امتیاز موضوع:
  • 20 رای - 2.1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پوشاک بانوان کرد آذربایجان غربی
#1
[attachment=4394]

این استان در شمال غربی كشورمان واقع شده است، بعضی از مناطق آن ترك زبان خارجی و برخی كرد نشین می‏باشند . در این ناحیه طوایف مختلفی از كرد ها سكونت دارند، با این حال بیشتر كردهای این ناحیه در شهر مهاباد و اطراف آن می‏باشند .
● پوشاك بانوان كرد آذربایجان غربی
پوشاك بانوان این منطقه شامل ۸ تكه‌ اساسی می‏باشد كه عبارتند از : كلاه - روسری - سربند - پیراهن - شال كمر - پل (ارخالق ) - شلوار و كفش، البته در لباس بانوان كرد این منطقه گاهی جلیقه نیز دیده شده است .
۱) كلاه بانوان كرد در آذربایجان غربی
كلاه بانوان این منطقه به شكل یك استوانهٔ‌ كوتاه می‏باشد كه ابتدا آنرا از مقوا می‏سازند و سپس با مخمل الوان روكش می‏شود ضمن این كه كلاه حتماً پارچه هایی از جنس آستر،‌ آستر كشی می‏شود .روی كلگی كلاه از تزئینات گوناگونی استفاده می‏شود این تزئینات شامل گلدوزی، یراق دوزی و پولك دوزی می‏باشد.
۲) روسری بانوان كرد آذربایجان غربی
این روسری از جنس توری می‏باشد كه گلدار یا ساده است به شكل مثلثی است كه هر ضلع آن دو متر ویك چارك است و دو ضلع ازآن روی شانه قرار می‏گیرد ومعمولاً این دو ضلع ریشه های تزئینی در نظر گرفته می‏شود ودو گوشهٔ‌ این دو ضلع در جلو به روشهای تزئینی گره می‏خورد و یا از داخل حلقه های چوبی عبور پیدا می‏كند و به این ترتیب روسری روی شانه فیكس می‏شود ویك دنباله بلند ازآن آویزان می‏شود و گاهی آنرا به پشت برده و گره می‏زنند .
۳) سر بند بانوان كرد كرد آذربایجان غربی
سر بند بانوان این ناحیه ماند بانوان دیگر نواحی كردنشین همان پارچه كلاغه ای با زمینه سیاه و طرحهای زرد و سفید است و طرز بستن آن به دلخواه،بانوان می باشد، اما آنچه مرسوم است این كه در اكثر نواحی بخصوص در ایل «زراره» بانوان روسری را بر روی بدنهٔ‌ كلاه می پیچند .
۴) پیراهن بانوان كرد آذربایجان غربی
این پیراهن نیز مانند پیراهن سایرمناطق پیراهنی است بلند وگشاد كه دارای بالا تنه ساده وپائین تنه پرچین می باشد, بااین تفاوت كه چین این پیراهنها بر خلاف سایر پیراهنها كه از زیر سینه شروع می شود از حوالی ران به بعد می باشد یقه این پیراهن گرد می باشد ودر وسط آن یك چاك تا ناحیه سینه قرار گرفته است. پارچه آن معمولا الوان وگلدار است ودارای آستینهای بلند می باشد . كه می تواند سنبوسه دار وبدون سنبوسه باشد.
۵) شال كمر
طول شال كمر بانوان كردبیش از ۸ متروعرض آن ۴۰ سانتی می باشد پارچه شال كمر بانوان كرد از پارچه های گلدار والوان انتخاب می شود و روش بستن آن به دور كمر بر خلاف مردان كه آنرا محكم می بندند بسیار راحت و آزاد می باشد .
۶) یل (ارخالق )
بانوان این منطقه نیز مانند سایر مناطق كردنشین از یك یل (كت) جهت پوشش روی پیراهن استفاده می كنند . قد این كت تا كمر بوده و پارچه آن معمولا از مخمل الوان انتخاب می شود . آستین این كتها معمولا از ساده می باشد ودر محل مچ چاكی بلند و باز دارد
۷) شلوار بانوان كرد آذربایجان غربی
شلوار بانوان كرد آذربایجان غربی مانند سایر مناطق كرد نشین می باشد .
۸) كفش بانوان كرد آذربایجان غربی
جنس كفش زنان كرد آذربایجان غربی از چرم می باشد كه به صورت یك تكه از كف پا تا روی پا می آید . رویه این كفش بر پشت پا با نخهای ابریشمی ضخیم والوان زه كشی می شود . ضمن اینكه در رویه پا ناحیه نوك پنجه دارای منگوله های الوان می باشد . همچنین بانوان كرد این ناحیه آگاهی از پوشش دیگر به نام قبا استفاده می كنند جنس پارچه قبای بانوان كرد این ناحیه معمولا از پارچه های نازك انتخاب می شود در روش بستن آن به این طریق است كه جلوی سینه آن به صورت سه گوش برروی هم آمده ودر پشت در ناحیه كمر با بندهای بسته می شود .
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }