امتیاز موضوع:
  • 16 رای - 2.88 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاهش چربی شکمی با کاهش کربوهیدرات دریافتی
#1
[عکس: art_606.jpg]
چاقی شکمی از معضلات جامعه امروزی است که اثرات تهدید کننده سلامتی آن بیش از چاقی و افزایش وزن به تنهایی است. مطالعات نشان داده اند که کاهش چربی شکمی می تواند سبب کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع 2، سکته و بیماری های قلبی عروقی گردد زیرا که چربی شکمی ریسک ابتلا به این بیماری ها را افزایش می دهد. دانشمندان به دنبال یافتن راههایی برای کنترل حجم چاقی شکمی هستند.

نتیجه مطالعه ای که در دانشگاه بیرمینگهام انجام شده نشان می دهد مصرف کمتر غذاهای حاوی کربوهیدرات می تواند سبب کاهش چربی شکمی شود. نتیجه این مطالعه در نود و سومین نشست متخصصین غدد درون ریز در بوستون اعلام شده است.

این مطالعه بر روی 69 مرد و زن سالم دچار اضافه وزن انجام شده است. در طول مطالعه افراد در دو دوره 8 هفته ای پی در پی تحت نظر بودند. در مرحله اول مداخله برای تثبیت وزن و بعد مداخله برای کاهش وزن انجام گرفت که در این دوره کالری دریافتی هر فرد 1000 کیلو کالری کمتر از میزان نیاز در نظر گرفته شد.

شرکت کنندگان تحت دو نوع رژیم، اول رژیم استاندارد کم چرب و دوم رژیم با کاهش کم کربوهیدرات و افزایش جزئی در میزان چربی در مقایسه با رژیم استاندارد قرار گرفتند. رژیمی که با محدودیت جزئی در میزان کربوهیدرات تنظیم شده بود شامل غذاهای با شاخص گلایسمیک کم بود. در این رژیم 43 درصد کالری از کربوهیدرات و 39 درصد از چربی تامین شد و در رژیم استاندارد این مقادیر شامل 55 درصد کربوهیدرات و 27 درصد از چربی بود. و 18 درصد باقیمانده از پروتئین تامین شد. در ابتدا و پایان هر مرحله میزان چربی شکمی و چربی کل بدن اندازه گیری شد.

بعد از مرحله تثبیت وزن، گروهی که رژیم محدود از کربوهیدارت مصرف کرده بودند 11 درصد چربی شکمی کمتر در مقایسه با گروه تحت رژیم استاندارد داشتند. در مرحله کاهش وزن هم در هر دو گروه کاهش وزن رخ داد که در گروه با رژیم محدود از کربوهیدرات 4 درصد کاهش بیشتر چربی شکمی مشاهده شد.

نکته عملی: برای کاهش چربی شکمی توصیه می شود که میزان کربوهیدرات مصرفی تا حدی محدود شود. نتایج مطالعات نشان می دهد که محدودیت در کربوهیدرات مصرفی و استفاده از غذاهای حاوی نمایه گلایسمی پایین می تواند سبب کاهش چربی بدن شود. پس اگر قصد کاهش وزن دارید و از تجمع چربی در ناحیه شکم گله مندید این توصیه را جدی بگیرید.

منبع: The Endocrine Society June 24, 2011
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 نوشیدنی فوق العاده برای کاهش وزن *HELIA* 9 2,763 ۱۴-۰۹-۱۳۹۱, ۰۸:۰۸ ب.ظ
آخرین ارسال: marss
  زنجبیل؛ گیاهی برای کاهش وزن nazgol64 4 1,023 ۱۴-۰۹-۱۳۹۱, ۰۴:۵۶ ب.ظ
آخرین ارسال: گلشید
  11ماده غذایی برای کاهش وزن سریع marss 0 683 ۰۴-۰۹-۱۳۹۱, ۰۲:۳۹ ق.ظ
آخرین ارسال: marss
  نوشیدنی فوق العاده برای کاهش وزن t@manna 0 700 ۲۶-۰۷-۱۳۹۱, ۰۶:۱۴ ب.ظ
آخرین ارسال: t@manna
Agt_login 40 اشتباهی که زحمات شما برای کاهش وزن را به باد می دهد roza 0 580 ۲۳-۰۷-۱۳۹۱, ۰۴:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: roza
  راههای ساده برای کاهش وزن NAHID.V 0 636 ۲۱-۰۶-۱۳۹۱, ۱۱:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: NAHID.V
  شش کلید برای کاهش وزن NAHID.V 0 426 ۲۱-۰۶-۱۳۹۱, ۱۱:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: NAHID.V
  برای کاهش وزن از این دو کمک بگیرید NAHID.V 0 572 ۳۱-۰۵-۱۳۹۱, ۱۲:۲۷ ق.ظ
آخرین ارسال: NAHID.V