خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
امتیاز موضوع:
  • 9 رای - 2.89 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

گیر کردن جسم خارجی در مجرای تنفسی

مدیر بازنشسته

****
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
692
تاریخ عضویت:
Jan 2012
مدال ها

اعتبار: 824


محل سکونت : تهران
ارسال: #1
گیر کردن جسم خارجی در مجرای تنفسی
انسداد راه هاي تنفسي در افراد بالغ بيشتر به دليل لقمه غذاي نجويده و بزرگ است و در اطفال و عقب مانده هاي ذهني مي تواند به علل متنوعي روي دهد.

اقدامات اوليه

در مواجهه با فردي که جسمي راه تنفسي وي را مسدود کرده بايد بلافاصله و به سرعت اقدام به باز کردن راه تنفسي وي نماييد. اگر مصدوم بيهوش نباشد ابتدا وي را به سرفه وادار کنيد. در صورت عدم خروج جسم، در حالي که مصدوم مختصري به جلو خم شده است، با کف دست چند ضربه محکم بين دو کتف وي وارد کنيد تا باعث ايجاد سرفه و خروج جسم گردد. در صورت عدم خروج جسم ، بايد پشت مصدوم بايستيد و دست ها را دور شکم بيمار حلقه کنيد. دست چپ خود را زير قفسه سينه وي به حالت مشت نگه داريد، دست راست را روي آن بگذاريد و با يک حرکت سريع و قوي به سمت داخل و بالا باعث خروج ناگهاني هوا از ريه ها و در نهايت خروج جسم از مجاري تنفسي شويد.

اين اعمال را، در صورت عدم موفقيت، چندين بار تکرار کنيد. پس از انجام اقدامات فوق ، مصدوم را به مرکز فوريت هاي پزشکي اعزام کنيد.

در اطفالِ زير يک سال هرگز نبايد از فشار شکمي استفاده شود و در اطفال بزرگتر فشار شکمي بايد آرام تر انجام گيرد.چنانچه فرد مصدوم بيهوش شده باشد ابتدا داخل دهان وي را از نظر وجود جسم خارجي بررسي کنيد و در صورت امکان، هرگونه جسم خارجي مزاحم از قبيل لقمه غذا، دندان يا زبان، که به حلق برگشته و مانع تنفس وي شده باشد از دهان خارج نماييد. سپس او را به پهلو برگردانيد با کف دست چند ضربه محکم به ناحيه بين دو کتف وي وارد کنيد. در صورت عدم موفقيت، بيمار را به پشت بخوابانيد دو دست خود را به صورت ضربدر در بالاترين قسمت شکم، درست ناحيه زير جناق سينه قرار دهيد و يک ضربه سريع و قوي به سمت بالا و داخل شکم وارد نماييد تا راه تنفسي وي باز شود. اين اعمال را، در صورت عدم موفقيت، چند بار تکرار کنيد. چنانچه با اين عمليات بيمار استفراغ کند او را به سرعت به پهلو برگردانيد تا محتويات استفراغ شده از دهان خارج شود و وارد راه هاي تنفسي نشود. در صورت عدم موفقيت بايد بيمار را فوراً به مرکز فوريت هاي پزشکي رساند.

چنانچه مصدوم شيرخوار باشد ابتدا او را از پاها آويزان کنيد و با کف دست چند ضربه به پشت او وارد کنيد. سپس دهان او را باز نموده و جسم خارجي را بيرون بياوريد. بايد دقت کنيد تا جسم را عقب تر نـَرانيد و وضعيت را بدتر نکنيد.

در اطفالِ زير يک سال هرگز نبايد از فشار شکمي استفاده شود و در اطفال بزرگتر فشار شکمي بايد آرام تر انجام گيرد.

پيشگيري

هنگام غذا خوردن از هيجانات روحي و صحبت کردن پرهيز نماييد. اجسام کوچک را از دسترس شيرخواران که معمولاً آنها را به دهان مي برند، دور نگه داريد و از خوردن لقمه غذاي بزرگ پرهيز کنيد. در فرد بيهوش يا دچار کاهش سطح هوشياري، جهت جلوگيري از برگشت محتويات دهان و معده به مجاري تنفسي، بهتر است وي را به پهلو بخوابانيد و سر را در موقعيت پايين تري قرار دهيد.
29-04-2012, 10:42 PM,
یافتن نقل قولّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد