امتیاز موضوع:
  • 16 رای - 2.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گیاهی که در هر 100سال فقط یک بار گل می دهد
#1
گیاهی که در هر 100سال فقط یک بار گل می دهد fak

در ارتفاعات کشورهای پرو و بولیوی،گیاه منحصر به فردی وجود دارد که به ملکه آندس معروف است. این روزها ملکه آند غرق در گل شده و همین موضوع،این گیاه را به ستاره ای برای عکاسی نبدیل کرده است. چرا؟ چون این گیاه واقعابه ندرت گل میدهد، در هر 100 سال فقط یک بار!
به گزارش نشنال جئوگرافی، امورفوفالوس تیتانوم بزرگ ترین و البته بدبوترین گل جهان را دارد. گل های آن هم در بهترین حالت تنها دو روز و نیم دوام می آورند. بسیاری در توصیف بوی شکوفه های ملکه آند از عباراتی مانند تخم مرغ گندیده و فیل مرده و حتی بدتر استفاده کرده اند. اما همین بوی وحشتناک،به تکثیر این گیاه کمک می کند. در واقع ملکه آند در شرایط خشک و بسیار سخت در ارتفاعات 3000 تا 4800 متری می روید. بویی که برای ما انسان ها بسیار وحشتناک است، سوسک های لاشخور را از فاصله های بسیار دور جذب می کند و همین سوسک ها باعث پراکنده شدن گرده های گیاه و در نتیجه تکثیر آن می شوند.
به گفته محلی ها، ملکه آند که گل لاشه هم نامیده می شود، از اجساد پرنده ها تغذیه می کند. پرنده های گرسنه وقتی به این گیاه می رسند، جذب گل ها می شوند، اما برگ ها و تیغ های بسیار تیز آن ها را به دام می اندازد و اجساد آن ها در پای گیاه می افتد. بسیاری از محلی ها از این گل بیزارند چون شنیده اند که دام ها و سایر موجودات چه طور با این تیغ ها شکار شده و از پا در آمده اند.
با این حال، برج گل های ملکه آند که گاه تا 12 متر ارتفاع دارد، منظره ای جذاب دارد که بسیاری از توریست ها و عکاس ها را به منطقه می کشاند. به گفته محققین، شرایط بسیار سخت محیطی باعث می شود که گیاه برای ذخیره منابع کافی برای گل دادن و تولید مثل نیاز به زمانی طولانی داشته باشد، 50 سال و گاهی حتی تا 100 سال! در عوض در هر بار گل دهی، در حدود ده میلیون دانه تولید می کند.
ملکه آند معمولا در گروه های چندصدتایی در مناطقی محدود می روید و همین امر، باعث می شود که ترکیب ژنتیکی و در نتیجه تنوع ژنتیکی در کار نباشد. در نتیجه این گیاه در مقابل بیماری های احتمالی، تغییرات آب و هوایی و مانند آن بسیار آسیب پذیر است. در واقع این گیاه در طبقه در معرض خطر جای میگیرد. بر اساس آمارهای منتشر شده، در حال حاضر 800هزار گیاه در پرو و 3500 گیاه در بولیوی وجود دارد. اما این ارقام در حال کاهش هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید این گیاه با نام های دیگری مانند زبان شیطان و نخل مار هم شناخته می شود.

منبع: iran-eng.com

[عکس: 20150614181133_0.520874001290801921_irannaz_com.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }