امتیاز موضوع:
  • 26 رای - 2.69 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کمک های اولیه خونریزی در سفر
#1


خونريزي هاي از اتفاقات خطرناکي است که گاهي در مسافرت با آن برخورد کرده و يا خواهيد کرد. معمولا خونريزي ها کوچک بوده و بعد چند دقيقه بدون نياز به کمک خاصي خود به خود قطع مي شوند؛ اما گاهي خونريزي شديد بوده و باعث مي شود که در طول مدت زمان کوتاهي قسمت زيادي از خون خارج شده و مصدوم بيهوش شده و در نهايت بميرد.

در اين شرايط اولين و مهمترين کمک به فرد مصدوم، کمک روحي است. به او (يا خودتان) روحيه دهيد و اطمينان داشته باشيد که مي توانيد بر شرايط خط غلبه کنيد. اطمينان بدهيد که روزي ياد اين ماجرا مي افتيد و افتخار مي کنيد چگونه همانند يک قهرمان بر مخاطرات غلبه کرديد.خونريزي هاي خارجي

سرعت عمل در مواجهه با خونريزي بسيار مهم است. اصلا فرصت را از دست ندهيد. قطره قطره خون با ارزش است و نبايد بيهوده هدر برود، مخصوصا در شرايطي که شما دور از هر نوع تمدن هستيد.
در صورتي که عضو صدمه ديده در دست و يا پا است؛ کار شما بسيار راحت است. بالا نگه داشتن عضو و فشار مستقيم بر محل آسيب ديده مي تواند به سرعت، خونريزي را کنترل کند. اگر اين روشها موثر واقع نشد دو راه ديگر داريد:
نقاط خاصي در دست و پا وجود دارند که به نقاط فشار موسومند. اين نقاط محل عبور سرخرگ هاي ورودي به دست و پا از روي يک استخوان و يا محل سفت هستند که همانند نبض دست قابل احساسند. يکي از مهمترين اين نقاط در دست؛ در زير بازو قرار دارد که با اندکي جستجو مي توانيد آنرا بيابيد.
راه ديگر استفاده از شريان بند يا تورنيکت است که معمولا به عنوان آخرين راه پيشنهاد مي شود. زيرا به طور کامل مانع از عبور خون مي شود و در صورتي که باز نشود در مدت کوتاهي مي تواند باعث مرگ عضو مربوطه شود. به اين ترتيب مي توان کمک هاي اوليه در خونريزي هاي خارجي را به صورت زير آورد:

کمک هاي اوليه در خونريزي هاي خارجي

1ـ بالا نگه داشتن عضو آسيب ديده (در حالتي که استخوان آسيب نديده باشد.)

2ـ فشار مستقيم بر روي محل خونريزي (با کمک يک گاز استريل، پارچه تميز و در شرايط اضطراري دست)

3ـ فشار بر روي نقاط فشار (منظور از نقاط فشار، نقاطي هستند كه شريان يا همان سرخرگ اصلي، از آن عبور كرده است.)

4ـ اگر خونريزي جزئي باشد، خونريزي ممكن است با ريختن آب سرد بر روي آن بند بيايد.

5 ـ استفاده از تورنيكت يا شريان بند در خونريزي هاي شديد. تورنيكت باند پهني است كه استفاده از آن به طور صحيح سرخرگ را بسته و مانع خونريزي مي شود. از اين وسيله تنها در موارد بسيار ضروري (نظير قطع سرخرگ بزرگ، قطع عضو و يا عدم مهار خونريزي با روشهاي ديگر) استفاده مي شود.

در صورتي که در جعبه کمک هاي اوليه شما چيزي به اسم تورنيکت و يا شبيه به آن وجود ندارد، اصلا نگران نباشيد. با کمک پارچه محکمي و يک يک تکه چوب مي توانيد تورنيکت بسازيد. پارچه را يک بار به دور دست يا پاي صدمه ديده بپيچيد، يک گره بزنيد، چوب را روي گره گذاشته و يک بار ديگر پارچه را گره بزنيد، حالا با پيچاندن چوب مي توانيد تورنيکت را محکم کنيد. زمان بستن تورنيکت را يادداشت کرده و مراقب باشيد که در صورت گذشتن زمان طولاني (معولا 15 دقيقه گفته شده) لازم است به مدت کوتاهي (تقريبا يک دقيقه) آنرا باز کنيد که اندام بسته شده از بين نرود.

خونريزي داخلي

چنانچه خون پس از خروج از رگ در داخل حفره اي از بدن ريخته و محل خونريزي مشاهده نشود، خونريزي داخلي گويند. مانند خونريزي در داخل جمجمه و يا در مجاري گوارشي. در مورد خونريزي هاي داخلي تقريبا کار زيادي از دست شما به عنوان يک امدادگر بر نمي آيد؛ چون اصولا چيزي نمي بينيد که بخواهيد با آن درست برخورد کنيد.

در اين موارد مهمترين كار رساندن بيمار به مركز درماني است و بهترين اقداماتي كه مي توان انجام داد به ترتيب زير است:

1- كنترل علائم حياتي

2- كنترل راههاي هوائي

3- قرار دادن بيمار در بهترين وضعيت (مثلا اگر بيمار دچار تهوع و استفراغ هاي مكرر است او را به پهلو و سمت چپ خوابانده و اگر خونريزي داخلي اندامها ( دست و پا ) است؛ اندام را بالا نگه داريد.

4- بيمار اگر دچار شوك است كمكهاي اوليه در مورد او انجام شود.

5- در صورت امكان به بيمار اكسيژن داده و به او هيچ چيز نخورانيد.

6- در اولين فرصت ممكن بيمار را به مركز درماني انتقال دهيد.

در صورت ضربه به سر؛ استفراغ هاي مكرر، خروج مايع مغزي نخاعي (مايعي شفاف) از گوش ها، زنگ خطر بزرگي جهت اعلام خونريزي داخل مغزي و ضربه مغزي مي باشد كه مي تواند باعث مرگ مصدوم گردد. در اين موارد سر مصدوم را بالاتر از ساير اندام او قرار دهيد. از خروج مايع مغزي نخاعي به بيرون جلوگيري نكنيد و هر چه سريعتر مصدوم را به مركز درماني انتقال دهيد.

[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }