امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کليد پيشگيري از پيري پوست !
#1
مهم‌ترين عواملي که باعث جواني، سفتي و استحکام پوست مي‌شوند، رشته‌هايي از جنس پروتئين به نام «کلاژن» و «الاستين» هستند.

سفتي و استحکام پوست به دليل وجود کلاژن و خاصيت ارتجاعي آن ناشي از الاستين است.هرگونه تغييري در ميزان و کيفيت اين رشته‌ها باعث چروک و افتادگي پوست مي‌شود.

از ديگر عواملي که در قوام پوست نقش دارد، ماده زمينه‌اي يا ماتريکس است که سردسته ترکيباتش اسيدهيالورونيک است که علاوه بر حفظ قوام پوست، جذب آب و رطوبت پوست را افزايش‌مي‌دهد.

با افزايش سن از يک سو و تغييرات هورموني از سوي ديگر، ميزان ساخت کلاژن و الاستين کاهش مي‌يابد. عوامل آسيب‌رسان ديگري نظير آفتاب، آلودگي، دود سيگار، الکل، استرس و بي‌خوابي نيز باعث شکسته‌شدن رشته‌هاي کلاژن و الاستين مي‌شوند و به اين ترتيب علايم پيري به صورت چروک و افتادگي بروز مي‌کند.

تنها راه افزايش ساخت کلاژن و الاستين، تحريک فيبروبلاست‌ها به فعاليت بيشتر است. براي فعال‌تر کردن فيبروبلاست‌ها راه‌هاي متعددي وجود دارد.


يکي از آنها رساندن مواد اوليه بيشتر به اين سلول‌ها براي ساخت کلاژن و الاستين است. فيبروبلاست براي ساخت کلاژن و الاستين به مواد اوليه که همان اسيد‌هاي آمينه (واحد‌هاي سازنده پروتئين) هستند، نياز دارد و رژيم غذايي مناسب مي‌تواند اسيد‌هاي آمينه مورد نياز را تامين کند. در ميان انواع پروتئين در رژيم‌هاي غذايي، پروتئين‌هاي با منشاء دريايي (ماهي، ميگو و جلبک دريايي) و پروتئين‌هاي گياهي خاص (گندم، برنج، کنجد) تاثيرات بهتري دارند.

مطالعه‌ها نشان مي‌دهد در کودکاني که دچار سوءتغذيه، به‌خصوص از نظر پروتئين، هستند در کنار ساير علائمي که دارند، خشکي، افتادگي و شل‌شدگي پوست قابل مشاهده است اما با بهبود تغذيه و رفع علائم ناشي از سوءتغذيه، وضعيت پوست آنها بهبود مي‌يابد.

از ديگر آثار بالا رفتن سن، کاهش ميزان اسيدهيالورونيک است و براي پيشگيري از خشکي و علايم پيري پوست، افزايش ساخت اسيد هيالورونيک مي‌تواند موثر باشد.

رژيم‌هاي غذايي خاص حاوي پوست، استخوان و غضروف حيوانات (به‌خصوص ماهي و خروس) سرشار از اسيد هيالورونيک هستند و مي‌توانند به پوست کمک کنند. آنتي‌اکسيدان‌ها نيز با جلوگيري از فعاليت راديکال‌هاي آزاد مانع پيري و سرطان پوست مي‌شوند.

ويتامين‌هاي E و C از معروف‌ترين آنتي‌اکسيدان‌هاي شناخته شده هستند اما در دنياي امروز عوامل آنتي‌اکسيدان قوي‌تري مانند ليکوپن که در گوجه‌فرنگي قرمز رسيده وجود دارد و 100 برابر ويتامين E قدرت دارد و عصاره هسته انگور که 50 برابر ويتامين E و 20 برابر ويتامين C قادر به مهار راديکال‌هاي آزاد است، معرفي‌ شده‌اند و مصرف آنها مي‌تواند از پيري و سرطان پوست پيشگيري كند.
نتيجه اينکه براي داشتن پوستي جوان، سالم، مرطوب و شاداب بايد در انتخاب آنچه مي‌خوريم، بيش از پيش دقت كنيم.
کفش های آخرین دیدارمان را برق می اندازم........
اما چقدر به پایم کوچک اند.......:Hanghead
پاسخ }
#2
خانوماي گل ، يه راهي كه من استفاده ميكنم و خيلي راضي هستم اينه كه وقتي ميخواين از حموم دربياين صورتتونو با آب سرد بشورين .
وقتي حموم ميريم به خاطر گرما و بخاري كه تو حموم هست پوست بدن شل ميشه و اين باعث افتادگي پوست ميشه اما اگه موقع بيرون اومدن يه شوك آب سرد بهش بدين دوباره پوستمون جمع ميشه و به مرور زمان سفت ميشه اين كار براي س ي ن ه ها هم خيلي جواب ميده كه بايد به حالت دوراني با آب سرد ماساژ بدين hih
خنده بهترين اسلحه جنگ با زندگيست
پاسخ }
#3
عزیزم‏ ‏استفاده‏ ‏به‏ ‏جا‏ ‏و‏ ‏به‏ ‏موقع‏ ‏از‏ ‏کرم‏ ‏های‏ ‏ضد‏ ‏چروک‏ ‏هم‏ ‏خیلی‏ ‏مفیده‏ ‏و‏ ‏میتونه‏ ‏روند‏ ‏پیری‏ ‏رو‏ ‏به‏ ‏تأخیر‏ ‏بندازهWavesmile
اعتماد مثل یه کاغذ صافه که وقتی مچاله بشه دیگه مثل اولش نمیشه
[عکس: 20120820221752_602656_2256546748498_65720282_n.jpg]
پاسخ }