جدي بکند. اما گوگل هنوز در اين زمينه واکنش مناسب از خود نشان نداده است.
نتايج مطالعات شرکت Bit9 نيز نشان داده است گوشي‌هاي هوشمندي که با نسخه‌هاي به روز نشده آندرويد کار مي‌کنند، بيش از ساير گوشي‌ها در برابر بدافزار‌ها آسيب پذير هستند. Bit9 که يکي از شرکت‌هاي تامين کننده امنيت سرور‌ها و سازمان‌ها در برابر بدافزار‌ها و ويروس‌ها است، در توضيح علت اين امر گفته آندرويد بيش از 50 درصد سهم بازار گوشي‌ها را به خود اختصاص داده است و متکي به سازندگاني است که تلاش خود را بيشتر متوجه ساخت برنامه‌هاي جديد‌تر مي‌کنند تا به روز کردن گوشي‌ها و نرم افزارهاي قديمي خود.اين شرکت به کمک يافته‌هاي پژوهش خود 12 گوشي هوشمند را معرفي کرده است که در مقابل بدافزار‌ها آسيب پذيري بيشتري دارند و همگي از سيستم عامل آندرويد استفاده مي‌کنند. اين رتبه بندي نشان مي‌دهد که گوشي Samsung Galaxy Mini از اين نظر رتبه اول و HTC Desire رتبه دوم را دارند.
از آنجا که نصب برنامه‌هاي مختلف بر روي آندرويد نيازي به اجازه و تأييد گوگل ندارد، بسياري از سودجويان با طراحي برنامه‌ها و نرم افزارهاي سازگار با اين سيستم عامل سعي مي‌کنند گذرواژه‌ها، شماره‌هاي کارت‌هاي اعتباري و يا اطلاعات تجاري ذخيره شده بر روي گوشي‌ها را سرقت کنند.شرکت HTC در واکنش به انتشار نتايج اين پژوهش در بيانيه‌اي اعلام کرده است که «ما خود را در قبال امنيت گوشي‌هايمان متعهد مي‌دانيم و نرم‏ افزار‌هايمان را قبل از انتشار آزمايش مي‌کنيم و با به روز کردن آنها مشکلات موجود را رفع مي‌کنيم». اما گوگل و سامسونگ در اين باره واکنشي نشان نداده‌اند.
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
پاسخ }