امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیش از بارداری بخوانید
#1
   

امروزه با دانش و تكنولوژي هاي جديد در دسترس مشخص شده است كه نه فقط دوران بارداري مهم است بلكه دوران قبل از حاملگي نيز مهم است .
در فرهنگ ما شرقی ها مخصوصا در ایران، دختر ها و پسرها پس از آشنایی خانواده هایشان با یکدیگر و توافق دو خانواده و چند بار رفت و آمد، با یکدیگر ازدواج می کنند. متاسفانه پس از گذشت مدت کوتاهی از مراسم ازدواج، همه در انتظار فرزند هستند که اصلاً رفتار منطقی نیست، زیرا دختر و پسر پس از ازدواج باید با یکدیگر گفت و گو نموده، نظرها و علاقه های خود را بیان کنند، به یکدیگر محبت نمایند و علاقه مند شوند، همدیگر را دوست داشته باشند و سرانجام به یکدیگر عشق بورزند و عاشق یکدیگر شوند. پس از مدتی که عشق پایداری بین دو نفر بوجود آمد، آنگاه اگر شرایط جسمی دختر و مسائل مالی پسر مساعد بود، تصمیم بگیرند صاحب فرزندی شوند و دختر پس از 9 ماه حاملگی نوزادی به دنیا آورد و محبت و علاقه و عشقی را که زن و شوهر به یکدیگر داشته اند، به نوزادی که متولد می شود، هدیه کنند. در چنین شرایطی است که نوزاد در دامان پر مهر و محبت مادر و علاقه پدر رشد نموده و دوران کودکی را به راحتی و بدون مشکل می گذراند و بعد هم به کودکستان و مدرسه و دانشگاه خواهد رفت و از همه مواهب طبیعی موجود بهره مند می گردد و انسانی متعالی و مفید برای خانواده و جامعه خواهد بود.

حاملگی که با برنامه ریزی قبلی انجام نشده باشداگر برنامه ریزی برای بارداری انجام نشده باشد، زن ناگهان بعد از ازدواج متوجه می شود که حامله شده است و 2-1 ماه هم از بارداری وی گذشته است زمانی که تصمیم می گیرد نزد پزشک متخصص برود معمولا 3-2 ماه از بارداری گذشته است.

همان طوری که همه می دانیم 3 ماه اول حاملگی زمانی است که اعضاء بدن جنین تشکیل می شود. بنابراین چون مادر از حاملگی خود خبر نداشته است ممکن است اتفاق های افتاده باشد و روی جنین تاثیر گذاشته باشد و چنین خانم هایی ممکن است پس از آگاهی از بارداری نگران شوند. این نگرانی معمولا موجب اختلال در رفتار و تغذیه مادر می گردد. اگر مادر چنین احساسی کرد باید بداند در حال حاضر جنینی در رحم خود دارد و باید در جهت رشد طبیعی او عمل کند. زمانی که مادر با حرکت جنین در رحم خود وجود فرزندی را احساس کرد یا در هنگام سونوگرافی وجود جنین را در رحم خود مشاهده کرد و اندام های او را دید احساس محبت و عاطفه مادری در او ظاهر و تمام ناراحتی و نگرانی ها برطرف خواهد شد.

بعضی از مادران جوان نیز تصور می کنند حاملگی موجب تغییر شکل اندام آن ها خواهد شد و نگران می شوند. این مادران نیز باید بدانند با ورزش پس از زایمان و تغذیه مناسب وضع طبیعی خود را به دست خواهند آورد. بعضی دیگر نگران مراحل زایمان خود می شوند چنین مادرانی باید در مورد دوران بارداری و مراحل مختلف زایمان مطالعه کنند و آگاه گردند تا 9 ماه دوران بارداری را به خوبی سپری کنند و خود را برای زایمان طبیعی آماده سازند. بعضی از مادران نیز از این نگرانند که نوزادشان ممکن است سالم نباشد. چنین مادرانی باید بدانند غیر طبیعی بودن نوزاد بسیار نادر است و 80 درصد ناهنجاری های جنین ناشی از مادر حامله ای است که اوائل بارداری دارویی مصرف کرده یا در معرض اشعه ایکس قرار گرفته یا با بیماری های مسری و عفونی مثل سرخجه در زمان بارداری تماس داشته است که مادر حامله می تواند از پیدایش ناهنجاری در نوزادش جلوگیری کند یا با سونو گرافی های سه بعدی در زمان بارداری یا آمنیو سنتز آگاه شود و قبل از زایمان تصمیم گیری نماید.

بارداری که با برنامه ریزی قبلی انجام گرفته باشدامروزه با دانش و تکنولوژی های جدید در دسترس مشخص شده است که نه فقط دوران بارداری مهم است بلکه دوران قبل از حاملگی نیز مهم است. در گذشته به 9 ماه دوران حاملگی توجه می شد ولی امروزه 3 ماه قبل از بارداری را هم مورد توجه قرار میدهند که اگر خانمی بخواهد باردار شود باید در سلامت کامل باشد و خود را برای حاملگی آماده سازد. در حقیقت برای سلامتی مادر و جنین و نوزاد 12 ماه باید در نظر گرفت که 3 ماه قبل از بارداری و 9 ماه آن دوران حاملگی است.به هر زن و شوهری که می خواهند دارای فرزندی گردند توصیه می شود، کتاب هایی که درباره لقاح و آبستنی نوشته شده است مطالعه کنند.

آماده شدن برای بارداریهر خانمی که می خواهد حامله شود قبل از باردار شدن باید به نکات زیر توجه کند:1- حداقل 3 ماه قبل از حامله شدن کوشش نمائید وزن ایده آل داشته باشید، زیرا سلامت جنین شما وابسته به وزن است. اگر خانمی وزن اضافی دارد یا چاق است در معرض خطر افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری و امکان زایمان با سزارین قرار دارد. بنابراین قبل از حاملگی باید تغذیه صحیح و سالم داشته باشید .

2- از پزشک خود بخواهید معاینه فیزیکی کامل از شما به عمل آورد. آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش پستان ها انجام دهد.

3-از پزشک خود بخواهید چگونگی ایمنی شما را در برابر بیماری سرخجه و آبله مرغان مشخص سازد و اگر نیاز به واکسن دارید تزریق نماید.

4- اگر نیاز به رادیوگرافی دارید قبل از حامله شدن انجام دهید.

5- از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار آهن آزمایش کند. زیرا کمبود آهن موجب خستگی شما در حین بارداری می گردد.

6-از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار کلسترول اندازه گیری کند زیرا بالا بودن کلسترل ممکن است موجب افزایش فشار خون شما گردد.

7- از پزشک خود بخواهید وضع شما را از نظر هپاتیت و ایدز مشخص نماید.

8- از پزشک خود بخواهید گروه خون شما و پدرش را تعیین نماید

9- از پزشک خود بخواهید ویتامین های قبل از بارداری را برای شما تجویز نماید.

10- اگر زن و شوهر سیگار می کشند، فورا ترک کنند

11- هیچ گونه داروی گیاهی مصرف نکنید مگر با تجویز پزشک.

12- با افرادی که دچار عفونت های بیماری ویروسی هستند تماس پیدا نکنید، دست های خود را بشوئید و غذاهایی که کاملا پخته نشده است مصرف نکنید

13- شروع به خوردن اسید فولیک به میزان 400 میلی گرم در روز نمائید. خوردن این دارو سبب می شود که از پیدایش نا هنجاری های مغز و نخاع جلوگیری کند

14- سعی کنید از عواملی که موجب استرس شما می شود دوری کنید

15- اگر از نظر دندان ها مشکلی دارید قبل از بارداری به درمان آن بپردازید

16- بالاخره چگونگی پریود شدن خود را روی فرم های مخصوص رسم کنید

تا زمانی که آزمایش های شما تکمیل نشده است جلوگیری از حاملگی را ادامه دهید و سپس بعد از2-3 نوبت پریود طبیعی می توانید باردار شوید، زیرا اگر بلافاصله بعد از قطع روش پیشگیری حامله شوید نمی توانید روز زایمان خود را تعیین کنید.

آیا شما نیاز به مشاوره ژنتیک دارید؟از پزشک خودبپرسید آیا به مشاوره ژنتیک نیاز دارید؟ اکثر خانم ها احتیاج ندارند مگر این که :سن شما قبل از بارداری 35 سال یا بیشتر باشد، شما در گذشته سقط های مکرری داشته اید، یا در گذشته کودکی با ناهنجاری به دنیا آورده اید، یا در فامیل شما یا شوهرتان کودکی با سندرم داون، عقب ماندگی ذهنی، ناهنجاری نخاعی، صرع، ناهنجاری های عضلانی و قلبی و بالاخره کری وجود داشته باشد.

هدف از مشاوره ژنتیک این است که اگر عیب ژنتیک در زن و شوهر وجود داشته باشد هر چه زودتر تشخیص داده و از پیدایش آن جلوگیری گردد.

اگر زن و شوهر شرایط بالا را در نظر داشته و حامله شوند دوران بارداری سیر طبیعی خود را سپری خواهد کرد و هر روز، روزی توام با شادی برای پدر و مادر و بستگان خواهد بود و زن و شوهر برای تولد نوزاد خود روز شماری خواهند کرد بالاخره نوزادی سالم و طبیعی به دامان پر مهر و محبت مادر و پدر وارد خواهد شد.

منبع : ماهنامه کودک- دکتر وحید قبادی دانا-متخصص نوزادان، کودکان و نوجوانان
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
#2
قبل از بارداری والدین باید آمادگی لازم را در این مورد کسب کنند.

قبل از بارداری زنان میتوان بیماری یا عامل نامساعد سلامت جنین را بررسی کرد و احتمال داشتن کودک ناسالم را به پدر و مادر یادآوری کرد.برخی از موارد با استفاده از روش های درمانی، می توان پیدایش برخی ناهنجاری های مادرزادی کودک رابه حداقل رساند.

مثلاً پیشگیری از عوارض سرخجه در جنین با تزریق واکسن سرخجه به مادر قبل از بارداری و یا استفاده از اسید فولیک توسط مادر و در اوایل بارداری برای کاهش عوارض سیستم عصبی در نوزاد و پیشگیری از ناهنجاری های حاصل از بیماری قند در جنین از طریق کنترل قند خون مادر مبتلا به این بیماری در مدت بارداری، تشخیص درمان بیماری خاص مادر که اثر نامطلوب بر بارداری دارد و یا بیماریهایی که در اثر بارداری شدید می شوند(دیابت، بیماری قلبی مادر و ...) باعث نتیجه خوب بارداری و مادر و کودک سالم می گردد. در مشاوره قبل از بارداری به مشکلات وارثتی و مصون سازی نیز توجه می شود.

● سن مناسب برای بارداری

بارداری زن در سن کمتر از ۱۸ سال و بالاتر از ۳۵ سال صلاح نیست. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در بارداری های زیر ۱۸ سال و بعد از ۳۵ سال مشکلات و عوارض جدی برای کودک و مادر ممکن است به وجود آید.

فاصله دو بارداری نیز بهتر است از ۳ سال کمتر نباشد چرا که باعث ضعیف شدن مادر خواهد شد.

● تشخیص حاملگی

تشخیص حاملگی متکی به نشانه ها و علایم خاصی است که با معاینات بالینی و نتایج تست های آزمایشگاهی مشخص می شود.

شانه ها و علایم حاملگی را می توان به سه دسته تقسیم کرد.

۱) فرضی(حدسی): تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن، خستگی، احساس حرکات جنین، اختلالات در ادرار کردن، قطع قاعدگی، تعییرات پستان ها، تغییر رنگ مخاط واژن، افزایش رنگدانه های پوست و ظهور خطوط شکمی

۲) علایم احتمالی: بزرگی شکم، تغییر در اندازه، شکل و قوام رحم، تغییر در دهانه رحم، انقباضات رحمی، حالت غوطه وری جنین در مایع آمنیوتیک، لمس جنین از روی شکم، آزمایشات هورمونی بارداری

۳) علایم قطعی(مثبت): تشخیص فعالیت قلب جنین ، احساس حرکات جنین، تشخیص جنین با سنوگرافی، تشخیص جنین با رادیو گرافی

● زمان معاینات در حاملگی

معمولاً خانم ها بلا فاصله پس از تاخیر در قاعدگی باید به کارکنان بهداشتی مراجعه کنند. افرادی که پیش از بارداری تحت مراقبت بوده اند حداکثر زمان مناسب جهت اولین ویزیت هفته ۶ تا ۸ حاملگی می باشد ( از اولین روز آخرین قاعدگی).

زمان مراجعات بعدی به شرح ذیل است:

▪ تا هفته ۲۸(ماه هفتم) بارداری هر ماه یک بار

▪ هفته ۳۶ ۲۸ (ماه هشتم) بارداری ۲ هفته یک بار

▪ هفته ۳۶ تا ۴۰ (ماه نهم) بارداری هفته ای یک بار

تغذیه دوران بارداری بین وزن پیش از بارداری و افزایش وزن دوران بارداری با وزن موقع تولد و سلامت نوزاد رابطه وجود دارد.

مقدار طبیعی افزایش وزن در کل دوران بارداری در زنان با وزن ایده آل بطور متوسط ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم است. در یک زن حامله حدود ۳۰۰کیلو کالری در روز انرژی بیشتر مورد نیاز است.

استفاده از تمام گروه های غذایی مثل شیر و لبنیات، گوشت، حبوبات و تخم مرغ، نان و غلات، میوه جات و سبزیجات تازه در رژیم غذایی زن باردار و نیز استفاده از آهن تکمیلی از شروع سه ماهه ی دوم حاملگی به بعد توصیه می شود. اندازه گیری مرتب و دوره ای وزن در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد.

● خواب و استراحت

یک خانم حامله به حداقل ۸ ساعت در شب و ۱ تا ۳ ساعت خواب در روز نیازمند است و بهتر است در طول روز چند بار استراحت نسبی داشته باشد.

● کار و فعالیت

در دوران بارداری لازم نیست که مادر فعالیت های خود را محدود نماید ولی فعالیت او باید در حدی باشد که سبب خستگی و آسیب به خودش یا جنین نگردد.

● مسافرت

مسافرت در زنان سالم باردار ضرری ندارد. بهتر است از مسافرت های طولانی در سه ماهه اول حاملگی و در سه ماهه آخر خصوصاً در کسانی که سابقه سقط و یا زایمان زودرس دارند، خودداری شود. توصیه می شود در بین راه زن حامله حداقل هر دو ساعت یک بار استراحت کند و کمی قدم بزند.

● استحمام

حمام کردن در حاملگی با زمان های دیگر چندان متفاوت نیست. بهتر است ازآب ولرم استفاده نمود و طول حمام کردن نیز کوتاه باشد. محدودیتی برای استحمام در دوران بارداری وجود ندارد ولی با توجه به سنگین شدن مادر در سه ماهه آخر حاملگی و احتمال به هم خوردن تعادلش در حمام، بهتر است مراقبت های لازم در این مورد به عمل آید. استفاده از سونا یا بخار زیاد و وان بخصوص در ماه های آخر مناسب نیست.

● لباس و کفش

لباس های مورد استفاده در دوران حاملگی باید آزاد و راحت باشد. باید از بستن کمربند و بند جوراب خودداری شود، چون مانع جریان طبیعی خون شده ممکن است ایجاد واریس یا ورم پاها نماید. استفاده از سینه بند راحت به ویژه در ماه های آخر بارداری توصیه می شود چون سنگینی پستان ها باعث ناراحتی و افتادگی آن می شود.

بهتر است در دوران حاملگی از کفش دارای پاشنه مناسب استفاده شود. تا تعادل بدن حفظ و از پا درد جلوگیری به عمل آید.

● استفاده از هوای آزاد

زن باردار باید روزانه حداقل یک تا دو ساعت در هوای آزاد پیاده روی کند چون یکی از راه های به دست آوردن ویتامین "د" که برای جنین ضروری است استفاده از آفتاب است. با تابش مستقیم آفتاب به پوست ویتامین"د" ایجاد می گردد. این کار در هوای گرم و آفتاب سوزان برای کسانی که پوست حساس دارند، صلاح نیست.

● ورزش

محدود کردن ورزش در حاملگی لازم نیست به شرط اینکه ورزش باعث خستگی یا آسیب دیدگی زن حامله یا جنین نشود. تمرینات ورزشی در دوران بارداری باعث هماهنگی بیشتر عضلات می شود، گردش خون در دست ها و پاها را افزایش می دهد و برگشت بدن به حالت اولیه بعد از زایمان را تسریع می کند.

احساس خستگی یک علامت هشدار دهنده در دوران بارداری است. تمرینات شدید نیز ایجاد خستگی می کنند. بنابراین خانم های باردار باید آماده باشند در زمان خستگی، درد و کوفتگی عضلانی، فعالیت های ورزشی را سریعاً متوقف کنندو در صورت مشاهده علایم خونریزی حتماً به پزشک مراجعه نمایند.

● دهان و دندان

معاینه دندان ها باید قسمتی از معاینه عمومی مراقبت های بارداری باشد. لازم است در طول دوران حاملگی ضمن استفاده از برنامه غذایی مناسب(مقدار مصرف کافی شیر،ماست، پنیر، سبزیجات و دیگر مواد غذایی) نظافت و بهداشت دهان و دندان بیشتر از قبل رعایت شود.

● دارو و عکسبرداری

استفاده از داروها در دوران بارداری خصوصاً در سه ماهه اول بدون تجویز پزشک ممنوع است. مصرف غیر مجاز بعضی از داروها سبب ناهنجاری و نقص عضو در جنین می گردد. عکسبرداری از قسمت های داخلی بدن در دوران حاملگی بدن در دوران حاملگی مگر با اجازه پزشک ممنوع است.

● دخانیات

بهتر است در دوران بارداری از استعمال هر نوع دخانیات خودداری گردد و چنانچه ترک آن غیر ممکن است باید از مقدار آن کاسته شود.

وزن نوزادان متولد شده از زنان سیگاری کمتر از وزن نوزادان سایر زنان است.

● اجابت مزاج

مصرف مایعات، سبزیجات، ورزش، داروهای ملین ضعیف در بارداری باعث تسهیل اجابت مزاج خواهد شد.

● واکسیناسیون

در دوران بارداری واکسن های ویروسی زنده(سرخجه، سرخک، اوریون) ممنوع است. انجام واکسیناسیون کزاز در دوران بارداری در صورت عدم مصونیت مادر صورت می پذیرد.

● رابطه زناشویی

رابطه زناشویی به صورت معمول در شرایط طبیعی بلامانع است اما بهتر است در ماه آخر از رابطه زناشویی امتناع شود. در موارد پارگی زودرس کیسه آب، تهدید به سقط جنین، جفت سرراهی نیز رابطه زناشویی نباید صورت صورت گیرد. وضعیت رابطه زناشویی در بارداری باید به نحوی باشد که به شکم زن فشار وارد نیاید.
[عکس: 8d8a23fd6082.gif]
می دونی زیباترین خط منحنی دنیا چیه ؟ لبخندی که بی اراده رو لبهای یک عاشق نقش می بنده تا در نهایت سکوت فریاد بزنه : دوستت دارم
پاسخ }
#3
یک زوج جهت بچه دارشدن نیاز به آمادگی فیزیکی و روحی دارند. گام اول, ویزیت توسط متخصص زنان و زایمان است تا تحت معاینات و شرح حال بالینی لازم قرار گرفته و تستهای مورد نیاز درخواست گردد.

ویزیت پزشک - این ویزیت باید حداقل سه ماه قبل از تلاش برای باردارشدن صورت گیرد.در این ویزیت باید معاینات کامل فیزیکی شامل پاپ اسمیر و تستهای خونی انجام شود.تستهای خونی برای بررسی کم خونی و ایمنی به سرخجه و آبله مرغان درخواست می شود که در صورت عدم ایمنی باید واکسیناسیون انجام شود. و بعد از واکسن بهتر است تا سه ماه برای بارداری تلاش نکنند.

اختلالات ژنتیکی - زن و مرد باید همچنین از نظر ژنتیکی مشاوره شوند و در صورت نیاز و براساس سابقه فامیلی هر فرد, تست لازم برای چک میزان خطر برای داشتن فرزندی با آن بیماری خاص درخواست می شود.از جمله بیماریهای مربوطه :تالاسمی – آنمی سیکل سل – سیستیک فیبروزیس – فنیل کتونوری و ….

عفونتای جنسی - این بیماریها می توانند بر باروری زوج اثر گذارند. بیماریهایی مانند عفونت رحم و لگن – تبخال تناسلی با ایجاد چسبندگی در لوله های رحمی می تواند بر توان بارداری اثر گذارد. در صورت وجود عفونت فعال باید درمان لازم توصیه شود.

روش زندگی – مصرف ویتامین اسید فولیک می تواند باعث کاهش شانس داشتن فرزندی با آنومالی مغزی و نخاعی شود. تغذیه زوج نیز باید سالم و متعادل باشد. در صورت وجود کم خونی در زن یا گیاهخوار بودن او و کم غذا خوردن, باید قبل از تلاش برای بارداری رژیم غذایی خود را تغییر دهد در غیر اینصورت می تواند منجر به کم خونی در جنین یا محدودیت در رشد او شود.همچنین توصیه به ویزیت توسط دندانپزشک گردد.

تناسب اندام - مطالعات نشان داده که اندام مناسب فبل و حین بارداری می تواند به زایمان راحت کمک کند.وزن بدن نباید کمتر یا بیشتر از ۱۵ درصد از وزن ایده آل باشد. کم وزنی می تواند منجر به اختلال در تخمک گذاری و اشکال در باردرشدن شود. همچنین تهوع و استفراغ شدید سه ماهه اول بارداری در بعضی افراد می تواند باعث کاهش وزن شود بنابراین داشتن وزن مناسب قبل از بارداری لازم است. در صورت ورزشکاربودن باید به ورزش خود ادامه دهند با ایجاد مقداری تغییرات به طوری که تغذیه و میزان آب بدن متعادل باشد و از گرم شدن زیاد بپرهیزند. در صورت اضافه وزن آن را از دست بدهند.

کنترل محیط زندگی و عادات زندگی - در صورت آلودگی محیط زندگی یا کار به مواد شیمیایی خاص یا اشعه باید از آن جلوگیری شود.در صورت داشتن حیوانات خانگی باید از نظر بیماریهای مربوطه چک شوند.از جمله چک توکسوپلاسموز در مورد داشتن گربه. در صورت مصرف الکل یا داروهای غیر قانونی یا کشیدن سیگار, این عادات اشتباه باید اصلاح شده یا ترجیحا قطع شود زیرا این مواد اثرات بسیار خطرناکی بر روی جنین خواهد داشت .

سابقه بیماریهای قبلی - در صورت ابتلا به بیماری اقدامات لازم انجام شود.مثلا با سابقه دیابت باید قند خون وی نرمال شود و سپس برای بارداری تلاش کنند.در صورت مصرف داروی ضد تشنج باید داروی وی و دوز آن تغییر نماید.در صورت ابتلا به بیماری کلیوی و یا فشارخون بالا باید از میزان کارکرد کلیه و کنترل فشارخون و سلامتی چشم اطلاع داشته باشیم و …………..

بهترین زمان برای باردارشدن – اگر خانمی سیکل منظم ۲۸ روزه داشته باشد اولین نزدیکی باید حداقل ۵ روز قبل از زمان مورد انتظار برای تخمک گذاری باشد که معمولا حدود ۹ روز بعد از شروع عادت ماهیانه می باشد و نزدیکی باید بصورت یک شب در میان ادامه یابد تا روز نوزدهم .بهتر است نزدیکی عمقی تر بوده و تا مدتی بعد از نزدیکی استراحت نماید.معمولا تلاش برای باردارشدن, برای زوج بدون استرس می باشد.

نتیجه - زوج باید برای باردارشدن .باحوصله باشند. واقعیت این است که گاهی ۶ ماه تا یک سال طول می کشد تا بارداری صورت گیرد چون شانس لقاح در هر ماه فقط حدود ۲۵ درصد است.و اگر طی این مدت بارداری صورت نگرفت باید برای یافتن علت آن بررسی لازم انجام شود.
[عکس: 8d8a23fd6082.gif]
می دونی زیباترین خط منحنی دنیا چیه ؟ لبخندی که بی اراده رو لبهای یک عاشق نقش می بنده تا در نهایت سکوت فریاد بزنه : دوستت دارم
پاسخ }
#4
دماي پايه بدن و ترشحات دهانه رحم

--------------------------------------------------------------------------------

اگر در حال اقدام براي حامله شدن هستيد (يا مي خواهيد از حامله شدن جلوگيري كنيد)، بهتر است زمان دقيق تخمك گذاري را بدانيد تا بتوانيد زمان مناسبي را براي نزديكي تعيين كنيد. اكثر خانمها از دستگاههاي پيش بيني كننده تخمك گذاري با موفقيت استفاده مي كنند، زيرا اين دستگاهها مي توانند قبل از آغاز تخمك گذاري، به شما اخطار دهند. اما راهي طبيعي براي احساس آغاز تخمك گذاري نيز وجود دارد: نموداري براي دماي پايه بدن يا BBT خود آماده كنيد و ترشحات دهانه رحم خود را نيز به دقت زير نظر بگيريد.
دماي پايه بدن يا Basal Body Temperature چيست؟

دماي پايه بدن به دماي بدن مي گويند هنگامي كه صبح از خواب بيدار مي شويد. هنگامي كه صبح از خواب بيدار شديد، پيش از آنكه براي مسواك يا كار ديگري حتي از رختخواب خارج شويد، بايد با وارد كردن يك دماسنج بازال به دهان، دماي بدن خود را اندازه بگيريد. اين نوع دماسنج را مي توانيد از داروخانه ها تهيه كنيد. دقت كنيد كه بيدار شدن در يك زمان مشخص و اندازه گيري اين دما در ساعت مشخصي از روز، اهميت دارد. اين دماسنج مي تواند تغييرات اندك دماي بدن را، كه دماسنجهاي معمولي قادر به اندازه گيري آن نيستند، نيز نشان بدهد. به همراه اكثر اين دماسنجها، يك كاغذ رسم ساده هم وجود دارد كه مي توانيد براي ترسيم نمودار دماي بدن خود از آن استفاده كنيد. در سايت ما، راهنماي ترسيم اين نمودار به همراه يك نمونه آماده وجود دارد. از آنجا كه ممكن است حامله شدن در شما چند ماه طول بكشد، بهتر است چند كپي از اين كاغذ رسم، تهيه كنيد.
احتمالا BBT در بدن شما، پيش از تخمك گذاري، بين 36.2 تا 36.5 درجه سانتيگراد خواهد بود. دو تا سه روز پس از تخمك گذاري، تغييرات هورموني موجب افزايش اين دما به ميزان 0.5 تا 1 درجه مي شود، كه دماي بدن شما حداقل تا پريود بعدي در همين مقدار باقي مي ماند. البته ممكن است در برخي روزهاي ديگر نيز شاهد افزايش دماي بدن خود باشيد، اما اين مورد تنها در صورتي مي تواند نشانه تخمك گذاري تلقي شود كه دماي بدن در همان سطح باقي بماند (و مجددا كاهش پيدا نكند). در صورتي كه حامله شويد، دماي بدن شما در كل دوران حاملگي بالا مي ماند.
بهتر است نمودار مربوط به دماي بدن خود را به مدت چند ماه ترسيم كنيد تا الگوي تغيير دماي بدن در طول يك دوره ماهيانه را تشخيص دهيد. البته در صورتي كه مريض باشيد يا اينكه دماي بدن خود را بلافاصله پس از بيدار شدن اندازه گيري نكنيد، نمودار و در نتيجه الگويي كه به دست مي آوريد به اندازه كافي دقيق نخواهد بود.
ترشحات دهانه رحم چيست؟

ترشحات واژن، انواع مختلفي دارند، كه يكي از آنها را "ترشحات دهانه رحم" مي نامند. نوع ترشحاتهايي كه بدن شما توليد مي كند، مي تواند بيانگر قابليت باردار شدن شما باشد. شما مي توانيد اين ترشحاتها را با انگشت خود يا دستمال توالت بررسي نماييد. در روزهايي كه قابليت باردار شدن نداريد و تخمك گذاري آغاز نشده است، ترشحات رحم شما يا شفاف يا چسبناك هستند، در واقع بافتي مشابه با "كته وا رفته" دارند. در طول چند روزي كه نهايتا به تخمك گذاري منتهي مي شود ميزان ترشحات بيشتر خواهد شد؛ اين ترشحات، سفيد و لغزنده بوده و مشابه با سفيده تخم مرغ خام به نظر مي رسد و آميزش در اين دوره به احتمال زياد به باردار شدن منجر مي شود. در آخرين روزي كه اين گونه ترشحات را مشاهده مي كنيد، بيشترين احتمال بارداري را خواهيد داشت: اين زمان، يك روز مانده به تخمك گذاري يا همان روز تخمك گذاري خواهد بود. تغيير ميزان و بافت اين ترشحات بواسطه تغيير در سطح هورمون استروژن است كه در زمان تخمك گذاري افزايش پيدا مي كند.
براي كدام يك از اين دو مورد، دماي بدن يا ترشحات، بايد نمودار رسم كنم؟

برخي از متخصصين باروري پيشنهاد مي كنند كه هر دو را با هم زير نظر بگيريد. در اين حالت، درك دقيق تري از وضعيت دوره ماهيانه خود خواهيد داشت و بهتر و دقيق تر مي توانيد زمان تخمك گذاري را پيش بيني نماييد.
برایم نوشته بود :
گاهی اوقات دستهایم به آرزوهایم نمی رسند
شاید چون آرزوهایم بلندند ...
ولی درخت سرسبز و شاداب صبرم می گوید :
امیدی هست ؛ چون خدایی هست ...
آری ، وچه زیبا نوشته بود ...
همواره با خود تکرار میکنم،
امیدی هست ؛ چون خدایی هست
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی