امتیاز موضوع:
  • 29 رای - 2.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کالادیوم (فیل گوش) Caladium bicolor
#1
نام فارسی : فیل گوش

نام فارسی رایج : کالادیوم

نام انگلیسی : Angelwings

نام علمی : Caladium bicolor

خانواده : Araceae

کاشت و پرورش کالادیوم چندان آسان نیست زیرا بیشترین مراحل رشد خود را بایستی تحت شرایط گلخانه سپری کند. این گیاهان برگهایی به بار می آورند که به طرزی جذاب و غیر معمولی رنگ آمیزی شده اند. هیچ گیاهی نمی تواند در ترکیب رنگها با کالادیوم رقابت نماید. دوام برگها زیاد نیست و تکثیر آنها از طریق تقسیم ساقه های زیرزمینی می باشد.

کالادیوم هایی که طول قامتشان به 30 تا 38 سانتیمتر می رسد از کپه ای از بافت های متورم و پیاز شکل که به آنها " قارچ دنبلان" نیز گفته می شود می رویند.

[عکس: Caladium_bicolor_%27Florida_Sweetheart%2...2220px.jpg]گونه های مشهور كالادیوم:

1) C. bicolor : دارای برگهای با حاشیه سبز و مرکز قرمز.

2) C. xhortulanum : دارای برگهای حاوی هاله هایی از رنگ های قرمز، سفید و سبز.

3) C. humboldtii : یک گونه مینیاتور است.

مشخصات گیاه كالادیوم:

همانطور كه ذكر شد این گیاه از خانواده آراسه (Araceae) می باشد و مبدا آن برزیل و گینه است. گلهای كالادیوم به صورت اسپات های سبز شده، سنبله گل را می پوشانند. از نظر نور این گیاه به روشنایی کامل نیاز دارد البته دور از اشعه مستقیم آفتاب. اواخر زمستان برای كاشت این گیاه زمان مناسبی می باشد و از نظر تغذیه، گیاه کم توقعی است.

آبیاری كالادیوم:

آبیاری : تا زمانیکه برگ دارد ( بعضی مواقع فقط ریشه را نگهداری می کنیم) گیاه را همیشه مرطوب نگهدارید. غبار پاشی برای این گیاه مضر است.

تامین رطوبت دائمی و پایدار : همان طور که ذکر گردید اگر چه کالادیوم احتیاج به رطوبت شدید دارد ولی غبار پاشی، به برگها صدمه وارد می کند. جهت تامین فاصله بین دو گلدان با پیت یا خزه مرطوب متراکم پر شده و در زمان آبیاری خزه ها را نیز با میزان های آب مرطوب نمایید.

تکثیر کالادیوم :

روش تکثیر کالادیوم از طریق جدا کردن ساقه زیرزمینی می باشد.

نكاتی در مورد كالادیوم:

- اگر رشد ضعیف و برگها ریز هستند: نور کافی نیست و گیاه باید به محل روشن تری منتقل شود و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد.

- اگر برگها شکاف بر می دارد: گیاه را از محل شلوغ دور نمایید و همچنین به جا ماندن رطوبت وقطرات آب روی برگها می تواند عامل این عارضه باشد.

- اگر کله های قهوه ای در وسط برگها نمایان شده : مواد براق کننده شیمیایی یا آفتاب مستقیم عامل آن می باشد.

- اگر برگها چروکیده و خشک می شوند: علت گرمی هوا یا تشنه بودن گیاه است.

- اگر حاشیه برگ قهوه ای و چین و چروک دار می گردند: علت سردی هوا است.

چند نمونه از ترکیب رنگهای مختلف کالادیوم را می توانید در تصاویر زیر مشاهده کنید :


[عکس: caladiumbicolorwhitequeen_mg_1_sq.jpg]

[عکس: caladium.jpg]

[عکس: Caladium-bicolor-Neo67-500.jpg]


منابع:

1) سخنی نو درباره نگهداری پرورش و تكثیر گیاهان آپارتمانی / تالیف : حسن بنی هاشمی

2) گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشكی / نوشته : مهندس اسماعیل پیش بین

3) گلها و گیاهان آپارتمانی (گونه ها و هیبرید های گلدار- برگ سبز- برگ رنگین) / ترجمه و تالیف : مهندس حسین متقی

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
Caladium کالادیوم
مهر ۳م, ۱۳۸۸ | گیاهان خانگی

کالادیوم یافیل گوش
مشخصات: اسم علمی گیاه فیل گوشCaladium bicolor ، از خانوده Araceae می باشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف است که تماما چند ساله بوده و در گلخانه پرورش داده می شودند. قسمت هوایی این گیاه در پاییز از بین می رود. ولی ریشه های غده ای آن در زمین باقی می ماند که باید آن را در محل خشکی، تا هنگام کاشت نگهداری کرد. گونه bicolor ، بومی آمریکای جنوبی بوده، دارای ارتفاعی در حدود ۲۲ تا ۴۰ سانتی متر می باشد و گسترش آن در حدود ۳۰ سانتی متر است. برگهای این گیاه تیر کمانی بوده و بر روی یک دمبرگ طویل قرار دارند. روی برگها ، لکه های سفید و قرمز دیده می شوند. بعضی از برگها دارای رگبرگها و لبه های سفید ، گرم و یا قرمز می باشند.

مراقبت: فیل گوش به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را متوان هر دو هفته یکبار از بهار تا آخر تابستان به مقدار ۲ گرم در لیتر مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک برگ، کود حیوانی و ذغال چوب وقطعات بسیار کوچک آجر، جهت نفوذ پذیری و تهویه، خاک مناسب کالادیوم است.

ازدیاد: گیاه کالادیوم از یک غده زیر زمینی رشد می کند که در طول زمستان در حالت خواب بوده و در بهار و تابستان رشد فعال خود را طی می کند. بسیار مهم است که پیش از عمل تکثیر از سلامت غده های گیاه که زمستان را دوام آوده اند، مطمئن شوید. زمانی که برگها پژمرده می شودند. غده ها را خارج کرده و در مکانی خشک و دمای ۱۶ در جه سانتیگراد انبار نموده و مراقب فساد قارچی آنها باشید. در اوایل بهار غده ا را در آورده و غده های جوان را از کنار پایه مادری جدا کنید و هر یک را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت ، بکارید. می توانید ازقارچ کش بنومیل، برای جلوگیری از هر نوع فساد و پوسیدگی استفاده کنید. غده ها باید سطحی کاشته شوند. دمای محیط را ، ۲۴ درجه سانتیگرا نگاه دارید و زمانی که رشد نمو آغاز شد، دما رابه۲۰ درجه سانتیگراد کاهش دهید. مراقب باشید، گیاه درمعرض جریان باد قرار نگیرد تا برگهای آن محافظت شود. درابتدای کاشت غده، باید به گیاه آب کمتری داد وقتی جوانه ها رشد کردند، آبیاری را زیادتر کرد. ضمنا خیس کردن برگها با آب ولرم، یک یا دوبار در روز بسیار مفید است. برگهای گیاه فیل گوش، ریز و ضعیف شود، یا به تغذیه یه مصنوعی احتیاج دارد و یانور کافی به آن نمی رسد و اگر برگها، چروکیده و خشک می شود، گیاه تشنه است و هوا هم خیلی گرم می باشد پس باید گیاه را آبیاری و غبار پاشی کنید. بجا ماندن قطرات آب روی برگها و یا قرار گفتن در مسیر شلوغ و پژمرده باعث می شود برگها شکاف بردارند. آبیاری بیش از اندازه و زهکشی نا مناسب سفیدکهای قارچی، و یا ساقه های زیر زمینی پدید می آورد. همچنین به واسطه آفتاب مستقیم و استفاده از مواد براق کننده شیمیایی، لکه های قهوه ای در وسط برگها نمایان میگردد.

عوارض و درمان: برگهای کمرنگ در کالادیوم به دلیل کافی نبودن نور می باشد. باید گیاه رابه محل روشن تری منتقل کنید. اگر مشاهده کردید برگها و ساقه ها بدشکل و چسبناک شده‌اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته‌ای یک بار سمپاشی کنید. در اثر هوای سرد نیز حاشیه برگها قهوه ای و چین و چروک دار می شود و ساقه ها و برگها خود را می اندازند. این عوارض در پاییز طبییعی است، چون گیاه به سمت زمستان گذرانی می رود.

منبع

[عکس: Caladium.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
کالادیوم در تقسیم بندی اولیه از خانواده گوش فیلی ها می باشد گیاهی است بسیار زیبا که در نگاه اول هر بیننده را مجذوب خود می کند ،کالادیوم گیاهی است از خانواده آراسه ها است ودر حدود 16 گونه با هیبرید های بیشمار را شامل می شود.

کالادیوم دارای برگ های زیبا با ساقه هایی است که مستقیما" از ریشه خارج می شود و تا ارتفاع 30 سانت قد می کشد ، طول برگ های کالادیوم در بعضی از انواع تا حدود 60 سانت است و در زمینه برگهای کالادیوم سبز کم رنگ تا پررنگ ممکن است ظاهر شود ، لکه های و خطوط زیبایی از سفید ،صورتی ،قرمز لاکی یا قرمز در هر نمونه ایی می توان دید.

کالادیوم بومی برزیل و گینه می باشد ولی در کل از کالادیوم می توان در آپارتمان ها و محیط بسته با شرایط نوری دور از اشعه مستقیم افتاب و یا روشنایی کامل قرار داد.

ازدیاد کالادیوم بیشتر توسط جدا نمودن غده های کوچک همجوار غده اصلی کالادیوم در بهمن و اسفند ماه صورت می گیرد.

آبیاری کالادیوم در تابستان 3 نوبت در هفته و در زمستان به 2 نوبت در هفته تقلیل می یابد و بهترین کود برای رشد کالادیوم کریستالون 18 درصد مخصوص در فواصل زمانی 20 تا 30 روزه استفاده می شود.

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }