خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
  • 60 رأی - میانگین امتیازات: 3.73
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کاکتوس ها

ناظم خانوم گل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,116
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 1456


محل سکونت : تهران
ارسال: #13
RE: کاکتوس ها
گیاهان گوشتی
گیاهان گوشتی گیاهانی هستند که دارای برگها و ساقه های ضخیم و آبدارند. از آنجایی که شباهتهای زیادی به کاکتوسها دارند، گاهی با یکدیگر اشتباه می شوند. گیاهان گوشتی مانند کاکتوسها بسیار مقاومند، زیرا اغلبشان به نواحی گرم و کم آب تعلق دارند. با توجه به اینکه این گیاهان می توانند برای مواقع کم آبی مقدار زیادی آب در برگهای خود ذخیره کنند، شرایط نگهداری آنها نیز تا حدودی با کاکتوسها مشابه است. تفاوت گیاهان گوشتی و کاکتوسها در برگهایشان است. کاکتوسها برگ مشخصی ندارند، در حالی که برگ گیاهان گوشتی تا حدودی مشخص است. فقط چند نوع کاکتوس به طور استثنایی برگ دارند. در این شماره، شما را با چند گیاه زینتی که دارای برگهای
گوشتی هستند، آشنا می کنیم.

گل ناز:

گیاه زینتی زیبایی است که گلهایش از نظر رنگ بسیار متنوع اند. ناز به خانواده کراسولاسه (CRASSULACEAE) تعلق دارد. برگهای اغلب گیاهان این خانواده گوشتی و آبدارند. ناز گیاهی است یکساله که معمولاً به وسیله کاشت بذر ازدیاد می یابد، اما قلمه ساقه هایش نیز به آسانی ریشه دار می شوند. بذر ناز را باید در اواخر زمستان به خاک بنشانیم، تا در اواخر تابستان یا پاییز شاهد گلهایش باشیم. گیاه مناسبی برای باغچه یا گلدانهایی است که روی تراس قرار دارند. نازها از جنس سدوم (SEDUM) هستند. بیش از صد و پنجاه گونه گیاه گوشتی از جنس سدوم وجود دارند که بعضی از آنها دایمی و برخی یکساله اند.
از خصوصیات گل ناز آویختگی ساقه هایش است که موجب زینت اطراف گلدان و یا کناره تراس می گردد.

[تصویر:  gole%20naz1.jpg]

کراسولا: CRASSULA

در خانــواده کراسولاســه (CRASSULACEAE) کراسولا گیاه زینتی مشهوری است که به آفریقای جنوبی تعلق دارد. این گیاه نیز مانند سایر همقطارانش دوستدار گرما است و نسبت به آب کم مقاومت زیادی دارد. برگهایش آبدار و ضخیم و پولک مانندند.

[تصویر:  fbe19d2639afd22637a9ff5f25d63bda.jpg]


کالانچوئه: KALANCHOE

این گیاه دارای برگهایی است آبدار با بریدگیهای فراوان. دویست گونه دارد و متعلق است به خانواده کراسولاسه.
رویشگاه «کالانچوئه» ماداگاسکار است. این گیاه را نیز می توان مانند سایر گیاهان خانواده کراسولاسه به وسیله کاشت بذر و قلمه ساقه تکثیر کرد. در وضع مناسب رشد زیادی می کند تا جایی که به شکل درختچه درمی آید. گلهای زرد، قرمز یا ارغوانی رنگش به آن زیبایی خاصی می بخشد.
اِشوریا: ECHVERIA

برای این گیاه نام گیاهشناس و نقاش مکزیکی که کاشف آن بوده، انتخاب شده است. برگهایش تخم مرغی و ضخیم و به رنگ سبز مایل به خاکستری اند. گلهایش زرد، صورتی و یا نارنجی رنگند. به روش قلمه برگ یا استفاده از پاجوش ازدیاد می یابد. جزو خانواده کراسولاسه است.
آلوئه: ALOE

جزو گیاهانی است که برگهایش گوشتی و آبدارند. به خانواده لیلیاسه (LILIACEAE) تعلق دارد. آلوئه ساقه ندارد، اما برگهای ضخیمش که همه از یک نقطه خارج می شوند، رشد زیادی می کنند. گلهایش قرمز یا زردرنگ بوده و به صورت خوشه ای از اندام میله ای شکلی آویزان می شوند. به روش تقسیم پاچوش تکثیر می گردد.هاورتیا: HAWORTHIA

گیاه زینتی دیگری است از خانواده لیلیاسه. ساقه ندارد. برگهایش ضخیم و نوک تیز و مخطط هستند. گلهای زنگوله ای شکلش به صورت خوشه ای، به طول دوازده سانتی متر در تابستان ظاهر می گردند.

با استفاده از پاچوشهایش تکثیر می شود.


[تصویر:  Item_Haworthia1.jpg]


مراقبتهای لازم از گیاهانی که برگهای گوشتی دارند
شما را با چند نمونه از این گیاهان که متعلق به خانواده های کراسولاسه و لیلیاسه بودند، آشنا ساختیم. حال ببینیم نحوه نگهداری و پرورش آنها چگونه است. همان طور که ملاحظه کردید، اینها گیاهانی گرمادوست و روشنایی پسندند. برای اینکه به گل بنشینند، باید از نور کامل آفتاب استفاده کنند. نسبت به نوع خاک بسیار کم توقعند. گیاهان خانواده کراسولاسه در هر نوع خاکی رشد می کنند، اما به طور کلی در خاکهای سبک (دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه) مناسبترند.
آبیاری:

تا زمانی که هنوز کاملاً رشد نکرده اند، باید آنها را به طور مرتب آبیاری کرد، اما وقتی از رشد کافی برخوردار شدند، آبیاری را کم کنید و فقط زمانی به آنها آب بدهید که خاک کاملاً خشک شده باشد. به این گیاهان در تابستان آب بیشتری بدهید، اما در زمستان و زمانی که رطوبت نسبی هوا زیاد است، به حداقل آب احتیاج دارند.

منبع: نیک صالحی
امضای reyhaneh
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲-۱۱-۱۳۹۱ ۰۴:۳۴ صبح، توسط reyhaneh.)
۱۸-۱-۱۳۹۰, ۰۱:۵۷ عصر
یافتن سپاس نقل قول
3 کاربر از reyhaneh به دلیل این ارسال سپاس کرده.
عطیه., sucker, زریاس
ناظم خانوم گل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,116
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 1456


محل سکونت : تهران
ارسال: #14
RE: کاکتوس ها
آشنایی با انواع کاکتوس
نظر به اینکه خودم خیلی جون کندم تا با کاکتوسها آشنا بشوم( بدلیل عدم وجود منابع باهال) فکر کردم مقالاتی را در مورد خانواده های مختلف کاکتوس با شرحی خلاصه و عکس براتون فراهم کنم.امیدوارم مورد توجه دوستداران کاکتوس قرار بگیره .
سعی میکنم بطور مرتب براتون مطلب بنویسم اگر زندگی بگزاره.
برای شروع رفتم سراغ خانواده آلوئه (آلوئی) که به لطف سعید خان تازه باهاشون آشنا شده ام.


آلوئه مارلوتیس Aloe marlotis : این آلوئه متعلق به خانواده لیلاسه آ میباشد.و زادگاهش در آفریقا و ماداگاسکاره.اکثر این گونه گلبرگهای بزرگ بدون ساقه دارندو بطور انبوه رشد میکنند.
شرایط نگهداری:برای تمامی آلوئه ها یکسانه برای همین فقط یکبار مینویسم .
در مکانی با سایه و آفتاب ملایم (پشت پنجره بد نیست).در تابستان کمتر آبیاری معتدل و ملایمی لازم داره و در باره اینکه تو زمستون اصلا باید بهش آب بدهیم یا نه بین علما و حکما اختلاف نظر هست .اما یه کمی آب باعث میشه که برگهاش نمیرند.آب زیاد باعث میشه که ریشه این گیاه بپوسه.
نکته :برای کشتن یه کاکتوس سه راه وجود داره .
1- اصلا بهش آب ندین .
2- پرتش کنید توی سر مردم (در این حالت احتمالا همراه کاکتوستون یه نفر هم میمیره)
3- بهش خیلی آب بدین. (این یکی باعث میشه وجدان درد هم نگیرید ).
وقتی کاکتوستون را درگلدان قرار میدهید ساقه اونو خیلی توی خاک فرو نکنید.بعضی از این گونه توی آفتاب زیادی ؛قرمز میشوند.

آلوئه آربوره سنس اسپینوسیسیما Aloe Arborescens Spinosissima :میدونم حالتون از اسمش بهم خورد.ولی تازه گیها تو خیابون چند نفر رو دیدم که موهاشون این شکلیه برا همین من بهش میگم مو قشنگ .
این گیاه بومی آفریقای جنوبیه .معمولا به شکل درختچه های دراز در میاد.که حتی می تونند به 480 سانتیمتر برسند.


آلوئه آریستاتا Aloe Aristata: اینم مال افریقا و ماداگاسکاره .برگهای سبزش چرخش ملایمی دارند و و در نوک برگها دندانه های شاخ مانندی دارند.


آلوئه بروی فلورا Aloe Breviflora : بومی آفریقای جنوبیه –گلبرگهای ضخیم و پهن توده مانندی داره که خاکستری-سبزند و در قسمتهای زیرین با چرخشی ملایم به سفیدی میزنند.گلهای این گیاه از لحاظ رنگ متنوعند از قرمز تا زرد.این گیاه خالخالی نیست .


الوئه برومی Aloe Broomii :»بومی آفریقای جنوبی –با گلبرگهای راست –خیلی خیلی راست .با تیغهای خفن .


آلوئه بوهری Aloe Buhrii :» :این آلوئه متعلق به خانواده لیلاسه آ میباشد.و زادگاهش در آفریقا و ماداگاسکاره.اکثر این گونه گلبرگهای بدون ساقه دارندو بطور انبوه رشد میکنند.خیلی هم شبیه بقیه کاکتوسها نیست .


آلوئه سیلیاریس Aloe Ciliaris Climbing :»بومی آفریقای جنوبی –برگهای سبزی داره مثل یه کاج مطبقه که از نوک کاشتنش .آدمایی که وارونه زندگی میکنند از طرفدارای این کاکتوسند.


آلوئه هاوارتویدس Alie Hawarthoides :» بومی آفریقا ماداگاسکار و نواحی مدیترانه ای –برگهای خیلی باریکی داره که روشون تیغهای سفید رنگ دارند.


آلوئه یوونا Aloe Juvena :» این آلوئه متعلق به خانواده لیلاسه آ میباشد.و زادگاهش در آفریقاست بومی کنیا .ساقه گیاه با برگهای مثلث شکل کوچک که در زیر خالهای با رنگهای روشن (عمدتا سفید ) دارند پوشیده شده .نوک برگها دندانهای ریزی ووجود دارد که در صورت قرار گرفتن به رنگ قهوه ای درمیآیند.


آلوئه ئیری دوران سیاه Aloe Meyeri Doran Black :» اهل ماداگاسکار و نواحی مدیترانه ای .از زیبا ترین کاکتوسهای این خانواده است .


آلوئه پلیکاتیلیس Aloe Plicatillis :» ساقه های کوتاهی داره و برگهاش مثل پروانه های پنکه از گلبرگهاش محافظت میکنند.این گیاه را باید بطور منظم در بهار و زمستان آبیاری کرد.اما در تابستانها به خواب میرود و باید آنرا خشک نگهداشت .


آلوئه ورا Aloe Vera :» ین گیاه با اسم باربادنسیس Barbadensis هم خوانده میشود.بهش گیاه پزشکی هم میگویند چون بعلت دارا بودن خواص پزشکی بطور وسیعی کشت میشود.
دوستان عزیز امیدوارم شما هم مقالات و مطالب مفید در زمینه های مختلف کشاورزی و باغبانی را در اختیار باغبانی علمی قرار دهید تا با انتشار آن برای همه دوستان مفید واقع شود .
ترجمه : هوتن درخشانیان

horticulture.persianblog.ir
امضای reyhaneh
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰-۱۰-۱۳۹۰ ۰۲:۰۲ صبح، توسط reyhaneh.)
۱۸-۱-۱۳۹۰, ۰۱:۵۸ عصر
یافتن سپاس نقل قول
2 کاربر از reyhaneh به دلیل این ارسال سپاس کرده.
sucker, mamane kiana
ناظم خانوم گل

*******
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,116
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه هنری

اعتبار: 1456


محل سکونت : تهران
ارسال: #15
RE: کاکتوس ها
ژیمنوكالیسیوم
Gymnocalycium


   

این كاكتوس های كوچك قرمز و زرد رنگ اخیرأ به تعداد زیادی به فروش میرسند .
دلیل این امر شكل ظریف و زیبای آنها است .
خریدار معمولا تصور میكند گیاهی گلدار را خریداری كرده است كه به آسانی میتواند آنرا نگهداری كند حال آنكه چنین نیست .

قسمت كروی شكل فوقانی در حقیقت گل نیست بلكه نوعی كاكتوس است كه بر ساقه نوعی دیگر از كاكتوس بنام تریكو سرئوس اسپاچیانوس كه قدرت جذب زیادی

دارد پیوند زده شده است .
درتابستان لازم است در محل پر نور وگرمی دور از آفتاب نگهداری شود در زمستان یك دوره استراحت را باید در 10 درجه سانتیگراد و آب بسیار كم بگذراند .
چنانچه خوب از آن نگهداری شود تعدادی جوانه كروی خواهد داد كه به نوبه خود آنها را میتوان بر ساقه های دیگر پیوند زد .
بهر حال اغلب خریداران نمیتوانند این كاكتوس ها را بخوبی نگهدارند و معمولا خشك می شوند

منبع: akairan.com
امضای reyhaneh
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

۱۶-۷-۱۳۹۰, ۰۵:۳۲ صبح
یافتن سپاس نقل قول
5 کاربر از reyhaneh به دلیل این ارسال سپاس کرده.
honar, sucker, عطیه., سمیه گلبانو, mamane kiana

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد