تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 39 رای - 2.92 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گل بنت قنسول یا پوانزتیا poinsettia ‏
#1
گل بنت قنسول یا پوانزتیا poinsettia ‏
گل بنت قنسول یا پوانزتیا poinsettia که در بیان گل فروشان و باغبانان حرفه ای بنام بنت قنسول معروف و شناخته شده و تصور می رود این نام از حدود عراق یا بیروت و مصر به ایران راه یافته باشد ، گونه ای از گیاهان تیره اُفوربیاسه Euphorbiaceae می باشد که بوته آن به بلندی 100 تا 120 سانتیمتر میرسد. اصل این گیاه از کشور مکزیک است .

گیاه گل بنت قنسول دارای شیره ای سمی می باشد که بایستی در زمان بریدن ساقه و یا چیدن گل آن دقت شود که دست خراش نداشته باشد و یا اینکه دست آلوده به شیره گیاه را به چشم و دهان نزنند که بسیار خطرناک است و باین منظور بهتر است برای جلوگیری از خروج شیره گیاه محل بریدگی ساقه بریده شده را در آب گرم 40 درجه قرار دهند تا خروج و تراوش شیره گیاه قطع شود .
[عکس: 20121110015739_Poinsettia3.jpg]

اخیرا نوع پاکوتاهی دائمی با برگهای پنجه ای شکل و دمبرگهای بلند که قسمتی از برگهای انتهائی هرشاخه تغییر رنگ داده و برنگهای مختلف : قرمز ، عنابی ، صورتی ،یا سفید در میآید که عامه مردم همان برگهای الوان را گل گیاه تصور می کنند .
در حالیکه گل واقعی بنت قنسول(پوانزتیا poinsettia ) را یک دسته گلبرگهای ریز و مجتمع کوچک سبز رنگ متمایل به سفید تشکیل می دهد که در میان همین برگهای ملون محاصره شده و جلب نظر نمی کند .

[عکس: 20121110015904_p368266-Fort_Myers-Poinsettia_Tree.jpg]

بنت قنسول ، دارای گلها یا بهتر گفته شود ، طوقه های بزرگی به رنگهای : قرمز ، صورتی و سفید است که گلهای بسیار کوچکی را در بر می گیرند . گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) را باید در محل پُر نوری قرار داده و آب کمی به آن داد .
چنانچه بیش از حد در دادن آب به گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) امساک شود امکان دارد در بهار برگهای گیاه بریزد . در صورت بروز چنین وضعی میباید شاخه ها را کوتاه نموده و خاک گلدان را عوض نمایند. پس از یکماه استراحت رشد آن مجددا آغاز می گردد که در این صورت باید گلدان را به محلی نسبتا گرم و مرطوب منتقل نمود .
در فصل پائیز نباید گلدان را بیش از ده ساعت در روز مقابل نور قرار داد چه در اینصورت طوقه ها رنگ بخود نخواهند گرفت .


[عکس: 20121110015957_PoinsettiaFlower.jpg]

گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) برگ ریز یکی از گیاهان معروفی است که برای زینت در عید نوئل استفاده می شود. براکته ها معمولا قرمز تیره هستند. ولی رنگهای دیگر مانند صورتی و سفید نیز وجود دارند .
( از زمانهای قدیم افسانه ای درباره گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) وجود دارد باین شرح : در زمانهای بسیار قدیم در مکزیک در یک شب زیبای نوئل pepita کوچولو ، بسیار غمگین بود زیرا آرزو داشت که هنگام نیایش در این شب هدیه ای به عیسی مسیح تقدیم کند . اما او بسیار فقیر بود و نمی توانست چیزی به عنوان هدیه بخرد و به اتفاق پسرعمویش که کوشش مینمود او را دلداری دهد ، بسوی کلیسا می رفتند .
pepita به پسر عمویش گفت من مطمئنم که ناچیز ترین هدیه ای که با عشق تقدیم می شود بسیار مقبول و مورد پسند مسیح واقع خواهد شد و بدین منظور یک دسته از علفهای هرز کنار جاده را چید و داخل کلیسا شد و حقارت هدیه خود را فراموش کرد و آن را به آرامی و ظرافت در زیر پای مسیح قرار داد .
اوه ... که معجزه ای به وقوع پیوست . علفهای هرزه به صورت گلهای بسیار زیبا و درخشنده درآمدند و آن را به نام گل شب مقدس Fleur de la saint nuit نامیدند و آن گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) است .


تکثیر :

گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) را بوسیله قلمه زیاد می کنند . شاخه هایی را که برای قلمه در نظر گرفته اند باید حتما از بوته سالم و قوی گرفته باشند. برای جلوگیری از خروج شیره گیاه که منجر به مرگ شاخه خواهد شد باید فورا انتهای آنها را با شعله کبریت و یا شمع بسوزانند تا عروق گیاه مسدود شود. بهترین فصل قلمه زدن گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) ماههای تیر و مرداد است .
گلدانهای محتوی شن و خاک برگ را که برای قلمه حاضرکرده اند باید کم عمق و کاملا زهکشی شده و مازاد آب بخوبی از سوراخهای کف آن خارج شود .
در قسمتی از گلخانه که درجه حرارت آن در حدود 24 درجه سانتیگراد است بگذارند و همیشه مد نظر داشته باشند گلدانهای حاوی بوته های گل بنت قنسول (پوانزتیا poinsettia ) یا قلمه ها نباید خاکشان زائد بر احتیاج آب در خود نگاه دارد زیرا به آسانی ریشه یا ته ساقه را می پوساند و بوته ها مرده و قلمه ها خشک میشوند.
[عکس: 20121110020059_Poinsettias.jpg]

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
▪ نام علمی: Euphorbia Pulicherrima
▪ نام تیره: Euphorbiaceae
▪ نام انگلیسی: Poinsettia
▪ خصوصیات: ارتفاع بیش از ۱ متر – برگها بیضوی سبز روشن با لبه صاف – ساقه دارای شیرابه – ظهور گلهای ریز آن در اواخر پاییز یا اوایل بهار – گلها به وسیله براکته های بیضوی به رنگهای قرمز ، سفید و صورتی احاطه شده است.
▪ نور: متوسط تا زیاد
▪ دما: گرما دوست – حرارت متوسط ( در حدود ۱۶ درجه سانتی گراد)
▪ آبیاری: مقدار متوسط
▪ خاک: ( خاک باغچه + کمپوست + ماسه یا شن نرم + پیت به نسبتهای مساوی ) یا ( خاکبرگ + خاک جنگلی ) این گیاه به خاک غنی و حاصلخیز با زهکش مناسب نیاز دارد.
کوددهی: ۳ گرم در لیتر هر هفته یک بار از خرداد تا آبان ماه
▪ ازدیاد: قلمه شاخه به طول ۱۲ ۸ سانتیمتر در درمای ۲۲ ۲۱ درجه سانتی گراد از بهار تا پاییز
▪ عوارض و درمان:

۱) بیماری پوسیدگی در قاعده ساقه که از مواد ضدعفونی کننده خاک مانند بنومیل و PCNB برای کاهش بیماری میتوان استفاده کرد.

۲) سقوط ناگهانی گیاه به دلیل تخریب سیستم ریشه ای که با دیازوبین و اتازول ضدعفونی می کنند.

۳) کپک خاکستری که در آن کناره ها یا نوک برگ پوسیده شده و قهوه ای رنگ میشوند و براکته های قرمز هم کناره ای ارغوانی با لکه های نکروزی شکل پیدا می کنند. محلول پاشی شاخ و برگ نبات با بنومیل راه درمان آن میباشد.

۴) پس از پایان گلدهی دوسوم شاخه های گیاه را هرس می کنند و چند هفته آبیاری کمتر شده و دوباره آبیاری آغاز میگردد و گلدان را به محل گرم ( ۱۸ درجه سانتیگراد ) منتقل می کنند . اگر گلدانها مرتبآ آبیاری شود ، امکان گلدهی بوته ها از بین می رود.

منبع

[عکس: 7703451a674c484592f459d84d40248f.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }