امتیاز موضوع:
  • 28 رای - 2.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هنر دوخت کاور مبلمان و صندلی(فقط آموزش)
#1
خانوم گلای هنرمند دیدم جای این تاپیک تو بخش خیاطی خالیه ضمن اینکه خانوم های عزیز درمورد کاور مبلمان خودم خیلی بهم لطف کرده بودن. و از طرفی طرز اندازه گیری و دوختش رو پرسیدن فکر کردم بد نیست این تاپیک رو هم داشته باشیم تا از هنر همه خانومها استفاده کنیم
لطفا هرکی هر هنری تو این زمینه ها داره به بقیه هم کمک کنه .الانم که نزدیک عیده و همه در تدارک عوض کردن پرده و مبلمان و..... 1 (111)
چرا از روکش استفاده نماییم:
1. به دلیل از بین نرفتن روکش اصلی صندلی و جلوگیری از پارگی و خراب شدن آن
2. نو کردن مبل به دلیل پارگی و کهنگی روکش اصلی
3. برای تغییر دکوراسیون منزل با توجه به رنگ جدید دکوراسیون منزل
4. برای تنوع دادن به مبل ها و دادن جلوه ای نو به زندگی


نکات مهم قبل و بعد از دوخت :
1. تشخیص نوع و جنس پارچه که باید از مرغوبیت عالی برخوردار باشد.
2. شستن پارچه قبل از دوخت.
3. قیطان دوزی.
4. برای تمام روکش ها ابتدا کوک بزنید و پرو کنید و بعد از اطمینان شروع به دوخت اصلی نمایید.
5. اتو کشیدن بعد از دوخت.
6. در تمام درزها برای دوخت 2 سانتی متر اضافه در نظر بگیرید.
7. استفاده از زیپ و دکمه در صورت نیاز برای استفاده راحت تر از روکش.

برای آنکه پوششی کامل برای مبلمان پارچه‌ای‌تان فراهم کنید، با دوخت پیراهن رومبلی، هم مبل‌ها از دوده و سیاهی در امان می‌مانند هم ظاهر خانه رنگ و روی تازه‌ای پیدا می‌کند.با به کار انداختن سیستم‌های گرمایشی به‌خصوص شوفاژ، بخاری و شومینه در خانه‌ها، اگر چه فضای گرم و راحتی را در فصول سرد سال خواهیم داشت اما به دنبال آن معضلات دیگری هم برای خانم خانه پیش‌ خواهد آمد. در واقع گرم شدن محیط توسط این نوع منابع به خصوص شومینه، با سوختن ذرات موجود در هوا و در نهایت ایجاد لایه‌ای از دوده روی لوازم دکوراسیون و کاربردی خانه همراه است که البته این مشکل در مورد بعضی لوازم و سطوح مانند پرده‌ها و دیوارها- که قابل شست‌‌وشو بوده و دوده و سیاهی به راحتی با شست‌شو از روی آنها پاک می‌شود – نگرانی خاصی به همراه ندارد ولی با توجه به اینکه امکان شست‌وشوی بعضی دیگر از لوازم خانه مانند فرش‌ها، موکت‌ها و به خصوص مبلمان پارچه‌ای با آب و مواد شوینده به طریقه معمول وجود ندارد، مجبوریم این دوده و سیاهی را با پارچه‌ای آغشته به مواد مخصوص شستن فرش و مبل تمیز کنیم که چندان کارساز نبوده و پارچه مبل به مرور زمان رنگ و لعاب اولیه خود را از دست داده و کهنه‌نما و به اصطلاح چرک‌مرده می‌شود.
تمام این تفاسیر، دلایل قانع کننده‌ای برای استفاده از پیراهن مبل در فضاهای کوچکی است که فاصله میان مبلمان با منابع گرمازا بسیار اندک بوده یا در آن قسمت از خانه مدت طولانی‌ای از شبانه‌روز از شومینه یا بخاری استفاده می‌شود. از طرفی دیگر، با توجه به اینکه پارچه‌های مورد استفاده برای روکش مبلمان به‌خصوص در بخش‌های پذیرایی خانه معمولا ارزان‌قیمت نیستند و اصولا تعویض روکش مبلمان حتی هر چند سال یک‌بار نیز به راحتی برای اغلب خانواده‌ها امکان‌پذیر نیست، لاجرم در چنین شرایطی خانواده‌ها برای حفظ ظاهر مبلمان خود از دوده و سیاهی حاصل از این سیستم‌های گرمایشی، برای مدت زمان بیشتری، سراغ پوشش‌های اضافی‌ای تحت عنوان پیراهن‌های مبل می‌روند. ولی آنچه ما را بر آن داشته است که به این موضوع به ظاهر پیش پا افتاده بپردازیم، نحوه انتخاب و کاربرد این پیراهن‌ها و پارچه‌های آنهاست زیرا اغلب افراد برای این منظور پارچه‌های سفید یا کرم رنگ ساده را انتخاب کرده و به دوزنده این نوع پیراهن‌ها سفارش تعدادی پیراهن یکدست و یک مدل را از همان پارچه می‌دهند، یا آنکه راهی راحت‌تر را برگزیده و مقداری پارچه سفید تهیه کرده و پس از بریدن آنها، هر چند تکه، مبلمان را با تکه‌ای از این پارچه می‌پوشانند.
به این ترتیب، تمام سعی و تلاشی که برای دکوراسیون و انتخاب رنگ‌ها و نقش‌های روکش مبلمان و هماهنگی آنها با دیگر لوازم خانه – در زمان خرید – شده، بی‌نتیجه مانده و خانه با پوششی سفید روی لوازم مختلف به محیطی سرد و بی‌روح تبدیل شده است؛ در حالی که برای این منظور نیز راهکارهای متنوعی وجود دارد. اگر شما هم به خاطر وسعت کم‌خانه و موقعیت قرارگیری سیستم‌های گرمایشی و اجزای مبلمان‌تان با چنین شرایطی مواجه هستید، پیش از آنکه پوششی یکنواخت را روی مبلمان خانه ایجاد کنید، نیم‌نگاهی به پیشنهادات زیر بیندازید:

یک تیر و چند نشان
همان طور که پیش از این اشاره شد، برای آنکه پوششی کامل برای مبلمان پارچه‌ای‌تان فراهم کنید، حتما لازم نیست از یک نوع پارچه با یک رنگ و نقش استفاده کنید. پارچه‌های رنگی با نقش‌های گوناگون به شرط اینکه با دکوراسیون محیط و فرم مبلمان به لحاظ سبک و پالت رنگی محیط هماهنگ باشند و در ضمن در کنار هم نیز ترکیبی مناسب را ایجاد کنند، می‌توانند پوشش مناسب‌تری برای مبلمان ایجاد کرده و در نتیجه فضایی دلچسب و متنوع را پدید آورند. در تصویر۱ شما نمونه‌ای از این تنوع نقش و رنگ و تلفیق آنها با هم را در قالب‌ پیراهن مبل ملاحظه می‌کنید.
به ایـــن ترتیب، نه تنها مبلمان از ایجاد لایه‌ای از دوده و سیاهی روی پارچه‌اش، مصون خواهد ماند، بلکه با به‌کارگیری یک راهکار، چندین هدف برآورده می‌شود؛ به این معنا که به خصوص اگر مبل شما تمام پارچه‌ای بوده و پیراهن‌های انتخابی از پارچه‌های مختلف و مدل‌های گوناگون با دقت و به اندازه دوخته شوند، گویی روکش مبلمان عوض شده و در دکوراسیون فضا تغییری اساسی ایجاد خواهد شد. در واقع با کمترین هزینه، خانه شما نمایی دیگر خواهد یافت.

نکته: اگر مبلمان خانه شما از نوع تشک دوبل یا همان تشک جداگانه است، برای هر یک از تشک‌ها نیز روکشی جداگانه بدوزید. به این صورت هم نمای مبلمان به تغییر روکش شبیه‌تر می‌شود و هم هنگام نشست و برخاست روی مبل، دیگر امکان پاره شدن درزهای انتهایی نشیمنگاه مبل وجود ندارد.

پارچه ‌ای در نقش پیراهن

اگر چه پهن کردن پارچه روی مبلمان راحت‌ترین راه ممکن برای پوشش آن است ولی این دلیل برنازیباتر بودن آن نسبت به انواع پیراهن‌های مبل نیست. البته قطعا منظور از این پیشنهاد، پوشاندن مبل با تکه‌ای ملحفه‌ رنگ و رو رفته و کهنه نیست، بلکه برای کاربرد پارچه‌ها با هدف پوشش و حفظ مبلمان و همچنین در نظر گرفتن موارد دکوراسیونی و زیبایی‌شناسی محیط، نکات و راهکارهای مختلفی وجود دارد که در اینجا به چند نمونه اشاره می‌کنیم:
پیشنهاد اول: شما می‌توانید تکه پارچه بزرگی را برای هر مبل تهیه کرده و دور تا دور آن را تو بگذارید. در صورت تمایل می‌توانید همزمان با تو گذاشتن، به آن ریشه‌ یا نوار تزئینی‌ای نیز بدوزید. سپس آن را روی کل مبل بیندازید. پس از آن سطح مبل را با چند کوسن – که به لحاظ رنگی با رنگ پارچه و دکوراسیون هماهنگ است – بیارایید.

نکته یک: توجه داشته باشید که ابعاد پارچه باید به قدری باشد که نه تنها تمام سطح مبل را – به‌خصوص در قسمت‌های تکیه‌گاه و نشمینگاه – به طور کامل در بر گیرد، بلکه از اطراف نیز مقداری از پارچه آن آویزان شود.
نکته ۲: هنگام تهیه پارچه برای این منظور، جنسی انتخاب کنید که چندان زمخت و به اصطلاح شق نبوده و در ضمن در آن از نخ استفاده شده باشد، زیرا پارچه‌های نخی کمتر لیز می‌خورند.
پیشنهاد دوم: یکی دیگر از راهکارها، تهیه پارچه‌ای از نوع گلیم است که به صورت متری در پارچه‌فروشی‌ها در انواع و اقسام طرح‌ها و رنگ‌ها عرضه می‌شوند. شما می‌توانید این پارچه‌ها را به صورت صاف و بدون چین‌خوردگی روی قسمت‌های مختلف مبل‌ها پهن کنید؛ به عنوان مثال با توجه به اینکه مبلمان دسته چوبی است، تنها نیاز به پوشاندن قسمت تکیه‌گاه و نشیمنگاه و احیانا بخش پشتی مبل وجود دارد بنابراین تهیه یک تکه پارچه مستطیل شکل برای پوشش همه این قسمت‌ها کافی است. ولی اگر مبل شما دسته‌دار نیز باشد، می‌توانید علاوه بر این تکه، ۲ تکه پارچه نیز برای دسته‌ها آماده کرده و روی هر یک به صورت آویز پهن کنید.

نکته‌یک: اگر از این نوع پارچه‌ها برای پوشش مبلمان‌تان انتخاب کرده‌اید، می‌توانید با ریش‌ریش کردن دور آنها نمای خاصی را به پارچه و روکش ببخشید.
نکته۲:
پارچه‌های رو تختی سوزن کاری شده، روفرشی و بعضی پارچه‌های نخی نیز برای این منظور مناسب هستند.

یک پیشنهاد متفاوت:

اگر برای پوشاندن کاناپه تمام پارچه‌تان، پارچه ساده‌ای را به یکی از رنگ‌های موجود در محیط تهیه کرده‌اید ولی سادگی آن حتی با قرار دادن چند کوسن رنگی نیز برایتان خسته‌کننده است، با ابتکاری بسیار ساده و سریع، هم روی پیراهن پارچه‌ای مبل را تغییر دهید و هم نمای کوسن را به روشی زیبا تنوع بخشید. برای این منظور کافی است چند برگ از پارچه‌ای به رنگ دیگر بریده و با بخیه‌هایی به رنگ دیگر، برگ‌ها را در قسمت‌های مختلف و به صورت پراکنده روی پارچه بدوزید. این برگ‌ها خزان برگ‌های پاییزی را تداعی می‌کنند. با همین روش تکه‌دوزی روی هر یک از کوسن‌ها نیز یک عدد گل شش پر ساده از پارچه سفید دوخته و روی کاناپه قرار دهید؛ حالا خواهید دید مبل شما چه نمای زیبا و متفاوتی پیدا خواهد کرد.

بوم یا پیراهن مبل
اگر پیش از این برای مبلمان راحتی و تمام پارچه محیط نشیمن‌خانه، پیراهنی از پارچه سفید ساده و از جنس کتان دوخته‌اید و حالا بعد از گذشت چند سال استفاده از این پوشش ساده، نمای آن کهنه شده یا اساسا محیطی یکنواخت را ایجاد کرده است، لازم نیست به دنبال پارچه طرح‌دار بگردید و زحمت و هزینه دیگری را متقبل شوید، بلکه با استفاده از چند رنگ اکریلیک و قلم مو و یک پالت می‌توانید روی پارچه ساده را با طرح‌های ابتدایی نقاشی کرده و ظاهرا پیراهن مبل را به همین سادگی تغییر دهید.

نکته: برای اینکه طرح‌های نقاشی شده روی پارچه پیراهن مبل ثابت مانده و با شست‌‌وشو تغییر نکنند، پیراهن را پشت و رو کرده و در پشت قسمت‌های نقاشی شده اتوی داغ و خشک بکشید، در ضمن برای محکم‌کاری بیشتر، علاوه بر این کار، پیراهن را در محلول غلیظ آب و نمک خیس کنید، سپس آن را آبکشی کرده و دوباره اتو بزنید.

[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#2

بهتره قبل از اینکه شروع چند نکته رو خدمت خانوم گلی های عزیز بگم
اول اینکه برای دوخت کاور مبلمان من پیشنهاد میکنم از پارچه پرده استفاده کنید خودم هم همین کار رو کردم چون پارچه روکش مبل عرضش 150 و قیمتهاش هم از متری 18000 به بالا شروع میشه و با توجه به اینکه قصد ما از اینکه خودمون کاور برای مبلامون بدوزیم یه جور صرفه جویی ایه استفاده از اون پارچه ها اصلا به صرفه نیست اما پارچه پرده ای عرضش 3 متره و بهتره .
البته من برای تشک مبلا از پارچه ها روکش مبل استفاده کردم
دوم اینکه بهتره قسمتهایی که دید نداره از یه پارچه خیلی ارزون تر استفاده کنید مثل قسمت زیر تشکها
البته اینها همه اش سلیقه ایه و من فقط پیشنهاد دادم.Flowerysmile

در ابتدا ممکن فکر دوختن روکش مبل شما رو بترسونه چراکه این روکش ها سه بعدی هستن و دوختن اونها مشکل تر از سایر دوختنی هاست و شما نیاز به مهارت اولیه خیاطی دارید . بعد از اماده کردن و وصل کردن چند تکه از کاور اینقدر کار براتون شیرین و جذاب میشه که با حوصله تمام تمام مراحل رو انجام میدید.

مراحل کار:
ابتدا باید اندازه گیری ها رو دقیق و کامل انجام دهید ، برای بدست آوردن یک الگوی کامل
برای اندازه گیری ابتدا دقیق به مبلمان نگاه کنید و با چشم تمام قسمتهای مختلف آن رو از هم جدا کنید برای راحت تر شدن کار یک قلم و کاغذ بردارید و قسمتهای مختلف مبلمان خود را با شماره و توضیح کوچکی در مورد هرکدام مشخص کنید و بعد به دقت اندازه هرقسمت را گرفته و یادداشت کنید
[عکس: 20120214222019_64654.jpg]

برای اینکه موقع دوخت فراموش نکنید که کدام شماره مربوط به کدام قسمت بود بهتر است در دفترتان حتما توضیح کوچکی درباره هرکدام بنویسید . مثلا : شماره 1 پشتی مبل شماره 2 کف مبل شماره 3 باریک جلوی مبل و.....

خب بهتره اول خانوما اندازه گیری رو انجام بدن و اگه سوالی نبود بریم بقیه مراحل Flowerysmile
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#3
بعد از اینکه تمام قسمتها رو اندازه گیری و یادداشت کردیم نوبت قسمتهاییست که منحنی و یا طرح دار بوده و باید الگوی شکل خودشون را داشته باشیم .
مثلا در این مبل شماره 6 و قسمت بالای 4 و البته شماره 9 که پشت مبل قرار داره. یک کاغذالگوی روغنی بردارید و با دقت به اون قسمت از مبل که طرح خاصی داره سنجاق کنید تا به هیچ وجه حرکت نکنه و به آرامی و بادقت کامل قسمت طرح رو روی کاغذ بکشید من برای اینکه امکان داشت بخاطر نوک تیز مداد یا خودکار کاغذ پاره بشه از ماژیک سی دی استفاده کردم چون هم نوکش خیلی باریک و نرمه هم روی کاغذ روغنی پاک نمی شه
توجه داشته باشید که من اول طریقه اندازه گیری و دوخت کاور مبل خودم رو توضیح می دم و خانوما دیگه با توجه به شکل مبلمان خودتون تغیرات رو انجام بدید .
برای طرح شماره 6 من از بالا شماره 9 استفاده کردم چون هردو به یک اندازه و یک شکل بودن و امکان کشیدن طرح شماره 9روی کاغذ دقیقتر از شماره 6 بود .
[عکس: 20120216075101_IMG_11861.jpg]
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#4
بعد از اینکه طرحها و اندازه ها رو آماده کردید نوبت بریدن پارچه است .که قبل از اون باید چند نکته رو حتما بخاطر داشته باشید.
1. اگر از پارچه های گلدار استفاده میکنید دقت کنید که اگر گلها همه به یک جهت هستن حتما موقع برش الگوها رو بالا پایین نگذارید یعنی طوری که گلهای یک تکه به سمت پایین ویکی به سمت بالا باشه
2. برای دوختن کاور مبل باید تقریبا تمامی تکه ها رو روی یک لایه پار چه بردارید. بنابراین به جهت چپ و راست مبل و پشت و روی پارچه دقت کنید بهتره الگوها رو از قسمت روی پارچه برش بزنید تا بعد دچار مشکل نشید
3. بهتره عجله نکید و 1 به 1 کاور مبلها رو تهیه کنید یعنی اول الگو و اندازه های یک مبل رو آماده کنید برش بزنیدو بدوزید بعد مبل بعدی .اینطوری اگر هم ایراد و اشکال و یا نکته ای وجود داشته باشه در همون مرحله برطرف می کنید و درمورد مبل بعدی تکرار نمی شه
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
بعد از اینکه اندازه گیری رو انجام دادیم و الگو ها رو طراحی کردیم پارچه رو به دقت بریده و روی هرکدام رو با شماره مشخص کنید.موقع دوخت هم هر تیکه رو که وصل کردیم کاور رو روی مبل بکشید وجای وصل کردن تیکه بعدی رو علامت بگذارید .
برای پشت کاور هم باید دوطرف جای زیپ بگذاریم .

این توضیحات در مورد کاوری بود که خودم دوختم . 1 (49)

[عکس: 20120303095050_20120213222255_IMG_1179.jpg]

اینم عکس پایان کار

[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#6
چند نمونه مدل کاور مبلمان

http://www.khanoomgol.com/thread-12348-p...#pid378555
[عکس: 20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
پاسخ }
#7
اینو تو مجله هنر آذین دیدم خوشم اومد تایپ کردم شما هم استفاده کنیدFlowerysmile

کاور تزیینی مبل


[عکس: 20120701091729_201206302507.jpg]


وسایل مورد نیاز:
پارچه تترون آبی 3 متر
پارچه کتان آبی 2 متر
پارچه کتان شیری 30 سانت
قیطان آبی 3 متر
رنگ آکرلیک آبی تیره و روشن و سفید
نخ دمسه آبی

آماده کردن کاور
نحوه اندازه گیری:
با توجه به ابعاد مبل پارچه را به اندازه پهنای پشتی مبل که تقریبا 60 سانت و بلندی پارچه از جلوی پشتی به اندازه 80 سانت میباشد اندازه بزنید،برای بدست آوردن اندازه دسته مبل با متر از داخل دسته تا خارج را اندازه بزنید که تقریبا 60سانت در 35 سانت میباشد.

مراحل برش:
پشتی مبل
از پارچه تترون آبی و کتان آبی 65 در 60هرکدام یکبار برش بزنید.
نواری با ابعاد80در 15از کتان آبی دو بار برش بزنید.
از چارچه شیری به ابعاد 60در 15 یکبار برش بزنید.

دسته مبل
پارچه کتان و تترون آبی 60 در 35 دو بار از هرکدام برش بزنید.
پارچه تترون آبی و کتان 22/5 در 15 دوبار از هرکدام برش بزنید.
[عکس: 20120701092039_201206302508.jpg]

شیوه رنگ آمیزی:
طرح را به اندازه 10 در 10 بزرگ کنید،آنرا با کاربن روی مقوا وارد کرده و با کاتر داخل آنرا خالی کنید و یک شابلون بسازید،طرح را روی پارچه شیری قرار دهید،رنگ آبی تیره را با کمی آبی روشن و مقداری سفید مخلوط و با قلمو روی شابلون به صورت ضربه ای وارد کنید.

[عکس: 20120701092202_201207012516.jpg]

رنگ آمیزی را روی دسته مبل بعرض 35 سانت و تکه جلو دسته مبل بعرض 15 سانت منتقل کنید و در قسمتهای مشخص شده با نخ دمسه با ساقه دوزی و گره دوختها را انجام دهید.
قیطان را با پارچه کاور نمایید و در بین درز دسته مبل قرار دهید.

تایپ : خودمhih
[عکس: countdown.php?width=500&height=160&bg=58...rried%20in]
Insta Id: negin.sanatkar
پاسخ }
#8
مبل هایی که روکشی شون کردم و میزی که خودم درستیدم hihhihhih

[عکس: 20121218133520_DSC02189.JPG]


[عکس: 20121218132329_DSC02125.JPG]
پدرم دیده به سویت نگران است هنوز
غم نا دیدن تو بار گران است هنوز
آنقدر مهر و وفا بر همگان کردی تو
نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
(۰۳-۱۰-۱۳۹۱, ۱۰:۰۷ ب.ظ)زهره جون نوشته:  سلام سیما جون میشه در مورد میزی که درستیدی یکم توضیح بدی؟

عزیزم برای این میز به دو تا دایره 80 سانتی نیاز داریم که با چهار تا پایه از وسط میز به هم وصل شدن . پایه ها هر کد.م به قطر 60 سانت بودن .

وقتی دایره ها رو به هم وصل کردیم . میشه مثل یک ماسوره خیاطی hih

روی میز و کناره ها را با پشم شیشه میپوشونیم . وبا مبخکوب وصل میکنیم . باید خیل یصاف و منظم بکشین .
با پارچه دلخواه به اندازه بلندی میز + 8 سانت و سه برابر محیط دایره شروع میکنیم به چین زدن و وصل کردن به یک طرف میز . بعد میز رو برمیگردونیم و چین ها رو اینبار با دستمون مرتب کرده و به طرف دیگه میز وصل میکنیم .

قسمت بالای میز رو هم من یک دایره 70 سانتی کشیدم و با میخکوب وصل کردم . اون 10 سانت باقی مانده رو هم با یک ردیف پشم شیشه اضافی بلند ترش کردم . البته باید پشم شیشه تون هم دایره برش بزنین تا مرتب بایسته . بعد کناره هاش رو نا منظم چین دادم و با میخکوب وصل کردم . روی میخ ها رو هم با نوار پوشوندم تا دیده نشه Dreamyeyesf
پدرم دیده به سویت نگران است هنوز
غم نا دیدن تو بار گران است هنوز
آنقدر مهر و وفا بر همگان کردی تو
نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز
پاسخ }
#10
[عکس: 20140212093009_0_1546e4_18eda1f1_L.jpg]
[عکس: 20140212093023_0_1546e5_17644213_L.jpg]
[عکس: 20140212093036_0_1542dd_b7150ad6_L.jpg]
[عکس: 20140212093138_0_1542e1_1e1ea507_L.jpg]
[عکس: 20140212093121_0_1542e2_a9410bf7_L.jpg]
[عکس: 20140212093133_0_1542de_bbc9154a_L.jpg]
[[عکس: dd6320410f.png]]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سوال در مورد دوخت کاور زهرا کیان 0 408 ۰۴-۱۱-۱۳۹۵, ۰۶:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: زهرا کیان