امتیاز موضوع:
  • 18 رای - 2.94 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یبوست در دوران بارداری + راه حل ها برای رفع یبوست
#1
Daemons 

یبوست در دوران بارداری


یکی از مشکلات شایع در زمان بارداری یبوست است که تقریبا 40 درصد زنان باردار به آن دچار می شوند. باید توجه داشت که به دلیل تغییر هورمون ها در زنان باردار، یبوست باید جدی گرفته شود و از بروز آن جلوگیری نمود.در یبوست، دستگاه گوارش برای دفع مدفوع دچار اختلال می شود. در این گونه موارد به دلیل سخت شدن مدفوع و کاهش انقباض روده، دفع مدفوع به کمتر از سه بار در هفته کاهش می یابد.خوشبختانه یبوست در اکثر مواقع موقتی است و با رعایت برخی نکات برطرف می شود.علل یبوست در بارداری چیست؟


- رحم خانم باردار پیوسته در حال بزرگ شدن است و بر روی معده و روده او فشار وارد می کند.


- هورمون پروژسترون در زمان بارداری سبب می شود تا دفع موادغذایی از طریق دستگاه گوارش کندتر از حد معمول شوند.


- به دلیل شیوع کمبود آهن در خانم ها، معمولا در زمان بارداری قرص آهن برای آنها تجویز می شود که این خود سبب بروز یبوست می شود.

- داشتن استرس و اضطراب در زمان بارداری ممکن است به یبوست منجر شود.چگونه بر یبوست بارداری غلبه کنیم؟

- دقت کنید چه زمانی و چگونه به دستشویی می روید. به محض این که احساس کردید نیاز به دفع دارید، فورا به دستشویی بروید و آن را به تاخیر نیندازید.


- همیشه بعد از صرف اولین وعده غذایی خود در صبح، به دستشویی بروید. اگر خود را عادت دهید که در زمان خاصی اجابت مزاج داشته باشید، بدن شما نیز به آن عادت می کند.


تا حد امکان از مصرف داروهایی که برای رفع یبوست استفاده می شوند (مسهل ها) در دوران بارداری خودداری کنید و بیشتر از روش های طبیعی برای رفع یبوست استفاده نمایید


- زیاد از سبزیجات تازه و میوه ها استفاده کنید، زیرا این مواد به دلیل داشتن فیبر بالا اجابت مزاج را در افراد تسهیل می کنند.


- مقدار زیادی مایعات در روز بنوشید و ورزش کنید. بعضی زنان به بهانه این موضوع که باردارهستند، ورزش نمی کنند و آسیب های زیادی را به خودشان و جنین می زنند. البته باید فعالیت های ورزشی زنان باردار تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان آنها باشد. ورزش کردن علاوه بر ایجاد حس شادابی و سلامت، یبوست را در زنان باردار کاهش می دهد.آیا مشکل یبوست همیشه جدی است؟

معمولا افراد یبوست را یک بیماری نمی دانند، اما اگر جدی گرفته نشود و درمان نگردد، مشکلات جدی مثل بواسیر را به دنبال خواهد داشت. بواسیر نیز مشکلاتی مانند خونریزی از مقعد، درد و خارش را به وجود می آورد.

سعی کنید مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه ، چای و نوشابه را محدود کنید و الکل ننوشید، زیرا این گونه نوشیدنی ها سبب جذب آب از روده شده و یبوست را بدتر می کنند.* هشدارها

- تا حد امکان از مصرف داروهایی که برای رفع یبوست استفاده می شوند (مسهل ها) خودداری کنید، زیرا دوران بارداری، دوران حساسی است و باید مصرف داروها را به کمترین میزان ممکن رساند.

- سعی کنید بیشتر از روش های طبیعی که ذکر شد برای رفع یبوست استفاده کنید.

اگر همه راه ها را امتحان کردید و باز هم یبوست برطرف نشد، تحت نظر پزشک می توانید از داروهای مسهل استفاده کنید .منبع:tebyan.net

[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#2
راه حل هایی برای رفع یبوست دوران بارداری


یبوست یکی از عوارض ناخوشایند و آزاردهندۀ دوران بارداری است. مطمئن ترین و کم خطرترین راه حل ها برای رفع یبوست زنان باردار کدامند؟


چرا زنان باردار اغلب دچار یبوست می‌شوند؟


دلایل زیادی وجود دارد. در ابتدا، نوزاد باید فضایی از شکم را اشغال کند و این امر باعث فشرده و متراکم شدن عضوهای دیگر می‌شود، که این تراکم و فشار دستگاه گوارش را هم در بر خواهد گرفت. به این ترتیب حرکات طبیعی این اعضا هم دچار اختلال خواهد شد.


از سوی دیگر زنان باردار به طور کلی فعالیت کمتری نسبت به زنان دیگر دارند، و از آنجایی که یبوست با بی تحرکی ارتباط مستقیم دارد، به طور طبیعی زنان باردار، بیشتر شاهد بروز مشکل یبوست خواهند بود.


در نهایت بسیاری از زنان باردار مجبورند برای مبارزه با کم خونی، از مکمل های خوراکی آهن استفاده کنند، اما این مکمل ها باعث یبوست خواهند شد. دیدیم که عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند تا به یک گوارش سالم طی دوران بارداری آسیب بزنند...توصیه های عملی برای رفع یبوست طی دوران بارداری چیست؟


خوراکی های سرشار از فیبر بخورید، مانند: غلات کامل، میوه ها و سبزیجات خام و پخته. مسلماً زنان حامله برای اجتناب از برخی عفونت های خطرناک طی دوران بارداری، باید نسبت به مصرف مواد خام محتاط باشند. اما اگر این خوراکی ها به خوبی و با دقت شسته شوند، دیگر دلیلی برای محروم کردن خود از آنها وجود ندارد!


به میزان کافی آب بنوشید.مایعات به همراه فیبرها، به گوارشی سالم و دفعی مناسب کمک می‌کند.


فعال باشید. پیاده روی یا مدت کوتاهی شنا می‌تواند برای مبارزه با یبوست های خفیف کفایت کند.یبوست: در زمان بارداری کدام ملین ها را می‌توان انتخاب کرد؟

در مدت بارداری نمی‌توان از تمام انواع ملین ها استفاده کرد.

مطالعات علمی در این مورد بسیار نادرند، اما به طور کلی توصیه می‌شود از ملین های محرک اجتناب کنید. در واقع، این ملین ها خطر آزاد شدن انقباض رحمی را افزایش می‌دهند. حواستان باشد، اغلب گیاهان ملین بخشی از این گروه دارویی هستند!


ملین هایی که چرب کننده نامیده می‌شوند، بر پایۀ پارافین قرار دارند، این نوع ملین ها نیز توصیه نمی‌شوند زیرا آنها جذب برخی ویتامین ها را کاهش می‌دهند. و این در حالی است که تغذیه ای سرشار از ویتامین طی دوران بارداری بسیار مهم است...چه زن باردار دچار یبوست باشد، چه نباشد!


قاعدتاً ملین های اُسمزی که حجم مایعات موجود در مدفوع را افزایش می‌دهند تا دفع را آسان سازند، برای زنان باردار بی خطر هستند. همچین می‌توان لاکتولوز یا سُربیتول را توصیه کرد. فقط ماکروگول توصیه نمی‌شود زیرا حاوی نمک بسیار زیادی است.


در آخر، باید از ملین هایی که لِست (ماسه ای) نامیده شوند یاد کرد، این ملین ها فقط فیبرهای برای افزایش حجم مدفوع هستند، هم زنان باردار و هم افراد مبتلا به یبوست با خیال راحت می‌توانند از آنها استفاده کنند. اگر در دروان بارداری تان مبتلا به یبوست هستید، نظر پزشک تان را در این باره جویا شوید!


منبع: سیمرغ

[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#3
یکی از مشکلات زنان باردار یبوست است که سختی های زیادی را برای آنها ایجاد میکند.
علت یبوست بارداری این است که رحم خانم باردار پیوسته در حال بزرگ شدن است و بر روی معده و روده او فشار وارد می کند. هم چنین هورمون پروژسترون در زمان بارداری سبب می شود تا دفع موادغذایی از طریق دستگاه گوارش کندتر از حد معمول شوند.
بهتر است برای درمان این مشکل از دارو استفاده نکرده و با خوردن میوه ها ، سبزی ها ، مایعات و پیاده روی این مشکل را حل کنید.
اما اگر مشکل شما تحمل ناپذیر شده در موراد محدود می توانید از بی خطر ترین ملین که اسم آن شربت منیزیم هیدورکساید ۸ درصد است استفاده کنید.
دو قاشق غذا خوری قبل از خواب بخورید و در کمتر از نیم ساعت مشکل خود را حل کنید. سعی کنید فقط یکبار در هفته و در موراد لزومی این شرزبت را مصرف کنید.
در ضمن این شربت مشکل ترش کردن معده و بالا آمدن اسید از معده را نیز برای شما درمان میکند.
پاسخ }
#4
من خودم خیلی تو نت برا درمان یبوست دنبال راه حل معمولی می گشتم برا بچه خواهرم ..اتفاقا یه راه حل معمولی و خوب پیدا کردم که خیلی هم کارساز بود برا خانم های باردار و حتی خانمی که زایمان سزارین کرده بود انجام دادیم و خیلی خوب جواب داد .
یکی خوردن یه عدد پیاز آب پز شده همراه کمی کره و نمک.
و یا خوردن آب کرفس .
حتی هفته پیش دختر جاریم سزارین شده بود و بعد از عمل 3روز دچار یبوست بود آب کرفس و گرفتم ودادم بهش فرداش زنگ زد که این آب کرفس عجب معجزه کرده میگفت اینقدر راحت شدم
کلا روده هامو تخلیه کرده.
اینایی که گفتم بارها امتحان شده.

[عکس: 20131009113258_20130423191908_DSC07309.jpg]
مرا کسی نساخت ، خدا ساخت . نه آنچنان که کسی می خواست ، که من کس نداشتم . کسم خدا بود ، کس بی کسان.
[عکس: 20121115213258_11.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
من خوردن کمی لواشک رو توصیه میکنم.هم راحته هم خوشمزه هم کارساز!
پاسخ }
#6
سلام دوستان
من یبوست مادرزادی دارم و قبل از بارداری هم همیشه با یبوست درگیر بودم. بعد از باردار شدنم هم فوق العاده بدتر شده. الان که هفته23 بارداری هستم هنوز نتونستم به یک روند طبیعی برسم
راستش بیشتر نگران بچم هستم. یبوست من برای جنینم چقدر ضرر داره؟ فشار آوردن برای دفع خطر نداره براش؟ اصلا میترسم گاهی برم دستشویی فکر میکنم زور زدن ممکنه بلایی سر بچم بیارهcrying
از دکترم چند بار پرسیدم میگه چاره ای نیست دیگه!!
این یعنی ضرر و خطر داره ولی چاره ای نیستcrying
داروهایی بهم دادن و همشونو پس میارم، دیگه واقعا نمیدونم چه کنم
کسی تجربه ای داره؟ کسی تا بحال شنیده به خاطر یبوست مادر جنین چیزیش شده باشه؟
پاسخ }
#7
عزیز منم یوبست داشتم سر بچه اولم و حالا هم سر بچه دومم باز یوبست دارم اما باید خودت بفهمیی بدنت چی براش بهتره مثلا من خودم اگر صبح ناشتا 1 لیوان شر ساده و دوباره نزدیکی ظهر یک لیوان دیگه بخورم حتما اون روز شکمم کار می کنه باید همه چیزی رو خودت امتحان کنی تا بفهمی بدنت به چی جواب می ده
خدایا هیچ وقت به حال خودمون وامگذارمون31
پاسخ }
#8
(۱۶-۰۵-۱۳۹۳, ۰۵:۳۵ ب.ظ)mamanbahar نوشته:  سلام دوستان
من یبوست مادرزادی دارم و قبل از بارداری هم همیشه با یبوست درگیر بودم. بعد از باردار شدنم هم فوق العاده بدتر شده. الان که هفته23 بارداری هستم هنوز نتونستم به یک روند طبیعی برسم
راستش بیشتر نگران بچم هستم. یبوست من برای جنینم چقدر ضرر داره؟ فشار آوردن برای دفع خطر نداره براش؟ اصلا میترسم گاهی برم دستشویی فکر میکنم زور زدن ممکنه بلایی سر بچم بیارهcrying
از دکترم چند بار پرسیدم میگه چاره ای نیست دیگه!!
این یعنی ضرر و خطر داره ولی چاره ای نیستcrying
داروهایی بهم دادن و همشونو پس میارم، دیگه واقعا نمیدونم چه کنم
کسی تجربه ای داره؟ کسی تا بحال شنیده به خاطر یبوست مادر جنین چیزیش شده باشه؟

منم یبوست دارم و گاهی ببخشید گلاب به روت دو روز نمیرفتم بیرون ... از وقتی سالاد رو به وعده روزانه غذاییم اضافه کردم و روزی یه دونه کیوی میخورم بیرون رویم 1 یا بعضی وقتا دو بار میشه .

سالاد ،خاکشیر ، کیوی ، سیب شب قبل خواب یا صبح که بیدار میشی رو امتحان کن ایشالا مشکلت حل بشه .
[عکس: banner1.gif]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
خانومي خوردن يک ليوان آب ولرم بهمراه چندين قطره آب ليمو ترش صبح ناشتا خيلي کمک ميکنه ،سوپ جو را حتما به برنامه غذاييت اضافه کن، کاهو در طول روز ، و کلا مواد غذايي فيبر دار و کلا آب فراوان انشااله مشکلت حل ميشه نگران نباش اين نگراني شما بيشتر روي جنينت تاثير داره تا يبوست. مراقب خودت باش .2783
پاسخ }
#10
عزیزم کیوی انجیر لواشک با آب فراوان بخور مخصوصا کیوی روزی چهار و پنج تا بخور منم یبوست داشتم ولی قبل بارداری این قدر میوه خوردم خوب شدم البته قبل بارداری موسیلیوم یک ماه کامل صبح و شب خوردم بعد اون باردارشدم فقط میوه سوپ زیاد خوردم کیویییییییییییییییییییییییییییییییییییی یادت نره
خدا جونم ممنونم به خاطره مادر شدنم 30
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  فهرست تاپیکهای موجود در زیر انجمن دوران بارداری رويا صادقي 0 1,122 ۱۴-۱۲-۱۳۹۲, ۰۴:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: رويا صادقي
  مشکلات رایج و مهم در دوران بارداری خانم طلایی 0 1,010 ۱۶-۰۴-۱۳۹۲, ۰۲:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: خانم طلایی
  جنین در دوران بارداری چه غذایی دوست دارد؟ خانم طلایی 0 1,801 ۱۶-۰۴-۱۳۹۲, ۰۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: خانم طلایی
  خانه‌ داری در دوران بارداری Alisa 0 1,122 ۱۶-۰۸-۱۳۹۱, ۱۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisa
  سرما خوردگی در دوران بارداری ماریا یگانی 0 1,521 ۲۷-۰۷-۱۳۹۱, ۰۹:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: ماریا یگانی
Package_favorite معرفی نوشیدنی های مفید در دوران بارداری marall 0 1,588 ۱۶-۰۷-۱۳۹۱, ۰۵:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marall
  بهترین برخورد با سردرد های دوران بارداری؟؟ ماریا یگانی 0 783 ۱۴-۰۷-۱۳۹۱, ۱۰:۴۵ ق.ظ
آخرین ارسال: ماریا یگانی
  اهمیت تحرک در دوران بارداری totalitrain 0 856 ۱۵-۰۵-۱۳۹۱, ۱۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: totalitrain