امتیاز موضوع:
  • 60 رای - 3.73 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاکتوس ها
#1


من خیلی کاکتوس دوست دارم و دلم میخواد تو خونه خودم چند تا کاکتوس خوشگل داشته باشم.

اینجا اطلاعاتی که از قبل جمع کردم رو کم کم میذارم تا شما هم ببینین.

شما هم اگه اطلاعات دارین یا عکس در اختیار ما بذارین
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#2
از کاکتوس بدانیم

کاکتوس به هر گیاهی از خانواده گیاهان آبدار کاکتاسیا (Cactaceae) اطلاق می شود که به سبزی و گوشت دار بودن ساقه هایشان که نقش برگ را ایفا می کنند، تیغ های رنگارنگ، اشکال و حالات متنوع رشد و ... معروف هستند.

گلهای گیاه کاکتوس که معمولا اندازه بزرگی دارند و به رنگ های زرد، سفید، قرمز و ارغوانی سایه دارمی باشند، بسیار ظریف و حساس هستند. گرده افشانی گونه های بسیاری از این گیاه ها در طبیعت توسط خفاش ها صورت می گیرد.
میوه کاکتوس معمولا خوراکی است و شکوفه آن که ساگورا (saguaro) نامیده می شود، به عنوان سمبل گل ایالت آریزونا شناخته شده است.
این گیاه در اندازه های مختلف دیده می شود، از کاکتوس های کروی شکل کوچک گرفته تا کاکتوس های عظیمی که به درخت شبیهند. خصوصیاتی همچون کوچکی سطح برگ ها، بزرگ و گوشتی بودن ساقه هایی که قادرند آب را به راحتی در خود ذخیره کنند و در نهایت ریشه های محکم و گسترده آن ها سبب شده برای نواحی ای که دارای فصل گرم و خشک طولانی تری هستند، مناسب باشند.
هر چند گیاه کاکتوس برای آب و هوای صحرایی ساخته نشده، اما در قاره آمریکا در آب و هوای متغیر - از نواحی گرمسیری گرفته تا کانادا - قابل مشاهده است.
اکثریت کاکتوس ها برای مدت بسیار کوتاهی در بهار شکوفه می دهند که در برخی مواقع این زمان از چندین ساعت تجاوز نمی کند. شکوفه ها نسبت به نور بسیار حساس هستند و انواع مختلف کاکتوس ها در زمان مشخص و متفاوتی از روز می شکفند.
یکی از معروفترین کاکتوس ها با نام اختصاری سلنیسروس (Selenicereus) یا سی گرندیفلورا (C. Grandiflora) نوعی است که در شب می شکفد. شکوفه های معطر آن پس از غروب خورشید باز می شوند و دوام آنها تنها یک شب است. در بسیاری از مکان های رویش این گیاه، از گل این نوع کاکتوس برای تقدس بخشیدن به مراسم آیینی و جشن های مختلف استفاده می گردد.
بزرگترین گونه کاکتوس ها اپونتیا (Opuntia) نام دارد که انواع مختلف آن توسط ساقه ها که لوله ای شکل یا پهن هستند، قابل تمییز دادن است. شکوفه های چندین نوع از این کاکتوس خوراکی است.

آبیاری کاکتوس

کاکتوس ها با آب چندان مخالف نیستند بلکه با آبیاری صحیح رشدشان تسریع خواهد شد.نکته مهم در ابیاری کاکتوس این است که ابیاری انها باید در فصل رشد انها باشد .کاکتوس ها به اب احتیاج دارند . اگر شما کاکتوس هایتان را تنها یک بار در ماه اب دهید انها رشد چندانی نخواهند داشت.و فقط زنده خواهند مانند و ریشه هایشان خشک و در نهایت می سوزد در این حالت پس از آبیاریی مجدد ریشه ها توانایی جذب اب را نخواهند داشت و ریشه ها دپار پوسیدگی خواهند شد.

کاکتوس هایی که در گلدانهای کوچک هستند نسبت به کاکتوس هایی که در گلدانهایی بزرگ تر قرار دارند ابیاری بیشتری را احتیاج دارند.کاکتوس هایی که در گلدانهای7یا 10 سانتی قرار دارند باید هر 4 تا 6 روز ابیاری شوند.کاکتوس های که در گلدانهای 15 سانتی نگهداری می شوند هر هفته تنها به یک بار ابیاری احتیاج دارند.

برنامه ابیاری کاکتوس بر اساس نوع خاک و گلدان (پلاستیکی یا سرامیک یا گلی) ودما تغییر می کند.

گلدان.پلاستیکی وسرامیکی اب را نسبت به گلدان گلی بیشتر در خود نگه می دارد و بنابر این به ابیاری کمتری احتیاج دارد.همین طور میزان ابیاری به درجه حرارت محیط نیز وابسته است ، در هوای گرم کاکتوس نسبت به هوای سرد به اب بیشتر ی احتیاج دارد.یک قانون خوب برای ابیاری کاکتوس این است که پیش از اینکه خاک گلدان کاملا خشک شود به ابیاری ان بپردازیم.دو نوع روش ابیاری برای کاکتوس وجود دارد ، یک نوع ان ابیاری از بالای خاک و نوع دیگر قرار دادن گلدان به مدت 10 تا 15 دقیقه در ظرفی که اب کمی در ان قرار دارد . در روش دوم کاکتوس اب مورد نیاز خود را به داخل می کشد. بهترین روش این است که به صورت متناوب از دو روش فوق استفاده کنیم

برای ابیاری کاکتوس از افشان کردن اب به روی گیاه خود داری کنید.کاکتوس را "فقط" هنگامی که در حال رشد است به صورت منظم ابیاری کنید.

در هنگامی که کاکتوس در دوره رشد خود قرار ندارد به اب بسیار کمی احتیاج دارد. ریشه کاکتوس وقتی که گیاه خواب است برای فاسد شدن مستعد است و در صورت اب دهی بیش از اندازه کاکتوس از بین خواهد رفت.

در هنگامی که کاکتوس خواب است هر 2 یا 3 هفته پس از اینکه خاک کاملا خشک شد، ابیاری سبکی کفایت خواهد کرد.به میزانی گیاه را ابیاری کنید که ریشه ان کمی مرطوب شود
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#3
کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.
کاکتوس، جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی


کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.

ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

گلدان:

در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

خاک:
خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

کاکتوس عمودی
تعویض گلدان:
اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید.


این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند.

کاکتوس گرد
آبیاری:
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.کود:
کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

نور:
کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

دما:
کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.ریختن خاک در گلدان
مشکلات:
بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.

آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره کش میتوانید آنها را از بین ببرید.
فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!
کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.

لایه های خاک کاکتوس
کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید 4 تا 5 سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چندلا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

لایه های خاک کاکتوس: 1- ریگ ریز 2-خاک گلدان + ماسه 3- خزه یا پوست برنج 4- ریگ یا خرده سفال

منبع: نیک صالحی
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#4
سفالو سرئوس
▪ خانواده: Cactaceae
سفالو سرئوس بومی مکزیک است. این کاکتوس‌ تارهای سفید و بلندی دارد که به طول ۵تا۱۰سانتی‌متر می‌رسد. این تارها باعث مقاومت گیاه در مقابل گرمای شدید تابستان می‌شود. از آن‌جا که این نوع کاکتوس ریشه‌های ضعیفی دارد برای نگه‌داری در خارج از موطن اصلی می‌توان آن را بر روی کاکتوس‌ دیگری پیوند زد. این کاکتوس در مقایسه با دیگر کاکتوس‌ها در زمستان به جای گرم‌تری نیاز دارد. هم‌چنین از آب دادن به آن در زمستان باید خودداری کرد. ولی در تابستان به آب فراوانی نیاز دارد.
این کاکتوس‌ را در جوانی نباید کود داد. ولی گیاهان مسن از خرداد تا مرداد ماه هفته‌ای یک‌بار به مخلوطی از یک گرم سولفات پتاسیم به اضافه یک گرم سوپر فسفات نیاز دارند.
خاک مورد نیاز مخلوطی از ماسه شسته، خاک برگ و کمی خاک باغچه است.
روش تکثیر به وسیله کاشت بذر در اوایل بهار در درجه حرارت ۲۱درجه سانتی‌گراد و قلمه در اواخر بهار تا اواخر تابستان می‌باشد.
این کاکتوس یکی از انواع نادر کاکتوسهای مکزیک میباشد در ضمن به دلیل کم یاب بودن این کاکتوس تخریب آنها جریمه های سنگینی را به همراه دارد

منبع: تالارهای نیک صالحیفایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
تكثير کاکتوسها

تكثير كاكتوس ها بوسيله دانه کاری است طولانی و سالها طول خواهد کشید که یک دانه به کاکتوسی بزرگ تبدیل شود.

بهترین راه برای تکثیر کاکتوس بریدن تکه ای از کا کتوس و کشت آن است.بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است. برای این کار از چاقویی تیز استفاده کنید. از چاقوی اره ای استفاده نکنید. کاکتوس ها از سر و ته رشد نمیکنند ، بنابر این وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته دقت کنید:

برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی آن قبل از اینکه آن را در خاک قرار دهید چند روزی آن را در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود. هر چه قدر کاکتوس بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز). هم چنین گرم و سرد بودن هوا نیز به ترتیب موجب کاهش و افزایش زمان خشک شدن می شود. پس از این دوره آن را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار داده ، مانند دیگر کاکتوس های بالغ آبیاری کنید.
معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا ریشه ها نمایان شوند.

بدست آوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد. زیرا به گیاه آسیب کمتری می زند. از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند. از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید.رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است.اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید.

کاکتوس ها می توانند در خاکهایی با ترکیبات متفاوت از قبیل سنگلاخی ، ماسه ای ، رسی ... به زندگی خود ادامه دهند ولی ایده آل ترین ترکیب برای آنها ترکیبی است که سریعا خشک شود ولی همچنان مقداری رطوبت را در خود نگه دارد.

خاک مورد نیاز برای کاکتوس ها باید دارای خلل و پر منفذ باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود و سریعا خاک خشک شود.و گیاه امکان تنفس (aeration) پیدا کند. همواره برای کاکتوس ها از خاکی سنگریزه ای استفاده کنید . برای خاک کاکتوس ترکیب های مختلفی توصیه می شود. یکی از رایج ترین ترکیبات برای کاکتوس 2 قسمت خاک باغچه و یک قسمت ماسه درشت(coarse sand) است .از خاکی که میزان زیادی خاک برگ دارد اجتناب کنید.

همیشه سعی کنید که خاک گلدان بین دو آبیاری خشک باشد زیرا خیس بودن گلدان برای مدت طولانی به کاکتوس آسیب وارد می کند.بر روی سطح گلدان از سنگریزه استفاده کنید این کار منافع متعددی دارد از قبیل :
نگهداری رطوبت ، زیبایی ،سالم ماندن پایه گیاه......
مراقب میزان آبیاری کاکتوس باشید. جالب اين جاست كه کاکتوسها بيشتر با آب بیش از اندازه بیشتر از بین می روند تا کم آبی!

منبع: نیک صالحی
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#6
كاكتوس دم موشي
نام فارسي : آپروكاكتوس ( كاكتوس دم موشي )
نام علمي : Aprocactus flagelliformis
نام تيره : Cactaceae
نام انگليسي : Rats Tail Cactus

خصوصيات : اين گياه گل زيادي ميدهد و به عنوان گياه آويزي نيز استفاده مي شود . حداكثر ارتفاع تا 1 متر و قطر ساقه 1- 2 سانتي متر داراي 8-12 شيار به رنگ سبز با خارهاي كوتاه و قهوه اي ، گلها قرمز متمايل به صورتي ، قيفي شكل به طول 12 سانتي متر ، ظهور گلها در اواسط بهار دوام گلها 2-3 روز

نور : زياد

دما : گرم – در زمستان در حرارت حدود 5 درجه سانتي گراد

آبياري : در بهار و تابستان به مقدار زياد - در زمستان به مقدار كم

خاك : 1قسمت خاك باغچه + 1 قسمت خاكبرگ + 4 قسمت ماسه شسته

كوددهي : 2 گرم در ليتر هر دو هفته يكبار از ارديبهشت تا شهريورماه

ازدياد : قلمه ساقه در اواخر بهار – پيوند بر روي پايه هاي جنس Opuntia در بهار و اوائل تابستان

نكته : اين گياه در زمستان به حالت نيمه خواب يا نيمه استراحت مي رود كه بايستي در اين زمان آنرا در حرارت 5 درجه سانتي گراد قرار داده و آب كمي به آن داد . اما در موقع فعاليت به آب زياد احتياج دارد و بايد در محل پر نوري قرار گيرد .

منبع: نیک صالحی


فایل‌های پیوست عکس(ها)
       
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#7
كاكتوس عيد پاك CACTUS de Paques، جنسي از خانواده كاكتوس ها Cactacees ميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به 30 سانتيمتر ميرسد
ساقه آن صاف ، بند بند و بصورت برگچه هائي كه بدنبال هم امتداد پيدا كرده اند بنظر ميرسد .
اين برگچه ها بطول 4 و عرض 2 سانتيمتر رنگ آنها سبز زيتوني تيره و داراي برجستگي مياني در امتداد بندها بوده ، گلهاي بسيار زيباي استكاني باندازه 5/2 تا 4 سانتيمتر كه در رأس برگچه هاي انتهائي ظاهر ميشوند .
ساقه در امتداد بصورت پنجه اي منشعب شده و با گلهاي دلپذير و متمايل بسمت زمين خود مجموعه اي زيبا را تشكيل ميدهند .
از آنجا كه گلهاي قرمز اين كاكتوس تقريبأ همزمان با عيد پاك مسيحيان ظاهرميشود به آن كاكتوس عيد پاك CACTUS de Paquesميگويند .
در پايان فصل گل لازم است گياه را با گلدان در نقطه سايه دار باغچه كاشته مرتبأ به آن آب بدهند . تا شروع فصل سرما يعني اواسط پائيز آنرا در اين وضعيت نگه داشته هفته اي يكبار نيز به آن كود مايع داده شود .
در اين هنگام گلدان را از خاك بيرون آورده آنرا به مكان خنكي در داخل منزل منتقل سازند . آب مورد نياز گياه در اين زمان در حد متوسط ميباشد. بايد دقت شود كه حرارت محيط از 5 تا 10 درجه سانتيگراد بيشتر نوسان نكند . اين شرايط را تا زمستان بعد حفظ نمايند .
در زمستان از ميزان آب باز هم بكاهند تا شروع بهار و زمانيكه جوانه ها ظاهر شوند . از اين پس بر مقدار آب افزوده گلدان را به محل گرمتري منتقل كنند . پس از گل دادن ميتوان گياه را به گلدان بزرگتري كه محتوي خاك سبك باشد منتقل كرد .

انواع مختلف :
1 ـ كاكتوس عيد پاك قرمز : اصل اين گونه از جنوب كشور برزيل است .
ساقه هاي نواري صاف و بند بند آن سبز تيره و متمايل به مسي ، بطول 4 و عرض 2 سانتيمتر ميباشند .
گلهاي قرمز درخشان استكاني شكل دارد .
2 ـ كاكتوس عيدپاك صورتي : اصل آن از جنگلهاي برزيل است . گلهاي آن صورتي ميباشد .
3 ـ كاكتوس عيدپاك هيبريدhibridCACTUS de Paques : با گلهاي گلي رنگ
منبع: نیک صالحی


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#8
پاروديا

نام تيره: كاكتاسه cactaceae
مثل اغلب كاكتوسها، بدون برگ و داراى ساقه‏هاى گوشتى است. ساقه‏هاى پاروديا به صورت توپهاى كوچك هستند كه با خار و تيغ و تارهاى نازك پوشيده شده است. پاروديا اهل آمريكاى جنوبى است و وقتى خوب رشد كند به شكل مجموعه‏اى از ساقه‏هاى كروىِ به هم چسبيده در مى‏آيد و شكل جالبى پيدا مى‏كند.

گلهاى پاروديا:

از اوائل بهار تا اوائل پاييز ممكن است گلهاى پاروديا در قسمتهاى بالايى، ساقه‏هاى كروى ظاهر گردند. رنگ گلها در گونه‏هاى مختلف متفاوت است، از زرد كمرنگ تا زرد طلايى، نارنجى و قرمز. پاروديا بسيار مناسب اتاقها و آپارتمانهاى كوچك است زيرا حجم زيادى ندارد و جاى زيادى را اشغال نمى‏كند.

مراقبتهاى لازم

نور:

به نور كامل آفتاب نياز دارد. لذا بايد در پشت پنجره‏هاى آفتابگير قرار بگيرد. در تابستان مى‏توان قدرى آن را از پنجره دور كرد.

گرما:

گرماى مناسب حداقل شانزده و حداكثر سى درجه سانتى‏گراد است.

تكثير:

هر يك از ساقه‏هاى گلوله‏مانندش مى‏توانند از گياه جدا گشته و به شكل قلمه مورد استفاده قرار گيرند.
در فصول گرم از بهار تا اوائل پاييز هر زمان كه فرصت داشته باشيد مى‏توانيد به تكثير پاروديا اقدام نماييد. البته بهتر است در ماههاى گرم مثلاً در تابستان اين كار انجام گيرد.

آبيارى:

همواره خاك گلدان را خشك نگهداريد و تا جايى كه مى‏توانيد به آن آب كمترى بدهيد.

خاك:

خاك بايد زهكشِ كافى داشته باشد. مقدار كمى خاك باغچه را با مقدار زيادى شن مخلوط كنيد. نياز به كود برگ ندارد.

كود:

كود شيميايى را فقط براى پايه‏هاى بزرگ و چند ساله مورد استفاده قرار داده و فقط نوع پتاسه و فسفاته را مورد مصرف قرار دهيد.

منبع: نیک صالحی
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
آريو كارپوس

اين گياه با برامدگي تكمه سه گوش به قطر 5 سانتيمتر به صورت نيمه نيمه و مارپيچ يكديگر را پوشانده و بر روي زمين پهن مي شوند.اين كاكتوس ها با رشد كم و بدنه اي پهن و كروي به رنگ خاكستري سبز هستند.بيشتر اين كاكتوس ها نيز بدون خار و داراي پوست چرمي هستند.بيشترين بلنداي آنها به 22 تا 24 سانتي متر ميرسد.گلهاي قيفي شكل به قطر 2.5 تا 5 سانتي متر در رنگ هاي سفيد،زرد ،صورتي در ميانه رأس كاكتوس پديدار مي شوند.
منبع: نیک صالحی


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#10
دسته بندي انواع كاكتوس ها بر اساس محل رويش
1- كاكتوس بياباني
2- كاكتوس دشتي
3- كاكتوس كوهستاني
4- كاكتوس ساحلي
5- كاكتوس جنگلهاي معتدل و باراني


كاكتوس بياباني

اين دسته از كاكتوس ها همانطور كه از محل رويش انها پيداست نسبت به كاكتوسهاي ديگر نياز بيشتري به گرما دارند. ريشه كاكتوسها يي كه در بيابان رشد ميكند به صورت تربي شكل ميباشد كه قابليت ذخيره اب را داراست. به همين دليل انها معمولا فرم كروي يا استوانه اي دارند.
از جمله مهمترين انها: ariocarpus, carnegiea, cephalocereus, cephaloceus, echinocactus, ferocactus opuntia را نام برد

كاكتوس دشتي

از صفات بارز دشتها ميتوان دوره هاي طولاني خشكسالي درفصل بهار و زمستان, و بارانهاي انبوه و طوفانهاي رعد اسا درفصل تابستان را نام برد. چنين اب و هوايي بهترين شرايط را براي پرورش كاكتوس هاي دشتي فراهم ميكند. از جمله مهمترين انها coryphanta و mammillaria ميباشند كه بصورت شگفت اوري سرماو خشكي زمستان را تحمل كرده و در تابستان به اب , خورشيد و گرماي بسياري نياز دارند. اما همچنان خطر كاهش اب در ريشه هايشان انها را تهديد ميكند.

كاكتوس كوهستاني

اين دسته از كاكتوسها نتنها در طول روز توسط افتاب بيرحم و سوزان سوزانده ميشوند بلكه شبها نيز بدليل برودت كوهستان يخ ميزنند. انها اگر هيچ محافظي همچون پوششهايي از كرك , پرز يا تيغ نداشته باشند از بين خواهند رفت.

از جمله انها ميتوان : astrophytum, cleistocactus, echinopsis, lobivia, notocactus, oreocereus, rebutia را نام برد

كاكتوس ساحلي

بسياري از اين نوع كاكتوسها بدليل مجاور بودن با دريا و برخورد با موجهاي ان شسته شده و ريشه انها از زمين بيرون كشيده ميشود. ريشه اين دسته از كاكتوسها براي جذب بيشتر اب بارانها به زير لايه هاي شني كنار ساحل نفوذ ميكند. انها به گرما , رطوبت و شن نياز دارند به همين دليل نگه داري از انها بعنوان گياه خانگي بسيار دشوار است.
ازجمله انها ميتوان melocactus و copiapoa را نام برد

كاكتوس جنگلهاي معتدل و باراني

اين دسته از كاكتوسها بدليل انكه روي برگهاي گياهخاك ميرويند, ريشه هاي كوتاهي دارند. انها در تمام فصول سال ميرويند زيرا تغيير فصلي چنداني در جنگلهاي مرطوب وجود ندارد. انها به حفاظهاي گرمايي چنداني نيز نياز ندارند زيرا معمولا برگها نازك روي انان سايه افكنده و مانع سوخته شدنشان توسط نور خورشيد ميشوند.
ازجمله انها ميتوان schlumbergera,epiphyllum rhipsalis , را نام برد

ترجمه شده توسط مريم بني سعيد
(استفاده بدون نام مترجم مجاز نمي باشد)

منبع: نیک صالحی
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }