امتیاز موضوع:
  • 57 رای - 3.25 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کروتون (کرچک هندی) Codaeum
#1
یکی از رنگین‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه‌ای و مخطوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ وفلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره گیرد ...
فارسی اصیل : تارفل (تار= سر، فل = برگ) (اشاره به معنی سر و استفاده از برگهای رنگین آن برای تاج)‌
فارسی رایج: کروتون (کرچک هندی)
نام انگلیسی : کروتون croton
یکی از رنگین‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه‌ای و مخطوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ وفلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره یرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست. اگر چه نیاز شدیددی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد . زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به طور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته‌ها فرقهای اساسی دارد، لکه‌های تیره صورتی، نارنجی، قهوه‌ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگها می‌بخشد، برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه‌های رنگی در آنها بوجود می‌آیند.
نیازها :
نور: به نور شدید احتیاج دارد باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدانهای زیر دو سال صدمه وارد می‌نماید، سایه رنگها را از بین می‌برد، حتی‌الامکان از جابجایی گلدان خودداری گردد.
دما: سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان 27 درجه و در زمستان 15 درجه سانتیگراد و بطور معدل 20 درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.
آبیاری : اجازه ندهید سطح گلدان شما خشک شود 3-2 بار در هفته در تابستان ور هر 4 روز یکبار در مزستان کافی است، در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می‌گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حدا فاصل بین دو گلدان با خزه ‌مرطوب پر کنید، قرار دادن تعددی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.
رطوبت: در تابش اشعه مستقیم آفتاب غبار پاشی نکنید.
در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است (بطریقه غبار پاشی و تامین رطوبت دائمی مصور مراه فرمائید)
تغذیه: در فصلهای رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.
خاک مناسب : بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است، کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.
تعویض گلدان: با توجه به مشکل بودن شرایط نگهداری حدود 90 درصد از آنها قبل از اینکه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می‌روند ولی بر هر صورت حجم ریشه و سنگ گیاه معرف تعین اندازه گلدان و مناسب‌ترین زمان تعویض بهار است.
تمیز نمودن برگها: برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، مواد براق کننده شیمیایی روزنه‌ها را مسدود می‌نماید از آنها استفاده نکنید.
تکثیر : انتخاب قلمه‌های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوائی ساقه‌ها در بهار یا پائیز
تنوع در رنگ برگها وجود لکه‌های زرد و قرمز و قهوه‌ای در متن سبز و براق بودن آنها معرف سلامت گیاه است در هنگام خرید به این مشخصه‌ها توجه فرمائید.
رطوبت: جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبار پاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است، رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه‌دار تامین می‌گردد دقت نمایید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.
برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گرفته‌اند: محیط تاریک است گلدان را به محل روشن‌تری انتقال دهید.
برگها با لکه‌های قهوه‌ای سقوط می‌کند: هوای آلوده آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است، علت را برطرف کنید.
برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبو است: کنه ریز قرمز عامل آن است، با سم کنه‌کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید. غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.
ساقه پوشیده و برگها می‌ریزند: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، ‌در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید.
برگها در تمام اندام گیاه می‌ریزند: تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است، درجه حرارت را ثابت نگهدارید.
برگهای پایین بودته ریزش می‌نمایند: هوا سرد و خشک است، گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آبفشان غبار پاشی کنید.
برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند : به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل نمایید.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها ظاهر می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب انجام شده این عمل را در سایه انجام دهید.
برگها منقبض شده‌اند: گیاه تشنه و هوا گرم است،‌گیاه را فوراً آبیاری و غبار پاشی و به محل خنک‌تری منتقل نمایید.
زخمهای پنبه‌ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده آنها به چشم می‌خورد: با پارچه آغشته به سم حشره‌کش آفت را از بین ببرید و یا هر 14 روز یکبار طبق دستور با سم سمپاشی نمایید.
برگها رنگ خود را از دست داده و روی آنها لکه‌هایی مشاهده می‌شوند: حشره آفت عامل آن است با سم حشره‌کش نفوذی موجود در باراز طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
کروتن ازخانواده افوربیاسه واز گیاهان مناطق حاره ودارای گونه های متعددی است که بخاطر زیبائی برگ ها وفرم های مختلف آن مورد توجه قرار گرفته است. از همه معروفتر :پیکتوم که دارای رنگ های مختلف وبرگ های متنوع وچین دار وزیبا است. مبداء اصلی کروتن مالزی واندونزی است.زمینه برگ ، سبز تیره است که لکه های صورتی ، نارنجی و قهوه ای و ارغوانی درهم آمیخته و زمینه مرمری زیبائی تولید نموده است .اغلب برگ ها دارای بریدگی های هلالی شکل می باشد.

از واریته های مهم آن :آئو کوبی فولیوم، واریا گاتوم ، کرائی جی ای، گلدان رینگ ، کرائی جی ای، براو، راای دی ای ومیس ابس تن.

کروتن به یک محیط یکنواخت ، ساکت، بدون جریان هوا، گرم و مرطوب و حرارت یکنواخت احتیاج دارد.خاک گلدان باید همیشه مرطوب بوده ، ولی چنانچه خاک گلدان لجن گرفت ،خیلی زود خشک می شود.

نگهداری :

با آنکه کروتن در اغلب گلفروشی ها بطور وفور یافت می شود ، ممکن است تصور شود نگهداری آن هم در آپارتمان بسیار آسان است. در صورتی که احتیاج به مراقبت بسیار دارد. مثلا"دستگاههای کوچک برقی تولید بخار برای تامین رطوبت حتما" باید دائما" بخار تولید کند وگلدانهای اطراف آنرا با غبارپاش با آب ولرم شستشو داد وسطح برگ های کروتن را هر روز با اسفنج مرطوب تمیز نمود.

- درجه حرارت محیط تقریبا"باید ثابت باشد وهیچگاه از 15 درجه پائین تر نرود. حرارت 20-25 درجه درتابستان و18 درجه درزمستان برای کروتن مناسب است.

- پنجره های شرقی وغربی اطاق درفاصله 40-50 سانتیمتری محل مناسبی برای استقرار گلدان کروتن است، ولی کروتن های چندین ساله می توانند اشعه مستقیم آفتاب را تحمل نمایند. معمولا"1000 تا1500 فوت کندل نور بمدت 12 ساعت در روز برای رشد آن ضرورت دارد وحتی المقدور نباید آنرا از محل اصلی خود جابجا نمود.

- خاک گلدان کروتن را بایستی همیشه مرطوب نگهداشت . بخصوص از غرغاب کردن گلدان و زیر گلدانی باید احتراز نمود ودر زمستان با ولرم 18-20 درجه آبیاری کرد.روش دیگر آبیاری این است که در زیر گلدانی تعدادی قلوه های درشت ریخته وگلدان را روی آن قرار داده ومقداری آب درزیر گلدانی ریخته ، بطوری که ریشه بتواند آب مورد نیاز را از آن جذب نماید. همچنین گلدان را درگلدان برزگتر قرار داده واطراف گلدان داخلی رابا مقداری پیت پر نموده وهمیشه آنرا مرطوب نگه می دارند.

- گلدان کروتن را موقعی تعویض می نمایند که گنجایش کافی برای ریشه نداشته باشد وموقع تعویض گلدان اوائل بهار است.

- خاک گلدان کروتن را مخلوطی از دوقسمت خاک خلنگ ، دو قسمت خاک باغچه یک قسمت خاک برگ ودو قسمت ماسه شسته نرم بکار می برند. درهر صورت کف گلدان بایستی مقداری کافی ماسه و ریگ ریخته شود ، تا زه کشی مناسبی برای گلدان فراهم گردد.هفته ای دو بار در فصل رشد با کودهای شیمیائی کامل محلول آنرا تقویت می نمایند.

تکثیر:

در فصل بهار قلمه های جوان را بطول 15 سانتیمتر انتخاب نموده ، برگ های اضافی آنرا حذف کرده ، سپس در مایع بیوروت فرو برده ودر بستری از ماسه شسته نرم تا عمق 6-7 سانتیمتر فرو کرده ودر گلخانه گرم مرطوب نگهداری می کنند. باید سعی نمود قلمه های پاشنه دار انتخاب نمود.


مشکلات پرورشی :

- برگ های پائین بوته ریزش می نماید. اگر برگ ها قهوه ای شده ، رطوبت هوای محیط بسیار کم است وسطح خاک گلدان زیاد خشک است. چنانچه اطراف ولبه برگ قهوه ای شده ،درجه حرارت محیط کمتر از حد لازم است.

- برگ ها رنگ پریده می شوند. علت آن کمبود نور است.

- کنه های قرمز رنگی زیر دمبرگ پرورش می یابد که موجب ایجاد لکه های زردی در سطح برگ شده وبرگ می ریزد و شستشوی روزانه برگ ها با ابر وسمپاشی با مالاتیون موثر است.

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
کروتن یا کرچک هندی یا کدیاتم
مشخصات: اسم علمی کرچک هندی Codiaeum variegatum ، از خانواده Euphorbiaceae میباشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است. گونه مورد نظر بومی مالزی می باشد. در گلدان ارتفاعآن به ۶۰ سانتی متر و گسترش آن به ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسند. در خارج از گلدان ارتفاع این گیاه از ۳ متر تجاوز می کند. برگهای کروتون معمولا مخلوطی ازسبز، سفید ، زرد، قرمز، صورتی، سیاه و نارنجی می باشد. شکل برگها متنوع از خطی تا تخم مرغی است. کوچک هندی یا کروتون به رطوبت زیاد اتمسفر احتیاج دارد و اگر در منازل ، در نواحی خشک، رطوبت به اندازه کافی وجود نداشته باشد. برگها شروع به ریزش نموده و به مرور باعث از بین رفتن گیاه می شود. اسپری آب روی برگها مشکل را کاملا بر طرف نمی کند ولی تا اندازه ای در نگهداری آن موثر است. درجه حرارت مناسب کروتون در زمستان ۱۶ درجه سانتی گراد می باشد.

مراقبت: این گیاه به نور معمولی ، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یک بار از فروردین تا شهریور ماه به کروتون، کود داد.

خاک: خاک جنگلی خاک مطلوب برای این گیاه می باشد.

ازدیاد: تجارت کنندگان گل وگیاه ، کروتون را در بسترهای گرم تکثیر می کنند. یعنی دمای خاک بستر رابین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگه می دارند. اواخر بهار و در طول تابستان، از طریق قلمه ها ی انتهایی ساقه به اندازه های ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، می توان عمل تکثیر را انجام داد. کروتون اغلب به صورت به صورت تک ساقه ای رشد می کند، بنابراین باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بزرگ شده و جوانه های فرعی تولید کند. قلمه های انتهایی ساقه را ازجوانه ای فرعی بگیرید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و درگلدانهایی به قطردهامنه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. خاک را همیشه مرطوب کنید. پس از دو ماه ریشه دهی کامل می شود.

عوارض و درمان: اگر برگهای این گیاه کمرنگ باشد به معنای این است که محیط تاریک آشپزخانه و گاز نفتی می تواند لکه‌ای قهوه ای روی برگها ایجاد کرده و باعث ریزش آنها شود. آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد. اگر دیدید برگها درتمام اندام گیاه می ریزند، تغییرات شدید درجه حرارت در محیط داشته اید. سعی کنید درجه حرارت را ثابت کنید ریزش برگهای پایین بوته به دلیل هوای سرد و خشک است. تغذیه مصنوعی گیاه از به وجود آمدن برگهای جوان ریز و کم رشد جلوگیری می کند. دقت داشته باشید در آفتاب مستقیم، غبار پاشی انجام ندهید زیرا لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ایجاد می کند. برگهای منقبض شده کروتون نشانگر تشنگی و گرمای هوا می باشد. باید گلدان را به محل خنک تری ببرید و فورا آبیاری و غبار پاشی کنید زخمهای پنبه ای شکل در قاعده و سطح برگها را میتوان با سمپاشی توسط سموم حشره کش ، هر ۱۴ روز یکبار ، از بین می رود.

[عکس: Codiaeum_Plant.jpg]

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }