تبلیغات

نوار بهداشتی

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ گلیم بافی
(۰۲-۱۲-۱۳۹۱, ۰۷:۲۲ ق.ظ)kiana911 نوشته:  چقدر قشنگه حتما تا حالا تمامش کردی یه عکس از کار تمام شده بذار و لطفا یه توضیحی هم بده تفاوتش با فرش بافی در چی هست داربست اش که شبیه دار قالی هست نوع بافت و نخش فرق داره؟
ممنون عزیزم.تفاوتش با فرش فقط در طریقه بافته.وگرنه دار،نخ و حتی چله کشی مثل فرش هست.بافت گلیم یک چیزی مثل پودکشی در فرشه با نخهای رنگی.خیلی هم سادس
[عکس: 20160229025239_images60.jpg]

Insta:samira_ba
پاسخ }
خیلی قشنگه لطفا اگه بازم کار دستت داری برامون عکس و مطلب بذار . ولی من نفهمیدم بافتش مثل پودکشی هست یعنی چی آخه گلیم شما نقش و نگارداره اگه مثل پودکشی کار انجام مشه نباید راه راه رنگارنگ میشد.
پاسخ }
سلام دوست عزیز میتونی برامون یه نقشه برای بافت پادری بزاری ؟(1782)
http://ashpazkade.blogfa.com/
پاسخ }
(۲۷-۰۹-۱۳۹۲, ۱۱:۲۸ ق.ظ)carpet نوشته:  
(۲۷-۰۹-۱۳۹۲, ۱۰:۳۸ ق.ظ)خاطرات1 نوشته:  سلام ميشه بافت فرند شيب رو هم توضيح بديد ممنون ميشم .در مورد بافت حجم دار هم من دقيق نميدونم چيه فقط تو كتاب خوندم.

سلام
عزیزم منظورم از بافت فرند شیپ همون دستبندهایی هست که آموزشش توی سایت هست. ببخشید من هنوز یاد نگرفتم چطوری لینکش رو بذارمHangheadDunnof
بافت حجم دار رو هم اگه توضیحاتش رو از کتاب بگید شاید بتونم کمکتون کنمhih

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
سلام خانوم گلهاي عزيز خواستم ببينم كسي كفش رو فرشي گليم بافي شده بلده ؟اگه كسي ميتونه ميشه آموزششو بزاره ؟خيليييييي خيلييييييي ممنون ميشم(1782)(1782)(1782)
پاسخ }
افسون عزیز سایز کارم 50*90 هستش هرکدومش 11 تا کاموا برد
خستگی را تو به خاطر مسپار که افق نزدیک است و خدایی که تو را می بیند و به عشق تو همه حادثه ها را می چیند که تو یادش افتی و بدانی که همه بخشش از اوست و همینش زیباست.
پاسخ }
Ksmiletris 
با سلام.من شبه قالی درست کردم اما برای پشت کار که چی بزنم و کناره ها که میخوام مثل فرش ریشه داشته با شه موندم.ممنون میشم راهنماییم کنید.[/font][/size][/align]
پاسخ }
Personal 
با سلام...
چندی از دوستان در ارتباط با جمع شدن گلیمشون موقع بافت پرسیده بودند...
جمع شدن گلیم در کناره ها به دلیل بیش از حد کشیدن نخ پود می باشد. وقتی شما نخ پود رو از داخل تارها عبور میدید، نخ باید حالت مواج داشته باشه...خصوصا در گوشههای کار اصلا نباید نخ رو بیش از حد بکشید.
در مورد کج و معوج شدن در گوشه های کار هم این دلیل میتونه باشه و اینکه شما دفتین رو به طور یکسان و منظم در همه جای گلیم نکوبیده اید.
امیدوارم موثر واقع شده باشم.hih

(۲۲-۱۲-۱۳۹۲, ۱۱:۳۶ ب.ظ)neda* نوشته:  من متوجه نشدم فایده کوجی چیه تو گلیم بافی؟
یه سوال دیگه :همه گلیمهای طرحداررو به شیوه چاکدار میبافن؟آخه مثلا من یه کیف دیدم بافت گلیم طرحدار اما چاکدار نبود کار دست هم هست.
گلیم با جاجیم خیلی تو بافت فرق دارن؟
ممنون از آموزشهای خوبتون و راهنماییتون.(1782)

عزیزم فایده کوجی اینه که وقتی شما توی بافت باید تارها رو یکی در میون گرفته و نخ پود رو از بینشون رد کنید، بالا و پایین بردن کوجی کمک میکنه تا شما راحتتر این کار رو انجام بدید...دقیقا مثل فرشبافی که کوجی به راحتتر رد کردن نخ زیری و رویی کمک میکنه. Flowerysmile
درسته...تمام گلیمهای طرحدار رو به شیوه چاکدار کار نمیکنند. روشهای بافت متفاوتی برای طرح اندازی در گلیم وجود داره...این نمونه کار هم به یکی از همون روشهاست که میتونی در لینک زیر ببینی 1 (49)
گلیم بافی اعضا(بافت بدون چاک(

بله...گلیم و جاجیم توی بافت فرق دارند. در اصطلاح گلیم پودرو هست ولی جاجیم تاررو. یعنی گلیم با کمک نخ پود بافته میشه و جاجیم با کمک تارها...
FlowerysmileFlowerysmileFlowerysmile
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
سلام
من یه گلیم خیلی خیلی کوچولو بافتم تا روش کلی کارو یاد بگیرم چون هنوز دار ندارم و با کاموا هم بافتم ولی اشکالاتم دستم اومده:
1.برای گلیم باید اول زنجیره بزنیم بعد پود کلفت ونازک و بع هم بافت گلیم شروع میشه؟من کوجی نبسنم.
2.زنجیره که میزنم دونه اول و آخرش احتما باز شدن ودر رفتنش زیاده،چی کارکنم؟
3.موقع شروع با هرنخ و اتمام کار با اون و تعویض نخ هم مشکل دررفتن نخها هست و کناره کار تمیز نمیشه.
از کازم عکس گرفتم تا خوب اشکالات رو نشون بده.
http://uploadcenter.khanoomgol.com/resul...tledg1.jpg
http://uploadcenter.khanoomgol.com/resul...tledg2.jpg
http://uploadcenter.khanoomgol.com/resul...tledg3.jpg
در ضمنن پود کلفت ونازک رو چه طور مهار کنم باز نشه؟همینطور هر رج بذارم رو هم آخرش با قیچی ببرم؟درضمن شماها که چله کشی میکنید و میبافید اینم مثل فرش سردار و زیر دار نخ میبندید و مقوا یا خطکش یا چوب میذاریدروش زنجیره میزنید؟
میشه گلیم رو کمی کشید تا جابه جا شه و چله بیشتری برای بافت داشته باشیم؟مثلا برای من الان از خیلی پایین زنجیره هست تو عکس در صورتی که مقواش رو برداشتم و کاررو کشیدم پایین چون دارم کوچیک بوده(دار نیست برای من،مثلا گفتم)
توی چله کشی،برای جدا کردن تار زیرو رو چوب میذاریم بینشون هم بالا هم پایین؟اول چوب پایین رو میذاریم بعد طبق همون پایینی چوب بالا رو میذاریم،آخه برای من از زیر دار که میریم بالا نزدیک سردار چله ها انگار زیرو رو جابه جا میشه.
میدونم زیاد شد شانس اوردم گلیمه بند انگشتی بود،بزرگ بود4-5 صفحه اشکالاتم میشدlaf ممنون میشم راهنمایی کنید.

دوستان عزیز
من سعی کردم خودم یه گلیم بازم بند انگشتی طرح دار بدون چاک ببافم،اول میخواستم بدونم اصلا درست بافتم؟دوم بازم مشکل نخهای اضافی،چه طوری حلش کنم؟

ممنون میشم.
http://uploadcenter.khanoomgol.com/resul...ledge1.jpg
http://uploadcenter.khanoomgol.com/resul...ledge2.jpg
پاسخ }
Ksmiletris 
سلام...شرمنده که جوابها دیر شد. به خاطر مسئولیتی که در دانشگاه برای غرفه فرش (جشنواره نوروزی) بهم دادند، اصلا فرصت نکردم به سایت سر بزنم.(1782)

در جواب سوالهای ندا جون...
1- بله. اول باید زنجیره زد و بعد هم سوف بافی...یعنی فقط پود ضخیم به صورت زیر و رو. بدون کوجی هم میشه کار کرد.

[عکس: 20140328220514_IMG_1094.jpg]

2- اگه زنجیره رو درست زده باشی در نمیره. اگه باز شد میتونی یه گره ساده بزنی.
3- نخهای که برای بافت استفاده میکنید رو باید اول و آخرش رو به دور تار بپیچونید که در نره.

[عکس: 20140328220554_IMG_3318.JPG]

در بافت گلیم ما چیزی به اسم پود نازک و ضخیم نداریم. فقط یه نخ پود رنگی هست برای بافت.
ما هم مثل فرشبافی نخ میبندیم و یه وسیله ای زیر کار میذاریم برای زنجیره زدن.
بله میشه مثل فرشبافی، گلیم رو هم پایین کشی کرد و باز هم روی اون رو بافت.
برای چله کشی جهت جدا کردن تار زیر و رو دو نخ یکی پایین و دیگری بالای دار میبندیم.

[عکس: 20140328220639_IMG_3237.JPG]

این شکل کلی یه دار تارکشی شده که میتونه کوجی هم نداشته باشه...

[عکس: 20140328215910_IMG_1092.jpg]

اشکال نداره عزیزم. من تمام توضیحات رو مو به مو در قسمت آموزش گلیم بافی گفتم. باز هم سوالی بود در خدمتم. امیدوارم خوب توضیح داده باشم...Flowerysmile
در ارتباط با نخهای اضافی که از اتصال پود به تارها ایجاد میشه، این نخها رو در آخر کار باید خیلی دقیق کوتاه کرد.

** عکسهای کارتون رو دیدم. نخهای رنگی رو خیلی کشیدید. اینها باید طوری روی هم دیگه بنشینند که تارها اصلا پیدا نباشند (در نمونه کارهای گلیم بافی خانوم گلا میتونید ببینید). در ضمن اگه شیرازه و سوفبافی رو به کارتون اضافه کنید خیلی تمیزتر میشه...در کل درست بافتید.**Wavesmile
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
پاسخ }