خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نگهداری و تغذیه ماهی فایتر

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 403

ارسال: #1
Package_favorite نگهداری و تغذیه ماهی فایتر
سلام
دیروز که رفته بودم برای ماهی فایترم یه سری وسایل بخرم. دو تا خانوم جوان رو تو مغازه دیدم که با حساسیت تمام دنبال فایتر خوشگل می گشتن. معلوم بود فایتر رو برای سفره عیدشون به جای ماهی قرمز می خوان.
هر کدوم دو تا ماهی خریدن. بعد از خرید با هم از مغازه اومدیم بیرون. من بهشون گفتم که دو تا فایتر پیش هم نمی موننا. حواستون باشه جدا بندازین.angelic گفتن کاش همون جا می گفتین یکی می خریدیم. بعد یکیشون گفت نه من پارسال دو تا داشتم خ خوب بودن fak بهشون گفتم خوب چرا دوباره خریدین با خنده گفت خوب اونا مردن دیگه. خدایی قلبم شکست. crying چطور بعضی از آدما اینطور با مخلوقات زیبای خدا که با تمام قدرت و عظمتش آفریده رفتار می کنیم. حیواناتی که باید گفت احسن الخالقین.
چه راحت گفت اونا مردن. من این مطلب رو میزارم برای همه خانواده هایی که ماهی فایتر رو به عنوان ماهی قرمز هفت سین می خرن. بیاین بلایی که سر ماهی قرمز آوردیم سر فایترها نیاریم. اگه ماهی فایتر خریدن فقط کمی حوصله به خرج بدین و نسبت بهشون با مسولیت باشین. این خواهش من و دوستداران حیوانات هست.

اصول نگهداری از ماهی فایتر (Betta):

[تصویر:  20140319002431_Betta_splendens081.jpg]

فایتر که در انگلیسی به اون Betta گفته میشه. جزو پتهای به حساب میاد که خیلی دیر راضی میشه! اما به این معنی نیست که نگهداریش سخت یا هزینه بر باشه!
حسنی که این ماهی داره اینه که به اصطلاح "یکبار خرید" نامیده میشه. یعنی یکبار ماهی و متعلقاتش رو میخرید و جز در موارد نادر که بیمار بشه، نیازی به پرداخت پول یا خرید نخواهین داشت.

از اونجا که دو تا فایتر نر رو نمیشه در یک تانک نگه داشت، پست نیازی هم به داشتن تانک بزرگ ندارید!

نیازمندیهای فایتر:

تانک یا ظرف آب با سایز مناسب
غذای مناسب( پلت یا فلیک)
بخاری مناسب
ف.ی.ل.ت.ر کوچک و ضعیف
دماسنج
چیزی مثل صخره در کف تانک
قطره ی ضد کلر

عجیبه که این ماهی در مواقع بیماری، میتونه خودش رو درمان کنه !

تانک من چقدر باید بزرگ باشه؟
چه تانک داشته باشید و چه هنوز نخریدید، قبلش باید یک چیز رو روشن کنم.
با در نظر گرفتن این که خیلی از فروشندگان، حبابهای عجیب و غریب و ظرفهایی با اندازه کوچیک می فروشند و ادعا میکنن که فایتر، نیازی به ظرف بزرگتر نداره و در هر محیطی سازگاری داره. تجربه میگه که هر فایتر، به تنهایی، 5 گالن (واحد آمریکا- هر گالن آب، 3.78 لیتر (مترجم) ) آب نیاز داره.
البته ذکر این نکنه هم لازمه که ماهی فایتر، به راحتی میتونه از سطح آب اکسیژن بگیره و در آبهای کم عمق هم زنده میمونه... اما فقط زنده می مونه!!

دمای آب:
قبل از اینکه ماهی فایتر رو به تانک جدید منتقل کنین، از نبود کلر و صحت عملکرد دماسنج مطمئن بشین. از اونجا که این ماهی متعلق به نواحی گرمسیریه . دمای 25 درجه (78 تا 82 درجه فارنهایت) درجه مناسب به شمار میره.

تعویض آب:
نگهداری از فایتر اونقدر راحته که با خیال راحت میگیم، نیازی ندارین هر هفته کل آب رو تخلیه کنین، در حقیقت برای کلیه ی ماهی ها نباید کل تانک رو هربار خالی کرد چراکه با خالی کردن کل تانک، باکتریهای مفید آب هم تخلیه میشن. در حالیکه این باکتری ها، سطح آمونیاک و نیتریت آب رو در حد پایین نگه میدارن.
هرچند این ماهی به افزایش نیتریت تا حد زیادی مقاومه اما توصیه میکنم، هر هفته، حداقل 30% آب رو با آب بدون کلر تمیز( و هم دما با آب تانک) تعویض کنین و در هنگام تعویض بهتره که فضولات و باقیمانده ی غذا رو از کف تانک جمع کنین.
افزایش نیتریت مانع از رسیدن اکسیژن به هموگلوبین خون شده و ماهی خواهد مرد.

تغذیه فایتر:
آرتمیا و برخی غذاهای منجمد نباید روزانه استفاده بشن چرا که چربی زیادی دارن.
بهتره پلت یا فلیک مخصوص فایتر رو خریداری کنین و دقت کنین که در غذا دادن افراط نکنین چون علاوه بر بیماری زا بودن، آب رو به شدت کثیف خواهد کرد

تکنیک های نگهداری:

اگه در ظرف کوچک از فایتر نگهداری میکنین و احساس کردین، نیتریت/آلودگی آب زیاد شده و فکر میکنین آب کمی بو میده. میونین از پمپ هوای کوچیک به مدت مثلا یک ساعت استفاده کنین تا ضمن اکسیژن رسانی به آب، با بالا و پایین شدن ذرات، آب به جریان بیوفته و از گندیدگی جلوگیری بشه.
فایتر سریعا، دست آموز میشه پس میتونین بهش چیزهایی زیادی یاد بدید. مثل از اب بیرون پریدن
فایتر موجود آرومیه. سعی نکنین با ضربه زدن به شیشه اون رو وادار به حرکت کنین

منبع : میهن پت

امضای marall
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴-۴-۱۳۹۳ ۰۵:۴۶ عصر، توسط Galaxy.)
۲۸-۱۲-۱۳۹۲, ۱۲:۲۴ صبح
یافتن سپاس نقل قول
6 کاربر از marall به دلیل این ارسال سپاس کرده.
حرير, mosy, Shid dokht, azinazi, *heliya joon*, ایران دخت
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 62

ارسال: #2
RE: نگهدار و تغذیه ماهی فایتر
عزیزم منم 2 تا از اینها را روز اول که خریدم داخل یه تنگ انداختم، دیدم تا صبح پرو بال همو کندنManiac. بعد تنگشونو جداکردم.مارال جون یه سوال . میخواستم بدونم اینها تو محیط 45 تا 50 درجه و شرجی هم میتونن دووم بیارن؟ چون ما تو محیط گرم و مرطوب هستیم و کولرمون را وقتی خونه نیستیم (10 ساعت در روز )خاموش میکنیم.
امضای mosy
[تصویر:  countdown.php?h=250&w=160&am...amp;day=05]
۲۸-۱۲-۱۳۹۲, ۱۰:۱۶ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از mosy به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Shid dokht
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 0

ارسال: #3
من فایتر داشتم اونم 4سال زنده بود بعدش هم پیر شد ومرد. براش زن گرفتم بچه دارم شد از این کارهارم نکردم تنگش یه وجبه انگشته
غذاهم گوشت خام یاپخته بدون چربی و ادویه میدم حالا چه گوشت سفید و قرمز
چون ماهی آب شوره از شیر بدون تسویه آب میدم و میذارم کلرش بره بعد فایتر جونم رو میذارم توش .
حباب هایی هم که میذاره بالای تنگ یعنی من زن میخوام زن که براش میگیری باید توجه داشته باشی که کی جفت گیری میکنه بعد از یه ساعت جفت گیری از هم جداشون میکنی تابچه ها به دنیا بیان بچه هاش که به دنیا اومدن میمیره وبچه ها مادر رو میخورن بعد بچه هارو میذاری تو تنگ نر اون ازشون مراقبت میکنه منتها باید مواظب باشی که نر بچه ها رو نخوره
امضای سقنقور
امروز هوا عجیب بارانی بود
نمی دانم
چشمان خیسم را به کدام بند بیاویزم
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸-۱۲-۱۳۹۲ ۱۰:۳۵ صبح، توسط سقنقور.)
۲۸-۱۲-۱۳۹۲, ۱۰:۳۰ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول
4 کاربر از سقنقور به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Shid dokht, حرير, marall, *heliya joon*
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 403

ارسال: #4
(۲۸-۱۲-۱۳۹۲ ۱۰:۱۶ صبح)mosy نوشته شده توسط:  عزیزم منم 2 تا از اینها را روز اول که خریدم داخل یه تنگ انداختم، دیدم تا صبح پرو بال همو کندنManiac. بعد تنگشونو جداکردم.مارال جون یه سوال . میخواستم بدونم اینها تو محیط 45 تا 50 درجه و شرجی هم میتونن دووم بیارن؟ چون ما تو محیط گرم و مرطوب هستیم و کولرمون را وقتی خونه نیستیم (10 ساعت در روز )خاموش میکنیم.

سلام

دمای ایده آل و مناسب برای فایتر 26 الی 30 درجه، بیشتر و کمتر مناسب نیست.
امضای marall
۲-۱-۱۳۹۳, ۰۵:۲۳ عصر
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از marall به دلیل این ارسال سپاس کرده.
*heliya joon*
مدیریار خانوم گل

مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 11674

[تصویر:  20140715153504_IMG_9106.JPG]
[تصویر:  20140715153527_IMG_9107.JPG]
چند بار توی وان حمام انداختمشون پیش هم دیدم عکس العملی نشون ندادنgag تا اینکه یه بار انداختمشون و در یه ان قرمزه باله آبی رو گاز گرفتJust_Cuz_15 و چندتاش رو کند بچم مهرناز ضعف کرد از cryingcryingcryingcrying برای ماهیش مامانم انگار ازدها هستن یا کوسه گیر داد ببرشون بده آکواریومی ها دست مهرناز رو نخورنlaflaflaflaflaf
بهد چند وقت مجروحه مرد و قرمزه برای خودش تنهایی زندگی میکرد تا اینکه دیروز قرمزه هم رفت پیش اون یکیHanghead
۲۴-۴-۱۳۹۳, ۰۲:۳۸ عصر
یافتن سپاس نقل قول
3 کاربر از مهرناز مامانی به دلیل این ارسال سپاس کرده.
*heliya joon*, niloofar00, shamim_13

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد