امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گلایول Gladiolus
#1
گلایول Gladiolus

خانواده

Iridaceae


طرز نگهداری و تکثیر گلایول :

گلایول جزو گیاهان سوخ دار است. در ابتدا رنگ قرمز وسفید وجود داشت ولی اکنون رنگهای نارنجی، آبی و بنفش نیز به بازار آمده است. گل گلایول به نور کافی و خاک با مواد آلی و زهکشی خوب نیازمند است.

بهترین PH 8/6 – 5/6 برای گلایول است. تکثیر از طریق کشت پیاز ( سوخ ) صورت می گیرد که در خاکهای سنگین در عمق 10 سانتی متر و در خاک متوسط در عمق 5/12 سانتي متر و در خاك سبك در عمق 16– 13 سانتي متر كشت می نمایند. زمستان پیاز گل را در کیسه های پارچه ای از سقف آویزان مین مایند تا هم جای کمتری اشغال کند و هم هوا در اطراف آن جریان یابد. پیازهای انواع درشت با فاصلۀ 30 سانتی متر و نمونه های کوچک به فاصلۀ 15 – 13 سانتی متر از هم کشت می شوند. در صورتی که پازها را قبل از کشت در محلولی مرکب از؛ 5/4 قاشق ضد قارچ Benomyl در 4 – 3 لیتر آب فرو برند. پس از خشک شدن آنها را کشت نمایند از رشد وخسارت با امراض قارچی جلوگیری می شود. با کرمها نیز به وسیلۀ نفتالین که دربحث ضد عفونی خاک گفته شده مبارزه میشود گل به عنوان شاخه بریده در سطح وسیعی در کشور ما به کار می برند.

منبع:daneshju.ir
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
تغذيه مناسب گل گلايول هنگام رشد موجب طول عمر آن پس از چيدن مي شود

رييس بخش آب و خاك مركز تحقيقات كشاورزي ورامين گفت: تحقيقات نشان مي دهد تغذيه مناسب گل گلايول هنگام رشد و گل دهي موجب طول عمر آن پس از چيدن از ساقه مي شود. مهندس محسن سيلسپور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا با اشاره به اينكه ماندگاري گل به شرايط محيطي و ژنتيكي آن بستگي دارد افزود: ژنتيك كه به خود گياه بستگي دارد اما با تحقيقات بر روي شرايط محيط گياه نتايج مطلوبي به دست آمده است.

وي اظهارداشت:اگر تغذيه متعادل و رژيم كودي مناسب شامل عناصر پرمصرف و كم مصرف در زمان رشد گل گلايول رعايت شود حدود ‪ 30 درصد برماندگاري آن بعد از چيدن افزوده مي شود.

رييس بخش آب و خاك مركز تحقيقات كشاورزي ورامين گفت: برخي ريزمغذي ها مانند آهن و روي به صورت محلول پاشي بر روي گل گلايول آزمايش شد كه نتايج به دست آمده نشان ازافزايش طول سنبله، افزايش قطر گلچه ها و ماندگاري شاخه بريده شده دارد.

سيسلپور اظهارداشت: گلايول گل آب و هواي معتدل است كه امروزه در بيشتر مناطق كشور به صورت گلخانه اي توليد مي شود و داراي انواع مختلف مي باشد كه زيباترين نوع آن "ازكار" يا قرمز آتشين است.

منبع: botany.dostan.ir

منبع عکس: baghe86-pgu.blogfa.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }