خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
  • 15 رأی - میانگین امتیازات: 3.13
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ژسنریا Gesneria

ناظم خانوم گل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,116
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 1456


محل سکونت : تهران
ارسال: #1
ژسنریا Gesneria
روی اسم این گیاه تفاوت نظر وجود دارد.
در خانواده ژسنریاسه حدود ۵۰ گونه وجود دارد.
در جنس ژسنریا که به سینینژیا Sinningia هم معروف است. به طور خاص سه گیاه زینتی عمده در این جنس حضور دارند: بنفشه آفریقایی، گلوکسینیا و ژسنریا کاردینالیس. که شباهتهای عمده‌ای در نگهداری و پرورش دارند.

شاید از آنجا که این گیاه سابقا در منطقه اردبیل از شهرهای آذربایجان شوروی سابق وارد شده بوده به نام «باکی گولی» هم شناخته شده. ولی امروزه کمتر در مناظر دیده میشود با این حال هنوز در گلستان علی تولید و تکثیر میشود. نامهای غیر رایج دیگری هم در شهرهای گیلان به این گیاه داده شده. همچون شیپوری مخملی و …

نام گذاری ابتدایی این گیاه که از برزیل آمده‌است توسط Harold Emery Moore انجام شده.(منبع) و توسط دیگرانی هم اسامی دیگری به آن داده شده. و نمیتوان مطمئن بود که کدامیک صحیح‌تر است. ولی حداقل میتوانیم روی کلمه ژسنریا توافق کنیم و مباحث گیاه‌شناسی را به گیاه‌شناسان محترم واگذار کنیم.

رقم مورد نظر ما دارای ریزوم سفید رنگی است که در خاک و در عمق کم قرار میگیرد و از تقسیم این ریزوم میتوان برای تکثیر استفاده کرد.
برگهای سبز دارای پرز هستند و در اثر تماس با آب سرد ممکن است لکه دار شوند. لذا توصیه میشود به برگهای این گیاه (همانند بنفشه آفریقایی و گلوکسینیا) آب سرد پاشیده نشود.
گلهای کوچک قرمز رنگ پوشیده از کرک زیبایی این گیاه هستند و اغلب در بهار و تابستان ظاهر میشوند. ولی ممکن است در شرایط مناسب در زمستان هم گلدهی انجام شود.

نور: در نور غیر مستقیم یا مقابل پنجره‌های پرده‌دار و سایه‌ شده.

خاک این گیاه میتواند مخلوط پایه-خاک طبیعی باشد ترکیبی از خاک برگ و مواد مغذی (همانند پیت ماس یا کود حیوانی پوسیده) همراه با ماسه.
(من تولیدکنندگانی را دیده‌ام که مخلوط ماسه بسیار ریز و نرم را با مقدار کمی کود حیوانی را بیشتر ترجیح میدهند.)

آبیاری: در فصل رشد به آب و رطوبت فراوان نیاز دارد. بهتر است برگها خشک باشند ولی سطح گلدان خشک نشود و همچنین همانطور که گفته شد بهتر است به برگهای گیاه آب سرد پاشیده نشود.

کودیاری هر ماه یکبار ولی به اندازه یکچهارم دز معمولی انجام شود. (به جای یک در هزار از ۰.۲۵ در هزار استفاده شود)

تکثیر در اوایل بهار، به وسیله بذر (کاشت در دمای ۱۹ تا ۲۴ درجه در اول بهار) ، قلمه (اواخر بهار)، تقسیم ریزوم و احتمالا قلمه برگ میسر است.

روی هم رفته این گیاه از مقاومت خوبی برای خانه و محل کار برخوردار است و به راحتی تکثیر و نگهداری میشود. گلهای ریز آن میتوان زینت بخش پنجره‌های شرقی و شمالی باشد و به محل کار یا زندگی شما رونق خوبی ببخشد.

منبع: golestan-ali.com


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
   
امضای reyhaneh
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

۱۷-۶-۱۳۹۰, ۱۲:۲۰ صبح
یافتن سپاس نقل قولّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد