امتیاز موضوع:
  • 6 رای - 3.17 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
*ویتامین همه کاره*
#1
Agt_login 
ویتامین همه کاره
این ویتامین که «ریبوفلاوین» نیز مشهور شده است یک نوع ویتامین همه کاره است که در فعال کردن ویتامین‌های B۳ و B۶ نیز موثر است. این ماد بیشتر در گوشت، شیر و تخم مرغ موجود است و کمبود آن می‌تواند به ضعف در بینایی، ایجاد زخم‌هایی بر روی لب و در داخل دهان و همچنین حساسیت شدید به نور منجر شود.
باشگاه خبرنگاران: ویتامین‌ها هر کدام دارای نقش بسیار مهمی در تامین سلامتی و شادابی بدن انسان دارند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها آشنا کنیم.

خانواده ویتامین B یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های موجود است که دارای فواید زیادی برای بدن انسان است. این ویتامین به تقویت و افزایش سلامت پوست و مو انسان کمک کرده در عین حال در تقویت سلول‌ها، ماهیچه‌ها و سیستم متابولیسم در بدن انسان نیز نقش دارد. کمبود این ویتامین نیز می‌تواند به بروز بیماری‌های مختلفی منجر شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با اعضای خانواده ویتامین B آشنا کنیم.

ویتامین B۱

این ویتامین که با اسم «تیامین» نیز شناخته می‌شود در گوشت قرمز، میوه و سبزیجات و همچنین غلات وجود دارد بیشتر به تقویت سیستم عصبی بدن و همچنین جذب قند موجود در غذا‌ها کمک می‌کند. در صورت کمبود این ویتامین شخص به مشکلاتی مثل تپش قلب، احساس بی‌قراری، نامنظم شدن ضربان قلب و و احساس ضعف و درد در پاهای خود دچار می‌شود.

ویتامین B۲

این ویتامین که «ریبوفلاوین» نیز مشهور شده است یک نوع ویتامین همه کاره است که در فعال کردن ویتامین‌های B۳ و B۶ نیز موثر است. این ماد بیشتر در گوشت، شیر و تخم مرغ موجود است و کمبود آن می‌تواند به ضعف در بینایی، ایجاد زخم‌هایی بر روی لب و در داخل دهان و همچنین حساسیت شدید به نور منجر شود.

ویتامین B۳

این ویتامین که به اسم «نیاسین» نیز مشهور است مهم‌ترین دلیل عدم ابتلاء انسان به بیماری خطرناک «پلاگر» است. این ویتامین در موادی همچون قارچ، جگر، ماهی تن و قزل آلا و مرغ موجود است.

ویتامین B۵

این ویتامین به اسم «اسید پانتوتنیک» نیز شناخته می‌شود و برای تقویت سیستم متابولیسم و جذب بهتر پروتئین‌ها و تقویت فعالیتهای هورمونی در بدن انسان نقش دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند به خواب رفتگی در اندام بدن نیز منجر شود. این ویتامین بیشتر در دانه‌ها و غلات وجود دارد.

ویتامین B۶

این ویتامین که به اسم «پریدوکسین» نیز شناخته می‌شود در تنظیم میزان پتاسیم و سدیم و همچنین تولید گلبولهای قرمز در بدن انسان نقش مهمی را ایفا می‌کند. این ویتامین در مواد غذایی همچون: تخمه آفتاب گردان، جگر، گوشت مرغ، جگر و سیب زمینی یافت می‌شود. استفاده بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم از این ویتامین در روز می‌تواند به آسیب دیدن سیستم عصبی منجر شود.

ویتامین B۷

این ویتامین که با نام «بیوتین» نیز شناخته می‌شود به عنوان یک ماده موثر در نستز ویتامینهای B۶ و B۱۲ به کار می‌رود. این ویتامین همچنین در بحث متابولیسم اسیدهای چرب، کربوهیدرات‌ها واسید‌های آمینه نقش مهمی را ایفا می‌کند. این ویتامین در غلات کامل، جگر، شیر و تخم مرغ یافت می‌شود. کمبود این ویتامین ممکن است به ریزش موهای شما منجر شود.

ویتامین B۹

این ویتامین که با اسم «فولیک اسید» نیز شناخته می‌شود یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن انسان است که در سلامتی سیستم عصبی، سلولهای خونی، جلوگیری از نقص‌های مادر زادی، پوکی استخوان و سرطان نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. این ویتامین پر فایده در عدس، جگر، سبوس برنج، بادام زمینی و اسفناج یافت می‌شود. کمبود این ویتامین می‌تواند به سردرد، افسردگی، تپش قلب، کم طاقتی و کم خونی منجر شود.

ویتامین B۱۲

ویتامین ب-۱۲ از ویتامین‌های مهم است و در ماهی، گوشت و لبنیات یافت می‌شود و در حفظ سلامت اهمیت بالایی دارد. این ویتامین که به «کوبالامین» نیز معروف است، از ویتامین‌های حل شونده در آب بوده و نقش مهمی در تقویت سیستم عصبی و ساخت گلبولهای قرمز و دی ان‌ای دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند به بیماری‌هایی همچون کم خونی، اختلالات عصبی و افسردگی منجر شود.
[img] [عکس: yv5my7hppo9.png] [/img]
پاسخ }