امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه ازدواج خود را مستحکم تر کنید
#1
چگونه ازدواج خود را مستحکم تر کنید

در تحقيق مشهوري كه در زمينه ازدواج صورت گرفته است، محققان از روان پزشکان، خواستند كه مكالمات ويدیويي ده زوج را ببينند و تلاش کنند بفهمد چرا روابط عاطفی این زوج ها با شکست مواجه شده است. البته تشخیص مشکلاتی که سبب از هم گسیختگی روابط زناشویی میشود، بسیار مشکل است. اما راه های زیادی وجود دارد که بتوانید به وسیله آن ها سلامت رابطه خود را پیش بینی کنید. لذا برای ارزیابی کردن میزان استحکام رابطه زناشویی خود، سوالات زیر را از خود بپرسید:
1. آيا از بحث و بگو و مگو پرهيز مي كنيد؟*.

دانشگاه واشنگتن، تحقيقي بر روي تازه عروس و دامادها انجام داده است كه نشان مي دهد زوج‌هايي كه كمتر بحث و جدل می کنند، خوشحال‌تر از زوج‌هاي پرخاشگر هستند. این پژوهش سه سال بعد دوباره بر روی زوج هایی که با هم کلنجار می رفتند اکنون در ازدواج خود با ثبات و پایدارتر هستند. ایندرحالی است کحه زوج هایی که به آرامش و خونسردی خود مغرور بودند، مشکلات زیادی پیدا کرده اند و حتی بعضی از آنان طلاق گرفته اند.این پژوه نشان می دهد که مرافعه های زناشویی اگر بیش از حد و سر موضوعات بی اهمیتی نباشد، در واقع برای شما خوب و مفید واقع می شود. (سعی کنید مشکلاتتان را به بهترین راه ممکن حل کنید تا این که بی تفاوت از آن ها بگذرید)
2. آیا هنگام پاسخ به همسرتان چشمان خود را از روی او برمی گردانید؟
این محققان دریافتند که برگرداندن چشم از همسر هنگام صحبت حتی اگر با لبخند همراه باشد، نشانه تحقیر است. این نوع رفتار همانند زهر در رابطه شما با طرف مقابل عمل می کند. فراموش نکنید که رابطه ناسالم ابتدا خودتان و بعد همسرتان را مورد آزار قرار می دهد. به هر حال در مرحله اول باید رفتار خئد را اصلاح کنید و پس از آن به همسرتان دلایل رفتارتان را توضیح دهید
.
3. آیا به همسرتان اجازه می دهید که شرایط را در دست بگیرد؟

اگر یک بحث و جدل ناخوشایند و نامطبوع میان شما و همسرتان در گرفت، سعی کنید آرام باشید. این مسئله که یکی از دو طرف بخواهد بحث را در دست بگیرد، ممکن است برای روابط زناشویی شما مخاطره آمیز باشد. برای داشتن یک ازدواج موفق کافی است هنگام بحث آرامش خود را حفظ کنید، مطمئن باشید که این کار بسیار تاثیرگذار است. گاهی اوقات همسر شما نیاز به تایید شما دارد. این امر نشانگر آن است که شما او را قبول دارید.
1172 سال است که یک مرد منتظر 313 مرد است ؛ چقدر مرد شدن زمان می برد !
پاسخ }
#2
عشق در زندگی روزمره ما در کجا قراردارد؟ چرا عشق و علاقه شدید همسران پس از مدتی رنگ می‌بازد؟ قانون پایداری عشق چیست؟

زنان و مردان بسیاری را دیده‌ایم که پس از درگیر شدن در روزمرگی‌های زندگی، اعتراف می‌کنند از عشق آتشین اولیه چیزی باقی نمانده‌است. گاهی به اشتباه ازدواج را از بین برنده عشق می‌دانند و از تنهایی بیشتر بعد از ازدواج گله می‌کنند. این درحالی است که روانشناسان ازدواج را به شرط تلاش سبب پایداری و دوام عشق می‌دانند. مگر نه اینکه این عشق آتشین در ابتدای آشنایی را شما به وجود آورده‌اید؟ پس چگونه است که عشقی که خود جاری ساخته‌اید به یکباره نابود شود؟ عشق زاییده‌ی خودتان است، پس باید برای پرورش و رشد آن تلاش کنید تا پایدار بماند.

عشق فقط با عشق رشد می‌کند. عشق محتاج بستری عاشقانه است، این را باید به عنوان مهمترین و بنیادی ترین اصل به خاطر داشت. عشق تنها در بستری عاشقانه قادر به رشد و فزونی است. عشق تحت تاثیر امواج و بازتاب‌های عاشقانه در محیط پرورش می‌یابد.

نکاتی در پایداری عشق در زندگی زناشویی

برای عشق خود وقت بگذارید: چگونه می‌توان عشقی یافت، ولی برای آن وقت کافی نگذاشت؟ برای پایداری عشق باید بر خودمحوری خط بطلان کشید و از «من» به سمت «ما» حرکت کرد. در سختی‌ها می‌توان ارزش با هم بودن را درک کرد. پس چرا باید منتظر لحظات سخت زندگی باشیم تا بفهمیم برای عشق خود وقت کافی نگذاشته‌ایم؟

در مواقع بحرانی متحد و یگانه شوید: گاهی در زندگی شرایطی پیش می‌آید که از دست هیچ‌کس کاری ساخته نیست. شرایطی بحرانی که فقط با همدلی و اتحاد می‌توان سختی آن را پشت سر گذاشت. در بیماری‌های سخت، در شرایط بحرانی مالی، در سوگ عزیزان و... تنها همدلی طرف مقابل می‌تواند گذران سختی را قابل تحمل کند. کسی که در وضعیت بحرانی قرار می‌گیرد، هرگز به تنهایی توان حرکت به سوی بهبودی را ندارد. در این شرایط «حلقه احتیاط دو نفره» تشکیل دهید، همسرتان را در آغوش بگیرید و به او اطمینان دهید وضعیت بهتری در انتظارتان هست.

به یکدیگر با محبت و عشق بنگرید: زوج‌ها پیش از ازدواج از بسیاری از عیب‌ها و کاستی‌های ظاهری طرف مقابل چشم‌پوشی می‌کنند و بعد از ازدواج به جای جستجوی عشق و محبت در زندگی، به کشف معایب طرف مقابل می‌پردازند. زنان و مردانی را دیده‌ایم که پیش از ازدواج بسیار به ظاهر خود اهمیت می‌دهند، ولی پس از ازدواج توجهی به آراستن ظاهر خود ندارند و تنها به عیب‌جویی از هم می‌پردازند؛ کسانی که هیچ‌وقت عشق را نمی‌بینند.

نگاه عاشقانه یعنی می‌دانم تو زیباترین، باهوش‌ترین، جذاب‌ترین و خوش‌تیپ‌ترین همسر روی زمین نیستی، اما در همه حال بهترین همسر برای من هستی! به جای انتظار برای ظهور عشق، نگاه عاشقانه خود را بی دریغ نثار همسر خود کنید تا عشق دریافت کنید

سعی کنید نگرش خود را به موضوعات تغییر دهید: دلیل بسیاری از مشاجره‌های زوج‌ها، اختلاف دیدگاه‌هایشان است. همسرانی که وقت زیادی را برای تغییر تفکر یکدیگر صرف می‌کنند و روز به روز به مشکلات خود می‌افزایند. زمانی در زندگی زناشویی خود به عشقی پایدار می‌رسید که واقعیت را بپذیرید و برای نقطه‌نظرهای متفاوت همدیگر ارزش و احترام قایل باشید. وقتی زن و شوهر بیاموزند یک بعدی با مسئله رو‌به‌رو نشوند، مشکل خود به خود حل خواهد شد.

همسران خوشبخت و موفق معتقدند که همواره باید در کنار هم روابط عاشقانه و پر از محبت خویش را با استفاده از فرایند آموزش ارتقا بخشید.

مراقب شریک زندگی خود باشید: عشق انرژی خارق‌العاده‌ای دارد. همسران عاشق آن را احساس می‌کنند، دریافت کرده و به همسران خود انتقال می‌دهند و همواره سعی در افزایش آن دارند. اگر همه انرژی خود را صرف عشق ورزیدن کنید به منبع لایزال عشق متصل خواهد شد. در هنگام دعوا و مشاجره نیز انرژی منفی حاصل از دعوا، بر هر دو نفر تاثیر منفی می‌گذارد. پس دعوا را به پایان ببرید و عشق را آغاز کنید! بهتر است بیاموزید چگونه عشق بورزید تا آنکه دعوا راه بیندازید! هرگز آرزو نکنید در همزیستی با شریکتان برنده باشید بلکه همواره بخواهید تا پیوندی محکم، پایدار و مملو از عشق داشته باشید. ازدواج بدین منظور صورت می‌پذیرد که عشق خود را تقدیم دیگری کنیم، نه آنکه در انتظار به دست آوردن و تملک شیئی یا فردی باشیم.

ازدواج اتحاد دو انسان فداکار است. چنانچه شما برای اثبات «خود» کوشش کنید، شاید فقط خودتان برنده شوید، ولی چنانچه برای برقراری و تداوم زندگی مشترکتان کوشش کنید، قطعاً هر دو برنده‌ خواهید‌شد.

در متون دینی ما نیز توصیه‌های بسیاری برای دوام عشق بین همسران وجود دارد. مانند احادیثی از امام صادق (ع) که به زن و شوهر توصیه می‌کند:

شوهر در رابطه خود با همسرش از سه چیز بى‌نیاز نیست: سازگارى با او تا به این وسیله سازگارى و محبت و عشق او را به خود جلب کند، خوش‏خویى با او و دلبرى از او با آراستن خود براى وى و فراهم آوردن امکانات رفاهى او

زن با شوهر سازگار خود ناگزیر از رعایت سه نکته است: حفظ کردن خود از هر گناه و آلودگى تا شوهرش در هر حال، خوشایند یا ناخوشایند، در دل به او اطمینان داشته‌باشد؛ مراقبت از او و زندگى‏اش تا شوهرش در صورتى که لغزشى از او سرزند با او مهربانى کند، و اظهار عشق به او با عشوه و دلبرى و ظاهر مناسب و خوشایند در نظر او.
پی‌نوشت:
1- .(میزان الحکمه ، ح 7876)
2- (بحار الأنوار ، ج 78 ، ص 237 )
خوشبختي وقتي اسمش خوشبختي که بين همه تقسيم بشه.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه پسر مورد علاقه مان را راضی به ازدواج کنیم؟ عروسک قشنگ من 0 648 ۰۲-۰۵-۱۳۹۳, ۰۲:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: عروسک قشنگ من
  چگونه همسرتان را دوباره عاشق کنید t@manna 0 1,010 ۰۸-۱۲-۱۳۹۱, ۰۷:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: t@manna
  چگونه دوباره قلب همسرتان را تصاحب کنید؟ Alisa 0 480 ۲۰-۱۰-۱۳۹۱, ۱۲:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisa
  خانمها: چگونه همسرتان را برای همیشه عاشق خود کنید feri22 0 982 ۲۸-۰۵-۱۳۹۱, ۱۰:۱۸ ب.ظ
آخرین ارسال: feri22
  چگونه با توقعات غیر منطقی در ازدواج مقابله کنید havijori 0 638 ۱۷-۱۲-۱۳۹۰, ۰۸:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: havijori