امتیاز موضوع:
  • 49 رای - 2.37 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نگاه اجمالی به ویژگی رنگ ها
#1
رنگ زرد:
ويژگي:درخشندگي,حس خوش بيني و دلگرمي. رنگ زرد باعث بهبود فعاليت هاي ذهني و بيشتر شدن اشتها نيز مي شود .
كاربرد: در آشپزخانه, اتاق كارو اتاق نشيمن هم چنين به ندرت و بصورت خيلي ناچيز در اتاق خواب بزرگسال مي توان از رنگ زرو استفاده كرد اما استفاده از اين رنگ در اتاق نوزادان توصيه نمي شود.
برخی از تركیبات و سایه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحریك كرده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از تركیب های زرد نیز وجود دارند كه ممكن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند.

رنگ نارنجي:
ويژگي: رنگيست بسيار گرم, محرك و شادي آور كه گرمابخش محيط مي باشد.
كاربرد:در ورودي و راهروها, اتاق غذاخوري و اتاق نشيمن. رنگ نارنجي رنگي محرك است بنابراين مي توان از آن به مقدار كم و بصورت ملايم در اتاق خواب و اتاق كار نيز استقاده نمود.
این رنگ اشتها و دستگاه هاضمه را تحریک میکند و برای اشپزخانه و رستورانها مناسب است.
نارنجی هم می تواند واكنش های جدی را برانگیزاند. افراد در برابر نارنجی دو واكنش نشان می دهند: یا عاشق آن می شوند یا از آن متنفر می شوند. نارنجی اصولا با زرق و برق، اشتعال، توانایی، انرژی، گرما، و آسایش در ارتباط است.


رنگ قرمز:
ويژگي: قرمز رنگ عشق,تحرك و انرژي است.قرمز ضربان قلب را افزايش مي دهد و باعث نشاط و سرزندگي مي شود.
كابرد:در اتاق غذاخوري,آشپزخانه, راهروها و اتاق بازي كودكان. از آنجا كه قرمز ميزان ضربان قلب را افزايش مي دهد توصيه مي شود از اين رنگ بصورت محتاطانه در اتاق خواب و اتاق كار استفاده شود.
این رنگ با ایجاد احساس هیجان در اقراد فعالیت امواج مغزی را تحریک کرده، ضربان قلب را بالا میبرد و ناآرامی و بی قراری ایجاد میکند. اما به کار بردن مشتقات متعادلتر مثل سرخابی و صورتی گرم، باعث آرامش عضلات میگردد.
قرمز یكی از رنگ هایی است كه اكثر افراد ارتباط قوی با آن برقرار می كنند و واكنش شدیدتری نسبت به آن نشان می دهند. احساساتی نظیر قدرت، رشادت، تخطی، بر انگیختگی جنسی و هیجان به آن نسبت داده می شود. قرمز ضربان قلب را افزایش داده و میزان انرژی را بالا می برد؛ و تنها هاله هایی از رنگ قرمز بر روی هر چیزی می تواند توجه بیننده را به آن جلب نماید. چه علامت خطر، چه روز ولنتاین، به هر حال قرمز آنجاست تا حواس شما را خود جلب كند و چشمانتان را خیره سازد.

رنگ صورتي:
ويژگي: رنگ آرامش,احساس قوت قلب و لطلفت است.صورتي رنگي است كه احساس آرامش و تكامل را القا مي كند.
كاربرد:در اتاق خواب,اتاق كودك, اتاق نشيمن,سرويس هاي بهداشتي و هال . صورتي تا حدودي باعث كم شدن اشتها مي گردد بنابراين استفاده از آن در آشپزخانه و اتاق نشيمن توصيه نمي شود.

رنگ بنفش:
ويژگي: رنگي الهام بخش و موقر است حي هدف مندي و انگيزه را در فرد القا مي كند.
كاربرد: در اتاق خواب و اتاق نشيمن.هم چنين از طيف ملايم ان مثلا بنفش ياسي نيز براي اتاق نشيمن ,اتاق خواب و سرويس هاي بهداشتي مناسب مي باشد.
بنفش هیجان رنگ قرمز و آرامش آبی را در بر دارد. رنگی معنوی میباشد که نمادی از عرفان است. و طیفهایی از این رنگ اثری آرام کننده روی قلب دارد.
گاهی برخی از سایه روشن های بنفش ذهن افراد را درگیر می كند و آنها را مضطرب كرده و از آنها افراد درون گرای افراطی می سازد و از اینرو به سوی كسب عرفان، معرفت، دانش پیش می روند.


رنگ آبي:
ويژگي:رنگ آرامش,التيام و رهاييست.آبي يك محبوبيت جهاني دارد كه همواره در همه جا سمبل رفع تنش و خستگي است و باعث ارتقاي روابط مي گردد.
كاربرد:در اتاق كار و اتاق مطالعه, سرويس بهداشتي , اتاق نشيمن و اتاق خواب.آبي رنگ آرامش است بنابراين از آن بصورت هوشمندانه و بسيار كم در هال و آشپزخانه و جاهايي كه در آن فعاليت هايي صورت مي گيرد استفاده كنيد.
این رنگ ضربان قلب و فشار خون را کاهش میدهد و باعث آرامش در افراد میشود.
آبی اصولاً با احساساتی نظیر: اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سكون و سكوت، و توجه و تمركز همراه است. باید توجه داشت كه برخی از تركیبات رنگ آبی اثرات پویاتر و پرتحرك تری دارند و برخی از آنها سردتر و دور از دسترس می نمایند.


رنگ سبز:
ويژگي: رنگ سبز رنگ آرامش و نشاط است هم چنين سبز رنگ هماهنگي و عدالت است.
كاربرد:اين رنگ در اكثر فضاها قابل استفاده است و چون رنگ هماهنگي است مي توان آن را با رنگ هاي ديگر تركيب كرد.
سبز بیشتر برای به تصویر كشیدن عناصر سمبلیك مورد استفاده قرار می گرد و بعد از آبی دومین رنگ پر طرفدار در میان عموم افراد است. سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسكین را به افراد القا می كند. تركیب نادرست سبز ممكن است احساساتی نظیر بی حالی و ناخوشی، را در فرد ایجاد كند. به طور كلی سبز معمولاً نماد مفاهیمی نظیر: صلح، افتخار آفرینی، خوش شانسی، و باروری و حاصلخیزی است.


رنگ قهوه اي:
ويژگي: رنگ راحتي و رنگ طبيعت است. با اينكه رنگ قهوه اي جزو رنگ هاي اصلي چرخه رنگ نيست اما داراي قدرت فوق العاده اي مي باشد.
كاربرد: در بسياري از اتاق ها مخصوصا در اثاثيه و مبلمان .
رنگ قهوه‌ای همچنین می‌تواند حس غم و انزوا را به وجود آورد.
رنگ قهوه‌ای حس گرما ،محبت، آسایش و امنیت را به ذهن می‌آورد.


منبع : کافه دیزاین


پاسخ }
#2
تاثير روانی رنگها برای استفاده در بناها :

آبی : تاثير تسکين دهنده دارد و تيره آن در سطح محيط وسيع غم انگيز است.

سبز : تاثير مشابهی دارد.

زرد : بشاش ، محرک ، جذاب برای مردم (معمولا برای آگهی و اخطار استفاده می شود)

قرمز : هيجان انگيز ، ترکيبش با سفيد دارای احساس دوستانه است (ولی نه برای سطوح بزرگ)

بنفش : در سطوح کوچک در منار طلایی غنی و پر اهميت جلوه می کند.

قهوه ای : راحت و استراحت دهنده خصوصا در ترکيب با نارنجی و زرد.

منبع : کافه دیزاین
پاسخ }
#3
به طور كلي رنگها دو دسته اند؛ رنگهاي اصلي كه شامل زرد، آبي، قرمز و رنگهاي فرعي نظير سبز، بنفش، نارنجي، زرد مايل به سبز، سبز مايل به آبي، آبي مايل به سبز، بنفش مايل به قرمز و... كه از تركيب رنگهاي اصلي به وجود مي آيند.
البته، تقسيم بندي ديگري هم براي رنگها مطرح مي شود. به اين ترتيب كه آنها را در دو گروه رنگهاي گرم و سرد قرار مي دهند. براي تشخيص اين مسأله بايد در چرخه رنگ خطي از زرد به بنفش بكشيد. رنگهايي مثل سبز و فيروزه اي كه در تركيب آنها آبي به كار رفته، در سمت چپ خط قرار دارند كه به عنوان رنگهاي سرد ناميده مي شوند. اين رنگها به طور كلي خاصيت آرام بخشي دارند. رنگهايي نظير صورتي، نارنجي و... در طرف راست خط قرار دارند و در ساختمان آنها قرمز به كار رفته كه به عنوان رنگ گرم شناخته مي شوند.
بنابر پژوهشهاي متعدد، اين گونه رنگها بيانگر احساسات مختلف هستند كه از خوش بيني محض تا خشونت شديد را در بر مي گيرد.
الگوهاي رايج كدامند؟
متناسب با فضاي خانه از الگوهاي هماهنگ زير در چيدمان منزل مي توان استفاده كرد.
* الگوي تك رنگ: در اين الگو مي توان از يك رنگ براي چيدمان محيط بهره برد.
* شيوه كنتراست: در اين روش با استفاده از دو رنگ متضاد نظير آبي و نارنجي مي توان فضايي دلخواه ايجاد كرد.
* الگوي مشابه: در اين روش اگر رنگ زرد را انتخاب مي كنيد، مي توانيد براي تكميل از رنگهاي نارنجي بهره بگيريد.
* استفاده از رنگهاي گوناگون: اين شيوه گرچه الگويي رايج است، اما بايد توجه داشت در اين روش، هماهنگي رنگها دقيق صورت بگيرد تا از نظر زيباشناسي چشم نواز باشد.

[b]مهم

فضاسازي دلخواه
اگر اتاق شما كوچك است مي توانيد به كمك رنگهاي گرم و سرد اين فضا را بزرگتر نشان دهيد. به اين ترتيب كه وسايلي به رنگهاي گرم (قرمز، نارنجي و صورتي) را جلوتر از وسايلي كه به رنگ سرد (آبي، سبز و...) هستند، قرار دهيد.
رنگ سفيد نيز در بزرگ نمايي فضا مؤثر است. مزيت ديگر آن، افزايش نور محيط مي باشد. اما اين رنگ معايبي نيز دارد. بنابراين اگر تعداد ديوارهاي سفيد رنگ در خانه اي بيش از حد باشد. فضاي خانه سرد و ناخوشايند به نظر مي رسد. در ضمن پاكيزه نگه داشتن آن هم بسيار اهميت دارد.
البته مي توان قبل از بهره مندي از اين رنگ، اندكي رنگ قرمز يا آبي را به آن افزود، تا به اين ترتيب، ضمن حذف تأثير ناخوشايند رنگ سفيد مطلق، از تركيب جديد، رنگي چشمنواز ايجاد شود. برخي نيز ترجيح مي دهند سفيد را با رنگهاي آبي يا صورتي تركيب كنند. اما بايد به خاطر داشت اين رنگ براي اتاقهاي كوچك مناسب نيست؛ چون فضا را سنگين و اتاق را دلگير مي كند. البته توجه به فردي كه مي خواهد از اتاق استفاده كند نيز در انتخاب رنگ محيط اهميت دارد .

منبع : کافه دیزاین
پاسخ }
#4
رنگ های خنثی

رنگ هاي خنثي، رنگ هايي هستند که از ميزان زيادي سفيد برخوردار بوده ولي به هيچ يک از رنگ هاي اوليه و ثانويه متمايل نيستند. با اين تعريف رنگ هاي کم مايه مانند صورتي کم رنگ يا آبي آسماني جز رنگ هاي خنثي محسوب نمي شوند ولي رنگ کرم يکي از رنگ هاي خنثي به حساب مي آيد. همين مسئله در مورد خاکستري روشن که از مشکي نشأت گرفته است نيز صدق مي کند. رنگ هاي خنثي در بسياري از مواد طبيعي مانند سنگ ها، خاک، زمين، چوب ، حصير، شن و امثال اينها و يا در برخي از موارد مصنوعي مانند فلز، شيشه، سيمان و غيره ديده مي شوند. رنگ هاي خنثي در دنياي دکوراسيون از اهميت بسياري برخوردار بوده و کاربردي هستند. خنثي بودن آنها به اين معناست که مي توانيد به راحتي در کنار هر رنگ ديگري بدون احتمال وجود از دست رفتن زيبايي هاي هر يک به خصوص رنگ ها، ترکيبي مناسب در فضا ايجاد کرد. با توجه به آنکه اين رنگ ها نيز آرام بخش و ملايم هستند. با پوشش ديوار به يکي از آنها مي توان پس زمينه خوبي براي نصب تابلو ، نوارهاي چاپي و کاغذي ، پرده ها به طور کلي ديوارکوب ها فراهم آورد. اگر فضا به قدري از لوازم دکوراسيوني پر شده باشد که احساس آرامش را بر هم ريزند، يکي از راههاي ايجاد تعادل در محيط با حفظ همان وسائل، رنگ آميزي سطوح اصلي يا تعويض پوشش هاي ثانويه مانند رومبلي، پرده و غيره به يکي از رنگ هاي خنثي است. هنگامي که قصد داريد قسمتي از فضا مانند يک ديوار، در، پنجره و يا حتي خرده ريزهايي مانند دستگيره، چوب پرده و به طور کلي هر وسيله اي که در محيط وجود دارد به محض ورود بيننده به داخل، نظر او را جلب نکند. آنها را به يکي از رنگ هاي خنثي رنگ آميزي کرده و يا رنگ خنثي را در انتخاب آنها در نظر بگيريد.
از اين خاصيت رنگ هاي خنثي براي رفع عيوب معماري و شکستگي ها و فرورفتگي ها مي توان بهره زيادي کسب کرد. به عنوان مثال با رنگ آميزي بخشي از فضا که داراي مشکل ساختاري است و شما نمي خواهيد فوري مورد توجه بيننده قرار بگيريد، توسط يکي از رنگ هاي خنثي به راحتي مي توانيد آن را در نظر اول بپوشانيد.

منبع : کافه دیزاین
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی