امتیاز موضوع:
  • 18 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونگی حمام و کوتاه کردن ناخن نوزاد
#1
حمام کردن نوزاد


مسلماً هر مادری از گذراندن وقت خود با فرزندش، مخصوصاً اگر نوزادی نورسیده باشد، لذت می برد. طوری که حتی برآوردن نیاز کودک و انجام کارهای ضروری برای نوزاد نیز می تواند لذت بخش و خاطره ساز باشد. یکی از این تجربه های عالی و شگفت آور برای مادر و فرزند حمام کردن است. زمانی که برای حمام کردن کودک اختصاص یافته، می تواند هم برای شما و هم برای نوزادتان به زمانی مطبوع و فرصتی برای نشان دادن محبت شما به کودکتان بدل شود. بنابراین با داشتن نکاتی در مورد نحوه حمام دادن درست، می توانید با اعتماد به نفس و به راحتی از این فرصت برای عشق ورزیدن به فرزندتان بهره ببرید.
نوزادان به طور معمول هر دو یا سه روز یک بار نیاز به استحمام دارند البته در صورتی که پس از هر بار تعویض پوشک به خوبی تمیز شوند.

در صورت تمایل می توانید بدن نوزاد را روزانه و به صورت موضعی شستشو دهید. بدین ترتیب که قسمت های داخل پوشک، دست ها و یا صورت نوزاد را که در معرض رطوبت غذا و یا کثیف شدن قرار دارند به تنهایی بشوئید. در این صورت شستن گردن کودک و نیز قسمت های خم شونده مفاصل بدن مثل گودی آرنج و زانو نیز لازم است.

پیش از شروع مراحل استحمام وسایل زیر را تهیه کنید، لیف، صابون ملایم یا صابون مخصوص کودک، شامپو بچه، پنبه، حوله کلاه دار مخصوص نوزاد، الکل، اسفنج حمام (اسفنج پنبه ای)، پوشک، لباس تمیز.

● استحمام با اسفنج

استحمام اسفنجی بهترین روش پیشنهادی برای حمام کردن نوزادانی است که بند ناف آن ها هنوز نیفتاده و یازخم آن کاملاً خوب نشده است. برای شستشوی نوزاد با اسفنج به سطح مناسب و پاکیزه ای با ارتفاع مناسب نسبت به قد خود احتیاج دارید، برای این منظور از سطح کابینت آشپزخانه نیز می توانید استفاده کنید. وسایل حمام را در دسترس خود و در نزدیکی سطح حمام کردن نوزاد قرار دهید. طوری که برای برداشتن وسایل ناچار به ترک کردن نوزاد خود در حین استحمام نشوید. برای جلوگیری از سرخوردن نوزاد تا آن جا که ممکن است روی او را بپوشانید.

نخست نیم تنه پایینی او را در حوله ای پیچیده و نیم تنه بالایی او را با اسفنج شستشو دهید. سپس عکس این کار را تکرار کنید یعنی با پوشاندن بالاتنه او با حوله، پایین تنه او را بشویید.

● مراحل حمام اسفنجی:

▪ نخست صورت نوزاد خود را با آب تصفیه شده تمیز بشویید. در شستن ناحیه پشت گوش و زیر چانه و گلوی او وقت و دقت بیشتری صرف کنید.

▪ قفسه سینه و دست و بازوهای اورا شستشو دهید و مراقب باشید ناحیه بین انگشتان او را کاملاً تمیز کنید. اگر برای شستشو از صابون کودک، پنبه و یا لیف استفاده می کنید، بلافاصله محل را با آب شستشو دهید تا از خشکی و آزردن پوست لطیف نوزاد جلوگیری شود.

▪ برای شستن پشت نوزاد او را به شکم بخوابانید. پس از شستشو به آرامی و ملایمت با لیف و یا حوله پشت او را در نیم تنه بالایی خشک کنید. به خاطر داشته باشید که فشار زیاد و یا شدت عمل می تواند به پوست حساس نوزاد شما صدمه بزند.

▪ ناحیه تناسلی نوزاد را از جلو به عقب و با ملایمت بشویید و پس از آن ران ها، ساق ها و پاها را شستشو دهید. فراموش نکنید که مابین انگشتان پا را با دقت بیشتری تمیز کنید. سپس به ملایمت پایین تنه نوزاد را خشک کنید.

▪ برای شستن موهای نوزاد اسفنج و یا لیف او راخیس کرده و با فشردن آن به آرامی چند قطره آب روی سر او بریزید. یک الی دو قطره شامپوی کودک(از نوع بدون اشک استفاده کنید) روی موهای او بچکانید و به ملایمت سر او را ماساژ دهید. نگران ناحیه نرم وسط سر نوزاد نباشید. تا وقتی که حرکات شما ملایم و آرام است به او صدمه ای نخواهد رسید. لیف نوزاد را با آب ولرم (نسبتاً گرم) خیس کرده و برای پاک کردن کف شامپو روی نوزاد بکشید.

▪ پس از انجام کار مجدداً نوزاد را با حوله خشک کنید، پوشک نو و لباس های تمیزش را به او بپوشانید.

● حمام در وان

به عقیده برخی متخصصان اطفال برای شستشوی نوزاد در وان، بهتر است تا افتادن کامل بند ناف و خوب شدن زخم ختنه صبر کنید.

برای حمام کردن نوزاد در وان، به یک وان پلاستیکی مخصوص حمام کودک نیاز دارید. وان را با حدوداً ۴ لیتر آب پر کنید و سپس آن را در ارتفاعی مناسب قرار دهید. هرگز نوزاد خود را بدون مراقب در وان و یاحمام تنها نگذارید.

می توانید وان کودک را داخل سینک دستشویی یا آشپزخانه قرار دهید، یا حتی پس از شستشو و ضد عفونی کردن سینک، نوزاد را داخل سینک حمام کنید. در این صورت به وان کودک نیاز نخواهید داشت. تنها کافیست کف سینک را با حوله ای تا شده بپوشانید تا از سرخوردن (نوزاد) جلوگیری شود. در این حالت مراقب باشید که شیر آب را بچرخانید واز بالای سینک دور کنید تا با نوزاد برخورد نکند.

پیش از شروع کار تمام وسایل مورد نیاز را فراهم کرده و نزدیک خود قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که دمای آب مناسب است یعنی نه سرد و نه گرم. برای آزمایش دمای آب از آرنج و یا قسمت داخلی مچ دست خود استفاده کنید.

سعی کنید حمام کردن کودک را باخواندن شعر و بازی کردن مفرح و لذت بخش کنید. با این کار حمام کردن به زمانی شاد پرخاطره برای شما و کودکتان بدل می شود.

● نکاتی در مورد بندناف

بری جلوگیری از تحریک زخم، دقت کنید ناحیه بالایی پوشک یا شلوارک پلاستیکی روی آن قرار نگیرد. بدین منظور قسمت بالای پوشک و شلوار را به داخل تا کنید تا با زخم ناف تماس نداشته باشد.

دیدن چند قطره خون در هنگام افتادن بند ناف طبیعی است بنابراین نگران نشوید.

ممکن است پس از افتادن زخم ناحیه مرکزی ناف به نظر زرد رنگ برسد. این حالت طبیعی است اما در صورتی که ناف ترشحات چرکی داشت و بوی نامطبوعی می داد و یا گرم قرمز رنگ و متورم بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

● مراحل حمام در وان

۱) ممکن است شما هم مثل اکثر والدین ترجیح دهید قبل از قرار دادن کودک داخل وان سر او را بشویید. نخست کودک را در آغوش گرفته، و با فشردن لیف خیس روی سر او چند قطره آب بچکانید. سپس یک الی دو قطره شامپوی بچه (از نوع بدون اشک) را روی سر او ریخته و به ملایمت سر نوزاد را ماساژ دهید. برای پاک کردن سر نوزاد از کف و با لیف خیس شده در آب گرم سر او را پاک کنید. سر کودک را به سرعت ولی با ملایمت خشک کنید که نوزاد احساس سرما نکند.

۲) برای قرار دادن نوزاد داخل وان یک دست خود را زیر سر و شانه ها و دست دیگر را زیر پاها یا باسن او قرار دهید. نوزادان معمولاً در دفعات اولیه حمام گریه و بی تابی می کنند. در این حالت با ملایمت با او حرف بزنید یا برایش شعر بخوانید و سپس با آرامش و اطمینان او را داخل وان قرار دهید. در صورتی که نوزادتان خیلی آشفته و ناراحت به نظر می آمد حمام کردن او را تاحد ممکن به سرعت انجام دهید.

۳) در حین حمام کردن نوزاد یک دست خود را زیر بغل او قرار دهید تا سر او همواره خارج از وان قرار گیرد با دست دیگر خود او را بشویید و قسمت جلوی بدن او را تمیز کنید.

۴) سپس قسمت پشت بدن نوزاد را بشویید.

۵) پس از آن که نوزادتان شسته و تمیز شد، او را از وان خارج کرده و به ملایمت روی حوله بگذارید و خشک کنید. سپس پوشک و لباس تمیز به او بپوشانید.

● نکته: اگر برای حمام کردن نوزاد یک جفت دستکش سفید نخی بدست کنید در حین شستن نوزاد احتمال آسیب دیدن او از فشار دست یا ناخن شما کمتر شده و با اطمینان بیشتری نوزاد را خواهید شست.


برگرفته از http://madaran.blogfa.com/post-9.aspx
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
#2
كوتاه كردن ناخن نوزاد

به دليل رشد سريع ناخن‌هاي دست در نوزادان شما بايد در هفته 2 بار آنها را كوتاه كنيد، زيرا ممكن است نوزادان با ناخن‌هاي بلند صورت‌شان را زخمي‌ كنند. البته ناخن‌هاي پا به سرعت ناخن‌هاي دست رشد نمي‌كنند، شايد فقط چند بار در ماه نياز به كوتاه شدن داشته باشند، اما ممكن است لبه ناخن‌هاي پا كمي ‌ناصاف شود، دقت كنيد كه سريع آنها را صاف كنيد.
فرقي بين ناخن‌گيرهاي مخصوص نوزادان و قيچي‌هاي مخصوص كوتاه كردن ناخن نوزادان وجود ندارد، بايد ببينيد شما با كدام يك راحت‌تر كار مي‌كنيد، فراموش نكنيد، بريدن گوشت دست نوزاد با قيچي يا ناخن گير ممكن است باعث عفونت شود.
در اين جا چند نكته اساسي در مورد كوتاه كردن ناخن به شما مي‌گوييم تا راحت‌تر اين كار را انجام دهيد:
1. بهتر است بعد از حمام ناخن‌هاي نوزاد را كوتاه كنيد چون در اين زمان ناخن‌ها نرم‌تر هستند و راحت‌تر كوتاه مي‌شوند. البته اگر كودك ناآرامي ‌داريد، مي‌توانيد ناخن‌ها را زماني كه نوزاد خواب است هم كوتاه كنيد.
2. هنگام كوتاه كردن ناخن بهتر است كمي‌ پوست زير ناخن را به طرف پايين بكشيد تا راحت‌تر آنها را كوتاه كنيد. چند بار اول كه مي‌خواهيد اين كار را انجام دهيد بهتر است از همسرتان بخواهيد كه دست نوزاد را براي شما نگه دارد، در اين صورت خطر بريدن دست نوزاد كمتر است.
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
#3
چطور ناخن‌های نوزاد را بگيريم؟

فکر گرفتن ناخن‌های دست و پای نوزاد کم‌سن ممکن است ناراحت‌کننده باشد.اما مهم است ناخن‌های کودک را کوتاه نگهدارید تا از خراشیده شدن پوست در حین پوست یا بازی‌ کردن جلوگیری به عمل آید. برای کوتاه کردن ناخن کودک به این طریق عمل کنید:از همسرتان بخواهید در حالیکه شما ناخن کودک را کوتاه می‌کنید، او را بگیرد.
مکانی یا موقعیتی را برای کوتاه کردن ناخن کودک انتخاب کنید که کودک در آن وضعیت آرامتر است، مثلا روی پاهای‌تان یا در گهواره.
می‌توانید صبر کنید تا کودک به خواب رود.
سعی کنید به جای استفاده از ناخن گیر از سوهان ناخن برای کوتاه کردن ناخن کودکان استفاده کنید.
ا گر هنگام ناخن گرفتن، اندکی خونریزی ایجاد شد، نترسید. ناحیه با یک گازاستریل پاک کنید، اما لازم نیست آن را پانسمان کنید. نوزاد ممکن است بانداژ را در بیاورد و این شی خطر خفگی را دارد.
ناخن‌های کودک را دست کم هفته‌ای یک بار بگیرید،‌ یا اگر سرعت رشد ناخن بیشتر است، با فواصل کمتر این کار را انجام دهید
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
#4
راه و رسم حمام کردن بچه ها

این مطلب در واقع یک راهنمای حمام بچه‌هاست. اگر از آن دست پدر و مادرهایی هستید که حمام کردن بچه‌ها برایتان به یک دغدغه تبدیل شده است، این متن را از دست ندهید.
وقتی بچه اول به دنیا می‌آید یکی از دغدغه‌های اصلی پدر و مادر‌ها به خصوص مادر‌ها در روزهای ابتدایی تولد نوزادشان حمام کردن آنهاست. در این مواقع معمولا بزرگ‌تر‌ها و با تجربه‌ها به کمک می‌آیند اما بالاخره روزی می‌رسد که شما با کوچولویتان تنها می‌مانید و باید خودتان آستین‌ها را بالا بزنید و برای حمام کردن بچه‌ها برنامه‌ریزی کنید. این مطلب در واقع یک راهنمای حمام بچه‌هاست.
[عکس: 20130108183424_134913_413.jpg]
چند وقت به چند وقت باید بچه را حمام کنید

این موضوع کاملا به خود شما بستگی دارد چون بعضی از بچه‌ها از بودن در آب لذت می‌برند. بنابراین اگر کوچولوی شما هم جزو همین دسته است می‌توانید با یک حمام آب گرم لحظات شادی را برایش مهیا کنید و البته او را حسابی‌تر و تمیز بیرون بفرستید. فراموش نکنید که شما مجبور نیستید هر روز فرزند خود را حمام کنید. اگر فرزند شما نوزاد است یا اینکه تازه راه افتاده هفته‌ای یک تا دوبار حمام برایش کافی است تا همیشه تمیز بماند. در ضمن به این نکته هم دقت کنید که حمام کردن بیش از حد بچه‌ها ممکن است باعث شود پوست لطیف آن‌ها را خشک کند. بنابراین درباره حمام کردن بچه‌ها وسواس به خرج ندهید.

نکته حائز اهمیت اما شستشوی صورت بچه‌ها در فاصله هر حمام است. شاید شما به طور روزانه صورت نوزاد خود را با آب بشویید اما اگر بنا به استفاده از صابون است بهتر است حمام به حمام از صابون برای شستن صورت بچه‌ها استفاده کنید. یادتان نرود که در روزهای ابتدایی تولد نوزاد بهتر است حین حمام کردن او یک نفر دیگر هم که اتفاقا تجربه بیشتری نسبت به شما دارد کنارتان باشد چون علاوه بر اینکه می‌تواند به شما کمک کند همچنین می‌تواند اگر چیزی را فراموش کرده‌اید برایتان بیاورد تا مجبور نشوید کودک خود را در حمام تنها بگذارید. در ضمن بغل کردن بچه‌ای که بدنش خیس است و روی دست‌های شما لیز می‌خورد چیزی است که فقط به تجربه احتیاج دارد. فراموش نکنید که یک حمام آب گرم می‌تواند بچه‌هایی را که زیادی گریه می‌کنند آرام کند و به طور کلی به بچه‌ها آرامش ‌دهد. پس مطمئن شوید آبی که برای حمام نوزاد خود استفاده می‌کنید 100 درصد گرم باشد.


کجا باید نوزاد خود را حمام کنید

وقتی بچه تازه به دنیا آمده و زیادی کوچک است حتما نباید او را داخل حمام عریض و طویل بشویید بلکه می‌توانید برای شستشوی او از سینک دستشویی یا حتی ظرفشویی استفاده کنید چون علاوه بر اینکه جمع و جور است سبب می‌شود شما هم تسلط بیشتری داشته باشید. اگر تصمیم گرفتید نوزادتان را در حمام بشویید حتما از یک صندلی برای نشستن خودتان استفاده کنید یا یک زیرانداز اسفنجی که مخصوص حمام است روی زمین پهن کنید و روی آن بنشینید تا حسابی بر اوضاع مسلط شوید.

چه موقع باید نوزاد خود را حمام کنید

برای حمام کردن نوزاد خود به خصوص وقتی که تازه به دنیا آمده وقتی را انتخاب کنید که مطمئن باشید هیچ چیزی باعث نمی‌شود شما از کار اصلی خود حتی برای دقایقی هر چند کوتاه باز بمانید، نه تلفنی، نه زنگ دری، نه تلویزیونی و نه هیچ چیز دیگری. شما باید زمانی را انتخاب کنید که بدانید می‌توانید تمام آن وقت را برای حمام نوزاد خود بگذارید. بهتر است این زمان مترادف باشد با وقتی که فرزند شما کاملا بیدار است و البته در فاصله بین دو وعده غذایی‌اش که گرسنه هم نباشد و حین حمام بابت خواب آلودگی یا گرسنگی نق نزند. در ضمن یادتان باشد که یک حمام گرم می‌تواند نوزاد شما را آرام و البته خواب آلود کند. بنابراین فکر بدی نیست اگر زمان حمام را شب هنگام انتخاب کنید البته وقتی که نوزاد خواب آلود نباشد و بعد از حمام او را سیر کنید تا یک خواب راحت را تجربه کند.

یک نکته بسیار مهم را حین حمام کردن بچه فراموش نکنید، آن هم اینکه اگر تلفن زنگ خورد یا کسی در خانه شما را زد که مجبور شدید جواب بدهید حتما نوزاد را داخل حوله بپیچید و او را همراه خود ببرید. هرگز نوزادتان را در حمام تنها نگذارید.

صابون و شامپوی بچه

بهتر است یک نکته را فراموش نکنید و آن هم اینکه هرگز برای شست‌وشوی پوست و موی فرزند خود به خصوص در دوران نوزادی از شامپو‌ها و صابون‌های مخصوص بزرگسالان استفاده نکنید چون صابون و شامپوی بزرگسالان خاصیت چربی‌زدایی دارند و از آنجا که چربی پوست و موی کودک بسیار کم است بنابراین استفاده از وسایل بهداشتی بزرگسالان برای آن‌ها قطعا سبب خشکی بیش از اندازه پوست و موی بچه‌ها می‌شود. وقتی قرار است بچه‌ها را حمام کنید حتما از محصولات بهداشتی مختص نوزادان استفاده کنید.

ساده‌ترین راهنمای خرید برای شما در یک موضوع خلاصه می‌شود آن هم اینکه برای تهیه شامپو و صابون بچه باید سراغ محصولاتی بروید که قلیایی آن‌ها نزدیک به ۷ باشد. قلیایی نزدیک به ۷ یعنی قلیایی خنثی که مناسب‌ترین گزینه برای بچه‌هاست. در ضمن شامپو و صابون‌هایی که با قلیایی ۷ در بازار موجود هستند معمولا چشم بچه‌ها را هم نمی‌سوزانند و از این نظر هم تضمینی برای یک حمام راحت و بی‌دردسر هستند. توصیه می‌شود برای همه بچه‌ها پیش از اینکه به سن بلوغ برسند از چنین شامپو و صابون‌هایی استفاده شود که در واقع به شامپو و صابون بچه مشهور هستند.

ترس از بدون لباس بودن!

تعداد زیادی از بچه‌ها به خصوص وقتی زیر یک سال هستند از بی‌لباس بودن و لباس درآوردن اذیت می‌شوند. در واقع آن‌ها از احساس هوای آزاد روی بدن خود اصلا خوششان نمی‌آید. در اصل بچه‌ها با لباس احساس امنیت می‌کنند و به همین دلیل اگر لباس را برای حمام از تن آن‌ها درآورید ممکن است این احساس را از دست بدهند و در ‌‌نهایت از حمام کردن بیزار می‌شوند. اگر فرزند شما نوزاد کوچکی است می‌توانید یکی یکی لباس‌هایش را از تن او درآورید و بین درآوردن لباس فاصله بیندازید تا به یکباره احساس ناامنی نکند.

چطور به بهترین شکل ممکن نوزادتان را حمام کنید

روزهای اول حمام کردن نوزادتان دقیقا مشابه یک ریسک بزرگ است. شما باید نوزادتان را ‌تر و تمیز کنید و در عین حال حواستان باشد تا چه چیزهایی را در دست نگه دارید و البته چطور مراقب نوزاد خود باشید. قبل از اینکه حمام را آغاز کنید بدانید که شما به این وسایل احتیاج دارید:

۱- یک کاسه آب گرم که بهتر است آب جوشیده‌ای باشد که از حالت داغی درآمده و گرم شده. کنار آب گرم باید آب ولرمی هم بری شستشوی صورت نوزاد خود کنار بگذارید چون شاید لازم باشد از ترکیب آب گرم و ولرم برای شستن صورت نوزاد خود استفاده کنید، به خصوص اگر او زیر دو ماه است. ۲- چند حوله تمیز کتانی ۳- لیف اسفنجی ۴- صابون بچه ۵-حداقل یک بسته دستمال کاغذی رول ۶- یک عدد دماسنج برای مطلع شدن از دمای آبی که قرار است نوزاد را با آن حمام کنید. ۷- لباس‌های تمیز و البته پوشک جدید چون قرار نیست شما نوزادتان را خیس از حمام بیرون ببرید بلکه لباس‌هایش را در‌‌ همان حمام به او می‌پوشانید. ۸- یک پتوی گرم. می‌توانید پتو را از قبل روی شوفاژ بگذارید یا اینکه لا‌به‌لای آن کیسه آب جوش بگذارید تا پتو گرم شود. بعد از اینکه لباس‌ها را تن نوزاد خود کردید پتو را دور او بپیچانید تا مطمئن شوید سرما نمی‌خورد.

نکته‌ها

1. قبل از اینکه حمام کردن نوزاد را آغاز کنید صورت اورا بشویید. اینکار را به وسط حمام موکول نکنید.

2. آب را با دست و ناگهانی به صورت نوزاد خود نپاشید بلکه یک حوله کتانی را زیر آب گرم خیس کنید. البته اگر نوزادتان زیر 2 ماه است حوله را زیر آب داغ خیس کنید و بعد خیلی آرام به صورت نوزاد خود بکشید.

3. اگر آب بینی یا اشک چشم نوزادتان روی صورتش خشک شده باز هم با پاشیدن آب به صورت او سعی نکنید که آن‌ها را پاک کنید. از دستمال کاغذی رول شده دقیقا در چنین مواقعی می‌توانید استفاده کنید. دستمال را کمی خیس کنید و بعد روی صورت نوزاد بکشید تا این آلودگی‌ها از صورتش پاک شود.

4. محلی که قرار است نوزادتان را در آن حمام کنید گرم نگه دارید. آب هم باید گرم باشد نه داغ. فراموش نکنید که دمای آب مناسب برای حمام کردن نوزادتان باید ۳۷ درجه سانتیگراد باشد. می‌توانید با کمک یک دماسنج از دمای آب مطمئن شوید.

5. برای بچه‌هایی که تازه متولد شده‌اند تا نوزادان 6 ماهه وان یا سینک را تا تقریبا ۱۳ سانتی‌متر از آب پر کنید. اگر حوصله اندازه‌گیری‌های دقیق را ندارید وان را تا جایی پر کنید که شانه‌های نوزادتان از آب بیرون بماند. برای بچه‌های بزرگ‌تر هرگز وان را در حالت نشسته آن‌ها تا بالا‌تر از کمرشان از آب پر نکنید.

6. وقتی که می‌خواهید لباس‌های بچه‌ها را برای حمام دربیاورید آن‌ها را به داخل حمام بیاورید و بعد لباس‌های‌شان را از تن‌شان خارج کنید. پوشک او را هم در‌‌ همان حمام دربیاورید و اگر کثیف کاری کرده بودید ابتدا او را تمیز کنید و بعد حمام را آغاز کنید.

7. نوزاد را خیلی آرام داخل وان یا سینک قرار بدهید. با یک دست سر و گردن او را محافظت کنید و خیلی آرام داخل وان جایش بدهید. یادتان باشد که بچه‌ها معمولا از اینکه یکدفعه تمام بدن‌شان خیس شود اصلا خوش‌شان نمی‌آید.

8. می توانید به جای لیف از دست‌تان برای شستشوی بچه استفاده کنید. در اینصورت باید حتما ناخن‌هایتان را کوتاه نگه دارید.

9. وقتی که حمام تمام شد نوزادتان را از داخل وان بردارید و مستقیم داخل حوله قرار بدهید. حتما او را تمام و کمال خشک کنید بعد لباس‌هایش را بپوشانید. اگر هم قرار است از لوسیون یا روغنی برای بدن او استفاده کنید باید حتما پوستش خشک باشد.

10. برای اینکه از سرماخوردگی احتمالی سر بچه جلوگیری کرده باشید حتما سر او را در انتهای کار بشویید. یعنی وقتی که بدن او را شسته‌اید و دیگر کاری ندارید.

11. لباس‌های تمیز را به نوزادتان بپوشانید و بعد او را داخل حوله‌ای که از قبل گرم کرده‌اید بپیچانید. او را با یک لبخند و البته بوسه گرم از حمام بدرقه کنید تا با اشتیاق بیشتری برای حمام بعدی شما را همراهی کند.

--------------------------------------------------------------------------------
ترس از حمام کردن

اگر فرزند شما جزو آن دسته بچه‌هایی است که واقعا از حمام کردن وحشت دارد او را به زور مجبور به اینکار نکنید. حتی اگر لازم شد برای یکی دو روز دست نگه دارید و دوباره امتحان کنید. در این مواقع باید از آب کمی برای حمام کردن بچه استفاده کنید چون ترس اصلی او ترس از حمام است. به عنوان مثال می‌توانید بدن او را با لیف یا دست بشویید و بعد با یک اسفنج خیس تن او را پاک کنید تا خیلی اذیت نشود و کم کم آماده حمام کردن طبیعی شود. گاهی اوقات این ترس ادامه پیدا می‌کند و البته مشکل به طریق اول حل نمی‌شود. بنابراین سراغ راه‌حل دیگری بروید. در این راه‌حل جدید باید زمان حمام را با زمان بازی بچه یکی کنید. اگر این امکان برایتان وجود دارد برای حمام کردن بچه اصلا داخل حمام نروید. بلکه وان کوچک او یا ظرف پلاستیکی بزرگی را از آب پر کنید و در یک اتاق گرم بگذارید.

می‌توانید زیر ظرف کیسه پلاستیکی پهن کنید که آب به زمین نریزد. اسباب بازی‌های پلاستیکی فرزندتان را که روی آب شناور می‌مانند داخل ظرف بیندازید. لباس‌های بچه را دربیاورید و او را به بازی با اسباب بازی‌هایش تشویق کنید. به این ترتیب شما بچه را به آب نزدیک کرده‌اید و تا حدودی ترس او را برطرف کرده‌اید. باید این کار را اینقدر تکرار کنید تا ترس فرزند شما از آب و حمام کردن تمام و کمال برطرف شود. همینطور که بچه مشغول بازی است آرام آرام شستن او را آغاز کنید. در بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانید از آن‌ها بخواهید که با شستن اسباب بازی‌هایشان، خودشان هم دقیقا همین کار را انجام بدهند. به این ترتیب با شما بیشتر همراه می‌شوند. وقتی که حمام کردن برای بچه به یک تفریح تبدیل شد آن وقت می‌توانید او را به داخل خود حمام ببرید چون تقریبا ترس و واهمه‌اش از حمام کردن از بین رفته است.

-------------------------------------------------------------------------------
ترس از حمام‌های بزرگ!


قرار است فرزندتان را در حمام خانه که حمام بزرگی هم هست بشویید. این امکان وجود دارد که او هنوز چنین آمادگی نداشته باشد تا داخل‌‌ همان وان بزرگی برود که شما می‌روید یا زیر‌‌ همان دوشی قرار بگیرد که شما قرار می‌‌گیرید. بنابراین شاید لازم باشد شما همچنان آن ظرف پلاستیکی بزرگی که فرزندتان را در آن می‌شستید نگه دارید و این بار آن ظرف را داخل حمام ببرید و فعلا اجازه بدهید بچه به‌‌ همان ترتیب سابق اما در فضای حمام خودش را‌ تر و تمیز کند. به این ترتیب شما هم کوچولوی خود را حمام می‌کنید و هم او را با فضای حمام خانه آشنا کرده‌اید.

--------------------------------------------------------------------------------

ترس از شستن سر

گاهی اوقات ممکن است بچه‌ها با حمام کردن مشکلی نداشته باشند و اتفاقا خیلی هم از آب بازی داخل حمام لذت ببرند اما در ‌‌نهایت همین بچه‌ها می‌توانند از شستن سر متنفر باشند و نوبت به این قسمت از ماجرا که می‌رسد فریاد اعتراض‌شان به آسمان بلند شود.

در این مواقع باید به نکات ریزی دقت کنید. از جمله اینکه بعضی از بچه‌ها در هر سنی از اینکه آب به سر و صورت‌شان ریخته شود و داخل چشم‌های‌شان برود متنفر هستند چه برسد به اینکه شامپو و صابون به چشم‌شان راه پیدا کند! بنابراین هیچوقت آب را از بالا و یک دفعه روی سر فرزند خود نریزید. هرگز برای شست‌وشوی سر آن‌ها از دوش‌هایی که آب را با فشار به سر و صورت‌شان می‌پاشند، استفاده نکنید. همچنین می‌توانید بچه را رو به پایین نگه دارید و بعد از اینکه سر او را با شامپو شستید آب را آرام آرام از پشت سرش بریزید. به این ترتیب آب از کنار گوش‌های او به پایین می‌ریزد و به چشم‌هایش راهی پیدا نمی‌کند. فراموش نکنید بچه‌های بزرگ‌تر بهتر می‌توانند با بستن چشم‌هایشان از آن‌ها محافظت کنند اما نوزادان معمولا اینکار را نمی‌کنند بنابراین وظیفه شماست که مراقب باشید تا فرزندتان از چنین چیزی اذیت نشود. می‌توانید همیشه یک حوله تمیز هم دم دست خود داشته باشید تا اگر اتفاقی شامپو یا آب به چشم کوچولویتان راه پیدا کرد سریع آن را پاک کنید.

--------------------------------------------------------------------------------

شامپو بچه سبامد

sebamed ph 5.5

کاملا فاقد صابون و مواد قلیایی است. استفاده مستمر از این شامپو خطر خشکی و حساسیت پوست سر را برطرف می‌کند. این محصول برای بچه‌هایی که پوست سر آن‌ها خشک است، توصیه می‌شود.
قیمت: حدود ۱۶۲۰۰ تومان


شامپو بچه جانسون

داشتن رایحه‌ای بسیار ملایم و خوشبو از ویژگی‌های این شامپوست. این شامپو به راحتی شسته می‌شود و روی موی سر باقی نمی‌ماند. با داشتن فرمول بسیار ساده مانع از سوزش چشم بچه‌ها می‌شود. فاقد صابون و ضد حساسیت است.
قیمت: حدود ۶۰۰۰ تومان


صابون بچه فیروز

این صابون حاوی روغن نارگیل است که از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. لانولین موجود در این صابون در حفظ رطوبت و نرم کنندگی پوست موثر است. این صابون را می‌توانید در دو اندازه ۷۵ و ۱۰۰ میلی‌گرم، پیدا کنید.
قیمت: حدود ۵۰۰ تومان


شامپو بچه فیروز با رایحه بابونه

این شامپو برای بچه‌هایی که موهای روشن دارند، مناسب است. PH این شامپو خنثی است و استفاده مرتب از این شامپو باعث درخشندگی مو می‌شود. شانه کردن مو‌ها بعد از استفاده از این شامپو بسیار راحت است.
قیمت: حدود ۱۹۰۰ تومان


صابون بچه جانسون با عصاره عسل

این صابون بسیار ملایم است و بعد از حمام باعث خشکی پوست بچه نمی‌شود بلکه برعکس مانع از خشکی پوست خواهد شد. این صابون را می‌توانید در اندازه ۱۰۰ گرمی پیدا کنید.
قیمت: حدود ۲۷۰۰ تومان


شامپو بچه آیروکس Irox

این شامپو حاوی عصاره‌های گیاهی ضدالتهابی است. بنابراین می‌توانید بدون نگرانی از این شامپو استفاده کنید، چون ضد سوزش چشم است و از این بابت هم برای کوچولوی شما مشکلی ایجاد نمی‌کند.

قیمت: حدود ۳۲۰۰ تومان


صابون بچه سیو

لانولین موجود در این صابون سبب لطافت پوست بچه بعد از شست‌وشو می‌شود. این صابون قابلیت حل شدن در آب را دارد. مقادیر مناسبی از رنگ برای متفاوت کردن ظاهری این صابون استفاده شده است.
قیمت: حدود ۳۰۰۰ تومان
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی