امتیاز موضوع:
  • 19 رای - 2.47 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گام معکوس ایران خودرو با معرفی مدل جدید پیکان
#1
Package_favorite 
[عکس: 1ece477a2f0a2f9aa0a3fc2e9ea.jpg]

دنياي‌خودرو- امين آزاد: عكس‌هايي از پيكان جديد منتشر شده است. خبرهايي از توليد محصول ارزان‌قيمت در ايران خودرو گفته شده است. اين عكس‌ها و خبرها هم سبب شده دوباره شايعه توليد پيكان قوت بگيرد، اما چقدر اين اخبار صحت دارد.
بيش از سه ماه پيش بود كه ميرجواد سليماني قائم مقام ايران‌خودرو گفت: برنامه‌ريزي شده است خودرو مناسبي در محدوده قيمت پيكان درايران‌خودرو توليد شود. مدتي بعد عكس‌هايي از خودروي جديدي منتشر شد كه بدنه آن بي‌شباهت به پيكان نبود.
خودرويي كه اگر درست به آن دقت مي‌كرديد به غير از جلو پنجره و چراغ‌هاي جلو و عقب كاملاً پيكان بود اما آيا پيكان باز هم قرار بود توليد شود. اين خبرها وقتي جدي‌تر مي‌شد كه به سخنان محمد زالي مدير مركز تحقيقات موتور ايران‌خودرو دقت كنيم كه گفته بود: پيكان با شكل و ظاهري جديد دوباره بايد توليد شود. در حدود يك سال قبل كه زالي اين سخنان را گفته بود همه فكر مي‌كردند منظور وي خودروي رانا است كه در آن زمان به نام X12 شناخته مي‌شداما انگار خودرو دیگری در کار بوده است . اما چه خودرویی؟آیا پیکان دوباره در حال زنده شدن است ؟

براي يافتن جواب اين سئوال ها ، به سراغ يكي از مديران ارشد ايران‌خودرو رفتيم.
وي گفت: اين پيكان كه عكس آن منتشر شده است و مشخص است كه عكسش در مركز تحقيقات ايران‌خودرو گرفته شده در حقيقت پروژه‌اش يك سال و نيم پيش متوقف شده بود چرا كه خودرو قرار بود با وام بانك توسعه اسلامي ساخته شود وامي كه هيچ‌گاه داده نشد. اين خودرو توسعه يافته پيكان بود قرار بود در سودان توليد شود و خودرويي براي كشورهاي فقير باشد .

اين مدير ايران‌خودرو البته تاكيد مي‌كند ديگر قرار نيست اين خودرو توليد شود بلكه خودرويي ارزاني كه صحبت توليد آن در ايران‌خودرو است يك محصول چيني در كلاس «B » و در اندازه پراید است كه فعلاً نام شركت آن را نمي‌توانيم بگوييم.
اين مدير ارشد ايران‌خودرو البته درباره اينكه اين خودرو چگونه طراحي شده بود و آيا قرار بود در ايران توليد شود و يا خير، چيزي نمي‌گويد. پس براي يافتن پاسخ كامل‌تر به سراغ كاه سُلگي يكي از طراحان ايران‌خودرو در زمان طراحي خودرو مي‌رويم، طراحي كه به جرم انتشار زودهنگام عكس رانا از اين شركت اخراج شد. البته هيچ‌گاه اين اتهام ثابت نشد.
وي مي‌گويد: گروه‌هايي از مركز تحقيقات ايران‌خودرو بودند كه بر روي پيكان طراحي‌هایی را انجام دادند اما در نهايت طرحي كه در پورشه ديزاين طراحي شد انتخاب شد مدلی كه تنها جلو پنجره و چراغ‌هاي جلو و عقب و تزئينات داخل در آن تغيير كرده بود. موتور هم قرار بود همان باشد كه در روآي جديد استفاده مي‌شود.
كاوه سُلگي هم اين گفته را تاييد مي‌كند كه اين خودرو قرار بود در سودان توليد شود البته بعدها برخي مديران ايران‌خودرو مانند زالي كه رفتن پيكان را اشتباه مي‌دانستند بازگشت پيكان با اين شكل جديد را فرصتي مي‌دانستند تا دوباره‌ اين شركت بتواند بازار خودروهاي ارزان قيمت را به دست آورد. البته تمام اين برنامه‌ريزي‌ها هم‌اكنون در بايگاني است، چرا كه طبق آخرین اطلاعات پيكان حتي با طراحي جديدش نه ديگر قرار است در سودان توليد شود و نه در ايران. پيكان سدان به بايگاني رفته است و يك خودروي چيني قرار است جايگزينش شود.
البته شاید در آینده دوباره طرح این خودرو از بایگانی در آید .

[عکس: 6325_699.gif.jpg]


منبع
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Xeyes ورود گوشی جدید نوکیا به ایران+عکس Darya 0 554 ۰۶-۰۹-۱۳۹۰, ۰۱:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Darya
  جانبازی که در خودرو زندگی می‌کند hodis667 0 675 ۱۳-۰۶-۱۳۹۰, ۰۹:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: hodis667
  بفرمایید خودرو! Darya 0 649 ۰۸-۰۳-۱۳۹۰, ۰۱:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: Darya