امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.57 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پیچ معین التجار Clerodendron
#1
سرچ کردم چند تا عکسی که از این گیاه دیدم با اونی که من تو گلخونه ی دانشکده دیدم فرق می کنه یعنی گلش فرق می کنه اینی که اینجا هست قرمز و سفید هستش ولی اونی که من دیدم فقط قرمزه و اون قسمت های سفید رو هم نداره.
حالا هر وقت رفتم اگه گل داشت عکس می گیرم. این گیاه برای داخل پاسیو می تونه استفاده بشه

-------------------------------------------------------

کلرودندرون یا معین التجار
مشخصات: اسم علمی این گیاه Clerodendron thomsonae ، از خانواده Verbenaceae می باشد. این جنس دارای ۴۰۰ گونه مختلف ، به صورت درختچه وگیاهان بالارونده است که در آسیا و آفریقا پراکنده اند، انواع بالا رونده آن معمولا احتیاج به شرایط گلخانه ای دارند و بیشتر به عنوان گیاهان آپارتمانی و آویزی پرورش داده می شوند. گونه مورد نظر بومی غرب آفریقا بوده و در شرایط طبیعی به طول ۴ متر می باشد. برگهای آن همیشه سبز و به رنگ سبز تیره و به صورت تخم مرغی ونوک تیز هستند. گلهای این گیاه به صورت گل آذین پانیکول می باشند و در اواخر بهار یا اواخر تابستان ظاهر می شوند. هر گل به تنهایی دارای کاسبرگ های سفید فانوس شکل وگلبرگ های قرمز می باشد. کلوندرون، از اواسط پاییز تا اویل زمستان احتیاج به خواب واستراحت دارد. درجه حرات را در این مدت باید حدود ۱۳ تا ۱۶ درجه سانتیگراد نگاه داشت و از اب دادن خود داری کرد. در این مدت برگها می ریزند. در اواسط زمستان باید شاخه ها را تا نصف هرس کرده و خاک گلدان را تعوی کنید و درجه حرارت را به ۲۰ درجه سانتیگراد برسانید.

مراقبت: کلرودندرون به نور متوسط تا زیاد، گرمای زیاد، آبیاری متوسط رطوبت نسبی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر دو هفته یک بار، از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک برگ، کود حیوانی و کمی ماسه، خاک مناسبی برای رویش این گیاه می باشد.

ازدیاد: کلروندرون را به سختی میتوانید در خانه نگهداری و تکثیر کنید. زیرا احتیاجات این گیاه نسبت به دیگر گیاهان قدری بیشتر است. از اواخر بهار تا اوایل تابستان، قلمه هایی به طول ۱۹ تا ۱۵ سانتیمتر را با قیچی باغبانی، جدا کنید. سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ ساانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و در نور مناسب به مدت دو ماه نگه دارید و یا آنها را در دستگاه گرما‌زای تکثیر قرار دهید تا بهتر ریشه بدهد. وقتی علایم رشد و نمو جدید در گیاه ظاهر شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را تغذیه کنید. بعد از کامل شدن سیستم ریشه دهی و رشد تنه و شاخ و برگها، میتوانید قلمه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

عوارض و درمان: اگر شاخ و برگ گیاه زیاد شود و گلها ظاهر نشوند ممکن است به دو علت باشد. یا نور کافی نیست و با گیاه به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. استفاده از ماده براق کننده نیز برای گیاه مضر است وبرگها را سیاه و گلها را بی رنگ و شفاف میکند . در بهار و تابستان، هوای خشک و تشنگی گیاه می تواند برگها و ساقه های گیاه را خم کند. علائم کنه ریز قرمز روی این گیاه به صورت پوشیده شدن برگها با تار عنکبوت است. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. در صورتیکه مشاهده کردید براکته های گلها می ریزند ، ممکن است به چند علت باشد یا نور کافی نیست، یا هوا خیلی سرد است و یا خیلی گرم و خشک است. شرایط را بازدید و نارساییها را برطرف نمایید. در زمستان باید دما را حدود ۱۵ درجه ثابت نگاه دارید اگر گیاه در زمستان در هوای گرم نگه داشته شود، در بهار و تابستان ، گلها ظاهر نمی شوند. در صورتیکه برگهای جدید ریز باشند و گلها دیده نشوند، گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می برد. در فصل رشد گیاه را تغذیه نمایید آبیاری بیش از اندازه برگها را می پوشاند. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید، سطح خاک، خشک شود. اگر حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پرواز باشند، باید گیاه را با سم حشره کش هر هفته سمپاشی نموده یا علایم بر طرف گردند زخمهای سفید پنبه‌ای- روی برگها و قاعده آنها بیانگر حمله نوعی حشره آفت است . گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید.

منبع

[عکس: clerodendron-bleeding-heart.jpg]

[عکس: golabad-clerodendrum_thomsoniae.jpg]

[عکس: golabad-clerodendrum_thomsoniae2.jpg]

منبع 2 تا تصویر آخری: golabad.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }