خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 2.89
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چهارشنبه سوری از گذشته تابحال

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
481
تاریخ عضویت:
دی ۱۳۸۹
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزی

اعتبار: 455


محل سکونت : مازندران وطن سبز...
ارسال: #7
RE: چهارشنبه سوری از گذشته تابحال
چهار شنبه سوری توو مازندران معمولا آش گزنه میپزن که خیلی خوشمزه است... باقلا با برنج کته و آب نارنج و دلال ....

چهارشنبه سوري در روستاهاي مازندران:

در روستاهاي مازندران، در شب چهارشنبه سوري آشي مي پزند که از هفت نوع بنشن (حبوبات) و هفت جور سبزي و نيز هفت ترشي تهيه مي شود و به آن «آش هفت ترشي» مي گويند و بعضي جاها آن را «آش گزنه» يا «کال چهارشنبه آش» مي نامند.
- چهارشنبه سوري در آشتيان اراک: در آشتيان اراک، ضمن پختن آش چهارشنبه سوري، در هر خانواده متناسب با شرايط خود دو مجسمه آدم از خمير به صورت مرد و زن مي سازند; سپس آش رشته اي که در آن هر نوع بنشن وجود دارد، بار مي گذارند و آدم خميري را در آن آش مي اندازند و مي پزند. پس از پخته شدن آن دو مجسمه را در کاسه اي مي گذارند و به لب نهر مي برند و به آب مي اندازند، تا بدين وسيله به زعم خود، قضا و بلا را از خانه رانده باشند.
DanDanDanDan
امضای joudi
[تصویر:  tNnap4.png]

خداوندا ؛
آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم.
شهامتي ده كه تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم.
و دانشي كه تفاوت اين دو را بدانم...
۹-۱۲-۱۳۸۹, ۰۱:۲۵ عصر
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از joudi به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joni
کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
481
تاریخ عضویت:
دی ۱۳۸۹
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزی

اعتبار: 455


محل سکونت : مازندران وطن سبز...
ارسال: #8
RE: چهارشنبه سوری از گذشته تابحال
- چهارشنبه سوري ميان طوايف کردستان:
کردها به چهارشنبه سوري «چوار شمه کوله» (يعني چهارشنبه بي دنباله) مي گويند. در سنندج رسم است که روز چهارشنبه آخرسال، به جاي آتش افروزي و پريدن از روي آتش، بعد از ظهر آن روز، زنان و دختران دم بخت، يک تخم مرغ و يک شيشه خالي همراه مي برند و در منطقه وسيعي که اطراف آن را باغ ها يا به زبان محلي گرياشان گرفته و نهر بزرگي از وسط آن مي گذرد پراکنده مي شوند. هر يک از دختران به محض رسيدن به محل خروجي آب دباغ خانه، تخم مرغي را که همراه آورده سرشکن مي کند و پس از ريختن سفيده و خوردن زرده خام آن با همان پوسته تخم مرغ، دو سه بار درحالي که زير لب آرزويش را مي گويد از آب دباغ خانه برمي دارد و به سر و صورت، موها و لباس هايش مي پاشد و شيشه خالي را از همان آب دباغ خانه پر و محل را براي ديگران خالي مي کند. پس از رسيدن به خانه، فوري آب دباغ خانه را در حاشيه اتاق ها، کنار فرش، اثاثيه منزل و پاشنه درها مي پاشد و نيت مي کند که تمام بلاها، فقر، مرض و پريشاني و بدشانسي از خانه و کاشانه اش دور شود.

- چهارشنبه سوري در روستاهاي مشهد:

در شب چهارشنبه سوري نزديک غروب آفتاب، در وسط کوچه يا صحن حياط سه کپه بوته، آتش زده، سپس پير و جوان و زن و مرد از روي آتش مي پرند. زن هايي که بچه کوچک و شيرخوار دارند، بچه هاي قنداقي را در بغل گرفته شادي کنان از روي آتش رد مي شوند و در موقع پريدن مي گويند: «آلا (يا همان آل، که کارش دزديدن جگر زائو است) به در، بلا به در، دزد و هيز از دها (آدم دزد و چشم دريده) به در» پس از آن آتش را مي گذارند تا آخر بسوزد; زيرا خاموش کردن آتش و فوت کردن آن را بد مي دانند، وقتي آتش تا آخر سوخت و خاکستر شد يکي از اعضاي خانواده خاکسترش را برمي دارد و سرچهارراه مي ريزد تا باد ببرد. اين مراسم تقريبا در تمام ايران به همين ترتيب برگزار مي شود فقط تفاوت آن در شعري است که مي خوانند.
امضای joudi
[تصویر:  tNnap4.png]

خداوندا ؛
آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم.
شهامتي ده كه تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم.
و دانشي كه تفاوت اين دو را بدانم...
۹-۱۲-۱۳۸۹, ۰۱:۲۹ عصر
یافتن سپاس نقل قول
2 کاربر از joudi به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joni, baran62
مدیریت کل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
13,422
تاریخ عضویت:
دی ۱۳۸۹
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزی

اعتبار: 24027


محل سکونت : Persia
ارسال: #9
RE: چهارشنبه سوری از گذشته تابحال
جشن چهارشنبه سوری به همراه ديگر آيين آن با گوناگوني و زیبایي بسيار و آواز و ترانه های شادی بخش و بزم و پایکوبی در همه‌ی شهرپ‌های (ساتراپ‌های، ايالات) ايران بزرگ برگزار می‌شود.


ريشه واژه:چهار شنبه سوری از دو واژه "چهارشنبه" پايان سال و واژه "سوری" كه همان "سوريك" پهلوي و به مانی (معنی) سرخ است ساخته شده است و روي هم رفته به مانی چهارشنبه‌ سرخ است.پيشينه و سرچشمه:به باور نيكان ما يا زرتشتيان، در پنج روز مانده به پايان سال فروهر مردگان براي سركشي بازماندگان خود به زمين فرود می آيند و در پايان شب سال كه پايان جشن گاهان بارهمسپهمديم است، بر روي بام رفته و فانوسی به لبه بام خود می گذاشتند كه تا بامداد روشن است. سپيده دم بر روی بام می رفتند و آتش افروزی آغاز مي شد كه با نوای اوستا در هم مي آميخت. اين آيين با دميدن نخستين رخش خور پايان می پذيرفت و نوروز آغاز می شد. گويا آيين آتش افروزی شب جشن چهارشنبه سوری از آتش افروزی زرتشتيان يا ايرانيان باستان در شب پايان سال سرچشمه گرفته شده است پَن (ولی) آيين آن با آيين شب پايان سال بسيار ديگرگون است.چرا چهارشنبه پاياني سال؟ديدگاه های گونگون درباره برگزيدن شب چهارشنبه برای اين آيين:در ايران باستان خريد نوروزي همچو آينه، كوزه و اسپند را از چهارشنبه بازار فراهم مي‌كردند. بازار در اين شب چراغانی و زيور بسته و سرشار از هيجان و شادمانی بود و خريد هر كدام هم آيين ويژه اي را نويد می داد. شايد جشن شب چهارشنبه سرچشمه از چهارشنبه بازار دارد.نخستین و کهن ‌ترین نسكی (کتابی) که در آن نام چنین آتش ‌افروزی آورده شده است، "تاریخ بخارا" نوشته ابوبکر محمد بن جعفر نرشخی است، ولی در آن نامی از زمان برگزاری جشن آورده نشده است، ولي گزاره "هنوز سال تمام نشده بود" و نیز "شب سوری" آمده است.دومین نوشتار کهن که نام جشن چارشنبه ‌سوری را مي آورد، شاهنامه فردوسی در سرگذشت سردار دلير ايران، بهرام چوبینه است. ولي چرا چهارشنبه؟بشد چارشنبه هم از بامداد بدان باغ که امروز باشیم شادز جیهون همی آتش افروختند زمین و هوا را همی سوختندبرگزاری آيين جشن چهارشنبه سوري:پسين (غروب) بوته‌ها را به شمار سه یا هفت کوپه آتش می‌افروزند و از رويش مي‌پرند.آيين چهارشنبه سوری تنها به آتش افروزی بسنده نمی شود، خانه تکانی پیش از چهارشنبه سوری، خریدن آیینه و کوزه نو، خرید اسپند دانه، چراغانی، فراهم كردن و خوردن آجیل هفت مغز، کوزه شکستن، شگون (فال) گوش ایستادن، شگون (فال) کوزه، ریختن آب به گوشه و کنار خانه، به بيابان رفتن در روز چهارشنبه سوری، تخم مرغ شکستن، شال اندازی، كفچه (قاشق) زنی، گره گشایی از بخت دختران با بستن كوپله (قفل) به گردن، نشستن روی چرخ کوزه گری، شکستن گردو، گفتن آرزوها به آب روان، فریاد زدن خواسته ها در چاه كهن، ياري خواستن از "چهارشنبه خاتون"، رنگ کردن خانه با گِل هایی به رنگ آبی و زرد، پختن آش ویژه چهارشنبه سوری و...گزیده ای از آيين نام برده شده:آجيل چهارشنبه سوری:

آجیل چهارشنبه سوری از هفت مغز و ميوه خشكك {پسته، بادام، سنجد، كشمش، گردو، برگه هلو، انجير}، به نماد هفت امشاسپندان درست شده و آن را در سفره چهارشنبه سوری می گذارند تا همه خانواده برای شگون و تندرستی از آن بخورند.کوزه شکستن:

درون کوزه کهنه سال پیشین كمي آب مي ريزند و آنرا از بالای بام به زمین می اندازند زیرا می گويند که فروهرها از کوزه نو دیدن خواهند کرد و آب پاشيده شده، نشان روشنايی در خانه است. در زمان ساسانیان به جای آب، سترهايي (سکه هایی) را درون کوزه می انداختند و آن را از پشت بام به زمین پرتاب می کردند براي اينكه روزی و فزوني برای آنان فرستاده شود.كفچه (قاشق) زنی:

آيين كفچه زنی كم و بيش در همه سرزمین های ایران بزرگ برگزار می شود. بدین گونه است که مردم و گاهي کودکان کاسه و كفچه را به هم کوبیده و در پشت در پنهان می شوند و خاوند (صاحبخانه) تخم مرغ یا پيشكشي درون کاسه می گذارد. كفچه زنان چه مرد چه زن بيشتر خود را با چادر می پوشانند.

كفچه زنی نماد پذيرايی از فروهر‌ها است زيرا كه كفچه و كاسه مسين نشانه‌ خوراك و خوردن بود. ايرانيان باستان برای فروهر‌ها بر بام خانه خوراك هاي گوناگون مي‌گذاشتند تا از اين ميهمانان تازه رسيده‌ آسمانی پذيرايی كنند و چون فروهر‌ها پنهان و نمي توان ديدشان، كسانی هم كه برای كفچه زنی مي‌رفتند، كوشش مي‌كردند روی بپوشانند و ناشناس بمانند و چون خوراك و آجيل را ويژه فروهر مي‌دانستند و دريافتشان را همايون مي‌پنداشتند.شال اندازی:

در آيين شال اندازی جوانان از روی بام خانه همسايگان و خويشان يا نامزدشان، شال خود را از روی روزنه‌ هيمه سوز (شومينه) پایین می کنند و خاوند يا دختران در گوشه آن شال شیرینی و تخمه می پیچند.شگون (فال) گوش:

آيين شگون گوش بيشتر براي كسانی است كه آرزويی دارند، مانند دختران دم بخت يا زنان در آرزوی فرزند. آنها سر چهار راهی كه نماد گذار از دشواري ها بود مي‌ايستادند و كليدی را كه نماد گشايش بود، زير پا مي‌گذاشتند و آرزويي مي‌كردند و به گوش مي‌ايستادند و گفت و گوی نخستين رهگذر را پاسخ به آرزوي خود مي‌دانستند. بدرستي آنها از فروهر‌ها مي‌خواستند كه گره كارشان را با كليدی كه زير پا داشتند، بگشايند.چهل رشته:

در بدخشان و اپاختر افغانستان دختران موی سر خود را به چهل رشته بخش مي كنند و آن را می بافند و در ته رشته موها تـَرکه باريكي می بندند تا همه چهل رشته به چينش در کنار یکدیگر جاي گیرند و هنگام پریدن از روی آتش می گویند "به روی فرخندت گردم، زردی مرا گیر و سرخی ات را بده". در برخي از ده هاي درواز بدخشان از شب تا بامداد برگرد آتش می نشینند و پايكوبي می كنند.جشن چهارشنبه سوری فرخنده باد.
امضای Galaxy
[تصویر:  clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&a...9&ad=1]
۲۳-۱۲-۱۳۸۹, ۰۱:۱۲ عصر
یافتن سپاس نقل قول
4 کاربر از Galaxy به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joni, baran62, NAHID.V, tannaz.m
مدیریت کل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
13,422
تاریخ عضویت:
دی ۱۳۸۹
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزی

اعتبار: 24027


محل سکونت : Persia
ارسال: #10
RE: چهارشنبه سوری از گذشته تابحال
چهارشنبه سوری خوش بگذرهFlowerysmile


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
امضای Galaxy
[تصویر:  clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&a...9&ad=1]
۲۳-۱۲-۱۳۹۰, ۱۰:۰۶ صبح
یافتن سپاس نقل قول
4 کاربر از Galaxy به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joni, tannaz.m, Linda, nafasgoli191919

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
79
تاریخ عضویت:
مرداد ۱۳۹۲
مدال ها

اعتبار: 15


محل سکونت :
ارسال: #11
RE: چهارشنبه سوری از گذشته تابحال
رسیدی و پر از شادی و شوری آهای چهارشنبه سوری!

شنیدم با جوانان جفت و جوری آهای چهارشنبه سوری!

بساط «سرخی تــو، زردی من» سر هر کوی و برزن

تو هم چون مردمــان غرق سروری آهای چهارشنبه سوری!

مش اصغر توی چادر دیدنی شد پی قاشق زنی شد

که باشد استتار اینجا ضروری! آهای چهارشنبه سوری!

یکی از جیغ و داد اهل کوچه کند دندان قروچه

بگوید: داد از این حد بی شعوری! آهای چهارشنبه سوری!

بر اعصــــــابش زند یکریز تقّه هیاهــــــــوی ترقّه

ندارد بیش از این تاب صبــوری آهای چهارشنبه سوری!

مقصــر من نمی گویم تـو هستی ولی از بمب دستی

چه چشمانی که شد محکوم کوری آهای چهارشنبه سوری!

امید است اینکه با شادی معقول همه خوشحال و شنگول
کنیم از شیوه‌ی این عده دوری آهای چهارشنبه سوری!

هم آپ هم:
چهارشنبه سوری مبارك
FlowerysmileFlowerysmileFlowerysmileFlowerysmile
امضای گلوريا
پروردگارا!
از اینکه در قلبم حضور داری، سپاس گزارم
بخاطر اینکه دوستت می دارم، سپاس گزارم
از اینکه تو را می نگارم، سپاس گزارم
از اینکه می دانم به سویت باز خواهم گشت، سپاس گزارم
۲۷-۱۲-۱۳۹۲, ۱۲:۲۳ صبح
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از گلوريا به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sara jon joniّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد