خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
امتیاز موضوع:
  • 10 رای - 2.7 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کشف نسخه ای جدید از تابلوی مونا لیزا

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
113
تاریخ عضویت:
Dec 2011
مدال ها

اعتبار: 221


محل سکونت :
ارسال: #1
کشف نسخه ای جدید از تابلوی مونا لیزا
تابلوی نقاشی که گفته می شود نسخه ای قدیمی تر از تابلوی مونا لیزای لئوناردو داوینچی است در موزه پرادو اسپانیا پیدا شده است.

مسئولان موزه پرادو گفته اند ابتدا تصور نمی کردند این تابلو چنین قدمتی داشته باشد. اما زمانی که کار ترمیم را بروی آن انجام می دادند متوجه لایه های پنهانی زیر لایه اصلی شدند.

این تابلو تصویر همان شخص مونا لیزا در تابلوی داوینچی است، اما قبلا روی آنرا لایه هایی از رنگ سیاه و روغن جلا پوشانده بوده است.

به نظر می رسد این تابلو توسط یکی از شاگردان داوینچی کشیده شده و احتمالا درهمان دورانی که نسخه اصلی تولید شده این کار انجام شده است.

چندین نسخه بدل مونا لیزا از قرون شانزده و هفده میلادی در دنیا وجود دارد.

روزنامه آرت که اولین بار این خبر را منتشر کرد گفته: "پیدا شدن این اثر هیجان انگیز، اطلاعات قبلی ما را درباره معروفترین تابلو دنیا متحول می کند."

نسخه اصلی مونالیزا نیز که در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است، لایه هایی ترک خورده از روغن جلا بر روی خود دارد.

اما به نظر کارشناسان به دلیل قدمت و آسیب پذیری این اثر، ترمیم و کار روی آن خطرناک است.

به گفته روزنامه آرت با پاک کردن لایه های سیاه و روغن جلا از روی این تابلو، زمینه اصلی آن، که همان دشتهای تاسکن ایتالیا در تابلو داوینچی است، پدیدار شده اند.

مارتین بیلی که این گزارش را برای روزنامه آرت نوشته به بی بی سی گفته: "می توان چشمهای مونالیزا و لبخند بسیار جذابش را ببینیم. این تابلو در واقع او را جوانتر نشان می دهد."

در حقیقت گروهی از کارشناسان فکر می کنند زنی که در این تابلو دیده می شود حدودا ۲۰ سال داشته است. اما سن زنی که در تابلوی اصلی در لوور است از این بیشتر است.

رنگ سیاه و روغن جلا که بر روی این تابلو به مدت زیادی باقی مانده بود، کارشناسان را به این عقیده سوق داده بود که این اثر سالها بعد از فوت داووینچی به وجود آمده است.

اما عکسبرداری های اشعه ای نشان دادند که این اثر با تابلوی داوینچی هم دوره است.

موزه پرادو یافته هایش را در کنفرانسی درباره لئوناردو داوینچی در موزه ملی لندن ارائه کرد.

گفته شده هنوز کار ترمیم تابلو به پایان نرسیده اما زمانی که این کار انجام شد، اثر به موزه لوور پاریس فرستاده می شود تا در کنار همتای خود به نمایش در بیاید. اینگونه بازدیدکنندگان می توانند دو اثر را در کنار هم مقایسه کنند.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
25-02-2012, 04:16 PM,
یافتن نقل قولّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد