امتیاز موضوع:
  • 10 رای - 2.1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمپوست و ورمی کمپوست
#1
تولید کمپوست
مقدمه
هدف از تولید کمپوست، ایجاد یك محیط غذایی یكنواخت، حاوی خصوصیات لازم جهت رشد و نمو میسلیوم قارچ و عاری از هرگونه عوامل رقیب باكتریایی، ویروسی می‌باشد. میسلیوم قارچ در انواع مختلفی از مواد گیاهی و كودهای حیوانی، قادر به رشد و نمو می‌باشد كه از تركیب متناسب این گونه مواد با هم و گذراندن مراحل تجزیه و تخمیر، تركیبی همگن بدست آمده كه مملو از حشرات و موجودات ذره‌بینی می‌باشد.بسیاری از این موجودات بطور مستقیم با میسلیوم قارچ برای دستیابی به موادغذایی رقابت كرده و مانع رشد آن می‌شوند. با تولید کمپوست، بسیاری از مواد غذایی مطلوب عوامل رقیب به تدریج حذف شده اما مواد غذایی مورد نیاز میسلیوم قارچ در یك منطقه خاص جمع‌آوری شده و به مرور زمان، بستر كاشت، آماده پرورش قارچ می‌گردد. چنان كه ذیلاً می‌بینید، فرآیند تولید کمپوست را می‌توان به دو مرحله تقسیم‌بندی نمود.
مرحله اول: اصطلاحاً آن را آماده‌سازی کمپوست در هوی آزاد نامیده و شامل مراحل اولیه از جمله مخلوط کردن و تجزیه اولیه مواد خام می‌باشد (فاز یک).
مرحله دوم: در محیط‌ سرپوشیده و ویژه‌ای كه برای این منظور طراحی شده‌اند (اطاق یا تونل پاستوریزاسیون) انجام می‌شود. در این مرحله، کمپوست حاصل از مرحله اول؛ با بخار یا مواد ضدعفونی كننده دیگر، بطور كامل پاستوریزه شده و آماده انتقال به بسترهای كاشت می‌گردد (فاز دو).
فاز یک - کمپوست سازی
مواد اولیه خام
این مواد شامل كاه و كلش گندم، جو، یولاف، چاودار، برنج و باگاس نیشكر می‌باشد. كه از این بین، كاه گندم به علت انعطاف‌پذیرتر بودن نسبت به دیگر مواد، ترجیح داده می‌شود، این ویژگی كمك مهمی در تهیه ساختار كمپوست می‌نماید. كاه و كلش یولاف و جو نرم‌تر از گندم بوده و سریع خیس خورده اشباع از آب می‌شوند كه درنهایت شرایط بی‌هوازی درتوده آنها ایجاد می‌شود. با توجه به این عوامل و با اعمال مدیریت مناسب، می‌توان از تمامی انواع كاه و كلش با موفقیت کمپوست تهیه نمود.
كاه و كلش؛ حاوی هیدرات كربن، سلولز و تمامی مواد غذایی مورد نیاز قارچ میباشد. به عنوان مثال كاه گندم حاوی 36 درصد سلولز، 25 درصد پنتوسان و 16 درصد لیگنین می‌باشد. سلولز و پنتوسان؛ هیدرات‌های كربنی هستند كه از تجزیه آنها، قندهای ساده بوجود می‌آیند. این گونه قندها انرژی مورد نیاز رشد میكروبی را فراهم می‌نمایند. از طرفی لیگنین موجود در كاه و كلش و یا چوب درختان در طی مرحله اولیه کمپوست‌سازی به ماده‌ای موسوم به كمپلكس هوموس لیگنین غنی از ازت كه منبع پروتئین است، تبدیل می‌شود. در مجموع، كاه ماده‌ای است با خصوصیات شیمیایی و ساختاری مناسب كه به منظور تولید کمپوست قارچ از آن استفاده می‌شود.
در صورت استفاده از كاه اصطبل اسب‌ها جهت تولید کمپوست؛ که اصطلاحاً به آن كود اسبی[1] گویند، حاوی 90 درصد كاه و 10 درصد پهن اسب می‌باشد. كیفیت این ماده به مقدار اوره، مدفوع و مقدار عناصر پرمصرف ازت، فسفر و پتاسیم موجود در آن، بستگی دارد. از آن جا كه 40-30 درصد مدفوع اسب حاوی موجودات ذره‌بینی (باكتری‌ها) مفید تسریع كننده فرآیند تخمیر و کمپوست‌سازی می‌باشد؛ باعث برتری این ماده نسبت به دیگر مواد خام کمپوست شده است.
كود اسب مورد نیاز را می‌توان عموماً از میادین اسب‌دوانی تهیه نمود. چنانچه بجای كاه از خاک ارّه در زیر اسب‌ها استفاده گردد، در آن صورت آن را نباید یك ماده اولیه محسوب كرد، بلكه بایستی آن را مكمل بدانیم.
در صورتی که ماده اولیه کمپوستی از كود اسب تشكیل شده باشد، آن را كمپوست طبیعی[2] و چنانچه ماده اصلی و اولیه کمپوستی كاه وكلش یا مخلوطی از كاه و كلش و علوفه خشك بوده و به هیچ عنوان در ساخت آن از كود اسب استفاده نشود؛ به آن کمپوست مصنوعی[3] می‌گویند. به منظور جبران كمبود فسفر و پتاسیم موجود در كاه و كلش همواره مقداری كود مرغ به عنوان مكمل به كمپوست‌های مصنوعی می‌افزایند.
با توجه به ارزش غذایی ناكافی كاه و یا كود اسب و نیز پائین بودن سرعت تجزیه و تخمیر در آن، همواره باید یك‌سری مواد بنام مكمل را به صورت فرموله با آنها تركیب نمود. بنا به روش جلدهال[4]؛ هر یك از فرمول‌ها بر اساس مجموع ازت موجود در هر جز تهیه و تنظیم می‌شود. با استفاده از این فرمول‌ها و رعایت اصول خاص کمپوست‌سازی؛ نسبت مطلوب جهت انجام فعالیت تجزیه میكروبی مناسب بدست می‌آید كه در نتیجه؛ به حداكثر ارزش غذایی خواهیم رسید.
مكمل‌های غذایی
تولید کمپوست، در اصل یك فرآیند تجزیه میكروبی محسوب می‌گردد. میكروب‌ها در اجزاء تركیبی کمپوست به وفور یافت شده وبرای فعال‌سازی آنها كافیست مقداری آب اضافه نماییم. برای تحریك بیشتر فعالیت میكروب‌ها و افزایش رشد آنها می‌توان مقداری مكمل غذایی به عنوان تأمین كننده نیاز پروتئینی (ازت) و هیدرات كربن جمعیت میكروب‌ها به مواد اولیه اضافه نماییم. تا زمانی كه هیدرات كربن كافی در اختیار میكروب‌ها قرار دارد، می‌توانند تقریباً از هر منبع ازت برای تأمین انرژی مورد نیاز خود استفاده نمایند. به علت تجزیه مشكل سلولز، در اصل از هیدرات كربن كاه نمی‌توان استفاده كرد و باید آن را از منبع دیگر- تأمین نمود. این مكمل باید حاوی ازت و مقداری ماده آلی باشد تا مقدار هیدرات كربن لازم را تأمین نماید. به این ترتیب، در تولید کمپوست باید از مقادیر مشخص كود حیوانی و پودرهای غذایی حیوانی استفاده نمود.
در ادامه فهرستی از اجزای تركیبی کمپوست به همراه مكمل‌های مجاز بر طبق درصد ازت موجود در آنها گروه‌بندی و ارائه می‌گردد. قابلیت دسترسی و هزینه هر یك از مواد موجود در فرمول‌ها، دو عامل مهم در انتخاب آنها می‌باشد. این فهرست قطعی و جامع نبوده و می‌توان به دلخواه از مواد مشابه هر یك نیز استفاده نمود (به ضمائم مراجعه شود).

گروه 1: ازت بالا، فاقد ماده آلی
سولفات آمونیوم‌(21 درصد ازت)
اوره (46 درصد ازت)
نیترات آمونیوم (26 درصد ازت)
به مقدار حداكثر 11 كیلوگرم در هر تن کمپوست خشك

تمام این مواد، معدنی بوده و به سرعت گاز آمونیاك تولید می‌نمایند. از این مواد اغلب برای نرم كردن كاه در کمپوست‌های مصنوعی استفاده می‌شود. موقع استفاده باید توجه كرد كه تمامی این مواد را به طور كاملاً یكنواخت با هم تركیب نمود. در صورت استفاده از سولفات آمونیوم؛ باید به اندازه سه برابر حجم آن از كربنات كلسیم (caco3) (کود اسبی) استفاده نمود تا محیط، خنثی گردد. از این گروه در ساخت كمپوست‌های طبیعی نباید استفاده گردد.

گروه 2: 10-14 درصد ازت
پودر خون (5/13 درصد ازت)پودر ماهی (5/10 درصد ازت)
این مواد سرشار از پروتئین بوده اما به دلیل قیمت بالا مصرف كمی دارند.

گروه 3: 3-7 درصد ازت
جوانه مالت (4 درصد ازت)
غلات (جو) (3-5 درصد ازت)
پودر پنبه دانه (5-6 درصد ازت)
كود مرغ (3-6 درصد ازت)
این گروه جزو پرمصرفترین مواد در سطح تجاری بوده و نسبت مطلوبی از در آن برقرار است. كود مرغ خشك مخلوط با خاک ارّه یا كاه و كلش متداول بوده و طریقه‌ مصرف آن نیز آسان است.


گروه 4: ازت كم – هیدرات كربن بالا
تفاله انگور (5/1 درصد ازت)
تفاله چغندر قند(5/1 درصد ازت)
پوره سیب‌زمینی (1 درصد ازت)
تفاله سیب درختی (7/0 درصد ازت)
ملاس چغندر قند (5/0 درصد ازت)
غوزه پنبه (1 درصد ازت)
تمامی این مواد افزایش دهنده حرارت بسیار خوبی بوده و به این دلیل برای تمامی کمپوست‌ها توصیه می‌گردد. مقدار مصرف آن 5/12 كیلو در هر تن از تركیبات خشك می‌باشد.

گروه 5: كود حیوانی (ازت خیلی كم)
كود گاوی (5/0 درصد ازت)
كود خوك (3/0 تا 8/0 درصد ازت)
از این مواد تنها در مناطقی كه فاقد اسب یا مرغ می‌باشد، استفاده می‌گردد.

گروه 6: علوفه خشك
یونجه (2-5/2 درصد ازت)
شبدر (2 درصد ازت)
علوفه برای افزایش دمای اولیه (تحریك فعالیت میكروبی) کمپوست‌های مصنوعی بسیار مفید بوده و حاوی مقادیری هیدرات كربن است كه در افزایش جمعیت میكروبی كمك فراوانی می‌كند. از این مواد می‌توان به مقدار 20 درصد ماده خشك مواد اولیه کمپوست استفاده نمود.

گروه 7: مواد معدنی
7- الف: سولفات كلسیم (گچ: caco4 )
گچ ماده ضروری برای تمام کمپوست‌ها است و نقش اصلی آن، تسهیل فرآیند کمپوست‌سازی است و علاوه بر این دارای اثرات مهم ذیل می‌باشد:
1. با تجمع ذرات كلوئیدی باعث بهبود ساختمان فیزیكی كمپوست شده و در نتیجه باعث دانه‌بندی بیشتر و باز شدن ساختار کمپوست‌ گردید كه این امر در نهایت موجب تخلخل بیشتر و تهویه بهتر توده کمپوست می‌گردد.
2. باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب گردیده و از طرفی خطر رطوبت اضافی را از بین می‌برد، زیرا آب سرگردان موجود در توده با ذرات كلوئیدی به كاه می‌چسبند.
3. خنثی كردن اثر نامطلوب ناشی از غلظت بالای عناصر، k ، Mg ، P ، Na كه در نتیجه مانع پیدایش حالت چرب در کمپوست می‌گردد.
4. تأمین كلسیم ( Ca ) ضروری برای متابولیسم قارچ
5. كاهش اندك pH بالا و بهبود زه‌كشی کمپوست
مقدار مصرف گچ، برابر است با 5/22-50 كیلوگرم در هر تن کمپوست خشک كه در صورت استفاده از كود مرغ به جای كود اسب، مقدار آن باید بیشتر باشد.
7- ب: آهك نرم (کربنات کلسیم)
از آهك تنها درموردی استفاده می‌شود كه در تركیب کمپوست یك یا دو ماده اسیدی (تفاله انگور:4=PH) بكار رفته باشد و نیاز به خنثی‌سازی آن باشد. دو نوع آهك وجود دارد، كلسیتیك (CaCo3) و دولومیت (mgCo3 CaCo3). چنانچه با آزمایش کمپوست مقدار منیزیم پائین باشد (در اثر آبیاری زیاد کمپوست و اسیدی شدن آن) استفاده از دولومیت مؤثر است. هر چند ضریب آب‌شوئی منیزیم در کمپوست نسبت به كلسیم كمتر است. هر دو عنصر Ca و Mg در ثبات ساختمان کمپوست و تشكیل خاكدانه بسیار مؤثراند. منیزیم در فعالیت آنزیم‌های سوخت و ساز هیدراتهای كربن و در جذب و انتقال فسفر نقش دارد و مقدار مورد نیاز آن تا مقدار كلسیم است.

گروه 8: مواد اولیه
كود اسب (9/0-2/1 درصد ازت) كاملاً پوسیده
هر نوع كاه و كلش (5/0-7/0 درصد ازت)
فرمول‌های کمپوست
فرمول‌هایی كه در زیر می‌بینید، از نظر تجاری اثبات شده می‌باشند و چنانچه در محل خود به یكی از اجزاء هر فرمول دسترسی ندارید، می‌توانید از جایگزین‌های معادل آن استفاده نمایید. هدف از هر فرمول، دست‌یابی به حداقل 5/1-7/1 درصد ازت در مراحل اولیه ساخت کمپوست می‌باشد.

pstoos.mihanblog.com
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
ورمی کمپوست
ورمی کمپوست یک نوع کود آلی هوموسی است که توسط گونه ای خاص از کرمهای خاکی تولید میشود.
این کود به لحاظ دارا بودن انواع ویتامینها، هورمونهای رشد و عناصر غذایی مورد نیاز گیاه اثرات بسیار مفیدی بر روی رشد و نمو گیاه دارد. این کود دارای بوی مطلوب و فاقد هرگونه آلودگی میکروبی می باشد.


   


کرم خاكی Eisenia foetida از گونه کرم های تجاری، شناخته شده است. این گونه به دلیل مصرف بالای مواد آلی و تولید ورمی کمپوست Vermicompost ، سرعت زیاد تکثیر و پرورش، میران بالای پروتئین موجود در جسم خود مورد توجه مراکز تجاری و صنعتی دنیا قرار دارد.
امروزه با اطلاعاتی كه از این جانور بدست آمده است كاربردهای فراوانی در رشته‌های مختلف علوم (مانند كشاورزی، شیلات، دامپروری، صنعت، محیط زیست و انرژی) بـرای آن تعریف شده و یا به‌عبارت دیگر در بسیاری از علوم شناخته شده است.
پرورش كرم‌های خاكی در حال حاضر به‌صورت یك صنعت پررونق در آمده و لذا این حرفه امروزه در جهان طرفداران بسیاری دارد، به‌كارگیری این جانور ارزشمند در صنایع مختلف مشاغلی را ایجاد نموده‌است كه هیچ‌كدام از آنها در كشور ما شناخته شده نیست.
شركت موادآلی كیان‌پارس جهت راه اندازی سایت تولید ورمی‌كمپوست Vermicompost و بیومس كرم خاكی Eisenia Foetida خدمات ارائه می‌دهد

pstoos.mihanblog.comخدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }