• 60 رأی - میانگین امتیازات: 3.03
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وقتی "بفرمائید شام" به خانه‌های ایرانی می‌آید
#1
Package_favorite 
قرار است مسابقه‌ای با نام "بفرمائید شام ایرانی" به زودی در شبکه نمایش خانگی عرضه شود.
به گزارش خبرنگار مهر، قابل پیش بینی بود که با وجود مواضعی که درباره برنامه "بفرمائید شام" وجود دارد، به زودی نمونه ایرانی آن تولید شود! این اتفاق‌ها در تلویزیون و سینمای ایران قابل ردیابی و مشاهده است و نکته عجیب و تازه‌ای نیست، بارها از برنامه‌ها و فیلم‌های غربی و محصولات بصری شبکه‌های ماهواره‌ای انتقاد شده اما در نهایت بخش قابل توجهی از برنامه‌ها، فیلم‌ها و مجموعه‌ها با گوشه چشمی به همان محصولاتی ساخته می‌شوند که در فضای رسمی از آنها انتقاد می‌شود.

"بفرمائید شام" که این روزها یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای است، مسابقه‌ای است که ایده اصلی آن از یک شبکه غربی وام گرفته شده است، البته سازندگان این برنامه این موضوع را شفاف با بینندگانشان مطرح کردند؛ اما سازندگان "بفرمائید شام ایرانی" از همین اول تلاش می‌کنند در سیاستی یک بام و دو هوا هم از جذابیت‌های این برنامه استفاده کنند، هم خود را مبرا از آن بدانند.

از یک سو نام برنامه بدون هیچ خلاقیتی از "بفرمائید شام" وام گرفته شده، دوستان حتی این زحمت را به خود نداده‌اند که دنبال نامی ساده و تازه باشند، مثلا "سفره ایرانی"، "مهمانی ایرانی"، "ضیافت ایرانی"، "شام ایرانی" یا هر چیز دیگری در این حال و هوا که خیلی هم سخت و دشوار نیست! اما طبیعی است عرضه مسابقه‌ای با این نام‌ها در شبکه نمایش خانگی نمی‌تواند برای مخاطب جذاب باشد، پس ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین کار این است که با وجود انتقادهای همیشگی به این برنامه، حداقل یک پسوند ایرانی به ٱن اضافه شود و تمام!

نکته جالب بعدی این است که در خبر تاکید شده "بفرمائید شام ایرانی" شباهتی به نمونه خارجی ندارد، چون ورزشکاران، خواننده‌ها و .. مهمان آن هستند! اگر روی این موضوع تاکید می‌شود، چرا نام برنامه و مسابقه همچنان یادآور "بفرمائید شام" است؟ تناقض‌‌های رفتاری و گفتاری این روزها به یکی از آفت‌های جامعه ایرانی تبدیل شده، پدیده‌ای که اتفاقا می‌توان مصداقش را در برنامه "بفرمائید شام" هم دید.

این تناقض دامن سازندگان برنامه را هم گرفته است، دوستان برای این که بتوانند بدون مشکل کارشان را به سرانجام برسانند هر گونه شباهت فرمی و محتوایی را انکار می‌کنند و از طرفی دیگر ایده اصلی برنامه را از "بفرمائید شام" می‌گیرند، این تقلید و الگوبرداری اولین و آخرین تقلیدی نیست که در حوزه برنامه سازی ایرانی اتفاق می‌افتد، اما نکته این است که دوستان قرار است تا چه زمانی برای جذب مخاطب به روش‌های تجربه شده دیگران چنگ بزنند؟

قرار است تا چه زمانی برای جذب مخاطب به دامن الگوهای نخ نما شده و استفاده شده بیاویزیم؟ این سیاست یک بام و دو هوا ما را به کجا رسانده که همچنان به آن وفاداریم و دست از آن برنمی‌داریم.

این که گروهی ایرانی می‌خواهند این برنامه را تقلید کنند تاسف‌آور است، این نشان می‌دهد ضعف برنامه سازی و خلاقیت در برنامه سازان ما جدی است و باید به حال این مشکل فکری کرد، بیژن بیرنگ که در دهه 60 برنامه‌های دریادماندنی "محله برو بیا" و "محله بهداشت" را تولید کرد و در دهه 70 "همسران" و "خانه سبز" را، با انبوهی تجربه نباید پشت دوربین "بفرمائید شام ایرانی" قرار بگیرد.

انتظار می‌رود کارگردانی با این میزان تجربه و آگاهی که برنامه‌هایش را با نگاه جامعه شناسانه و روانشناسانه می‌ساخت در دهه 90 شمسی فراتر از تجربه‌های قبلی‌اش حرکت کند و به روند برنامه‌سازی در تلویزیون رونق بدهد، سازندگان "بفرمائید شام ایرانی" قطعا از خواندن این یادداشت برآشفته خواهند شد و نویسنده را متهم خواهند کرد که برنامه‌ای را ندیده نقد کرده است.

این یادداشت نقد این برنامه نیست، نقد نگاه و روشی است که بر تلویزیون، سینما و شبکه نمایش خانگی حاکم است، نگاهی که راه را برخلاقیت می بندد، نقد و بررسی درست و حرفه‌ای را انکار می‌کند، از آنچه که نقد می‌کند، الگو می‌گیرد و ریشه‌های موفقیت‌هایش! را در همان برنامه‌هایی می‌بیند که مدام از آن‌ها انتقاد کرده است!


خبرگزاری مهر
#2تصویربرداری ده قسمت از مجموعه بفرمایید شام ایرانی به اتمام رسیده است. در این مجموعه تعدادی از بازیگران سینمای ایران با هم به رقابت پرداخته‌اند كه از میان آنها می توان به شقایق دهقان و مهدی پاكدل اشاره كرد.
تدوین قسمت‌های ضبط شده این برنامه، همزمان با تصویربرداری گروه‌های جدید در حال انجام است و به زودی اولین سری از مجموعه برنامه "بفرمایید شام ایرانی" در شبكه خانگی عرضه خواهد شد.

بنابر این گزارش، در آینده‌ای نزدیك، چگونگی حضور عموم علاقه‌مندان به شركت در این برنامه، از طریق رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود.
تعدادی از عواملی كه در ساخت این برنامه همكاری دارند، عبارتند از: كارگردان: بیژن بیرنگ. دستیار اول كارگردان: رضا یزدانی. مدیر برنامه‌ریزی: ثمره نیك سرشت. طراح صحنه: صحرا بی‌رنگ. طراح چهره‌پردازی: مریم شكرایی. تصویربرداران: هادی پویان، مهدی قنبرزاده. نور: یدالله بشك. صدابردار: كامران كیان ارثی. مدیر تولید: حسین عباسی. تدوین: ناصر فخری.


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
[تصویر:  countdown.php?width=500&height=160&bg=57...married%20in]

Created by Wedding Favors
#3
همـه‌چیز دربـاره مجمـوعه "شـام ایـرانی!"


بالاخره "برنامه بفرمائید شام" از نوع ایرانی با عنوان مجموعه "شام ایرانی" وارد شبکه نمایش خانگی شد.
از مدت‌ها پیش خبر ساخت این برنامه به گوش می‌رسید و سرانجام بخش اول از سری اول این مجموعه عرضه شد.
ساختار شام ایرانی الهام گرفته از مجموعه تلویزیونی Come Dine with Me است که در کشورهای مختلفی چون استرالیا، بلژیک، کانادا، کرواسی، چک، استونی، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند، مالزی، هلند، نروژ، لهستان، روسیه، اسلواکی، افریقای جنوبی، اسپانیا، سوئد، ترکیه، انگلستان، امریکا و … با شکل و فرمی مشابه و البته با نام‌های متفاوت ساخته و پخش شده است. فقط در انگلستان ۸۲۴ اپیزود از این برنامه در قالب ۲۵ فصل تاکنون تهیه و پخش شده است.روال این برنامه به طور خلاصه و ساده به این ترتیب است که: "هر هفته چهار شرکت‌کننده که تا حالا هم‌دیگر را ندیده‌اند، برای هم شام درست می‌کنند و مخفیانه به هم امتیاز می‌دهند. هم خنده است، هم دعوا؛ گهگاهی هم خراب‌کاری!"
برنامه در هر قسمت از تهیه غذا تا برگزاری مراسم مهمانی و صرف شام با میزبان همراه می‌شود و ساختاری مستندگونه دارد.
یک گوینده هم روی تصاویر معمولا صحبت می‌کند که بار طنز برنامه را افزایش می‌دهد. Dave Lamb، کمدین انگلیسی، صحبت‌کردن روی برنامه Come Dine with Me انگلیسی را برعهده دارد.

حالا مجموعه شام ایرانی با تفاوت‌هایی نسبت به نمونه‌های جهانی آن به بازار آمده است.
اولین تفاوت این است که در این مجموعه از هنرمندان نام‌آشنا و مطرح برای جذابیت بیشتر استفاده شده است.
در هر سری از این مجموعه خوانندگان موسیقی پاپ و سنتی، بازیگران سینما و ورزشکاران رشته های مختلف با هم رقابت می کنند.
از طرف دیگر این برنامه در شبکه نمایش خانگی عرضه می‌شود و قرار است هر هفته یک قسمت از آن با قیمت ۲۵۰۰ تومان عرضه شود.

از آن‌جایی که هر سری چهار شرکت‌کننده دارد پس در مدت چهار هفته یک سری کامل می‌شود؛ یعنی ۱۰۰۰۰ تومان برای هر سری این برنامه!

اولین نکته برای بینندگان این است که بهتر بود سری اول به طور کامل در یک بسته عرضه می‌شد تا با پایین‌آمدن هزینه‌ها، از نظر اقتصادی هم خرید آن برای بخشی از مخاطبان توجیه بیشتری داشته باشد.
موسسه سینما 24 تهیه کنندگی این برنامه را برعهده دارد و سازنده این برنامه بیژن بیرنگ، تهیه‌کننده و برنامه‌ساز باسابقه تلویزیون است.
بیژن بیرنگ کارگردانی مجموعه های "خانه سبز"، "همسران"، "محله بر و بیا"، "محله بهداشت" و "همچون سرو" را در کارنامه خود دارد.در سری اول شام ایرانی که هدف آن نشان دادن فرهنگ و آداب درست کشور ایران می باشد، اشکان خطیبی، رامبد جوان، سروش صحت و مهدی پاکدل که همگی از هنرمندان مشهور عرصه سینما و تلویزیون هستند، با هم رقابت می‌کنند.
در سری دوم که تصویربرداری و تدوین آن انجام شده است بهاره رهنما، شقایق دهقان، سحر زکریا و لادن طباطبایی حضور دارند.اشکان خطیبی از بازیگران جوانی است که در آثار مختلفی حضور داشته و مخاطبان بیشتر او را با سریال "این راهش نیست" و فیلم "سوت پایان" به یاد می‌آورند.
او میزبان شب اول برنامه شام ایرانی بود که تصمیم گرفت در رستوران خودش به نام نعناع در خارج از تهران از مهمانانش پذیرایی کند که همین موضوع برای مخاطبان برنامه شام ایرانی جای سوال دارد.سروش صحت، کارگردان، نویسنده و بازیگر محبوبی است که بیشتر در زمینه طنز فعالیت کرده و مجموعه "ساختمان پزشکان" آخرین کاری بود که از او پخش شد.
از فیلم‌های مهمی که او به عنوان بازیگر در آن‌ها حضور داشته می‌توان از "نان، عشق و موتور هزار"، "گاوخونی" و "تقاطع" نام برد و از بازی‌های تازه او نیز می‌توان به فیلم موفق "سن‌پطرزبورگ" اشاره کرد.مهدی پاکدل بازیگر پرکار و توانایی است که بیشتر در دو عرصه تلویزیون و تئاتر فعالیت دارد. او به غیر از بازیگری در عکاسی، گرافیک و تدوین هم فعال است.
مخاطبان تئاتر او را با نمایش‌های تحسین‌شده "خشک‌سالی" و "دروغ" (اجرای اول) و "نوشتن در تاریکی" (هر دو نمایش از محمد یعقوبی) به یاد می‌آورند و بینندگان تلویزیون نیز از نقش‌آفرینی او در سریال "اولین شب آرامش" خاطره خوشی دارند.رامبد جوان هم نیازی به معرفی ندارد. نویسنده، کارگردان، بازیگر و مجری محبوبی که به غیر از ساخت سریال و نقش‌آفرینی در مجموعه‌های مختلف، تاکنون سه فیلم سینمایی با نام‌های "اسپاگتی در هشت دقیقه"، "پسر آدم، دختر حوا" و "ورود آقایان ممنوع" ساخته که این دو تای آخر با موفقیت تجاری عظیمی همراه بودند به طوری که فیلم ورود آقایان ممنوع با اختلاف فراوان با دیگر فیلم‌ها عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۰ را به خود اختصاص داد.به هر حال سری اول مجموعه شام ایرانی با حضور این چهار هنرمند عرضه شده است.
طبق روال این مجموعه ابتدا مهمانان درباره منوی میزبان نظر می‌دهند و مراحل آماده‌کردن غذا توسط میزبان نمایش داده می‌شود.
سپس به مراسم شام می‌رویم و در نهایت مهمانان به میزبان برای کیفیت پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر و البته مهمان‌نوازی‌اش امتیاز می‌دهند.در قسمت اول اشکان خطیبی تصمیم گرفته که از مهمانانش در رستورانش پذیرایی کند که این جای سوال و انتقاد است؛ چرا که روال این برنامه به این ترتیب است که در خانه پذیرایی انجام شود چراکه همین آماده‌کردن شام در خانه جذابیت بیشتری دارد تا مثل یک رستوران از مهمانان پذیرایی شود.
مهمانان هم به این موضوع چند بار اشاره کردند و به نظر می‌رسد باید پذیرایی در منزل به یکی از شروط اصلی این برنامه تبدیل می‌شد.
اشکال دیگر این است که منوی اشکان خطیبی یک منوی بیش از حد مفصل بود که در اینجا هم باید این شرط در برنامه گذاشته می‌شد که فقط یک نوع غذا را می‌توان در منو قرار داد. انتقاد دیگر هم حضور رامبد جوان در زمان آماده‌سازی غذای اشکان خطیبی بود که معمولا در نمونه‌های جهانی تاکید می‌شود که میزبان غذا را به تنهایی بپزد. هرچند که حضور رامبد جوان در آشپزخانه رستوران بیشتر از آنکه به اشکان خطیبی کمک کند باعث زحمتش شد!اشکال دیگر هم این است که بیژن بیرنگ نتوانسته به خوبی از پس گویندگی برنامه برآید و مثل نمونه‌های خارجی بامزه باشد. البته در نمونه‌های خارجی گوینده پس از ضبط برنامه روی آن صحبت می‌کند اما در شام ایرانی خود بیژن بیرنگ در زمان ضبط برنامه حضور دارد و شرکت‌کنندگان به او غذا هم تعارف می‌کنند!اما جذابیت برنامه در شوخی‌ها و صحبت‌های رامبد جوان و سروش صحت است که در بعضی قسمت‌ها واقعا بامزه از آب درآمده و تماشاگر را حسابی می‌خنداند. حاضرجوابی‌های رامبد جوان و خاطره تعریف‌کردن‌ها و دسیسه‌های سروش صحت برای اول‌شدن در برنامه آن را جالب و جذاب ساخته است.در نمونه‌های جهانی سعی بر این است که برنامه حالت نقش‌آفرینی نگیرد و طبیعی و مستندگونه باشد و به نظر می‌رسد برنامه شام ایرانی هم در این زمینه نسبتا موفق عمل کرده و شرکت‌کنندگان در مقابل دوربین راحتند.یک تفاوت دیگر شام ایرانی با نمونه‌های جهانی این است که امتیاز شرکت‌کنندگان به میزبان، نقدی است و از ۱۰۰ هزارتومان محاسبه می‌شود؛ یعنی مثلا یک شرکت‌کننده می‌تواند به میزبان ۸۰ هزار تومان امتیاز بدهد. امتیازدادن هم با ریختن پول داخل یک قلک انجام می‌شود. البته قرار است مخاطبان شام ایرانی هم با ارسال پیامک به بهترین میزبان از نظر خودشان رای بدهند.در هر حال باید منتظر ماند و دید در ادامه آیا شام ایرانی می‌تواند موفق باشد یا خیر. بدون شک برنامه‌هایی با این سبک و فرم مخاطبان زیادی دارند و شام ایرانی باید با توجه به نظرات مخاطبان، پیش برود تا در جذب مخاطب موفق باشد.


منبع : نسیمانه


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
               
[تصویر:  countdown.php?width=500&height=160&bg=57...married%20in]

Created by Wedding Favors