امتیاز موضوع:
  • 36 رای - 3.14 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گل کاغذی Bougainvillea
#1
گل کاغذی (در جنوب ایران: گل بوگن ویلیه)
مشخصات: اسم علمی گل کاغذی Bougainvillea glabra واز خانواده Nyetaginaceae می باشد. گل کاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا ۵/۳متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل آذین آن پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای ، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براکته‌های رنگین و زیبایی است که اطراف گلهای کرم رنگ را احاطه نموده اند. این گیاه احتیاج به هرس دارد. معمولا در اواسط زمستان باید ۳/۱ شاخه ها را کوتاه کرده و شاخه های ضعیف را حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و کاملا آفتابی قرار داد.

مراقبت: گل کاغذی به نور زیاد، حرارت زیاد، خاک همیشه مرطوب رطوبت هوای معمولی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر،هر هفته، از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرا داد.

خاک: خاک رس آهکی برای رشد گل کاغذی مناسب است.

ازدیاد: بهترین زمان برای تکثیر این گیاه از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. قلمه های انتهایی یا ساقه ای را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، از گیاه مادری جدا کنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر قلمه را در گلدانی با قطردهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی حدود ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. همچنین قلمه باید در شرایط نورمناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرند تا از سوختگی و پژمردگی گیاه جلوگیری شود. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید.

منبع: golestan-ali.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

}
#2
گل کاغذی (PaperFlower)

با نام علمی Bougainvillea spectabilis Willd. گیاهی است ازخانواده Nyctaginaceae همیشه سبز،چوبی رونده ،گرمسیری ونیمه گرمسیری می باشنند وازمحبوبیت زیادی دربین مردم برخوردارند.بعضی از آنهادارای شکوفه های رنگارنگ وبعضی نیز معطر می باشندکه گلهای آنها به مقدار زیاد درتابستان ظاهر می شوندمشابه ذغال اخته وبنت قنسول که گلبرگ هایا گلهای رنگارنگی بنام براکته دارند.براکته ها زیر گلهای حقیقی نامرئی قراردارند.رنگ براکته ها ازسفید ،سفید شیری ،زرد ،صورتی ، بنفش، قرمز سیرتا نارنجی می باشد.این گیاه واکنش بسیارخوبی درمقابل هرس دارد ودرنتیجه درغالب اوقات به عنوان پرچین دربیشتر مناطق گرمسیرمورد استفاده قرار می گیرند.اسم جنس این گیاه به افتخار Luis A.de Bougainvillea که یک دریانورد فرانسوی بود نامگذاری شده است.
گل کاغذی از گیاهان بسیار زیبایی است که در سالهای اخیر به طوری چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه در طبیعت به صورت درختچه بالا رونده می روید و در بعضی از مناطق در طراحی های فضای سبز به کار می رود.گل کاغذی با رنگهای متنوع خود در سبدهای آویزان و داربستها کاشته می شود. گل کاغذی در برابر سرمای کم مقاوم است ودرتابستانهای گرم که دیگر گیاهان قدرت گلدهی ندارند،این گیاه، توده ای از گل را به ارمغان می آورد.مبداپیدایش:
این گیاه بومی مناطق گرمسیری ونیمه گرمسیری آمریکای جنوبی شامل کشورهای برزیل،کلمبیا وپرو می باشد.
در ایران نیز در مناطق گرمسیر و معتدل مثل بندر عباس و سیستان و بوشهر ومناطق شمالی دربیرون کاشته می شود . اما در مناطق سرد سیر مثل آذربایجان یا خراسان تحمل سرمای زیاد را نداشته و در بیرون نمی توان آن را پرورش داد . اما در اکثر نقاط در داخل گلخانه پرورش و نگهداری می شود.

وضعیت متداول و مورد استفاده
گل کاغذی درجایی که فاقدیخبندان وسرمای سنگین باشد به عنوان یکی از بوته های رونده زینتی مشهور است درفضای سبز استفاده می شود که در سرتاسر دنیا ازمناطق آفتابی گرم تامناطق ساحلی خنک ومرطوب یافت می شود. این گیاه به عنوان یک گیاه مهم گلدانی وسبد های آویزان در اروپا وشمال آمریکا نیز می باشد.
این گیاه به خاطر داشتن براکته های رنگی روشن وواضح که گلهای لوله ای نامشخص داخل این براکته ها هستند مورد توجه می باشد. برگها متناوب، قلبی شکل، ساقه ها چوبی،رونده،قوی ودارای خارهستند.

ارقام
این گیاه شامل گونه های زیادی می باشد تنها ۳ گونه (B.spectabilis, B.glabra, B.peruviana) درباغبانی مهم هستند. بیشتر هیبریدها ویا ارقام مشهور از گونه های B.spectabilis × B.glabra یا B.xbuttiana مشتق شده اند که گونه B.spectabilis بیشتر گرمسیری بوده وگلها عمدتا روی قسمتهای مسن تر ظاهر می شوند درحالیکه گلهای گونه B.glabra به آسانی برروی شاخه های جدیدتر ظاهر می شوند که درگلخانه های خنک زنده می مانند،همچنین ارقام باشاخ وبرگهای گوناگون وجود دارند.

واریته ها
۱- گل قرمزها:) مثلBarbara karst )(JuanitaHtten مناسب برای آویزTemple) با برگهای موجدار(
۲ – گل بنفش ها نظیر Royalourple,Brasiliensis
3 – گل نارنجی نظیرAlbama Sunset گلها به رنگ صورتی برمی گردند
۴ - گل صورتی نظیرJames Walker,Mauree Hatten,Surprise
۵ – گل سفید مثل Summer snow
6 – واریته با برگهای رنگارنگ نظیر Raspberryice,Vicky,Mardigras
۷ – واریته های با دو گل:این واریته گلهای خود را با رنگهای صورتی،قرمز و پرتقال تا زمان پژمرده شدن حفظ می کند.تکثیر
•تکثیر این گیاه کار نسبتاً مشکلی است، ولی در ریشه دهی ، قلمه ها رشد سریعی از خود نشان می دهند. بسیاری از واریته ها مثل Barbarakarst, Raspberrylce ,Crimson loke و… با رنگهای صورتی، قرمز، پرتقالی و سفید به صورت هیبرید قابل تکثیر هستند.
•قلمه های بلند انتهایی گوشتی ساقه (۸تا۹ سانتی متر طول) موثرترین روش ازدیاد می باشدبهترین فصل قلمه گیری پاییز یا تابستان است. حذف برگهای پایینی واستفاده از هورمون جهت ریشه زایی وهمچنین استفاده ازدمای بستر ۲۲ درجه سانتی گراد جهت ریشه زایی توصیه شده است. قسمتهای سبز ساقه رسیده با ۳تا۵ گره برای ازدیاد بکار گرفته می شوند. محیط های کشت خوب زهکشی شده یاریشه زایی را می توان برای ریشه دار کردن قلمه ها بکار گرفت .دربعضی ازمنابع از خوابانیدن هوایی وکشت بذر نیزبه عنوان روشهای تکثیر نام برده شده است.
دمای محیط کشت برای ریشه زایی قلمه ها باید ۲۴ درجه سانتیگراد باشد .از سیستم مه پاشی یا میست برای نگهداری وشادابی برگهادرمدت ریشه زایی قلمه ها می توان استفاده کرد.
باید بخاطر داشت که جابجا کردن قلمه ریشه دار این گیاه حساس ، بسیار مشکل است. از آنجا که ریشه های این گیاه ترد و باریک هستند، در صورت جابجایی غیر اصولی آن ، به شدت صدمه می بیند. قلمه ها در محل اصلی باید به طور بسیار عمیقی کاشته شوند، و همچنین موقع جابجایی این گیاه باید توجه کرد که در تماس دست با ساقه ، آوندها آسیب نبینند.

نور
تابش باشدت زیادوپرورش گیاه تحت شرایط روزکوتاه (۸ساعت روشنایی) گلدهی را تحریک می نماید.تابش باشدت کم گلدهی را حتی در گیاهانی که درشرایط روزکوتاه ودمای بهینه پرورش یافته اند به تاخیر می اندازد. نور۴تا۵ هزارفوت کندل رشدمتراکم ،سریع و تشکیل گلهای رنگی خوب راتحریک می نمایند.
نور قرمز دور(Far-Red) گلدهی را تسریع می کند. وقتی گیاهان تحت شرایط نوربانسبت بالای قرمز به قرمز دور رویش یافته بودند برگهای انتهایی بازنشده ویا درمقایسه باگیاهانی که برگی (برگدار ) برداشته شده بودند گلدهی در آنها تسریع شدکه این حقیقت راپیشنهاد می نمایدنورقرمز باتوسعه وجابجایی مواد مانع گلدهی دربرگهای جوان همراه می باشد. اسید جیبرالیک ممکن است سبب تاخیر گلدهی شودوهمچنین حذف برگها باعث کاهش میان گره ها می شود.

تغذیه
گل کاغذی به کوددهی ثابت۱۵۰تا۲۰۰پی پی ام نیتروژن عکس العمل مثبت نشان می دهد. این گیاه به محلولی از کود تقویت شده با عناصر کمیاب نیاز دارد.میکروالمنتها برای بقای این گیاه بسیار مهم و ضروری محسوب می شوند. گزارش شده است که این گیاه نیازبالایی به منیزیم ، آهن ، منگنز دارد.زیادی نمکها سبب خسارت به ریشه می شود. اگرگیاهان درشرایط خنک پرورش می یابند باید از کاربرد نیتروژن به فرم آمونیوم پرهیز نمود.
در هنگام زرد شدن برگهای این گیاه گاه لازم است تا ۵۰ پی پی ام، سولفات منیزیم به خاک اضافه شود

آب و آبیاری

درفضای سبز وقتی سازگاری پیداکند مقاوم به خشکی می شود درحالی که تنش های آبی ممکن است منجر به ریزش براکته ها درگیاهان تولید شده در شرایط خشکی درگلخانه شود.

گل کاغذی گلدانی باید یکبار و به طورکامل آبیاری شود وتا خاک گلدان کاملاً خشک نشده ، آبیاری مجدد صورت نگیرد.باید به یاد داشت که در موقع گلدهی،اگر خاک آن خیلی خشک شود ، گلهای آن خواهد ریخت

درجه ی حرارت (دما )
همان طور که بیان شد گل کاغذی بومی آمریکای جنوبی، برزیل و نواحی گرمسیری است و نسبت به سرما و یخبندان بسیار حساس می باشد. درجه حرارت ۳۷ درجه سانتیگراد در طول روز و ۱۵درجه سانتیگراد درشب هنگام برای این گیاه مناسب است و در خارج از این طیف دمایی گیاه رشد خوبی ندارد.

دمای سرد شبانه باعث تحریک گلدهی می شود . دماهای شبانه ۱۵درجه سانتیگراد گلدهی تحت شرایط روزبلند راافزایش ودمای شبانه ۲۶ درجه سانتیگراد مانع گلدهی گیاهان پرورش یافته درتحت شرایط روزکوتاه می شود . دمای شبانه / روزانه (۲۱/۲۴) درجه سانتی گراد تحت شرایط روز کوتاه دمایی بهینه بوده است.

محیط کشت
درتولید تجارتی گیاهان گلدار گلدانی،عمدتا ازمحیط کشت با پایه پیت استفاده می شود .امامحیط کشت خوب وزهکشی شده با PH 5/5 تا ۶ قابل قبول می باشد. PH بالای ۵/۶ ممکن است باعث کمبود آهن درگیاه شود.
گل کاغذی محیط مرطوب را نمی پسندد و باید در گلدانی با زهکشی مناسب کاشته شود، و در غیر این صورت این گیاه به انواع بیماریهای ریشه ای دچار می شود.

آفات و بیماری ها
اگر مراقبت و نگهداری از این گیاه به خوبی انجام شود،آفات و حشرات مشکلی را ایجاد نخواهند کرد.شته،تریپس، شپشک های آردآلود وسپردارها جزوآفات مهم و
لکه برگی bougainvillea) (Cerospora، بوته میری (Phytophtora parasitica)جزو بیماریهای مهم این گیاه زینتی می باشند.
در مواقع ضروری ، از قارچ کشهای محلول می توان استفاده کرد.شته و کرمها را می توان با رزمیترین،ارتن، و تام کنترل کرد.

کنترل گلدهی وخواب گیاه :
گل کاغذی گیاهی روز کوتاه اختیاری می باشد، تحت شرایط طول روز ۱۲ساعت به ۸۰ روز ودرشرایط طول روز ۱۰ ساعت فقط به ۵۴ روز زمان برای گلدهی نیاز دارد.
گیاهان درنهایت تحت شرایط روزبلند گل می دهند اما تعداد جوانه های کمی تشکیل می گردد. عوامل دیگری بغیر از طول روز ممکن است گلدهی راتحریک نمایند.شدت تابش بالا منتج به گلدهی سریعتر گیاه می شود.
سرمای شبانه ممکن است یکی دیگر از این عوامل باشد. گیاهان مسن تر که دارای ساقه با قطر ۲۵/۱ سانتی متر هستند زودتراز گیاهانی که به تازگی ریشه دار شده و۵/۰ سانتی متر قطردارند به گل می روند.
مواد شیمیایی dominazide,chlormequat,ancymidol باعث تسریع در گلدهی گیاهانی می شود که تحت شرایط روزکوتاه پرورش یافته اند امابرای گیاهانی که تحت شرایط روزبلند بوده اند کمتر تاثیر داشته اند. محلول پاشی با جیبرالین اسید باعث جلو گیری از گل انگیزی درگیاه می شود وهمچنین باعث تاخیر ویامانع تشکیل براکته ها می گردد. این عکس العمل ها باتوجه به رقم واحتمالا محل ممکن است متفاوت باشند. محلول پاشی باAtrimmec گلدهی درگیاه Rainbow Gold رابه جلو می اندازد اماروی گیاهان Raspberry Ice یا San Diego Red موثر نبوده است.

کنترل ارتفاع :
برخی از موادشیمیایی روی گل کاغذی موثر بوده اما همه این مواد باید بطوردقیق روی تعداد کمی گیاه ازهررقم آزمایش شدند زیرا تغییرات زیادی بسته به رقم ازخود نشان می دهند. سایکوسل یا A-rest هیچکدام سبب کاهش ارتفاع درارقام Respberry Ice یا San diego Red درکارولینای جنوبی نشده انداما هردو این کند کننده های رشد باعث کاهش رشد رویشی رقم San Diego Red درکالیفرنیا شده اند. A-Rest را می توان به غلظت ۵۰ پی پی ام وBonzi را به غلظت ۲۵ تا ۱۰۰ پی پی ام بکاربرد. محلول پاشی با Dikeyulac باعث افزایش شاخه های جانبی در Respberry Ice ،
Diego Red San، Raibbow Gold شـده وکـاهش طویل شـدن ساقه را در Respberry Iceو San Diego Red باعث گردیده است اما تاثیری روی Raibbow Gold نداشته است.
مع الوصف کاربرد Atrimmec به غلظت ۱۶۰۰ پی پی ام بطور کلی به عنوان موثرترین راه برای کاهش طویل شدن شاخه ها بوده است.باید توجه داشت کهAtrimmec درغلظت ۴۰۰تا ۱۶۰۰ پی پی ام ممکن است باعث کاهش اندازه براکته ها دراواخر بهار واوائل تابستان (افزایش دما ) شود اما دراواخرتابستان واواسط زمستان (دمای خنک تر) زمانیکه براکته ها کوتاهتر ازمدت اواخر بهار واوائل تابستان هستند موثرنبوده است.

جوانه گیری (حذف جوانه ها) :
تقریبا۱۰روزبعد ازاین که رشدرویشی جدید به ۵/۷ سانتیمتررسیده باشد ممکن است عمل جوانه گیری گیاهان انجام می شود.این عمل را می توان درصورت نیاز هر۴هفته یک بار انجام داد .(برای رشدشاخه های فرعی بیشتر ومتراکم شدن بوته ها ) برای افزایش شاخه ها ی فرعی محلول پاشی بنزیل آدنین (BA) به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ پی پی ام دردومرحله توصیه شده است که این عمل را پس از ۲۴ سـاعت بعد ازاولـین ودومین مرحله عمل جوانـه گیری انجام می دهند مصـرف کننده هـا می خواهند بطور منظم عمل جوانه گیری وهرس انجام شود تا گیاه متراکم نگه داشته شود.

قیم :
اگرگیاهان درسبدهای آویزان یا بصورت کنترل شده با بازدارنده های رشد پرورش یافته باشند نیاز به قیم ندارند اما دربعضی ازگیاهان می توان ازسیم برای قیم استفاده نمود

تولید شاخه و گل بیشتر
طبق گزارشات جامعه بین المللی باغبانی از ایتالیا، (۱۹۹۰) جهت تولید شاخه و گل بیشتر از این گیاه استفاده ازBA 6 توصیه می شود.این تحقیقات نشان می دهد که اسپریppm 100-50 ازBA6 ، ۲۴ ساعت بعد از اولین برش سرشاخه ها در مورد واریته های متوسط و ppm 200 از آن در مورد واریته های قویتر بهترین نتیجه را می دهد.اسپری سوم بعد از بریدن نوبت دوم انجام می شود.
BA6در موقع بریدن سرشاخه ها جهت تهیه قلمه نیز مفید است.

فیزیولوژی پس ازبرداشت :
گیاهان را می توان به مدت ۶ روز دردمای ۳ درجه سانتی گرادحمل ونقل نمود. دماهای بالاتر توصیه نشده است . گل کاغذی کاملاحساس به اتیلن است وسبب ریزش برگها می شود. محلول پاشی با محلول Argyline(ترکیب حاوی نقره ) به میزان ۵/۲ تا۳ گرم درلیتر یک هفته قبل از جابجایی (حمل ونقل ) توصیه شده است. بسیاری ازپرورش دهندگان دانمارکی این محلول را هر۲تا۳ هفته یکباراستفاده می نمایند. محلولپاشی با تیوسولفات نقره STS) (به میزان mM 5/0 همچنین به منظور افزایش کیفیت وجلوگیری ازریزش براکته ها استفاده می شود. بطور تجربی ۵۰۰ پی پی ام نفتالین استیک اسید(NAA) درزمان تشکیل کامل براکته ها باعث افزایش عمر پس ازبرداشت براکته ها می شود.

هرس گل کاغذی
بعد از ۴-۳ هفته که گل کاغذی در گلدان مستقر شد ، باید آن را قدری کوتاه کرد .اگر این گیاه در گلخانه نگداری شود در طول ۴ هفته حداقل باید دوبار کوتاه شود. دوران گلدهی آن از آذرماه آغاز و تا شهریور همچنان ادامه دارد.گرچه گل کاغذی در نقش یک گیاه آویز از فرم زیبایی برخوردار است ولی کوتاه کردن و فرم دادن به آن ، به منظور جلوگیری از بلند و بدفرم شدن آن ضروری است.

منبع:
golabad.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
           
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

}
#3
اینو تو یه سایتی عکسشو دیدم به یاد قدیما گذاشتم. بچه که بودیم خونه ی بابا بزرگم که می رفیتم طبقه ی دومش تو تراس که می رفتیم از خونه ی همسایه این درخت اومده بود تو تراس و من همش گل هاشو می کندمhih و از هم بازش می کردم. رنگشم صورتی بود ولی الان دیگه اون طوری نیست. فکر کنم اون درخته دیگه نیست چون دیگه نمی بینمش


گل کاغذی (در جنوب ایران: گل بوگن ویلیه)
مشخصات: اسم علمی گل کاغذی Bougainvillea glabra واز خانواده Nyetaginaceae می باشد. گل کاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود ۲ تا ۵/۳متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل آذین آن پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای ، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براکته‌های رنگین و زیبایی است که اطراف گلهای کرم رنگ را احاطه نموده اند. این گیاه احتیاج به هرس دارد. معمولا در اواسط زمستان باید ۳/۱ شاخه ها را کوتاه کرده و شاخه های ضعیف را حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و کاملا آفتابی قرار داد.

مراقبت: گل کاغذی به نور زیاد، حرارت زیاد، خاک همیشه مرطوب رطوبت هوای معمولی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر،هر هفته، از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرا داد.

خاک: خاک رس آهکی برای رشد گل کاغذی مناسب است.

ازدیاد: بهترین زمان برای تکثیر این گیاه از اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد. قلمه های انتهایی یا ساقه ای را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز یا قیچی باغبانی، از گیاه مادری جدا کنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر قلمه را در گلدانی با قطردهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی حدود ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. همچنین قلمه باید در شرایط نورمناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرند تا از سوختگی و پژمردگی گیاه جلوگیری شود. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر و کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید.

   

منبع: golestan-ali.com
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

}