امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هشدار به گردشگران زن - به این کشورها نروید!
#1
آیا تاکنون فکر کردهاید گردشگران زن از سفر به کدام کشورهای جهان هراس دارند؟
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در شرایطی که طی سالهای اخیر صنعت گردشگری جهانی رشد چشمگیری یافته و در این مسیر ایجاد فضایی امن برای گردشگران زن به عنوان یک امر اساسی در جهت جذب گردشگر مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته، سایت معتبر گردشگری «سیلیکون تراول» در گزارشی به معرفی هشت کشور ناامن برای گردشگران زن پرداخته است.
* هند
هند که از جاذبههای گردشگری متنوعی بهره میبرد، در فهرست ناامنترین کشورهای جهان برای گردشگران زن در رتبهی نخست قرار گرفته است. علت اصلی این امر حوادثی است که در ماههای اخیر در این کشور روی داده که حاصل آن کاهش چشمگیر گردشگران زن در هند و جایگزینی دو کشور تایلند و مالزی از سوی این گردشگران به عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات بوده است. در آخرین مورد از این حوادث روز سهشنبه یک زن گردشگر آمریکایی در روستایی در هند مورد تجاوز قرار گرفت و کمتر از یک ماه قبل نیز حادثهای مشابه برای یک زن گردشگر سوئیسی رخ داد.
* برزیل
برزیل که در فهرست ناامنترین کشورهای جهان برای گردشگران زن در رتبهی دوم قرار دارد، در سالهای اخیر یکی از موفقترین کشورهای جهان در جذب گردشگر بوده و پیشبینی میشود با میزبانی این کشور از مسابقات جامجهانی فوتبال در سال 2014 و مسابقات المپیک در سال 2016 به یکی از 10 مقصد گردشگری جهان تبدیل شود. اما در ماههای اخیر خشونتها علیه زنان در این کشور رشد چشمگیری داشته که این امر در دو شهر «ریودوژانیرو» و «سائوپائولو» که هر دو از مقاصد برتر گردشگری برزیل به شمار میروند، بسیار چشمگیر بوده است. در این شرایط کارشناسان صنعت گردشگری حفظ امنیت گردشگران زن را یکی از چالشهای پیش روی صنعت گردشگری برزیل در سالهای آتی میدانند.
* ترکیه
ترکیه که این در ردهبندی در جایگاه سوم قرار گرفته، در سال گذشته میلادی میزبان بیش از 30 میلیون گردشگر بود و پیشبینی میشود در سال 2023 با میزبانی از 50 میلیون گردشگر به درآمد 50 میلیارد دلاری از محل صنعت گردشگری دست یابد. براساس آمار ارائه شده از سوی سازمانهای فعال در حقوق زنان، آمار تجاوز به زنان در این کشور بسیار بالا بوده و تنها در سال 2011 در شهر استانبول به بیش از 10 هزار زن تجاوز شده که در این میان بخشی از آنها گردشگر بودهاند. ادامهی این روند برای کشوری که براساس پیشبینیها با ادامهی روند فعلی در سالهای آتی در جمع پنج مقصد برتر گردشگری جهان قرار خواهد گرفت، میتواند بسیار زیانبار باشد.
* مصر
مصر که در ردهبندی ناامنترین کشورهای جهان برای گردشگران زن در رتبهی چهارم دیده میشود، یکی از مقاصد برتر گردشگری جهان بوده و براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت گردشگری و آثار تاریخی این کشور حدود 20 تا 25 درصد گردشگران این کشور را زنان تشکیل میدهند. با این وجود با کرات در مطبوعات این کشور گزارشهایی از گروگانگیری و تجاوز به زنان گردشگر منتشر میشود که چهرهی نامطلوبی را از این کشور برای برخی گردشگران زن ترسیم کرده است.
* کلمبیا
براساس یک نظرسنجی که توسط سایت معتبر «هاستل بوکرز» به عنوان یکی از سایتهای معتبر جهانی برای رزور هتل انجام شده، کشور کلمبیا محلی ناامن برای گردشگران زن به شمار میرود. این کشور در ردهبندی در رتبهی پنجم قرار گرفته و طبق گفتهی بسیاری از گردشگران زن که به این کشور سفر کردهاند بسیاری از مناطق کلمبیا از جمله سواحل این کشور و مناطق مرزی با اکوادور و ونزوئلا مناطقی بسیار ناامن برای گردشگران زن به شمار میرود. البته شهر تاریخی و زیبای «بوگوتا» - پایتخت کلمبیا - که در مجاورت کوههای آند واقع شده، یک مقصد گردشگری امن برای گردشگران زن به شمار میرود.
* گوآتمالا
کشور گوآتمالا که در رتبهی ششم قرار گرفته، براساس آخرین گزارش سازمان دیدهبان حقوق بشر یکی از ناامنترین کشورهای جهان برای زنان بوده و در آن از هر سه زن یکی مورد سوءاستفاده قرار میگیرد. به همین دلیل کشوری امن برای گردشگران زن به شمار نمیرود و براساس مطالعات انجام شده در بیشتر مناطق گوآتمالا به ویژه مناطقی که در آنها تجارت مواد مخدر با آمریکا جریان دارد، گردشگران زن از امنیت بسیار کمی برخوردارند.
* مکزیک
کشور مکزیک که در سالهای گذشته جزو پنج مقصد برتر گردشگری جهان محسوب میشود، طی سه سال اخیر به دلیل برنامه جدی رئیس جمهوری این کشور برای مبارزه با باندهای قاچاق مواد مخدر با کاهش ضریب امنیتی مواجه شده است. این کشور که در این فهرست در رتبه هفتم قرار گرفته، از جاذبههای متنوع گردشگری از جمله آثار تاریخی برجای مانده از سه تمدن «مایا»، «اینکا» و «آزتک» بهره میبرد. با این وجود مبارزات انجام شده با باندهای قاچاق مواد مخدر که حاصل آن بروز مشکلات امنیتی جدی در مکزیک بوده است، ضریب امنیتی در این کشور را به شدت کاهش داده و برخی از مناطق مکزیک را به مکانی ناامن برای گردشگران و به ویژه گردشگران زن تبدیل کرده است.
* کنیا
کنیا که از آن به عنوان مقصد نخست گردشگری قاره سیاه نام برده میشود و همواره میزبان میلیونها گردشگر به ویژه از کشورهای اروپایی است که برای بازدید از حیات وحش بکر و گردش با اتومبیلهای سافاری به این کشور سفر میکنند، در ردهبندی ما در رتبهی هشتم قرار گرفته است. براساس گزارشی که به تازگی توسط صندوق توسعهی آموزش زنان وابسته به سازمان ملل متحد منتشر شده، بسیاری از مناطق کنیا که بیشتر آنها مقاصد گردشگری نیز به شمار میروند، مکانهای ناامنی برای گردشگران زن بوده و سوءاستفاده جنسی از زنان گردشگر در آنها به کرات اتفاق میافتد.

isna
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }