تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 17 رای - 2.94 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه کسانی نباید نعنا بخورند؟
#1
خاصیت ضد درد نعنا و فواید این گیاه در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش به ویژه بیماری های معده و روده از جمله عواملی است که این گیاه را از زمان های قدیم به عنوان یک گیاه دارویی ضروری در آشپزخانه مادربزرگ ها تا امروز جای داده است.

دکتر سعید صانعی، درمانگر و مشاور گیاه درمانی از خواص دارویی این گیاه و برخی از نسخه های خانگی نعنا برای مان بیشتر می گوید.
هنگام عصبانیت بنوشید
یکی از خواص معجزه آسای نعنا خاصیت آرام بخشی و نشاط آوری آن است. تهیه شربت نعنا که از دم کرده این گیاه و مقداری زعفران و شکر تهیه شده باشد در لحظاتی که دچار ناراحتی و اندوه هستید به افزایش نشاط و برطرف شدن اندوه کمک می کند و در زمان عصبانیت و خشم، آرام بخش و تسکین دهنده است. برای تهیه این شربت کافی است 2 قاشق برگ خشک و پودر شده نعنا را در 2 لیوان آب جوش دم کنید و پس از صاف کردن آن یک لیوان از آن را با یک قاشق شکر و مقدار اندکی زعفران مخلوط کرده و به صورت سرد یا گرم میل کنید.
نسخه گیاهی برای مزاج های گرم
اگر مزاج تان گرم است و علائمی از قبیل کلافگی، بالا نیامدن نفس، تلخی دهان و سرگیجه را در طول روز تجربه می کنید با استفاده از این نسخه گیاهی می توانید مزاج تان را کنترل کنید. برای تهیه این نسخه کافی است یک قاشق غذاخوری نعنا را با یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرده و آن را صاف کنید. سپس مقداری شکر، خاک شیر و آبغوره به آن اضافه کرده و آن را میل کنید. این نسخه کمک می کند تا علائم گرم مزاجی از قبیل کلافگی و گرگرفتگی، تلخی دهان و سرگیجه های تان به مرور برطرف شود.
تنظیم فشار خون با نعنا و عسل
افرادی که در اصطلاح سرد مزاج هستند به این معنا که بدن شان معمولا سرد است و گه گاه دچار افت فشار خون می شوند بهتر است از نسخه دم کرده نعنا و عسل استفاده کنند. برای تهیه این دم کرده کافی است یک قاشق غذاخوری نعنا را به مدت 10 دقیقه در آب جوش بریزند و پس از این مدت آن را صاف کرده و با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و میل کنند. این نسخه را می توانید هنگامی که این افراد دچار ضعف و افت فشار می شوند به آن ها بدهید.
درمان سکسکه با چای گیاهی
حتما برای تان پیش آمده که با خوردن نخستین لقمه از غذا دچار سکسکه شوید و این سکسکه آنچنان شما را همراهی کند که از خوردن غذای تان لذت نبرید. در این هنگام به هر پیشنهادی عمل می کنید و ممکن است برای چند ثانیه نفس تان را حبس کنید یا یک لیوان آب را بی وقفه بنوشید اما چاره کار تنها نوشیدن یک فنجان دم کرده گیاه نعناست. این چای را سریع آماده کنید. پس از نوشیدن آن به سرعت سکسکه شما بند می آید.
در چه صورتی نعنا نخورید
افرادی که دچار ریفلاکس معده هستند بهتر است از نوشیدن دم کرده یا عرق نعنا پرهیز کنند زیرا مصرف نعنا به تشدید ریفلاکس معده آن ها منجر می شود. نعنا به این دلیل که خواص آرامش بخش برای اعصاب دارد موجب تسکین و آرامش اعصاب معده می شود و به این ترتیب موجب بروز اختلال در عملکرد معده شده و ریفلاکس معده را تشدید می کند. علاوه براین افرادی که دچار یبوست نیز هستند نباید از نعنا و فرآورده هایی که از نعنا تهیه شده، استفاده کنند. زیرا نعنا با آرام کردن اعصاب سیستم گوارش و روده ها موجب کند شدن عملکرد روده ها و تشدید یبوست می شود.
پاسخ }