امتیاز موضوع:
  • 19 رای - 2.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کوچولو ها هم مسواک لازم دارند!!!
#1
Package_favorite 
یک دندانپزشک اطفال با تاکید بر لزوم آغاز مسواک زدن برای کودکان از بدو تولد به مادران توصیه کرد که پس از هر وعده شیر دادن به نوزاد لثه او را تمیز کنند.

دکتر لیلا بصیر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، گفت: مسواک زدن و شست وشوی دندان کودک باید از بدو تولد اغاز شود؛ چرا که بی توجهی به پاکیزگی دندان های شیری مشکلاتی را برای کودک ایجاد می کند.

وی توصیه کرد که مادران در زمان شیرخوارگی و پیش از رشد دندان های شیری نوزاد، پس از هر وعده شیردادن لثه های نوزاد را ماساژ دهند. انجام این کار موجب می شود پلاک های باکتریال که در اثر شیر خوردن بر روی لثه نوزاد ایجاد می شود، پاک شوند.

بصیر ادامه داد: پس از رشد دندان های شیری نیز توصیه می شود با استفاده از مسواک انگشتی، که مسواکی نرم و مخصوص نوزادان است دندان های کودک تمیز شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: استفاده از مسواک انگشتی تا ۲ سالگی برای تمیز کردن دندان های کودک توصیه می شود.

به گفته وی، پس از ۲ سالگی نیز لازم است دندان های کودک با استفاده از مسواک مخصوص کودکان و با نظارت والدین تمیز شوند.

مراقبت از دندان های شیری کودکان بسیار مهم است؛ چرا که پوسیدگی دندان های شیری کودک، مشکلات بسیاری در تکلم و رشد دندان های دایمی کودک را به دنبال خواهد داشت.

بصیر ادامه داد: فک کودک در زمانی که دندان های شیری خود را در دهان دارد رشد می کند و اگر دندان شیری پوسیده و یا کشیده شود، فضای لازم برای رشد دندان های دایمی در فک کودک ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: کودکانی که دندان شیری پوسیده دارند ممکن است از نظر روحی و روانی نیز دچار مشکل شوند و به دلیل این که برخی مواقع دندان آنها سیاه می شود کمتر بخندند.

این دندان پزشک اطفال گفت: همچنین کودکانی که دندان شیری پوسیده دارند بیش از دیگر کودکان به سوء تغذیه دچار می شوند؛ چرا که پوسیدگی دندان ها موجب می شود این کودکان نتوانند برخی غذاها را بخورند.

همچنین مصرف بیش از حد فست فود و غذاهای آماده موجب پوسیدگی پیش رونده در دندان کودکان می شود.

این دندانپزشک اطفال گفت: رشد نامناسب فک، به دلیل پوسیدگی دندان های شیری مهم ترین علت افزایش ارتودنسی در نوجوانان است.


isna
پاسخ }
#2
سلام . دوست خوبم نیایش جان
اطلاعات مفیدی ارائه کردید . بهتره اضافه کنم که دندانهای کودکان اگر هم دچار پوسیدگی شدحتما آن را پر کنید تا زمانی که بیفتد . نگویید جایش در میاد .چراکه در صحیح غذا خوردن بچه دچار مشکل میشود .یک تکنیک جدید دندانپزشکی به نام فیشورسیلنت هست که روی شیار های دندان بچه را میپوشاند و دندان از آن قسمت دچار پوسیدگی نمیشود و قیمتش یک سوم پر کردن هست این را بدانید که دندانهای 13 سالگی که آسیابی هست شیری نیست و اگر خراب شود دیگر جایش درنمی آید و در ضمن یگویم اگر برای پر کردن دندان فرشته کوچولتان به نزد دندان پزشک رفتید دو سه ساعت مراقب لب فرزندتان باشید چون لب بی حس است و کودک تجربه در این زمینه ندارد لبش را خواهد جوید و آن وقت یک هفته بیچاره میشوید تا این زخم خوب شود.
dancy
پاسخ }