امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیامدهای تک فرزندی چیست؟/مهدکودک جای خواهر و برادر را نمی گیرد
#1
یک روانپزشک با اشاره به پیامدهای تک فرزندی برای فرزندان و والدین، تک فرزندها را در معرض آسیبهایی مانند انزوا و گوشه نشینی و عدم استقلال دانست و از والدین خواست تا مهدکودک را جایگزین خواهر و برادر نکنند.


فربد فدایی در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: پدیده تک فرزندی موجب می‌شود تا پدر و مادر تمام سرمایه‌گذاری عاطفی خود را بر یک کودک قرار دهند و کودک نیز متقابلاً فقط پدر و مادرش را می‌بیند و از داشتن تجربیات با خواهر و برادر محروم می‌ماند.

وی افزود: بخش مهمی از آموخته‌های کودک مربوط به تعاملات با خواهر و برادر می‌شود و بر اساس آن جهان را کشف می‌کند.

فدایی ادامه داد: کودکان در این حالت می‌آموزند چگونه حرف خود را به بزرگترها بفهمانند و نیازهای خود را مطرح کنند.

وی ادامه داد: کودکی که تک فرزند است این فرصت را پیدا نکرده و دنیا را از افق دید پدر و مادر کشف می‌کند.

این روانپزشک تصریح کرد: برخی می‌گویند تک فرزند خود را به مهد کودک می‌فرستیم تا با همسن و سال‌هایش تعامل اجتماعی داشته باشد. باید گفت زندگی 24 ساعته با برادر و خواهر و پیوند عاطفی ناشی از آن با مهد کودک قابل جبران نیست و مهد کودک نمی‌تواند جای خواهر و برادر را بگیرد.

وی افزود: معمولاً پدر و مادر نسبت به کودک تک فرزند بیش از حد توجه می‌کند و این کودکان متکی به والدین بار می‌آیند. در این حالت تمام خواسته‌های کودک برآورده می‌شود و این موضوع سبب می‌شود که کودک آموزش اجتماعی لازم را نبیند.

وی ادامه داد: مسئله رقابت بین خواهر و برادرها برای آموزش در دوران بزرگسالی و برخورد با مسائل جامعه مؤثر است.

این روانپزشک گفت: اینکه چگونه با رقابت و حسادت کنار بیایند و آن را دفع کنند در پرتو ارتباط با خواهر و برادر ایجاد می‌شود.

فدایی اظهار داشت: حتی داشتن دو فرزند از یک جنس نیز مشکلاتی در پی خواهد داشت. بر این اساس فرزندان پسری که تنها یک برادر دارند از درک ظرافت‌های دختران بی‌بهره می‌مانند. دختران نیز در صورتی که تنها یک خواهر داشته باشند نمی‌توانند با رفتار و روحیات پسرها آشنا شوند. این فرزندان در زندگی زناشویی خود نیز دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: آموزش‌های مربوط به شناخت و تعاملات به بازی‌ها مربوط می‌شود. تک فرزندها به بازی‌های انفرادی گرایش پیدا می‌کنند و تماشای تلویزیون و بازی با رایانه را نسبت به بازی‌های گروهی ترجیح می‌دهند که این ویژگی انزوا و گوشه‌نشینی را همراه خواهد داشت.

این روانپزشک اظهار داشت: تک فرزندها هرگز یاد نمی‌گیرند که باید مستقل باشند و وقتی بزرگتر می‌شوند از دولت انتظار دارند که برای آنها شغل ایجاد کرده و در کسب برخی ملزومات آنها را یاری کند.

این متخصص بهداشت روان گفت: واقعیت این است که پدران و مادران دارای تک فرزند هم با مشکلاتی مواجه خواهند بود زیرا در وجود دو جنس ویژگی‌هایی وجود دارد که والدین با داشتن یک فرزند از آن محروم می‌مانند.

وی خاطرنشان کرد: پدران به طور ذاتی به دختران و مادران به پسران علاقه دارند بنابراین داشتن هر دو جنس می‌تواند این نیاز را برآورده سازد. همچنین پدران و مادران دوست دارند ویژگی‌های دوران کودکی خود را در فرزندانشان بازسازی کنند که در صورت نداشتن فرزند از یک جنس نوعی نارسایی در والدین ایجاد می‌شود.


منبع: سلامانه
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
پاسخ }
#2
کامپیوتر و دوستان جایگزین برادر و خواهر نمی‌شوند/ تک فرزندها در کانون قدرت


یک روانشناس با اشاره به پیامدهای تک فرزندی در خانوادها،‌ تک فرزندها را در معرض آسیب‌های روانی و اجتماعی برشمرد که خودمحوری، بودن در رأس هرم قدرت خانواده و قانون‌شکنی از جمله آن است.


حجت‌الله فراهانی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: تک‌فرزندی پیامدهایی برای فرزند و والدین همراه دارد. وقتی فرزند تک باشد به دلیل توجه افراطی والدین بعدها در اجتماع نیز از جامعه همین توقع را دارد و ممکن است لوس بار بیاید.

وی افزود: پدیده اجتماعی شدن در این فرزندان ضعیف است و گر چه مهد‌کودک و همسالان می‌توانند در اجتماعی شدن به تک‌فرزند کمک کنند اما داشتن خواهر و برادر موجب افزایش توانایی کلامی و اجتماعی در کودکان می‌شود.

وی ادامه داد: بچه‌های تک، احساس قدرت بیشتری به لحاظ تک بودن می‌کنند و از طرفی هرم قدرت خانواده را مخدوش می‌سازند. در این هرم پدر و مادر باید در رأس باشند و فرزند در قاعده هرم. اما تک‌فرزند‌ها قاعده را شکسته و گاهی در رأس هرم قرار می‌گیرند.

فراهانی تصریح کرد: تک‌فرزند بودن کودکان را به سمت خود‌محوری هدایت می‌کند و آنها در این هنگام خود را در مرکز قدرت خانواده احساس می‌کنند.

این روان‌شناس گفت: پیامد تک‌فرزندی برای خانواده این است که در صورتی که فرزندشان در جامعه ناموفق باشد به دلیل اینکه فرزند دیگری ندارند دچار سرخوردگی و ناکامی می‌شوند.

وی افزود: از طرفی خانواده‌ در برخورد با تک‌فرزند آزمایشی عمل می‌کند زیرا تجربه‌ دیگری جز او ندارد بنابراین ممکن است در تربیت او ناموفق باشد.

وی ادامه داد: داشتن تک فرزند ممکن است احساس راحتی را در والدین به وجود آورد .مانند این جمله که «تمام هم و غم‌مان را برای تک‌فرزندمان گذاشته‌ایم» اما در دراز‌مدت عوارض آن را خواهند دید.

این متخصص بهداشت روان اظهار داشت: در صورتی که خانواده شرایط اقتصادی را برای آوردن فرزندانی دیگر داشته باشد تک‌فرزندی ضرورتی ندارد.

وی افزود: برخی خانواده‌ها با این عنوان که مگر خودمان خوشبخت هستیم که فرزند دیگری به دنیا آوریم از آوردن فرزند دیگر جلوگیری می‌کنند. در حالی که داشتن فرزندان بیشتر به ثبات، اجتماعی شدن و گرمی کانون خانواده کمک می‌کند.

وی تأکید کرد: والدین بدانند که نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد بگذارند. اگر خدای ناکرده اتفاقی برای تک‌فرزند بیفتد والدین با ناکامی بسیاری مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: ممکن است تک‌فرزند‌ها سوءاستفاده‌هایی از والدین‌شان بکنند زیرا آنها خود‌محور‌ترند و با این تمایلات خودمحورانه قانون‌شکنی می‌کنند و از آزادی‌های فردی خود استفاده افراطی می‌کنند.

فراهانی تصریح کرد: معمولاً خانواده‌ها در تربیت فرزند دوم موفق‌ترند البته این امکان نیز وجود دارد که تربیت فرزندان دیگر با موفقیت همراه نباشد، اما از این منظر که خانواده پس از فرزند اول تجربه کسب می‌کند می‌تواند آن را در خصوص فرزندان دیگر به کار گیرد.

وی افزود: متأسفانه برخی خانواده‌ها با ایجاد امکاناتی نظیر رایانه، فرزند را در دنیایی مجازی غرق می‌کنند یا دوستان واقعی برایش در نظر می‌گیرند غافل از اینکه دوستان مجازی و واقعی هرگز جایگزین برادر و خواهر نمی‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: فرزندان بیشتر پیامد‌های بهتری برای خانواده دارند. بیشتر خانواده‌های دارای تک‌فرزند با این استدلال که تمام زندگی‌مان را وقف تک‌فرزندمان می‌کنیم از آوردن فرزندان دیگر پرهیز می‌کنند، غافل از اینکه بزرگترین سرمایه برای فرزندان داشتن خواهر و برادر است.منبع: سلامانه
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مامانای شیرازی و مهدکودک bsky 2 732 ۱۲-۰۳-۱۳۹۳, ۰۱:۱۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bsky
Bell ۲۰ شرط لباس مهدکودک pari 0 1,945 ۳۱-۰۶-۱۳۹۰, ۰۷:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: pari