امتیاز موضوع:
  • 13 رای - 3.23 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گوسفندها کودن نيستند
#1
جام جم آنلاين: نتايج تحقيقات دانشمندان انگليسي نشان مي دهد که برخلاف عقيده عمومي ، گوسفندها کودن نيستند و حتي مي توانند در مطالعه براي درمان بيماري نورولوژيکي هانتينگتون مفيد باشند.

به گزارش مهر ، گوسفندها نه مثل روباه ها و شامپانزه ها به خاطر مکاري و باهوشي معروفند و نه مثل دلفين ها با استعداد هستند اما تازه ترين نتايج تحقيقات دانشمندان دانشگاه کمبريج نشان مي دهد که اين حيوانات اهلي کمتر از آن چيزي که تصور مي شود ، کودن هستند.

در حقيقت در تحقيقات اين دانشمندان ، گوسفندان موفق شدند برخي تست هاي روانشناسي را به راحتي حل کنند ، در حالي که حل اين تست ها براي ميمون ها بسيار دشوار بود.

همچنين اين حيوانات پرفايده به حدي حساس و ظريف هستند که مي توانند براي جستجوي آثار تخريب نوروني در انسان و مطالعه براي درمان بيماري نورولوژيکي «هانتينگتون» مورد استفاده قرار گيرند.

نتايج اين تحقيقات نشان مي دهد که گوسفندان نه تنها مي توانند چهره تمام اعضاي گله به خصوص آنهايي که از نظر اجتماعي به آنها نزديک هستند را تشخيص دهند بلکه همچنين مي توانند ساير قسمتهاي مشخص بدن ساير اعضا را حداقل به مدت دو سال به ياد آورند، نژادهاي مختلف همنوعان خود را از هم تمايز دهند و از نژاد خود مراقبت کنند.

همچنين گوسفندان مي توانند زمينهاي چرا را براي خانواده دسته بندي کنند، مسير صحيح حرکت در يک هزارتو را به يادآورند و يک زندگي اجتماعي نسبتاً رضايت بخشي داشته باشند. به طوريکه قوچ ها با يکديگر دوستان بسيار خوبي هستند و در مبارزه ها از همديگر دفاع مي کنند. اين حيوانات در اتخاذ تصميمات اجرايي بسيار خوب عمل مي کنند.

از سويي ديگر اين جانوران از ديدگاه پزشکي نيز براي انسان بسيار جالب هستند به طوري که اين دانشمندان کشف کردند يک نوع جديد از گوسفند اصلاح ژنتيکي شده داراي ژني است که اين ژن انسانها سبب بروز بيماري هانتينگتون مي شود، بنابراين مطالعه بر روي اين حيوانات مي تواند راههايي را در درمان اين بيماري در انسان ارائه کند.

براي دستيابي به اين نتايج پيش از هر چيز، دانشمندان بايد مي توانستند تغييرات به وجود آمده در توانايي هاي شناختي گوسفندان بيمار را رديابي کنند. به همين دليل بايد نشان مي دانند که آيا اين حيوان در شرايط نرمال قادر است بعضي از تست هاي شناختي مرتبط با بيماري هانتينگتون را انجام دهد يا خير.

نتايج اين تحقيقات حاکي از آن است که تمام گوسفندان مورد آزمايش موفق شدند تمام تست ها را به درستي حل کنند.

جام جم آنلاين

حـرفی نـدارم …

مـن حـاضـرم حـتی جـانم بـه لبـم رسـد …!

اگـر جـانم تـو بـاشی …
پاسخ }