تبلیغات

نوار بهداشتی

امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 3.21 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گرمابه ؛ اما بدون ليف و كيسه
#1
Restart-1 
حال اين كه يك استحمام خوب بايد چه شرايطي داشته باشد موضوعي است كه دكتر كامران بليغي، متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفتگو با جام‌جم به آن پرداخته است. به گفته وي استحمام داراي دو بخش شرايط فيزيكال استحمام و استفاده از شوينده‌هاي مناسب است.
   
«حرارت آب استحمام» به طور متوسط بايد بين 34 تا 37 درجه باشد. اين عضو هيات علمي دانشگاه با اعلام اين مطلب در ادامه اظهار مي‌كند: از آنجا كه درجه حرارت بالاي آب داراي خاصيت پاك‌كنندگي زيادي است و حتي قادر به از بين بردن مقادير زيادي از چربي‌هاي طبيعي پوست است، بنابراين به پوست بدن صدمه زيادي وارد مي‌كند. همچنين بايد توجه داشت استفاده از پاك‌كننده‌هايي كه باعث مي‌شوند يك لايه از پوست برداشته شوند براي تمام پوست‌ها مضر شناخته شده‌اند.

اين پزشك متخصص عنوان مي‌كند: بهتر است افراد براي از بين بردن چربي‌هاي بيش از حد پوست خود از نسوج و شبكه‌هاي توري شكل كه خود باعث حجم زياد كف مي‌شوند، استفاده كنند و از كيسه‌هاي زبر و خشن كه به صورت مكانيكي در هر جلسه از استحمام باعث برداشته شدن لايه‌هاي پوست مي‌شود، به طور جدي خودداري شود.

كيسه‌كشي، ممنوع!

براي اين كه تركيبات اضافي از روي پوست برداشته شوند، احتياج به استحمام است. دكتر بليغي با بيان اين موضوع، آلودگي‌هاي روي پوست را مشتمل بر عوامل گرد و غبار ناشي از هوا، تعريق بدن، ترشحات چرب غدد چربي پوست، لوازم آرايشي و بهداشتي و سلول‌هاي مرده‌اي كه در سطح پوست تجمع مي‌كنند، مي‌داند كه به شكل كثيفي يا چرك روي پوست ظاهر مي‌شوند بنابراين براي از بين بردن اين آلودگي‌ها، نياز به استحمامي است كه هيچ صدمه‌اي به پوست وارد نشود كه اين كار را مي‌توان با شستشوي ملايم پوست، حتي بدون استفاده از كيسه، ليف و ... با استفاده از شوينده‌هاي مناسب انجام داد؛ چرا كه با شستشوي بيش از حد لايه‌هاي طبيعي چربي پوست نيز از بين خواهند رفت.

وي مي‌افزايد: افرادي كه داراي پوست خشك هستند، هيچ‌گاه نبايد از روش‌‌هاي ساينده (كيسه و ليف)‌ استفاده كنند، چراكه اين امر باعث تحريك بيش از حد پوست بدن مي‌شود و به دليل نازكي پوست آنها، صدمات زيانباري به پوست آنها وارد خواهد آمد و تنها افرادي، حق استفاده از ليف (نرم)‌ را دارند كه داراي پوست‌هاي چرب و ضخيم هستند. اين متخصص پوست با اشاره به اين كه افراد داراي اگزماي سرشتي (عطسه، آبريزش در فصل بهار، اگزماي پوست)‌ نيز نبايد از كيسه، ليف و شوينده‌هاي قوي استفاده كنند، تحريك شديد پوست آنها را بخصوص در فصل زمستان، از دلايل مهم اين منع ذكر مي‌كند.

نوبت استحمام بعدي

اين مساله كه نوبت استحمام بعدي كي وچه وقت بايد باشد طبق گفته دكتر بليغي، بستگي به نوع پوست دارد، به گفته وي، آنهايي كه داراي پوست‌هاي چرب هستند مي‌توانند هر روز استحمام كنند كه در اين حين استفاده از شوينده‌هاي ملايم در اولويت است.

وي مي‌گويد: افراد با پوست‌هاي خشك نيز مي‌توانند استحمام روزانه داشته باشند، ولي آنها بايد علاوه بر مصرف شوينده‌هاي ملايم، بلافاصله پس از حمام، نسبت به خشك كردن پوست بدن خود به شكل قرار دادن حوله روي پوست و برداشتن آن اقدام كنند و از خشك كردن پوست با حركات رفت و برگشت حوله پرهيز كنند و پس از اين اقدام مصرف نرم‌كننده مناسب را از ياد نبرند.

صابون مناسب

صابون از نمك‌هاي سديم اسيد‌هاي چرب تشكيل شده است كه اين ذرات ريز داراي دوقطب هستند كه يك طرف آن غيرقطبي و انتهاي ديگر قطبي و داراي بار الكتريكي است و به دليل اين خاصيت، سر غيرقطبي صابون در مواجهه با چربي‌ها به آنها چسبيده و قسمت قطبي آن در آب حل مي‌شود و باعث تميز شدن چربي‌ها مي‌شود.

به گفته اين عضو هيات علمي دانشگاه، از آنجايي كه PH پوست بدن بين 4 تا 6 است در مقايسه با صابون‌هاي معمولي كه داراي 10-9 PH هستند، حساس بوده و صدمه مي‌بيند. به همين دليل كساني كه داراي پوست‌هاي چرب هستند، توان تحمل اين صابون‌ها را خواهند داشت. ولي افرادي كه داراي پوست خشك هستند قادر به تحمل مصرف اين صابون‌ها نخواهند بود و بايد از صابون‌هاي ملايم و گليسيرينه استفاده كنند.

دكتر بليغي در پايان اظهار مي‌كند: بهتر است افراد در استحمام، جانب تعادل را رعايت كنند و زمان و مدت آن را بالا نبرند، چرا كه در اين هنگام لايه شاخي سطح پوست (كراتيني)‌ به علت آب دوست بودنش، در اين فضا آب زيادي را به خود جذب مي‌كند و باعث جمع شدن و سفيد شدن پوست كف دست و پاها مي‌شود.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }