تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 11 رای - 2.91 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه از سرگيجه خلاص شويم؟
#1
[عکس: 7ee612632c6ee506356a5591f91f91ea.jpg]
سرگيجه حالت ناخوشايندي است كه فرد احساس مي كند خودش به دور اتاق و يا اتاق به دور خودش مي چرخد و حركت مي كند. سرگيجه مشابه آنچه در حالت غش كردن و يا ضعف احساس مي شود، نمي باشد.


احساس سرگيجه به دليل پيغام اشتباهي است كه به مغز مي رود. اغلب سرگيجه به دليل مشكلات گوش داخلي اتفاق مي افتد. تعادل نقش مهمي را در بدن ايفا مي كند.

مغز اطلاعاتي را از طريق گيرنده هاي زيادي در بدن دريافت مي كند. اطلاعات حسي از طريق چشم ها، گوش ها و گيرنده بقيه نقاط بدن به مغز مي رود و اجازه ايستادن و يا حركت به بدن مي دهد.

مدت سرگيجه مي تواند از چند دقيقه تا چند ساعت باشد. همچنين مي تواند پايدار يا موقتي باشد.

علايم سرگيجه چه مي باشد؟

- حالت تهوع و استفراغ : هر چه سرگيجه شديدتر باشد ،حالت تهوع و استفراغ هم شديدتر است. اين علائم ممكن است به قدري شديد باشد تا فرد ضعيف شده و آب زيادي از دست دهد.

- عرق كردن

- حركات غير طبيعي

- كم شنوايي يا زنگ زدن گوش (وزوز) : اگر مشكل سرگيجه ناشي از گوش باشد، علائم همراه بيمار شامل كاهش شنوايي و زنگ زدن گوش مي باشد.
- اختلال بينايي، ضعف، كاهش هوشياري، دشواري در گفتار و راه رفتن

- اگر مشكل در مغز باشد، فرد از عدم هماهنگي در حركاتش شكايت دارد.

گام مهم و اساسي در كمك به افرادي كه دچار سرگيجه مي شوند اين است كه شرح حالي از آنها گرفته شود. در اين حالت است كه متوجه مي شويم كه او از علايم چرخشي شكايت دارد كه ممكن است اين علايم با استفراغ و تهوع و از دست دادن تعادل همراه باشد

علل سرگيجه

آشنايي با علل سرگيجه شما را در رهايي از سرگيجه كمك مي كند:

1- داروهايي را كه استفاده مي كنيد بررسي كنيد تا مطمئن شويد علايم سرگيجه ناشي از واكنش بدن نسبت به داروهايي كه مصرف مي كنيد نيست و يا تداخل دارويي موجب بروز آن نشده باشد.

اگر به محض اينكه داروي جديدي مصرف كرديد و علايم سرگيجه را در خود مشاهده كرديد حتما با پزشك خود مشورت كنيد. پزشك ممكن است دوز دارويتان را كم كند و يا آن دارو را قطع نمايد.

2- ممكن است شما مبتلا به ميگرن باشيد. ميگرن علت شايع سرگيجه است و با علايمي چون حساسيت به صدا، سبكي سر و حالت تهوع و سردردهاي شديد مشخص مي شود. اگر مستعد ابتلا به ميگرن هستيد پزشك تان ممكن است داروي خاصي براي كنترل ميگرن شما تجويز كند.

3- بايد مشخص شود كه مصرف الكل سبب سرگيجه فرد شده است يا نه. اولين گام جهت درمان سرگيجه ناشي از مصرف الكل، عدم مصرف آن است. سپس مقداري آب بنوشيد تا بدن تان آب از دست رفته را جبران كند.

اگر شخص مقدار زيادي آب از دست بدهد، ممكن است نياز به بستري شدن در بيمارستان و تزريق وريدي داشته باشد.عدم مصرف الكل و نوشيدن آب به مقدار كافي سبب رهايي از سرگيجه مي شود.

4- اگر سرگيجه همراه با عدم توانايي در صحبت كردن و يا راه رفتن داريد، سريعا به بيمارستان مراجعه كنيد. اين حالت ممكن است بيان كننده بيماري جدي مثل سكته مغزي باشد.

به طور كلي شايع ترين شرايطي كه مي توانند موجب بروز حالت سرگيجه شوند، شامل بالا رفتن سن، وجود كم خوني ، گرماي زياد بدن كه ممكن است منجر به غش كردن فرد شود،

مشكلات قلبي كه در اين حالت قلب ضعيف شده و نميتواند خون كافي به مغز پمپاژ كند مانند غلظت و كثيفي خون، مصرف مواد مخدر و الكلي، ترس، اضطراب يا فشارهاي روحي، مشكلات گوش داخلي، كاهش فشار خون،

كاهش قند خون، كاهش اكسيژن و كاهش جريان خون به مغز به ويژه در بيماراني با سابقه سكته، مصرف داروهاي مخصوص درمان فشار خون بالا يا بيماري هاي قلبي - عروقي ، عفونت ها و اختلالات سيستم اعصاب،

پاركينسون، ام اس يا تومورهاي مغزي، حالت خاص رواني مانند افسردگي و اضطراب هستند.

در برخي موارد هم ممكن است هيچ علتي نداشته باشد.
پاسخ }