امتیاز موضوع:
  • 19 رای - 3.74 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
همه چیزدرباره سوئد + عکس
#1
   
   
   
   
دیدنی های سوئد(عکس های زیبا از کشور سوئد و جاهای دیدنی و تفریحی سوئد)


در پارک تفریحی گرونا لوند که بصورتی بسیار زیبا در کنار آب واقع شده است از ماشین های عظیم الجثه بازی و تفریح, کازینو, فعالیتهای گوناگون تا رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارد و همچنین کنسرتهای متعددی توسط خوانندگان داخلی و خارجی در هوای فرح بخش بهار و تابستان استکهلم بر روی سن بزرگ آن اجرا می گردد.

در واقع تا پارک تفریحی گرونا باز نشده باشد تابستان واقعی به استکهلم نیامده است.
Kvasten
"که واستن" در زبان سوئدی به معنی جارو و یا جاروی جادوگران است. و این نام از این روی بر این قطار "صعود و فرود" نهاده شده است که گفته می شود افرادی که بر آن سوار می شوند با احساس نشستن بر روی جارو ی جادوگران و پاهای آویزان! هواپیما سواری می کنند.
قطار "که واستن" به طول 400 متر و ارتفاع 20 متر در محدوده مابین "خانه ارواح" و "قطار آبی" نصب شده است و بخشی از آن بر روی آب قرار می گیرد. و چرخ و فلک بزرگی که در این محل قرار داشت برای همیشه تعطیل و روانه قبرستان شده است. جهت سوار شدن به "که واستن" باید حداقل 110 ساتی متر قد داشته باشید. این شرط برای اکثر دیگر ماشینهای تفریحی پارک گرونا لوند 120 و 140 سانتی متر قد است.
هزینه احداث این بازی جدید 55 میلیون کرون بوده و در ساختمان آن 200 تن آهن و بیش از 3000 پیچ و مهره بکار رفته است.

مدیر پارک تفریحی گرونا لوند با خنده به خبرنگاران می گوید که "طبق یک سنت قدیمی اولین کسی که اجازه سوار شدن بر روی ماشین های تفریحی تازه احداث را دارد مهندس طراح آن است". در واقع اگر مهندس طراح جرات سوار شدن بر روی ماشین ساخته خودش را نداشته باشد, چه توقعی می توان از دیگران داشت؟

"فریت فال تیلت" سقوط آزاد با 110 کیلومتر سرعت
یکی دیگر از پر طرفدار ترین ماشینهای تفریحی در پارک تفریحی گرونا لوند, "فریت فال تیلت" نام دارند که یکی از مرتفع ترین "سقوطهای آزاد" در سطح جهانی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد داد. البته دسته ای که دل و جرات سوار شدن آن را داشته باشند. "فریت فال تیلت" 80 متر ارتفاع دارد و شما را در حالی که زیر پایتان خالی است با سرعت 110 کیلومتر در عرض چند ثانیه به پایین پرت میکند!

ورود مجانی برای همه سالمندان بالای 65 سال
ورود مجانی و رایگان برای بابا بزرگ ها و مامان بزرگها و کلا همه سالمندان بالای 65 سال به پارک تفریحی گرونا لوند را فراموش نکنید. این امکان از سال گذشته به مرحله اجرا گذاشته شد. بنابراین امسال هر وقت به گرونا لوند می روید فراموش نکنید که بابا بزرگها و مامان بزرگها رو هم همیشه با خودتان ببرید, برای آنها دیگر پرداخت ورودی لازم نیست.

قیمت ورودی به پارک
تا 3 سال: ورود مجانی و همه بازی ها مجانی
4 تا 6 سال: ورود مجانی
7 تا 64 سال: 70 کرون
65 به بالا: رایگان

البته مبالغ بالا تنها ورودی به پارک است. هر بار وارد این پارک تفریحی می شوید, خصوصا به همراه کودکان, آماده آتش گرفتن مبلغ قابل توجهی از پول کیفتان باشید.
توجه
در طی ساعات 18.30 الی 20 روزهایی که کنسرتی در پارک تفریحی گرونا لوند برگزار می شود, هم بازنشستگان مجبور به پرداخت ورودی خواهند بود و هم قیمت ورودی عادی دوبل می گردد (ورودی 140 کرون). بنا براین اگر مایل به شرکت در کنسرت ها نیستید همیشه قبل از رفتن به گرونا لوند چک کنید که در آن شب کنسرتی برنامه ریزی نشده باشد تا در ساعاتی که ورودی به پارک دوبل است وارد آن نشوید. از طرف دیگر شبهای کنسرت در گرونا لوند از شلوغترین و پر هیجان ترین شبهای تابستانی این پارک است.
کارت فصلی سبز رنگ
Säsongskort
شما همچنین می توانید با خرید کارتهای ویژه ای به مبلغ 120 کرون تا پایان فصل بصورت رایگان وارد پارک تفریحی گرونا لوند شوید. با دارا بودن این کارت 10 درصد نیز تخفیف نیز در ورودی دوبل روزهای کنسرت دریافت خواهید نمود.

دستبند سواری
Åkband
کودکان و نوجوانان و دیگرعاشقان پارک تفریحی گرونا لوند می توانند با خریدن یک دستبند سواری برای یک روز به مبلغ 280 کرون به مدت یک روز تا حدی که توان دارند از همه امکانات تفریحی گرونا لوند استفاده کرده و هر چند بار که دلشان می خواهد (و توانشان اجازه می دهد) سوار همه ماشینهای تفریحی پارک گرونا لوند شوند. تنها استثناء در این زمینه "خانه ارواح" است که ورودی به آن همیشه جداگانه و به مبلغ 40 کرون پرداخت می گردد. دستبند سواری دیگری نیز وجود دارد که تنها از ساعت 7 غروب به بعد قابل استفاده است اما قیمت آن نیز بمراتب ارزانتر و فقط 200 کرون است.

کارت طلایی
Guldkortet
اگر یک "کارت طلایی سواری" به قیمت 1199 کرون خریداری کنید در تمامی مدت باز بودن پارک گرونا لوند در طی تابستان قادر به ورود مجانی به آن و دریافت یک دستنبد سواری برای هر روز هستید.
******
موارد بالا تنها چند نمونه از انواع مختلف استفاده از امکانات این پارک تفریحی است. در وب سایت این پارک آلترناتیوهای دیگری نیز در این زمینه از قبیل امکان خرید کوپنهای مختلف وجود دارد. بطور کلی هر چه قدر بهای استفاده از امکانات تفریحی پارک را تک تک پرداخت کنید قیمت گرانتری را پرداخت خواهید کرد و هر چقدر تعداد بیشتری را بصورت همزمان و "دسته کوپن" خریداری کنید قیمت ارزانتری را پرداخت خواهید نمود.

پارک تفریحی گرونا لوند از اماکن تفریحی است که بیش از هر مکان دیگری در تابستان مورد بازدید سوئدیها و جهانگردانی که از استکهلم بازدید می کنند قرار می گیرد. در وب سایت مفصل گرونا لوند میتوانید به زبانهای سوئدی و انگلیسی درمورد همه امکانات این مجموعه تفریحی عظیم اطلاعات دقیق و جامع کسب کنبد.
پارک تفریحی گرونا لوند تا آخر تابستان باز است و پس از آن دوباره از تاریخ 21 سپتامبر 2008 و فرا رسیدن فصل پاییز به خواب زمستانی فرو میرود تا خود را برای بهار و تابستانی دیگر آماده سازد.

گرونا لوند البته بزرگترین پارک تفریحی سوئد نیست و در مقابل پارک تفریحی عظیم "لیسه بری" در شهر گوتنبرگ در غرب سوئد که بزرگترین پارک تفریحی شمال اروپا بشمار میرود قادر به عرض اندام نیست.
از دیگر پارکهای تفریحی مشهور سوئد میتوان از سومارلند (سرزمین تابستان) که از بازیهای آبی تشکیل شده و در شهر اسکارا در مرکز سوئد قرار دارد نام برد. در سایت اینترنتی این سه پارک بزرگ تفریحی سوئد میتوانید آخرین اطلاعات در مورد این پارکها را کسب کرده و نیز با خرید کارتهای مخصوص در طول تمامی فصل بهار و تابستان از تخفیفهای ویژه جهت بازدید از آنها بهره مند شوید.
هتل یخی در سوئد:

هتل یخی در سوئد:
"هتل یخی" یا "آیس هتل" یکی از جاذبه های بزرگ توریستی سوئد است که هر ساله هزارن نفر را از نقاط مختلف جهان به سوئد میکشد. ساخت هتل یخی سوئد اکتبر هر سال آغاز میشود تا در فصل زمستان پذیرای توریستها باشد. به مساحت و امکانات تفریحی این هتل که اولین پایه های آن در دهه 1970 میلادی ریخته شد هر ساله اضافه میگردد و "آیس هتل" امروز از جاذبه و شهرتی بین المللی برخوردار است.
مسافرین "هتل یخی" سوئد اغلب از افراد ثروتمند تشکیل شده اند ,چون هزینه اقامت در آن به علت زمان محدود و هزینه بالای ساخت هر ساله آن بسیار بالاست. سال گذشته این هتل با شصت اتاق دو نفره, سی سوئیت و بیست اتاق یک نفره پذیرای جهانگردان بوده است. قیمت اتاقها در هتل یخی سوئد از 169 دلار شروع شده و به حتی 800 دلار در هر شب هم میرسد.
این هتل به امکانات تکنیکی مدرنی مجهز است که موجب میگردد درجه دمای آن ثابت مانده و حتی امکان استفاده از استخر آب گرم نیز وجود داشته باشد.
هر ساله برای ساخت ساختمان اصلی هتل از بیش از ده هزار تن برف و یخ استفاده میشود و بعد صنعت کاران به ساخت وسایل آن مشغول میشوند. برخی از برجسته ترین هنرمندان و مجسمه سازان جهان هر ساله دست به خلق آثار زیبایی از یخ میزنند که بعنوان تزئینات هتل مورد استفاده قرار میگیرد.
در این مجموعه خارق العاده توریستی حتی کلیسایی فوق العاده زیبا از یخ با تزئیناتی مسحور کننده (برای مثال شمعدانهای یخی) وجود دارد که هر ساله پذیرای عروس و دامادهایی از سراسر جهان است که مراسم آغاز زندگی مشترک خود را در آن به انجام میرسانند
   
شهر مال مو در کشور سوئد از جمله شهرهایی است که برنامه های توسعه بسیار دقیقی در آن اجرا شده است. به طوری که پس از بررسی های فراوان و دقیقی که به وسیله معماران و شهرسازان اروپایی صورت گرفت، برج Turning Torso (دومین برج بلند قاره اروپا) توسط «سانتیاگو کالاتروا» معمار برجسته اسپانیایی طراحی شد و ساخت آن پس از سه سال در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی به پایان رسید.

با آغاز پروژه ساخت برج ۵۵ طبقه TurningTorso، سوئدی ها به ویژه مردم شهر مل مو بی صبرانه منتظر افتتاح و آغاز به کار این برج ۱۹۵ متری بودند. این برج بلندترین ساختمان مسکونی کشور سوئد است که در راستای طرحWest Harbour سوئد ساخته شد. این برج با الهام از حرکات طبیعی بدن انسان توسط کالاتروا، ابتدا در قالب یک مجسمه سنگی و سپس در قالب یک معماری hi-tech (تکنولوژی سطح بالا) طراحی شد و اکنون نیز همخوانی کاملی با بافت جدید اطراف خود دارد.

سانتیاگو کالاتروا نقاش، مجسمه ساز و مهندس معمار زبردستی در طراحی ساختمان است که دوراندیشی او در پیش بینی سیستم سازه برج ها، مهمترین عامل موفقیت او است.

این برج از ۹ مکعب ۵ طبقه تشکیل شد که این ۹ مکعب با نود درجه چرخش، نمای منحصر به فردی را ایجاد کرده است. مکعب اول و دوم مخصوص دفاتر اداری- تجاری و بقیه مکعب ها مخصوص واحدهای مسکونی است که البته سالن های ورزشی، استخر، جکوزی و تالارهای پذیرایی هم جزء آنها است. طرح استثنایی این برج تاکنون دو جایزه ویژه بهترین طرح معماری برج های مسکونی و یک جایزه بهترین طرح سازه بتنی را تصاحب کرده است. از آنجایی که این برج یکی از ساختمان های معروف جهان است، می بایست امکانات رفاهی مناسبی را هم در اختیار ساکنان خود قرار دهد؛ چرا که اجاره ۵ هزار یورو به ازای هر متر مربع یک واحد مسکونی یا تجاری این برج امکانات خاصی را هم می طلبد.

تمامی واحدهای این آسمانخراش، تجهیز شده به لوکس ترین مبلمان و وسایل است. ضمن اینکه تجهیزات به کار رفته در واحدهای این برج ساخت شرکت های معتبر بوش آلمان و فیلیپس هلند است.

از جمله امکانات رفاهی قابل توجه این برج اداری- مسکونی در اختیار داشتن شبکه کامپیوتری داخلی است که ساکنان این آسمانخراش به وسیله آن می توانند به تمامی شبکه های کامپیوتری مرکز تجاری، خدماتی، تفریحی و ... در داخل این برج دسترسی داشته و از امکانات آنها به عنوان عضوی از مجموعه Turning Torso با خدمات ویژه استفاده کنند. در ضمن یک شبکه اینترنت پرسرعت (دو گیگابایتی) و همچنین انشعاب تلویزیون کابلی ویژه این برج هم از امکانات ارتباطی قابل ذکری است که در اختیار ساکنان Torso است. جالب اینکه در این آسمانخراش، ساکنان هر واحد می توانند در هر لحظه که بخواهند به وسیله سیستم مانیتورینگ اختصاصی شان از میزان مصرف آب، برق و سایر انرژی های مورد استفاده مطلع شوند.

گرچه معمار اسپانیایی با همکاری مشاوران خود، یک سیستم منطقی و مقاوم برای طرح این شاهکار معماری های تک در نظر گرفته بود ولی بدون شک اجرای سازه چنین برجی نیازمند تحقیقات و محاسبات علمی پیچیده یی است.

اساس طراحی و سیستم سازه این آسمانخراش براساس نتایج به دست آمده از آزمایش های دشوار «تونل باد» انجام شده روی ماکت این برج در دانشگاه وسترن شهر انتاریو کانادا تعیین و سپس به وسیله مهندسان ارشد سازه طراحی و محاسبه شده است.

طرح نخست، عبارت بود از یک فونداسیون حجیم بتنی به طول ۳۰ متر و ضخامت ۷ متر که به وسیله ستون های ویژه یی به ارتفاع ۱۸ متر بر پی اصلی این برج قرار گرفته و به پایین ترین سطح آسمانخراش متصل شده است. این ستون ها به منظور مقاومت در برابر فشارهای جانبی زمین توسط تیرهای بتنی به یکدیگر متصل شده اند.

در مرکز این فونداسیون استثنایی، یک سازه بتنی لوله یی شکل قرار دارد که با قطر داخلی ۵/۱۱ متر به عنوان محور و هسته مرکزی کل آسمانخراش به ارتفاع ۱۹۵ متر قرار گرفته است.

ضخامت دیواره این سازه لوله یی شکل که آسانسورها و راه پله این برج را در خود جای داده و تحمل بار اصلی برج برعهده آن است، روی فونداسیون ۴/۳ متر و در بالاترین نقطه برج ۶/۰ متر است.

کف تمامی طبقات برج که ضخامت سازه یی کمتر از ۳۰ سانتی متر دارد، به صورت یک لوح بتنی یکپارچه به هسته مرکزی متصل است. انتقال نیروی های جانبی وارد بر ساختمان نیز برعهده سازه فولادی ۸۲۰ تنی است که در گوشه برج قرار گرفته است.

این سازه ساخت شرکت های اسپانیایی است و به وسیله شرکت دانمارکی «Promecon» نصب شده است که نیروهای جانبی وارده را به واسطه دیوارهای سازه یی طبقات به هسته مرکزی منتقل می کند. در واقع در زیر فونداسیون برج یک صخره سنگی قرار دارد که بستر بسیار مناسبی برای احداث این آسمانخراش بزرگ است و ستون های استفاده شده در فونداسیون این برج به اندازه ۴ متر در این صخره سنگی فرو رفته اند. پس از اجرای شبکه ۶۰۰ تنی فولادی فونداسیون، عملیات بتن ریزی پی برج به وسیله تجهیزات تولید شده در دو کارخانه نروژی و در مدت سه شبانه روز پیاپی انجام شد و ۵۱۰۰ مترمکعب بتن در این بخش برج استفاده شد.

نکته جالب در زمینه کنترل دمای این حجم از بتن ها است؛ چرا که بتن در مدت زمان رسیدن به مقاومت و گیرایش، در اثر فعل و انفعالات شیمیایی، مقداری گرما آزاد می کند که در چنین شرایطی سرد شدن سطح خارجی و گرم ماندن لایه داخلی موجب ایجاد ترک هایی در بتن می شود و این امر از استحکام و مقاومت نهایی بتن می کاهد. با توجه به ضخامت ۷ متری این فونداسیون، قبل از اجرای طرح مهندسان سازه شرایط بتن ریزی را توسط کامپیوتر شبیه سازی کردند تا شرایط دمای بتن در طول این مدت تحت کنترل باشد. اجرای هسته لوله یی شکل برج هم توسط قالب های فلزی لغزنده انجام شد، به این صورت که پس از بتن ریزی هر طبقه از این هسته، این قالب فلزی مرکب به وسیله جک های هیدرولیک به طبقه بالا منتقل می شد. بتن ریزی کف و دیوارهای برج هم پس از اتمام ساخت هر طبقه از هسته مرکزی به وسیله قالب های فلزی مثلثی که در کنار یکدیگر شکل مربع کف را تشکیل می دهند، انجام شد. در عملیات بتن ریزی هسته مرکزی هم، در کف طبقات و دیوارهای این برج از تکنولوژی Self- compacting یا بتن خودفشرده شونده استفاده شده که در این روش نیازی به متراکم کردن بتن ریخته شده به وسیله دستگاه های ویبراتور نیست.

از جمله کارهای حساس و پیچیده ساخت این آسمانخراش، اجرای نمای آن بود که نیازمند دقت بسیار بالایی بود. نمای ساختمان متشکل از ۲۸۰۰ پنجره و ۳۱۰۰ پانل آلومینیومی است که در زمان طراحی نما، آزمایش های فراوانی در مورد شیوه به کارگیری آنها انجام شد که نتیجه آن، ایجاد جداره یی مستحکم در برابر وزش بادهای تند، تبادل حرارت و جلوگیری از نفوذ صدا و رطوبت است. ضمن اینکه نحوه اتصال سازه فولادی به سازه بتنی این برج نیز توسط متخصصان دانشگاه وسترن دانشگاه کانادا طراحی و شبیه سازی شد و با همکاری بهترین متخصصان اروپایی، امریکایی و کانادایی این برج زیبا و استثنایی در سوئد بنا نهاده شد.
تصویری از بندر گوتنبرگ
   
آفتاب نیمه شب در سوئد:

آفتاب نیمه شب اسکاندیناوی یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی کشورهای منطقه شمال اروپاست و سالانه صدها هزار توریست از سراسر جهان برای دیدن درخشش آفتاب در نیمه شب به مناطق شمالی اسکاندیناوی مسافرت میکنند.
برای بسیاری از ایرانیان در هفته های اولیه ورود به سوئد و خصوصا در مناطق شمالی این کشور مشاهده درخشش زیبای آفتاب در نیمه شب های تابستان جلوه ای خاص, شگفت انگیز و بیاد ماندنی داشته است. کمتر کودک ایرانی است که در روزهای اولیه در شب های تابستان سوئد به پدر و مادر ایرانی خود نگفته باشد که "حالا که شب نیست. برای چه بخوابیم"؟.

اما آفتاب نیمه شب چیست؟ 100 روز بدون شب. این معنی آفتاب نیمه شب است.
پدیده آفتاب نیمه شب را می توان در تمامی استان "لاپلاند" سوئد و نیمی از استان "نور بوتن" در شمال این کشور مشاهده نمود. هر چه قدر به نقاط شمالی سوئد نزدیکتر باشیم طول مدتی که میتوان آفتاب نیمه شب را مشاهده کرد نیز طولانی تر است.
در شمالی ترین نقاط سوئد میتوان آفتاب نیمه شب را از اوایل ماه مه تا اواسط ژوئیه مشاهده نمود. نزدیکی به آفتاب نیمه شب در استان "نورلاند" به معنی آن است که در طول ماه های ژوئن و ژوئیه شب در این مناطق وجود ندارد.
مردم این دیار مدت چند هفته متوالی طلوع و غروب ندارند و چند ماه هم شب دراز دارند. در هنگام روزهای بلند, هنگامیکه به نیمه شب نزدیک میشویم, آفتاب مانند ایران به افق میخرامد و شبیه عصر ایران میگردد. و روبرو در جهت شمال و رو به قطب شمال قرار میگیرد. بعد اوج میگیرد و هرگز پنهان نمیشود. پس از مدتی (از اواسط ما مه تا پایان ژوئیه) بی آنکه غروبی رخ دهد دوباره آفتاب از پایین به بالا میرود و روز از سر گرفته میشود. و به عبارتی مردم با "نیمه شب های خیالی" به خواب میروند, چون غروبی وجود ندارد و فقط آفتاب با نوسان ظریف و آرام خود موج روزانه زندگی مردم را نشان میدهد
   
   
سالن سینمایی "کازمونوا" در سوئد
   
حیف است که از استکهلم دیدن کرد اما سری به سالن سینمایی "کازمونوا" نزد. سالن سینمایی "کازمونوا" در استکهلم تنها سالن سینمایی IMAX در سوئد است که قادر به نمایش بزرگترین اندازه فیلم در جهان است که بر روی یک پرده نمایش عظیم الجثه که بصورت یک گنبد طراحی شده و 760 متر مربع وسعت پرده آن است نمایش داده می شود. این گنبد سینمایی غول پیکر علاوه بر پرده 760 متر مربعی خود, 11 متر بلندی و 23 متر نیز قطر دارد و متعلق به موزه تاریخ طبیعی استکهلم است.
در کازمونوا فیلمهای مختلف علمی و طبیعی بصورتی با شکوه و چشمگیر بر روی پرده می رود. فیلمهای کازمونوا متفاوت بوده و هر از چندی فیلمهای علمی جدید به آن اضافه می شود.

مخارج تهیه چنین فیلمهایی که مناسب نمایش بر روی این پرده گنبدی عظیم باشند بسیار گزاف است و زمان زیادی نیز می برد. برخی از فیلمهای این مجموعه بصورت "سه بعدی" نمایش داده میشود. آمیخته صدا و تصویر پروژکتورهای تاسیسات عظیم این مجموعه به بیننده تلقین میکند که خود در متن فیلم قرار دارد.

کازمو نوا شما را به نقاطی می برد که که اکثریت مردم جهان تنها در تخیل خود قادر به قدم گذاشتن به آن بوده اند. در کازمونوا می توانید تجربه پرواز بر روی زیباترین مناظر طبیعی جهان را تجربه کنید, به دنیای جذاب اعماق اقیانوس ها سری بزنید, بمانند یک فضانورد به دنیای شگفت انگیز خارج از کره زمین سفر کنید و یا به گذشته ای دور برگردید و به تماشای زندگی دایناسورهای غول پیکری بنشینید که نسلشان میلیونها سال قبل منقرض شده است.
مشاهده فیلمهای کازمونوا علاوه بر بزرگسالان برای کودکان و نوجوانان نیز بسیار جالب توجه خواهد بود. آنان علاوه بر هیجان دیدن فیلم ها بر روی این پرده عظیم, بواسطه علمی بودن محتوای فیلمها به معلومات خود نیز اضافه خواهند نمود. تماشای فیلمهای کازمانوا برای افراد بالای 5 سال مجاز است.
همچنین موزه تاریخ طبیعی استکهلم نیز در مجاورت "کازمونوا" واقع شده که دیدار از آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.
   
جهت اطلاعات بیشتر به دو زبان سوئدی و انگلیسی در مورد "کازمونوا", فیلمهای فعلی بر روی اکران, ساعات نمایش, قیمت بلیط ورودی و غیره میتوانید به سایت اینترنتی "کازمانوا" مراجعه کنید. بلیطهای خود را نیز میتوانید از طریق همین سایت اینترنتی رزرو کنید.

اسکانسن
اسکانسن موزه فولکلوریک بسیار جالبی است که در فضای باز قرار دارد. در موزه اسکانسن میتوان از خانه های دهقانان قدیم سوئد, بنا ها و کارگاههای مختلف دوران قدیم, آسیابهای بادی و کلیساهای چوبی دیدن نمود.

همچنین باغ وحش, آکواریوم و تراریوم (شیشه حیوانات خزنده) اسکانسن نیز هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان بسیار جالب توجه خواهد بود.

قسمت دیگری از اسکانسن دارای یک پارک عطیم است که در آن میتوان ضمن لذت بردن از طبیعت پارک, در مناسبتهای مختلف از رقصهای ملی و دسته جمعی سوئد دیدن نمود و نیز در آنها شرکت جست.

اسکانسن به فاصله تنها چند دقیقه از مرکز استکهلم و بر روی بلندی هائی با منظره بسیار دل انگیز از پایتخت قرار گرفته است. اسکانسن بعنوان نخستین موزه جهان در فضای آزاد درهای خود را در سال 1891 بر روی عموم مردم باز کرد.اسکانسن در آن هنگام نیز مانند اکنون در تمام فصل ها و سرتاسر سال باز بوده است.

در محوطه ای به وسعت 300 هزار متر مربع, حدود 150 ساختمان فرهنگی - تاریخی از سده شانزدهم تا دهه 1930 که تقریبا از سراسر سوئد به آنجا منتقل شده اند وجود دارد که در آن میتوانید از کلبه های ساده خوش نشین ها (آفتاب نشین) و از خانه های تجملی و تزئین شده دهقانان بزرگ و مسکن های کاخ مانند اشراف دیدن کنید. در "شهر کوچک" میتوان خانه ها و کارگاههای پیشه وران کوچک و همچنین یک آهنگری و دو کارگاه صنعتی کوچک را دید. راهنمایان موزه که در خانه ها هستند میتوانند در باره زندگی و کار مردم, مبلمان و ابزار موجود در خانه ها برای شما سخن بگیوند.

اسکانسن یک باغ وحش نیز هست و عمدتا جانوران اسکاندیناوی و در وهله نخست جانوران وحشی و نژادهای اصیل وحشی سوئد در آنجا یافت میشوند. طبعا بزرگترین جانور پستاندار در میان مجوعه جانوران سوئد یعنی گوزن شمالی که "پادشاه جنگل" نامیده میشود نیز در آنجا وجود دارد.

با این حال برای بسیاری از مردم اسکانسن محل برگزاری جشن است. سوئدیها برخی از جشنهای ملی خود مانند جشن نیمه تابستان, عید کریسمس و سال نو را در اسکانسن برگزار کرده و جشن میگیرند. در خلال تابستان کنسرت های فراوان, نمایش رقص محلی, رقص با موسیقی زنده با تم های گوناگونی در آن برگزار میشود.

در پارک زیبای اسکانسن قدم بزنید و از باغچه گل سرخ, باغچه سبزیجات معطر, سایر گلزارها و باغچه های گیاهان مفید دیدن کنید. در اسکانسن همچنین تعدادی کافه, رستوران و دکه های اغذیه فروشی نیز وجود دارد. علاوه بر این میتوان در فضای بسیار سرسبز اسکانسن از غذای پیک نیک خود نیز لذت برد.

در فروشگاه اسکانسن در بیرون در ورودی اصلی ,صنایع دستی, کاردستی و کارهای طراحی شده ساخت اسکاندیناوی با کیفیت عالی وجود دارد. در اسکانسن زندگی آهنگ دیگری مینوازد.
گلوبن (بزرگترین ساختمان کروی جهان) در استکهلم
گلوبن در سوئد

ساختمان گلوبن, بزرگترین ساختمان کروی جهان است و بواسط عظمتش از هر نقطه استکهلم دیده میشود و 60000 متر مربع مساحت, 110 متر شعاع و 16000 نفر گنجایش دارد. از برنامه های بزرگ اجرا شده در گلوبن میتوان از کنسرتهای مادونا, بریتنی اسپیرز, راکست, آبا, پاواروتی, فرانک سیناترا, بروس اسپرینگزتین, یو تو, پینک فلوید, فیل کالینز, راد استوارت, دایانا روس, راکست, اسپایس گرلز, بک استریت بویز, باب دیلان, بازدید پاپ ژان پل دوم, بازدید دالایی لاما, جشن پنجاهمین سالروز احداث سازمان ملل متحد, مسابقه بزرگ موسیقی اروپا , کنسرتهای ام تی وی یاد کرد.

محاسبه شده است که اگر یک شیر آب را باز کنیم تا گلوبن را پر از آب نمائیم این کار مدت 40 سال بطول خواهد انجامید.

در میان مهاجرین کشور سوئد, این تنها ایرانیان بوده اند که توانستد افتخار داشتن یک هنرمند بین المللی آن هم برای دو بار در گلوبن را داشته باشند.

گوگوش اولین بار در 13 ژانویه 2001 و سپس در مارس همان سال در گلوبن به اجرای دو کنسرت فراموش نشدنی پرداخت که در آن علاوه بر

هزاران ایرانی از سوئد و دیگر کشورهای اسکاندیناوی و شمال اروپا, تعدادی از نمایندگان پارلمان سوئد و دیگر مقامات دولتی این کشور نیز دعوت گردیده و در آن شرکت داستند. این کنسرت در گلوبن مورد توجه گسترده رسانه های سوئد قرار گرقت وقسمتی از آن از بزرگترین شبکه های تلویزیونی اسکاندیناوی نیز پخش شد.
بیشترین رکورد تعداد تماشاچی در گلوبن متعلق به کنسرت "بروس اسپرینگزتین" خواننده پاپ و راک آمریکایی است که در تاریخ 17 ژوئن 1992 تعداد 16337 نفر را در خود جای داده است.
باغ وحش در سوئد
چهار باغ وحش "اسکانسن" در استکهلم, "بوروس" در شهر بور,س, "نوردنز آرک" در هونه بو استراند و نیز باغ وحش طبیعی و بی اندازه دیدنی "کول موردن" در حومه شهر نورشوپینگ از دیگر نقاط اجباری دیدنی برای کودکان و خانواده های آنان و نیز میهمانان ایرانی بازدید کننده از سوئد در بهار و تابستان امسال هستند.

سایتهای اینترنتی این چهار باغ وحش نیز بنوبه خود بسیار دیدنی هستند. در قسمتی از آن (از جمله سایت باغ وحش بوروس) میتوان حیوانات باغ وحش را بصورت زنده از طریق اینترنت نگاه کرد! که بسیار جالب است. با کلیک کردن بر روی تصاویر زیر وارد وب سایت هر کدام از آنها خواهید شد.

باغ وحش کول موردن, از واجبات برای بازدید کودکان در طی تابستان
کودکان ایرانی زیادی نیز هر ساله به همراه خانواده های خود و نیز میهمانان تابستانی از ایران و دیگر نقاط جهان از باغ وحش های سوئد و خصوصا باغ وحش "کول موردن" بازدید میکنند.

از بخشهای دیدنی باغ وحش "کول موردن" پارک "سافاری" آن است که بازدید کنندگان با اتوموبیلهای خود از آن عبور کرده و از فاصله بسیار نردیک قادر به مشاهده حیوانات هستند. گاهگاهی نیز شیر یا پلنگی هوس ماشین سواری نموده و با پریدن بر روی کاپوت اتوموبیل ها "زهره" بسیاری را برده است.


خرید در استکهلم
اگرچه سطح زندگی در سوئد بالاتر از کشورهای دیگر اتحادیه اروپاست ولیکن یک جهانگرد میتواند کالا و محصولات بسیار جالبی را با قیمتهای مناسب جهت خرید در این کشور بیابد.

از کالاهای سوئدی که خرید آن در میان توریستهای خارجی بیشترین طرفدار را دارد خرید محصولات کریستال و شیشه سوئد است که زیبایی و طراحی آن شهرت جهانی دارد. در برخی فروشگاههای بزرگ فروش کریستال و شیشه در استکهلم میتوان مدتها با تماشای هنر بکار رفته در طراحی محصولات کریستال و شیشه سرگرم شد. قیمت این محصولات برای توریستها و جهانگردان خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایرانیان و آمریکائیها) که بصورت "تکس فری" (بدون مالیات) در این کشور خرید میکنند بمراتب ارزانتر از جهانگردان اروپایی است.

لوازم برقی منزل و محصولات الکترونیک از دیگر کالاهایی است که بواسطه رقابت کشنده ای که مابین فروشگاه های بزرگ لوازم برقی منزل و دیگر محصولات الکترونیک در سوئد و بخصوص شهرهای بزرگ این کشور در جریان است به قیمت های بسیار ارزان در سوئد قابل خریداری است.

لوازم برقی منزل و محصولات الکترونیک مورد علاقه خود را هرگز در فروشگاه های داخل شهر استکهلم و یا دیگر شهرهای سوئد خریداری نکنید. جهت خرید این گونه کالا ها به محدوده های خرید بزرگی که در خارج از شهرها واقع شده اند مراجعه کنید. دوستان ایرانی مقیم سوئد شما بهترین راهنما در این زمینه خواهند بود.

وسائل ورزشی, رومیزیهای دستباف, دستمالهای گوناگون سفره, چینی آلات, قهوه خوری و انواع عتیقه جات از دیگر خریدهای مورد علاقه جهانگردان در سوئد است.

فروشگاههای بزرگ در مناطق مرکزی شهر استکهلم و بخصوص مابین میدان هو (هو توریه ت) تا قسمت قدیمی استکهلم (گاملا استان) و نیز در خیابان ملکه (دروتنینگ گاتان), خیابان شاه (کونگز گاتان), خیابان بندر (هامن گاتان), خیابان کتابخانه (بیب لیو تکز گاتان) و نیز "استوره گاتان" قرار دارند. اما با مراجعه به ده ها پاساز بزرگ و سرپوشیده مخصوص خرید که در نقاط مختلف شهر استکهلم (و به خصوص خارج از شهر) وجود دارند هم کالاهای متفاوت تر و هم قیمت های بهتری را جهت خرید در اختیار خواهید داشت. مشهورترین پاساژها و فروشگاههای بزرگ برای خرید مرکز شهر استکهلم عبارتند از:
NK, Åhlens, PUB, Gallerian, Sturegallerian
هر پنج فروشگاه و پاساژ خرید اشاره شده در بالا در نقاط مرکزی شهر استکهلم قرار دارند, شش روز هفته باز هستند و در آنها تقریبا قادر به خرید هر نوع کالایی که مایل باشد خواهید بود. فروشگاهها و مراکز خرید در روزهای تعطیل ساعات کاری محدودتری دارند. ساعتهای معولی کار فروشگاهها و مراکز خرید در استکهلم, روزهای عادی عموما 10 الی 18 و در روزهای شنبه مابین 10 الی 15 است. برخی از فروشگاهها روزهای یکشنبه نیز باز هستند.

ایرانیان مقیم استکهلم "سوراخ سمبه هایی" را بلدند که جهانگردان معمولی به آنها دسترسی ندارند و در آنها میتوان به قیمتهای بسیار نازل تر از فروشگاههای بزرگ واقع در نقاط مرکزی شهر خرید نمود. در مناطق خارج از مرکز شهر استکهلم پاساژها و مراکز خرید متعدد و بزرگی وجود دارد. جهت خرید از اطلاعات دوستان و خویشاوندان خود در استکهلم استفاده کنید.

[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  یک هتل خارق العاده در سوئد!! عکس یاسی 0 539 ۱۹-۰۹-۱۳۹۰, ۱۰:۱۱ ق.ظ
آخرین ارسال: یاسی