امتیاز موضوع:
  • 20 رای - 3.1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاکسازی پوست در منزل
#1
بعضی وقتها وقتی جلوی آینه دقیق به پوستمان نگاه می کنیم به دانه های سر سیاه ریزی بر روی بینی وگاهی گونه ها بر می خوریم که پوستمان را از شفافیت وصافی خارج ساخته وکدر نشان می دهد.می توان با یک پاکسازی ساده این دانه های سیاه وجوشهای زیر پوستی مرده را پاک کرد و به پوست شادابی بخشید.

مراحل پاکسازی یا پلینگ پوست

1-بخور دادن : اولین مرحله برای پاکسازی پوست بخور دادن و آماده سازی پوست برای پاکیزگی است.به این ترتیب که داخل ظرفی 2 لیوان آب را با یک قاشق غذا خوری بابونه مخلوط کرده وروی شعله گاز بگذارید تا کاملا به جوش بیاید.سپس از روی شعله برداشته وبه وسیله ی یک حوله که روی سر می اندازید صورتتان را 20 دقیقه بخور دهید تا کاملا منفذ های پوستی باز شده و دانه های سر سیاه برای بیرون آمدن از زیر پوست آماده شوند.

2- خارج سازی دانه های سر سیاه : در این مرحله بعضی از دانه های سر سیاه بزرگ را می توانید جلوی آینه با فشار دادن بین دو انگشت خارج کنید و حتما تا ریشه ای که به رنگ سفید است ادامه داده تا کاملا تخلیه شود و سپس با پنبه ی آغشته به الکل سفید آن را ضد عفونی کنید ،اما دانه های بسیار ریز تر و کوچکتر را با وسیله ای که مخصو ص پلینگ است ودر فروشگا ههای لوازم آرایشی یافت می شود، خارج سازید .این وسیله به شکل میله ای است که سر آن حلقه ای شکل بوده وشما می توانید پس از ضد عفونی کردن آن با الکل سفید با کشیدن این حلقه بر روی پوست از پایین به بالا چه ناحیه ی بینی و چه بقیه ی قسمتهای دیگر صورت ،تمام جوشها ی ریز سر سیاه را که توسط بخور برای بیرون آمدن آماده شده اند را خارج سازید .هر بار که این وسیله ی حلقه ای شکل را روی پوست می کشید حتما با یک پنبه ی آغشته به الکل سفید آن را ضد غفونی کرده و دوباره کار را ادامه دهید.(خودتان نیز می توانید این وسیله ی ساده را با یک مفتول سیمی که خیلی هم نرم نباشد به شکل یک میله ی ساده با سری حلقه ای شکل درست کنید و از آن استفاده نمایید.)

3- زدن ماسک سفید : پس از خارج سازی جوشهای سر سیاه و زیر پوستی و جرمهای روی پوست که حتما بلا فاصله پس از بخور انجام شود ،از ماسکهای ماست و جوانه ی گندم (یک قاشق غذا خوری ماست کم چرب را با یک قاشق چایخوری آرد جوانه ی گندم یا آرد نان سنگک مخلوط کنید) ویا ماسک نشاسته (یک قاشق ماست کم چرب را با یک قاشق چایخوری نشاسته مخلوط کنید )و به آرامی بر روی پوستتان به حالت دورانی و ماساژ بمالید و پس از ربع ساعت با آب سرد و خنک بشویید.

4- زدن ماسک خیار وگلاب: برای طراوت و شادابی وشفافیت پوست ،یک عدد خیار با پوست را ریز رنده کرده ،یک قاشق مربا خوری گلاب به آن اضافه کرده وبه حالت خوابیده ،به آرامی روی پوست بمالید و پس از 10 دقیقه با آب سرد و خنک بشویید.

توصیه های مهم:
1-اگر نتوانستید از این وسیله برای در آوردن جوشها استفاده کنید ،می توانید کمی روشور یا سفیداب پودر شده بلا فاصله بعد از بخور، روی پوست مالیده و پس از اینکه کمی جذب شد پوست را از پایین به بالا ماساژ دهید تا جوشهای ریز و سر سیاه و همینطور جرمهای پوستیتان پاک شوند .به خصوص در نا حیه ی بینی این کار را بیشتر انجام دهید.

2- 3الی 4 ساعت بعد از پلینگ هیچ کرم ویا کرم پودری بر روی پوست نزنید تا کاملا قرمزی و تورم آن بخوابد و پس از 3 ساعت نیز اگر لازم بود تنها از کرمهای مرطوب کننده و یا کمی روغن بادام استفاده نمایید.

3-بهترین زمان برای پاکسازی پوست زمانی است که برنامه ای برای خارج شدن از منزل نداشته باشید که اگر بتوانید قبل از خواب این کار را انجام دهید و پس از آن به پوست کاملا استراحت دهید نتیجه ی مطلوب تری خواهید گرفت.

4- اگر تنها و تنها از بخور و روشور به مدت سه بار در هفته مثلا در سوناهای بخار پس از 20 دقیقه بخور و به کار بردن سفیداب یا روشور استفاده کنید و پس از آن هم بلا فاصله با آب سرد و خنک بشویید، بعد از یک ماه پوستی شفاف و روشن و بسیار پاکیزه خواهید داشت.
5-پلینگ و پاکسازی پوست را حتما دو تا سه ماهی یک بار انجام دهید و خیلی زود به زود انجام ندهید چرا که با فاصله زمانهای کوتاه و پشت سر هم باعث شل شدن و چروک پوست خواهد شد.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
چربی برها
محلول آب لیموترش و یا سرکه ی سیب با آب، چربی اضافی پوست را می گیرد و اسید لازم را در اختیارش می گذارد.

شیر ، یک پاک کننده
این ماده افزون بر پاک کردن پوست، از بروز جوش های سر سیاه نیز پیشگیری می کند. سفیده ی تخم مرغ و ماست نیز کمک کننده های خوبی هستند و چربی پوست را به تعادل می رسانند.

نوعی ماسک برای پوست چرب
گوجه فرنگی، خیار، کرفس و کلم در متعادل کردن چربی پوست تأثیر دارند. می توانید آنها را با هم یا به تنهایی مورد استفاده قرار دهید. برای ساختن ماسک، گوجه فرنگی و خیار را به صورت رنده شده یا حلقه حلقه به کار برید. از آب این دو سبزی هم می توانید استفاده کنید. آب سبزی ها را به پوست بزنید و پس از خشک شدن با آب نیم گرم بشویید.

صمغ عربی
یکی دیگر از مواد موثر در تنگ کردن منافذ پوست صمغ عربی است. برای تهیه ی ماسک از صمغ عربی این ماده را با دو برابر آب گرم مخلوط کنید. سپس یک قاشق چای خوری از آن را در 25 گرم آب بریزید و یک سفیده ی تخم مرغ زده شده به آن اضافه کنید. این ماسک را به مدت ده دقیقه روی پوست بگذارید. سپس با آب نیم گرم بشویید.

راه هایی مفید برای باز کردن منافذ پوست
به مقدار مساوی سرکه و آب داغ را در ظرفی بریزید. پس از سرد شدن، با یک تکه پنبه آن را روی پوست بزنید. پس از خشک شدن با آب نیم گرم بشویید.
- کاهو را در آب جوشان بریزید. پس از یک ساعت آن را از صافی بگذرانید و روی پوست بمالید. نوشیدن آب کاهو نیز مفید است و به اعصاب آرامش می بخشد. اعصاب آرام نیز در بهبود وضع پوست دخالت زیادی دارد.
- چند قطره عرق کافوری را در آب سرد بریزید و به پوست بزنید. استفاده از این محلول در انستیتوهای زیبایی متداول است، زیرا پوست را شاداب می کند.
- بلغور جودوسر و ذرت نیز مفید است. به نسبت مساوی بلغور جودوسر و ذرت را با کمی آب داغ مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. پیش از آن که سرد شود روی پوست بگذارید. پس از یک ساعت با آب سرد بشویید.
- پودر زاج سفید هم تنگ کننده منافذ پوست است. مقدار کمی زاج سفید را با سفیده ی تخم مرغ و گلاب مخلوط کنید و روی پوست بگذارید و پس از 15 دقیقه پوست را با آب نیم گرم بشویید.

گیاهان کمک کننده
همه ی گیاهان خاصیت تنگ کنندگی منافذ پوست را دارند و می توان از آنها به صورت بخور و ماسک کمک گرفت. عرق کافوری، افزون به خاصیت تنگ کنندگی منافذ، لطافت بخش پوست نیز هست و در بسیاری موارد می توان از آن بهره گرفت.

ماسک بادام و منافذ باز پوست
بادام لطافت بخش پوست و نیز شفا دهنده است. در گذشته، آن را ماده ی زیبایی آفرین می نامیدند و از صدها سال پیش تا به امروز این عنوان را حفظ کرده است. بادام در تنگ کردن منافذ باز پوست نیز موثر است و اگر به صورت ماسک از آن استفاده شود، نتیجه ی خوبی خواهد داشت.
ماسک بادام را می توانید با مقداری بادام کوبیده، چند قطره گلاب یا مقداری شیر و یا ماست تهیه کنید. اگر چند قطره تنتوره ی ساده ی نبژوان به آن بیفزایید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

ماسک ذرت ( یا جو )
این ماسک در پاک سازی پوست اثر فراوانی دارد. برای تهیه ی آن آرد جو یا آرد ذرت را با کمی آب به شکل خمیر در آورید و ماده ی به دست آمده را روی پوست بگذارید. اگر منافذ پوستتان خیلی باز است، کمی آب گوجه فرنگی یا خیار و یا یک عدد سفیده ی تخم مرغ به آن بیفزایید.

سفیده ی تخم مرغ
سفیده ی تخم مرغ به تنهایی یا همراه مواد دیگر تنگ کننده ی منافذ پوست است. برای استفاده از ماسک سفیده ی تخم مرغ ابتدا پوست را تمیز کنید، سپس سفیده ی تخم مرغ را خوب بزنید و بعد به مدت پنج دقیقه تا پانزده دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب نیم گرم بشویید.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#3
دوست من
* برای شست و شوی پوست خشکتون از آب تصفیه نشده اصلا استفاده نکنید. و با آب داغ پوست خودتون را نشویید.

* برای حفظ شادابی و تازگی پوست صورت از آب معدنی استفاده کنید. از کیسه حمام یا لیف خشک و زبر استفاده نکنید.

* تمیز کردن ملایم، ماساژ منظم و استفاده از کرم چرب کننده و مرطوب کننده لازم است.

* شست و شوی پوست علاوه بر اینکه آلودگی پوست و مواد آرایشی را از بین می برد، چربی طبیعی پوست را هم که از آن حفاظت می کند، از بین می برد. کرم مرطوب کننده،مقدار آب سطح خارجی پوست را افزایش می دهد، در نتیجه نرم و مرطوب به نظر می آید.

* برای شست و شو از صابون های ملایم با PH طبیعی استفاده کنید. صابون هایی را که صرفاً تبلیغاتی است و برای پوست مناسب نیست، هیچ وقت بکار نبرید.

* بعداز شستن پوست، با کرم بچه آن را چرب کنید. قبل از خواب، هر شب پوست صورت خود را با کرم مخصوص ماساژ دهید.دراطراف چشم که خطوط ریز زیادی دارد و خیلی زود چروک می شود، مقدار بیشتری از این کرم تقویت کننده بمالید.

* از مصرف صابونهایی که شدیداً قلیایی هستند و یا مواد پاک کننده ای که دارای مقادیر زیادی مواد خشک کننده و قلیایی هستند، خودداری کنید.

* پوست خود را با آب مرطوب کنید، سپس یک لایه نازک از یک مرطوب کننده روی پوست خود بمالید تا از اثر هوا به پوست جلوگیری کند و خشکی پوست را از بین ببرد و مجدداً آن را نرم کند
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }