امتیاز موضوع:
  • 25 رای - 3.24 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وضعیت قرمر در آریشگاهها
#1
Package_favorite 
اخیرا در برخی آرایشگاه ها، بسته بندی هایی از حوله و روپوش و شانه را در بدو ورودتان به آرایشگاه، به شما می فروشند. این، یکی از مصوبات اتحادیه آرایشگران و وزارت بهداشت است تا به این ترتیب، از انتقال بیماری ها بین مشتریان آرایشگاه پیشگیری شود...

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز برای حفظ سلامت شما در آرایشگاه، قوانینی از این قبیل را تصویب کرده است. برای اینکه با حقوق بهداشتی خودتان در آرایشگاه ها بیشتر آشنا شوید، با ما همراه شوید.

ممکن است در بعضی آرایشگاه ها و مکان های فاقد مجوز لازم، اقداماتی صورت گیرد که دخالت در امور پزشکی تلقی می شود و می تواند خطراتی را برای مشتریان به همراه داشته باشد.

تبلیغ و انجام اقداماتی که به منظور زیبایی صورت می گیرند اما جنبه درمانی دارند، در این اماکن به کلی ممنوع است؛ الکترولیز، لیپولیز، هیدرودرمی، کوتریزاسیون (سوزاندن خال و سایر ضایعات پوستی)، کاشت مو، پیلینگ (برداشتن قشر سطحی پوست)، خالکوبی (تاتو) و آرایش ناخن های دست و پا (مانیکور و پدیکور) در صورتی که با وسایل آلوده و توسط افراد غیرمتخصص (در امور پزشکی) انجام شود، می تواند در برخی موارد موجب آسیب زدن به زیبایی و بروز لطمات جبران ناپذیر شود و همچنین خطر بروز عفونت های سطحی و عمقی و انتقال بیماری های خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت را نیز می تواند دربرداشته باشد.

● نسخه هایی که بعضی ها در بعضی آرایشگاه ها می پیچند

این روزها برخی از آرایشگاه های زنانه، پا را از این هم فراتر گذاشته اند و نسخه های لاغری و تناسب اندام برای مشتریان خود می پیچند. گرچه انجام درمان های لاغری و چاقی در آرایشگاه غیرقانونی است اما خبرها حاکی از آن است که تجویز شیشه (ماده مخدر) هم به روش های لاغری توصیه شده در برخی از آرایشگاه ها افزوده شده است!

مصرف شیشه شاید در نگاه اول باعث لاغری شود، چون اشتهای فرد را کور می کند اما عوارض مصرف آن بسیار شدید است و درصد قابل توجهی از مصرف کنندگان این ماده دچار جنون، خودکشی و حالت های روانی شدید غیرقابل بازگشت می شوند.

کارشناسان معتقدند مصرف شیشه برای لاغری بین زنان به دلیل تبلیغاتی که توسط فروشندگان مواد صورت می گیرد باعث افزایش استفاده از این ماده در میان زنان شده است.

● آرایشگاه از منظر قانون

موسساتی که تحت پوشش اتحادیه صنف آرایشگران زنانه قرار ندارند اقدام به ارایه خدمات آرایشگاهی می کنند و این مراکز ۲ دسته اند؛ موسسات فاقد مجوز و آموزشگاه های آرایش و پیرایش و مراقبت از زیبایی. موسساتی که با عنوان آموزشگاه های آزاد فعالیت دارند صرفا مجاز به خدمات آموزشی هستند و مجاز به ارایه خدمات آرایشی و پیرایشی نیستند. با داشتن گواهی نامه از سازمان فنی و حرفه ای در رشته های آرایشی، پیرایش و مراقبت از زیبایی نمی توان خدمات آرایشگری و زیبایی را برای عموم مردم ارایه کرد و باید این افراد برای ارایه خدمات جواز کسب از اتحادیه صنف آرایشگران زنانه بگیرند. برگزاری هرگونه دوره آموزشی و همایش، مشروط به تایید معاونت غذا و دارو است. این آموزشگاه ها باید صرفا اطلاعاتی را در اختیار هنرجویان قرار دهند که در سرفصل ها تعریف شده و مصوب سازمان فنی و حرفه ای باشد.

برگزاری هرگونه دوره و همایش آموزشی خارج از این سرفصل ها با توجه به نوع خدمات ممکن است سلامت مردم را تهدید کند و باید تاییدیه این مباحث آموزشی از معاونت غذا و دارو گرفته شود. خدمات آرایشی و پیرایش در منازل که هیچ رسمیتی ندارد از نظر اداره نظارت برمواد آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو مورد تایید نیست و به مردم توصیه می شود که به این آرایشگاه ها مراجعه نکنند و به سالن های آرایش و زیبایی مراجعه کنند که تحت پوشش اتحادیه صنف آرایشگران زنانه باشند. آرایشگران موظف اند فرآورده های آرایشی و بهداشتی که می خواهند مصرف کنند را به رویت مراجعه کننده برسانند (با برچسب)، همچنین طریقه مصرف، مخاطرات مصرف و حتی اطلاعات فنی را به طور دقیق برای وی شرح دهند.

● ممنوعیت فروش محصولات آرایشی و بهداشتی در آرایشگاه ها

کارشناسانِ نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی به مردم توصیه می کنند که مواد آرایشی و بهداشتی را از داروخانه ها و فروشگاه هایی که پروانه کسب از اتحادیه فروشندگان مواد آرایشی و بهداشتی دارند، خریداری کنند چون عرضه این مواد در سایر مکان ها مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست. نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی بر این اماکن، نظارت بر فرآورده های آرایشی و بهداشتی مصرفی و چگونگی استفاده از آنهاست زیرا برخی فرآورده ها مشکلی ندارند اما بد استفاده می شوند.

● نظارت و بازرسی از سالن های آرایشگاهی

نظارت برسالن های زیبایی و آرایشی زنانه به علت ارایه خدمات آرایشی نسبت به سالن های آرایشگاهی مردانه بیشتر است، اما نظر به اینکه در سالن های آرایشگاهی مردانه نیز امروزه کاربرد فرآورده های آرایشی و بهداشتی افزایش یافته، اداره نظارت بر مواد آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو، برنامه نظارت و بازرسی برای این سالن ها را نیز در دستور کار دارد و مردم هم در صورت تخلف در این سالن ها، باید موضوع را به این معاونت اطلاع دهند.

برخی از سالن های آرایشی و زیبایی اقدام به کاربرد فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و ارایه خدمات غیرمجاز (تاتو به علت استفاده از رنگ های صنعتی) یا تولید فرآورده های آرایشی و بهداشتی دست ساز می کنند. در صورتی که مصرف مواد آرایشی و بهداشتی موجب نقص زیبایی شود، مرتکبان به مجازات های نقدی یا حبس محکوم می شوند.

● لباس عروس اجاره نکنید!

بعضی آرایشگاه ها پا را از اینها فراتر گذاشته اند و لباس عروس و میهمانی اجاره می دهند ولی استفاده از این لباس ها بهداشتی نیست و امکان انتقال بیماری های پوستی و قارچ ها به خصوص در فصل تابستان وجود دارد. شاید فکر کنید لباس های عروس بعد از رفتن به خشکشویی، شستن و اتو کردن مشکل بهداشتی جدی ندارند ولی هیچ گاه نمی توان آنها را توصیه کرد؛ زیرا بسیاری از میکروب ها حتی بعد از شستن هم از بین نمی روند و تا زمان زیادی دوام می آورند؛ به عنوان نمونه، قارچ ها می توانند عامل خطرزایی برای افرادی که از این لباس ها استفاده می کنند، باشند و اگر به بدن افراد منتقل شوند، ابتدا با خارش و مشکلات پوستی و بعد با خطرات جدی عفونی همراه اند. در واقع، نمی توان به مصرف کنندگان این لباس ها اطمینان داد که پوشیدن این لباس های اجاره ای، اگر تا به حال برای کسی مشکلی ایجاد نکرده، همیشه همین طور خواهد بود؛ چون بیماری های ناشی از خیلی از این ویروس ها بعد از مدتی طولانی علامت دار می شوند.
روزنامه سلامت ( http://www.salamat.ir )
پاسخ }
#2
برای بیشتر زنان و مردان آرایشگاه رفتن به معنای زیبایی و به دست آوردن چهره‌ای تازه‌تر و زیباتر است ولی پشت این همه رنگ و مش و قیچی و بند گاهی خطراتی وجود دارد که سلامت شما را تهدید می‌کند. خطراتی که به چشم نمی‌آیند...
۴ خطر زیر را می‌توان به‌عنوان مشت نمونه خروار ذکر کرد:


۱) رژه قارچ‌ها و میکروب‌ها در آرایشگاه!
اولین خطری که در آرایشگاه سلامت شما را تهدید می‌کند، میکروب‌ها و بیماری‌های مربوط به آنها است. این قبیل بیماری‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم‌بندی نمود: بیماری‌های خونی و بیماری‌های پوستی. بیماری‌های خونی عبارتند از بیماری‌هایی که از طریق خون (حتی به مقدار اندک) و خراش‌های پوستی از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل می‌شوند. بیماری‌‌های خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت از مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند که توسط وسایل مورد استفاده در آرایشگاه‌ها (مانند تیغ و قیچی) و هر نوع وسیله‌ای که می‌تواند پوست را خراش دهد و یا سوراخ کند، منتقل می‌شوند. بیماری‌های پوستی مانند بیماری‌های قارچی و جوش‌های پوستی توسط وسایلی مانند شانه، برس، پیش‌بند و حوله آلوده منتقل است. از مهم‌ترین قارچ‌های پوستی، قارچ کچلی می‌باشد. برای اینکه از خطر میکروب‌ها در آرایشگاه‌ها در امان بمانید بهترین شیوه، استفاده از وسایل اختصاصی برای خودتان است بنابراین بهتر است لوازم آرایش خودتان را به آرایشگاه ببرید. این وسایل شامل قیچی، شانه، برس، پیش‌بند، حوله ، تیغ و دسته تیغ و ماشین اصلاح است. در برخی از آرایشگاه‌ها، وسایل اختصاصی هر فرد نگهداری می‌شود و با شماره‌گذاری روی کیف یا کیسه پلاستیکی حاوی وسایل و تهیه دفتر اسامی مشتریان، هر مشتری از وسایل اختصاصی خود استفاده می‌نماید. البته در گام اول این امر اقدام مناسبی به نظر می‌رسد ولی معایبی نیز در بر دارد. از جمله اینکه مشتری وسایل خود را به همراه خود به منزل نمی‌برد تا اقداماتی مانند شستشو و ضدعفونی آنها را انجام دهد. از طرفی متصدی آرایشگاه نیز به دلیل اینکه وسایل اختصاصی است انگیزه‌ای برای این کار ندارد. همچنین در پاره‌ای از موارد مشاهده می‌شود حوله‌های مورد استفاده بدون هیچ پوششی روی یکدیگر گذاشته شده و در قفسه یا کمد نگهداری می‌شود. این موضوع باعث انتقال بیماری‌های قارچی و پوستی از یک حوله به یک حوله دیگر می‌شود. در صورتی که حوله‌ها در پوشش پلاستیکی قرار گیرند نیز به دلیل بالا بودن رطوبت داخل آن انواع قارچ‌ها و میکروب‌ها رشد می‌نمایند بنابراین ضرورت دارد هر مشتری وسایل اختصاصی خود را پس از پایان کار به همراه ببرد و شستشو و ضدعفونی نماید.


۲) غفلت از ضدعفونی مناسب وسایل
در صورت ناچار بودن آرایشگر به استفاده از وسایل مشترک، باید اقدامات ضدعفونی وسایل کار در حضور مشتری و قبل از شروع به کار انجام شود. آرایشگر باید همچنین دست‌های خود را بعد از پایان اصلاح هر مشتری و قبل از شروع کار مشتری بعدی با صابون مایع ملایم و مخصوص شستشو دهد. برای ضدعفونی کردن وسایل فلزی مانند قیچی و تیغه‌های ماشین اصلاح بهتر است از حرارت مستقیم استفاده شود(حداقل به مدت زمان ۳۰ ثانیه، به طوری که وسیله مذکور کاملاً داغ شود.)، چراغ الکلی وسیله مناسبی برای این کار است ولی برخی از آرایشگران ترجیح می‌دهند که یک شعله کوچک گاز، مانند شعله‌های آزمایشگاهی به طور دایم روی میز آنها روشن باشد تا مرتب از آن استفاده کنند. برای ضدعفونی کردن وسایل پلاستیکی می‌توان از محلول رقیق‌شده ساولن و یا الکل ۷۰ درجه استفاده نمود که البته وسایل باید کاملاً غوطه‌ور در محلول باشند. وسایل استفاده شده برای هر مشتری باید در ظرفی مجزا قرار گیرد تا در اولین فرصت شستشو شده و در ظرف محلول ضدعفونی قرار گیرد. برای ضدعفونی کردن سطح میز کار، پس از اصلاح هر مشتری باید الکل ۷۰ درجه به وسیله آب‌فشان روی میز پاشیده و با دستمال تمیز و مناسب پاک شود. کف محل کار نیز لازم است روزانه به وسیله مواد ضدعفونی‌کننده، مانند آب ژاول شستشو و گندزدایی شود.


۳) استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی تقلبی
پوست و ریشه مو از سلول‌های زنده تشکیل شده‌اند که نسبت به هر نوع تحریک و مواد خارجی واکنش نشان می‌دهند. مواد آرایشی مورد استفاده می‌توانند اثرات مستقیم روی پوست و مو داشته باشند و همچنین با جذب به بافت‌های داخل بدن از طریق جریان خون به کبد و کلیه رسیده و برخی از این مواد (به ویژه مواد تقلبی) باعث آسیب‌های خطرناکی در اندام‌ها شوند. استفاده مداوم و زیاد مواد آرایشی حتی اگر از بهترین مواد استاندارد نیز باشد، فرد را دچار عوارضی مانند تیرگی و تغییر رنگ پوست، از بین رفتن شفافیت پوست و ایجاد مقدمات حساسیت می‌نماید. کرم‌های غیراستاندارد و دست‌ساز که در برخی از آرایشگاه‌ها استفاده می‌شوند، مثال خوبی از این نوع مواد است. رنگ موی تقلبی باعث تکه‌تکه شدن کراتین که پروتئین اصلی تشکیل دهنده مو است، می‌گردد و در اثر استفاده مداوم باعث ریزش مو می‌شود. همچنین گاهی باعث به وجود آمدن موخوره، شکستن مو، کدورت مو، خشک شدن غدد چربی کنار موها و ایجاد حساسیت و خارش سر و گردن می‌شود.


استفاده از ریمل نامرغوب و تقلبی باعث آسیب رسیدن به پلک‌ها و ریختن مژه‌ها شده، همچنین با ورود این مواد به چشم ایجاد بیماری التهاب ملتحمه چشم می‌نماید و به قرنیه چشم نیز می‌تواند آسیب برساند، ضمن اینکه با ایجاد التهاب لبــه پلک، باعث قرمزی و کلفت شدن پلک‌ها می‌گردد. کسانی کـه بیماری‌های قبلی پوست با سابقه حساسیت جلدی، مخصوصاً بیماری‌های کلاژن که پوست را درگیر می‌کنند، داشته باشند در برابر اثرات مخرب این مواد آسیب‌پذیرترند. این مواد با تحریک سیستم ایمنی بدن بیماری‌های پنهان را شعله‌ور می‌سازند. به عنوان مثال افرادی که به بیماری «لوپوس اریتماتو» پنهان مبتلا می‌باشند حتی با یک بار مصرف مواد آرایشی تقلبی بیماری آنها شدیدتر می‌شود. امروزه با تولید بسیار زیاد مواد آرایشی، تشخیص مواد آرایشی اصلی از تقلبی به ویژه مواد ساخت خارج از کشور، مشکل شده است. سودجویان و متقلبین با ساخت برچسب‌ها و ظروف مشابه اصلی، مواد تقلبی را روانه بازار می‌نمایند که ناخالصی آنها باعث ایجاد عوارضی همچون افزایش حساسیت در مصرف‌کننده می‌شود. معمولاً این مواد قیمت کمتری نسبت به مواد اصلی دارند ولی بهترین راه تشخیص این است که مواد ساخت کارخانه‌های داخل برچسب با مشخصات کامل (پروانه ساخت و بهره‌برداری- آدرس- تاریخ تولید و انقضاء- ترکیبات) داشته باشند و مواد ساخت کشورهای خارجی نیز دارای تاریخ تولید و انقضاء، نام کشور سازنده و همچنین برچسب فارسی شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت باشند.


۴) طبابت در آرایشگاه!
ممکن است در بعضی از آرایشگاه‌ها و مکان‌های فاقد مجوز لازم، اقداماتی صورت گیرد که دخالت در امور پزشکی بوده و خطراتی را برای مشتریان داشته باشد. به طور کلی تبلیغ و انجام اقداماتی که به منظور زیبایی صورت می‌گیرد و جنبه درمانی دارد و یا می‌تواند به پوست آسیب برساند، در این اماکن ممنوع است. برخی از این اقدامات عبارتنداز: الکترولیز، لیپولیز، هیدرودرمی، کوتریزاسیون پوست، کاشتن مو، پیلینگ (برداشتن قشر سطحی پوست)، کارهایی مانند خالکوبی (تاتو) و حالت دادن ناخن‌های دست و پا (مانیکور و پدیکور) در صورتی که با وسایل آلوده و توسط افراد غیرمتخصص (در امور پزشکی) انجام شود، می‌تواند ضمن اینکه در برخی موارد موجب آسیب زدن به زیبایی و لطمات جبران‌ناپذیری ‌گردد، خطر بروز عفونت‌های سطحی و عمقی و همچنین انتقال بیماری‌های خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت را در بر داشته باشد که این موارد باعث شکایت به مراجع قضایی می‌شود.

Vista.ir
پاسخ }
#3
[عکس: 967816623516711510317325115723473131979099.jpg]

يکي از مکان‌ هايي که خانم‌ ها در آن بسيار رفت‌ و‌آمد دارند، آرايشگاه‌ است. روزانه افراد مختلفي به يک آرايشگاه مراجعه مي نمايند که معمولاً براي بيشتر آن ها از يک سري وسايل آرايش استفاده مي شود در صورتي که يکي از مشتريان آرايشگاه دچار بيماري هاي قابل انتقال در اين مکان باشد، مي تواند از اين طريق ديگران را مبتلا نمايد.

چه خدماتي را نبايد از آرايشگر خواست و چه معيارهايي را بايد در آرايشگاه سالم مد نظر قرار داد؟

امور مختلفي شامل کوتاه کردن، رنگ کردن، آرايش مو و همچنين برداشتن ابروها، اپيلاسيون و نيز آرايش‌ ناخن‌ ها در آرايشگاه‌ هاي زنانه قابل انجام است.

فعاليت ديگري که در آرايشگاه‌ ها علي ‌رغم توصيه ‌هاي متخصصان پوست و مو انجام مي‌ گيرد، خالکوبي است. متاسفانه گاهي شاهديم که در آرايشگاه ‌ها حتي اعمالي مانند تزريق بوتاکس، لايه ‌برداري (پيلينگ) شيميايي و حتي ليزردرماني موهاي زائد نيز بدون هيچ‌ گونه نظارتي انجام مي‌ گيرد؛ اعمالي که مي‌ توانند عوارض متعددي را در پي داشته باشند؛ عوارضي مانند سوختگي پوست در اثر ليزر يا مواد شيميايي مانند اسيد ميوه و نيز عوارض تزريق بوتاکس شامل آلرژي به اين ماده و افتادگي پلک يا انحراف چشم که برخي از اين عوارض برگشت ‌ناپذيرند و فرد مدت ‌هاي طولاني بايد درصدد رفع بخشي از آن ها باشد.

در برخي آرايشگاه‌ ها نيز کابين‌ هاي سولاريوم مشغول برنزه کردن مراجعان هستند و افراد نيز بدون توجه به اين که اين کار چه عواقبي مي‌ تواند برايشان داشته باشد، معتاد استفاده از اين کابين‌ هاي سرطان ‌زا مي‌ شوند.

نکات اوليه‌ اي که در يک آرايشگاه بايد به آن توجه داشت، رعايت بهداشت فردي آرايشگر و مجزا بودن وسايل مورد نياز براي هر فرد است. تا جايي که امکان دارد، هر فرد بايد از وسايل منحصربه ‌فرد شامل شانه، قيچي، کلاه رنگ و حوله استفاده کند. تيغ‌ هاي مصرفي حتما بايد نو باشند و براي افراد مختلف تحت هيچ شرايطي به طور اشتراکي استفاده نشوند. آرايشگر نيز بايد از نظر سلامت جسم و پوست بررسي شود و سالم باشد. اين افراد بايد هر 6 تا 12 ماه آزمايش ‌هاي کامل شامل آزمايش‌ هاي ويروس ‌هايي مانند هپاتيت و ايدز را انجام دهند و کارت سلامت داشته باشند.

سلامت پوست آن ها نيز مهم است. به عنوان نمونه، اگر آرايشگري مبتلا به زگيل در ناحيه دست‌ هاي خود باشد، مي ‌تواند در طول روز افراد زيادي را مبتلا کند. پس توجه به بيماري ‌هاي مسري اهميت بسياري دارد. بهتر است براي هر فرد از حوله‌ هاي يکبار مصرف که امروزه در دسترس هستند استفاده شود يا هر فرد حوله خود را بياورد. استفاده از شانه، برس و قيچي منحصر به فرد نيز در پيشگيري از بيماري‌ هاي مختلف حائز اهميت است. نکته بسيار مهمي که در بحث بهداشت و پيشگيري از انتقال بيماري‌ هاي در آرايشگاه ‌ها وجود دارد، توجه به رعايت بهداشت در اپيلاسيون‌ ها است.

موم مشترک، ممنوع!

ضرورت دارد که هر فرد از موم نو بازنشده استفاده کند و باقي ‌مانده آن را با خودش به منزل ببرد. استفاده از موم مشترک براي مشتريان متعدد عامل انتقال بسياري از بيماري ‌هاي ويروسي مانند زگيل و نيز تبخال است. استفاده از کاردک‌ هاي جداگانه براي هر فرد کافي نيست و براي هر فرد بايد از يک ظرف موم جداگانه و نو استفاده کرد. اگر فردي مبتلا به زگيل روي سطح بدنش باشد و به طور اتفاقي ظرف حاوي موم آلوده به ويروس زگيل شود، مي ‌تواند عاملي براي انتقال بيماري‌ به ديگران شود. ويروس‌ هاي جلدي ديگري نيز مي ‌توانند از اين طريق منتقل شوند. ممکن است زگيل ‌هاي تناسلي نيز از طريق استفاده از موم آلوده از فردي به فرد ديگر هنگام اپيلاسيون ناحيه تناسلي انتقال يابند و مشکلات عديده روحي و اجتماعي را براي فرد فراهم کنند.

از آرايشگاه تا ايدز و هپاتيت

در مورد انتقال عفونت ‌هاي ويروسي مانند هپاتيت و ايدز در آرايشگاه ‌ها بايد گفت که هرگاه امکان سوراخ شدن پوست و خون‌ ريزي وجود داشته باشد، امکان انتقال اين ويروس‌ ها هم وجود دارد. به همين دليل براي هر فرد بايد فقط از تيغ نو استفاده کرد و سپس آن را دور انداخت.

در مورد خالکوبي نيز بايد اين کار را فردي ماهر و با تجربه انجام دهد و همه وسايل کاملا استريل باشند. حتي ظرف رنگ‌ براي هر فرد بايد شخصي و سوزن ‌ها کاملا نو و يکبار مصرف باشند. در مورد خالکوبي نکات مهم ديگري هم وجود دارد. اولا اکثر افرادي که تاتو انجام مي ‌دهند مدت کوتاهي پس از آن پشيمان مي‌ شوند. در اين مرحله بدترين حالت اين است که فرد مجددا به فرد آرايشگر و خالکوبي‌ کننده مراجعه و تقاضاي پاک کردن آن را کند که اين امر فقط بايد توسط متخصص انجام گيرد.

شپش در آرايشگاه

پديده مهمي که امروز به کرات با آن روبه ‌رو هستيم، شپش سر است که به راحتي در صورت عدم رعايت بهداشت در آرايشگاه‌ ها قابل انتقال به افراد است. اگر فردي مبتلا به شپش سر باشد و از شانه مشترک براي فرد سالمي استفاده شود، امکان انتقال بيماري به وي وجود خواهد داشت. بنابراين فراموش نکنيد که شانه و برس براي هر فرد مجزا و هر فرد ملزم به تهيه اين وسايل براي خود باشد. اگر آرايشگر مجبور باشد برخي وسايل را براي افراد به صورت مشترک استفاده کند بايد آن را با محلول‌ هاي ضدعفوني‌ کننده که بر ضد ويروس‌ هاي هپاتيت و ايدز موثر هستند استريل کند.

مشخصات مواد آرايشي و بهداشتي براي استفاده روي پوست

1- مواد آرايشي و بهداشتي بايد از نظر ظاهر و بو مناسب باشند.

2- استفاده و پاک کردن آن ها راحت باشد و باعث تغيير رنگ و لکه شدن پوست و مو نشود.

3- ايجاد التهاب وحساسيت نکند.

4ـ از نظر ميکروبي آلودگي نداشته باشد.

تعريف سالن هاي زيبايي و آرايستگي

به مکاني گفته مي شود که با توجه به شرح وظايف، فقط اقدامات زيبايي و آرايشي در امور پاک سازي را انجام داده و به هيچ عنوان حق دخالت در امور و حيطه پزشکي و ورزشي را ندارند.

شرح وظايف

1ـ دکلره کردن يا رنگ بَري مو و يا رنگ کردن مو

2ـ گريم پوست، ترميم ابرو با قلم

3ـ بخور آب گرم بدون استفاده از اُزن واشعه ماوراء بنفش

4ـ استفاده از موم و يا ايپلاسيون

5ـ استفاده از کرم هاي مرطوب کننده و ماسک هاي استاندارد و مجاز

نکته: در مؤسسات زيبايي انجام کليه امور تاتو، ليزر،کرايو، کاشت مژه و ناخن با نفوذ در پوست ممنوع مي باشد.

نکته: جهت ضد عفوني وسايل در آرايشگاه ها بايستي حتماً از الکل 70 در صد استفاده شود.

طرز تهيه الکل 70 درصد

از مخلوط نمودن 73 سي سي الکل 96 درصد (موجود در بازار) با 27 سي سي آبي که به مدت 10 دقيقه جوشيده و سرد شده باشد، الکل 70 درصد به دست مي آيد.

گردآوري: معصومه آيت اللهي

بخش تغذيه و سلامت

منابع:

دکتر بهروز باريک ‌بين متخصص پوست و مو، عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي- سلامتيران

نصاب زاده- دانشگاه علوم پزشکي و درماني استان فارس
پاسخ }