امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چطو فرش رو تمیز نگه داریم؟
#1
فرش های دستباف و ماشینی همراه همیشگی خانه های ایرانی هستند. این گستردنی های رنگارنگ و زیبا در هر خانه ای و با هر قدر و بهایی که باشند برای ماندگاری و دوام به نگهداری و مواظبت احتیاج دارند. رعایت نکات ساده می تواند طول عمر و زیبایی ماندگار فرش های خانه تان را ضمانت کند.
پاکیزه کردن

برای تمیز کردن فرش از جاروی دستی استفاده نکنید چرا که نی های نازک و نوک تیز جارو به مرور زمان به الیاف فرش آسیب می رساند. جاروبرقی با دور تند بهترین راه برای بیرون کشیدن گرد و غبارها است.


نور آفتاب

خانه هایی که آفتابگیر هستند با وجود فراهم آوردن شرایط مفید برای محیط درونی خانه، مضراتی را هم برای آنها دارند. برای مثال قرار داشتن فرش در معرض آفتاب به طور مداوم روی رنگ آن تاثیری منفی می گذارد. اگر قالی دستبافی در خانه پهن کرده اید، برای پنجره های مقابل آن از پرده های ضخیم استفاده کنید.


سایش

قرار گرفتن قالی در زیر در، ساییده شدن آن را به همراه دارد. اگر به دلیل کم بودن فضا در خانه مجبور هستید قسمتی از فرش را در زیر در قرار دهید، در را طوری تنظیم کنید که هنگام چرخش تماسی با فرش پیدا نکند.

علاوه بر آن هر چند وقت یک بار فرش را جابجا و سر و ته کنید تا همه قسمت های آن به یک اندازه پا بخورد و فقط بعضی از قسمت ها در معرض سایش قرار نگیرد.


حرکت فرش

در گذشته ای نه چندان دور، کف خانه ها را موکت می کردند و فرش ها را روی آنها می گستراندند. در این شرایط خبری از سر خوردن و حرکت کردن فرش نبود اما این روزها که کف خانه ها با سنگ و سرامیک و موزائیک پوشیده می شود، فرش ها بر اثر پاخوردن حرکت می کنند و جابجا می شوند.

برای جلوگیری از این حرکت می توانید از آسترهای اسفنج مانند یا شبکه های توری پی وی سی و نرم استفاده کنید. اندازه این آسترها را کوچکتر از ابعاد فرش در نظر بگیرید.

تمیز کردن لکه ها


لک شدن فرش، اتفاقی است که ممکن است بارها پیش بیاید. در زمانی که این اتفاق افتاد به سرعت برای از بین بردن آن اقدام کنید. ماندن و کهنه شدن لکه، تمیز کردن آن را دشوار می کند. در اینجا به برخی از لکه ها و راه های از بین بردن آنها اشاره کرده ایم:

لکه آدامس

آدامسی که روی فرش افتاده و به آن چسبیده را ابتدا با یک تکه یخ سفت کنید و سپس آن را به کمک یک کاردک به آرامی از روی فرش بتراشید.

لکه شمع

پارافین شمع را نیز با همان روشی که آدامس را برداشتید از روی فرش جدا کنید.

لکه جوهر معمولی

روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از اینکه ماست به خوبی با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

نوشیدنی

شکلات و قهوه، آبمیوه، شیر و چای را با آب نیمه گرم و صابون یا با آب و شامپو تمیز کنید. استفاده از یک تکه اسفنج، کار را آسانتر می کند.

مایعات شیرین

چای شیرین، شربت و دیگر نوشیدنی هایی که شیرین هستند، اگر به سرعت از روی فرش پاک نشوند، موجب پوسیده شدن فرش می شوند. اگر این مواد روی فرش ریخت، به سرعت آن را پاک کنید.

روغن و چربی

برای زدودن اثرات روغن و چربی و حتی واکس از صابون و سرکه سفید استفاده کنید اما اگر روغن روی فرش ریخت، ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید را روی بخشی از فرش که آلوده شده بگذارید و روی آن را اتوی نیمه گرم بکشید. به این ترتیب، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفید می شود.

تخم مرغ

اگر تخم مرغ خام روی فرش ریخت، آن را با محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید پاک کنید. این روش در مورد لکه خون نیز موثر است.

دوده

برای زدودن دوده از فرش ها به خصوص از روی موکت های تیره رنگ روی قسمت هایی که خیلی تیره شده اند، نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.


شست و شوی فرش

تابستان که رو به پایان می رود، بسیاری از خانم های خانه دار، فرش ها را می شویند. البته اگر قصد شستن فرش ها را دارید، بهتر است آنها را به شرکت های معتبر قالیشویی بسپارید.

به دلیل اینکه در این شرکت ها، ابتدا گرد و خاک فرش را می زدایند و سپس فرآیند شست و شو را ادامه می دهند. شما اگر بخواهید فرش ها را در خانه بشویید، این امکان را نخواهید داشت و گرد و غبار در بین پرزهای فرش باقی می ماند.

تمیز کردن فرش ها در خانه با استفاده از شامپوی مخصوص فرش نیز ممکن می شود.


خشک کردن فرش

فرش هایی که در خانه شسته می شوند باید در شرایط خاصی خشک شوند تا آسیب کمتری به آنها وارد شود. توصیه های زیر می تواند راهنمای شما باشد:

- اگر شستن فرش ها، جزو برنامه های فصلی شماست، داربست های چهارپایه ای شکل مخصوصی تهیه کنید تا بتوانید فرش ها را روی پشت بام یا در حیاط و نور ملایم آفتاب پهن کنید. با این روش، هوا در اطراف فرش به طور کامل جریان پیدا می کند و به خوبی خشک می شود.

- فرش های شسته شده را هیچ وقت آویزان نکنید. پهن کردن فرش ها در زیر نورتند و سوزنده آفتاب نیز آسیب هایی جدی به بافت و الیاف آن وارد می کند.

- برای خشک کردن فرش، به هیچ وجه از حرارت مستقیم وسایل حرارتی مانند بخاری، شومینه و رادیاتور استفاده نکنید چون به فرش صدمه می رساند.

- اگر تنها بخشی از فرش شما خیس شده است، برای خشک کردن آن از یک اسفنج، حوله یا پارچه پنبه ای استفاده کنید و با آن آب را جمع کنید و سپس قسمت مرطوب را در مقابل آفتاب ملایم قرار دهید یا به وسیله حرارت ملایم سشوار دستی از پشت و روی فرش خشک کنید.

خدايا دلم گرفته
پاسخ }
#2
محافظت و نظافت فرش


1- محافظت هاي پيشين :
فرش جديد شما بسيار اساسي و معتبرجلوه مي كند و مراحل نگهداري صحيح اين اطمينان را به شما مي دهد كه در طول سالهاي ديگر همينگونه باقي بمانند.
در تمام قسمتهای ورودي يك پادري (حصير) قرار دهيد:
پادري در قسمت ورودي ها بايد استفاده شود تا آلودگي را جذب كند . آنها از كثيفي بيش از حد ،شن ، ريگ و ديگر چيزها و ورود آنها به خانه جلوگيري مي كنند .و همين پادري نيز بايد بطورمنظم تميز شوند تا خودشان منبع چرك وآلودگي نشوند.
از زير فرشيهاي مناسب استفاده كنيد :
شما بايد از يك لايه مناسب در زير قالي ها استفاده كنيد مخصوصا در پله ها . يك زير فرشي خوب نه تنها يك خاصيت ارتجاعي و راحتي را در زير پا ايجاد مي كند بلكه مي تواند عمر فرش را افزايش دهد. زيرا براي بعضي از قالي ها يك چنين چيزهايي به عنوان ضمانت محسوب مي شود و به همين منظور به همراه قالي عرضه مي شوند قبل از خريد از همراه بودن آنها با فرشتان مطمئن شويد.
گاهگاهي اجسام سنگين را از روي فرش جابجا كنيد :
گاهگاهي اجسام سنگين قرار گرفته بر روي قالي ها را جابجا كنيد تا از له شدن پرزها جلوگيري شود شما همچنين بهتر است كه از لايه هاي محافظتي در زير پايه ميزها استفاده كنيد ،همچنين در زير صندليها و ديگر لوازم تا سنگيني اجسام را تقسيم كند . از قرار دادن صندليها و لوازمي كه در زير آنها چرخ دارد (چرخ دار)بودن استفاده از لايه هاي محافظتي بر روي فرش خوداري كنيد مخصوصا براي قالي مي تواند باعث خرابي و خسارت شود .
هنگام جابجايي ولوازم و اثاثيه مراقب قالي باشيد:
هنگام جابجايي لوازم چرخ دار مثل (پيانو ،بوفه، ...)از بوجود آمدن خرابي و صدمه زدن به قالي يك مانع محافظتي، مقوا و ....... بين چرخ و قالي جلوگيي كنيد .
تميز كردن قاليچه هاي موضعي :
اگر بر روي قالي خود در بعضي قسمتها از قاليچه استفاده كرده ايدمطمئن باشيد كه مرتبا آنها را تميز مي كنيد. از پرزهاي زيرو پايين قالي بخوبي مراقبت كنيد آنهارا تميزو بازسازي كنيد. همچنين قبل از استفاده از قاليچه ها از ثابت بودن رنگ آنها مطمئن شويدچرا كه بعضي از آنها ممكن است رنگ پس بدهند . بعد از تميز كردن فرش و قالي قبل از قرار دادن دو باره قاليچه بر روي آن اجازه دهيد كاملا خشك شوند.
از طول مدت برخورد مستقيم آفتاب كم كنيد:
با استفاده از پرده كركره ، چادرهاي سايباني و..... از تماس مستقيم آفتاب با قالي به مدت طولاني جلوگيري كنيد.
2- جارو زدن :
جارو زدن مهمترين قدم براي محافظت از قالي مي باشد:
قالي را بطور منظم و دقيق جارو بزنيد مخصوصا قسمتهايي كه آمد و شد بيشتري صورت مي گيرد. بدانيد كه راه رفتن بر روي قاليهايي كه كثيف شده اند به آشغالها و لكه ها اجازه مي دهد تا به قسمتهاي پايين پرزها وارد شوند جايي كه بر طرف سازي آنها مشكل تر است و اين امر مي تواند به بافت قالي صدمه بزند .جارو زدن مداوم اين ذرات را از بين برده و آنها را قبل از اين كه مشكلي بوجود بيايد از بين مي برد .
براي اتاقهايي كه از رفت و آمد كمتري در آنها صورت مي گيرد ،مسيرهايي كه رفت و آمد صورت مي گيرد در هفته دو بار و قسمتهاي داخلي را هفته اي يك بار جارو بزنيد كافي است .جاهاي پر رفت وآ مد را هر روز و قسمتهاي داخلي آنرا هفته اي دو بار جارو كنيد .براي محوطه هايي كه كمترآلوده و كثيف هستند عبور دادن دستگاه جارو كن براي 2 يا3 مرتبه كافي است ولي قسمتهايي كه بيشتر كثيف شده اند را بايد 5تا7 مرتبه جارو از روي آنها عبور داد و مسير عبور جارو را چندين بار عوض كنيد (از جهات مختلف جاروبزنيد) تا پرزها حالت خود را از دست ندهند و از كرك شدن آنها جلوگيري شود.
كيفيت كار جارو زدن را چك كنيد :
يك جاروي تميز كننده مناسب براي افزايش و طولاني كردن زيبايي و عمر فرشتان ضروريست يك دستگاه ساده و ارزان تنها مي تواند آلودگي هاي سطحي را بر طرف سازد و نمي تواند آن ذرات پنهان شده و ريشه دار موجود در پرزها و بافت ها را از بين ببرد.
بهترين وسيله نظافت را براي نوع قاليتان استفاده كنيد :
استفاده از جاروهايي با برسهاي دوار را پيشنهاد مي كند كه پرزهاي قالي را به هم مي زند و بر طرف ساختن ذرات و ..... را آسان تر مي كند.قالي هايي با ساختار پر پرز و متراكم مخصوصا انواع پشمي آن ممكن است در برابر برس زدن و بالشها حساس باشند و پرزپرز شوند .براي چنين ساختارهايي، استفاده از جارو هاي مكنده (جارو برقي)و يا دستگاهايي كه برس هاي آنها قابل تنظيم است و پرزهاي قالي را به هم مي زند را پيشنهاد مي كند. جاروهايي برس دارراميتوان قبل ازاستفاده مداوم بر روي جايي كه پرزها و بافتهاي زياد و متراكمي دارد امتحان كنيد.
به كيسه و يا محفظه جارو ها كه آشغال در آن جمع مي شود توجه داشته باشيد:
محفظه هاي كاغذي قابل تعويض نيست به محفظه هاي پارچه اي براي جمع آوري ذرات عملكرد بهتري دارند. آن دسته از محفظه هاي قرار گرفته در جارو برقي كه از كيفيت بالايي بر خوردارند حتي قادرند ذرات بسيار ريز مثل گرد و غبار و چيزهايي از قبيل را بخوبي در خود جمع كنند . ذراتي كه اغلب اوقات بايد چك شوند و زماني كه تا نصفه پر شدند تعويض و يا خالي شوند.
تغيير موضع دادن در هنگام جارو زدن:
هنگام جارو زدن گاهگاهي مسير را عوض نيد يعني از جهات مختلف جارو بزنيد تا پرز و بافت قالي حالت خود را از دست ندهد و از پرز پرز شدن زيادي بكاهد.
3- بر طرف كردن لكه ها و آلودگي ها:
لكه زماني روي فرش ثابت مي شود كه دير پاك بشود بنابراين لكه را بلافاصله تميز كنيد تا جذب فرش نشود .
اقدامات اوليه جهت پاك كردن لكه هاي معمولي:
1. لكه ريخته شده را تا جائي كه ممكن است جمع كنيد .
2. بقيه لكه را با پارچه يا حوله خشك كنيد .
3. محل را با آ ب گرم شسته و سپس خشك كنيد . اگر لكه باقي ماند آب گرم را با پودر لباسشوئي يا هر نوع ماده پاك كننده مخلوط كرده وبااستفاده از يك پارچه تميز مقداري از اين مخلوط را روي لكه به مدت 5 دقيقه قرار دهيد تا پارچه لكه را بخود بكشد .
4. لكه را با آب گرم شسته و خوب خشك كنيد و اين عمل را تا تميز شدن كامل ماده پاك كننده ادامه دهيد. هنگامي كه لكه پاك و فرش كاملا خشك شد ، محل را با جارو برقي جارو كنيد .
لكه هاي خاص:
بدليل اينكه لكه هاي مختلف ، روشهاي مختلفي براي پاك كردن دارند دانستن نوع لكه حائز اهميت است . اسامي لكه هاي معمول و بهترين روش براي از بين بردن آنها در زير اشاره شده است .
الكل- آب گرم و پودر لباسشوئي ( يا هر نوع ماده پاك كننده )
قير- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
وايتكس- نصف فنجان آب گرم و محلول آمونياك 3%
خون- آب گرم و ماده پاك كننده
چربي- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و پودر لباسشوئي
زغال- جارو زدن (با جارو برقي ) سپس آب گرم و مواد پاك كننده
آدامس- سرد كردن با استفاده از يخ ، برداشتن آدامس ، جارو زدن ، آب گرم و ماده پاك كننده
كاكائو (شكلات) - آب گرم و ماده پاك كننده سپس سركه سفيد و آب به نسبت 1 به 3
قهوه- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
نوشابه غير الكلي- آب گرم و ماده پاك كننده
رنگ- آب گرم و ماده پاك كننده ، حلال پاك كننده خشك ، آب گرم و ماده پاك كننده
كرم پودر- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
روغن جلا- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
روغن- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
جوهر- حلال پاك كننده خشك ، الكل ، سپس آب گرم و ماده پاك كننده
رنگ لاتكس- آب گرم و ماده پاك كننده ، نصف فنجان آب گرم و محلول آمونياك 3%
رژ لب - حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
محلول يا لوسيون ( بدن ، صورت ، دست ) - حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
ريمل- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
شير- حلال پاك كننده خشك سپس آب گرم و ماده پاك كننده
لاك-استون
رنگ روغن- الكل ، حلال پاك كننده خشك ، سپس آب گرم و ماده پاك كننده
زنگ- آب گرم و ماده پاك كننده سپس سركه سفيد و آب به نسبت 1 به3
جلا دهنده كفش- حلال پاك كننده خشك، سپس آب گرم و ماده پاك كننده
دوده- حلال پاك كننده خشك، سپس آب گرم و ماده پاك كننده
توتون- حلال پاك كننده خشك، سپس آب گرم و ماده پاك كننده
ادرار- آب گرم و ماده پاك كننده سپس سركه سفيد و آب به نسبت 1 به3
استفراغ - آب گرم و ماده پاك كننده سپس حلال پاك كننده خشك
موم- سردكردن بااستفاده از يخ، برداشتن موم، جاروزدن، حلال پاك كننده خشك سپس آب وماده پاك كننده
4- نظافت كلي :
جارو به تنهايي نمي تواند از فرشهايتان محافظت كند :
اگر چه جارو زدن تمام آلودگي ها و گرد و غبار را پاك مي كند، ضروري است كه قالي را طبق قوانين خاصي بطور منظم برای رفع چربيها ،شيرينيها و ته مانده هاي چسبيده به فرش تميز كنيد، چيزهايي كه از بين نمي رود .اينگونه آلودگيها نتيجه بخارهاي حاصل از آشپزي ،آلودگي هوا و... مي باشد .
ذرات ته مانده از آشغالها ي چرب كه بروي بافتهاي قالي مي ماند، مي تواندبه تدريج رنگ قالي را كدر كند،رنگ قالي از بين نمي رود اما در زير لايه اي از چرك و كثيفي پنهان مي شود. اگر اجازه دهيد كه اينگونه آلودگي ها بر روي هم انباشته شوند، در جاي خويش خشك شده و بر طرف سازيآنها مشكل تر مي شود اگر قبل از وقوع چنين مواردي فرش خود را تميز كنيد، تميز كردن فرش آسان تر و با موفقيت تر است. هر 12 ماه تا 18 ماه يكبار، بسته به تعداد ساكنين خانه و مقدار فعاليت بايد قالي ها را نظافت كلي كنيد.
انتخاب يك سيستم تميز كننده مناسب براي تميز كردن فرشها بسيار مناسب مي باشد. بعضي از سيستمهاي شستشو و تميز كننده به درستي عمل نمي كنند و هنوز از آلودگي ها چيزهايي در فرش باقي مي ماندو انتخاب يك سيستم نظافتي درست و خوب بسيار مهم مي باشد.
فرش نيز مانند هر وسيله ديگر براي داشتن دوام بيشتر نياز به مراقبت ويژه دارد . تميز كردن مرتب آن به بالا بردن دوام آن كمك زيادي مي كند.
منبع:شرکت نگین شاد کاشان
[[عکس: dd6320410f.png]]
پاسخ }