امتیاز موضوع:
  • 16 رای - 3.06 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک قانون طلایی
#1
Package_favorite 
عمل کردن به وظایف و رعایت حقوق، در ابتدا چه بسا ناممکن به نظر آید، زیرا دستورالعملی که انسان بتواند در موقعیت‌های مختلف آن را به کار ببندد در اختیار ندارد. با این حال یک قانون طلایی هست که ازارکان اخلاق عملی و نظری به شمار می‌رود و در نظر گرفتن آن، کار را آسان می‌کند:

در هر موقعیتی، خود را به جای دیگران بگذار.


این قانون در عمل بدان معناست که انسان خود را وادار کند تا نسبت به دیگران همان قدر خیرخواه باشد که نسبت به خود است. به عبارت دیگر، هر خیری که برای خود می‌خواهد برای دیگران هم بخواهد و هر شری را که بر خود نمی‌پسندد بر دیگران هم نپسندد و همان طورکه از حق قانونی خود دفاع می‌کند، در دفاع از حق دیگران هم کوشا باشد.
در اینجا سادگی این قانون نباید ما را به اشتباه بیندازد و در ما این تصور را ایجاد کند که می‌توان آن را به طور دلخواه و بدون به کار بردن قوة تشخیص انجام داد. مثلا مقصود این نیست که هر کس هر چه طلب کرد، خواستة او را برآورده کنیم. مقصود این است، آن رفتاری را که دوست نداریم با ما بکنند، با دیگری نکنیم. به طور مثال، رعایت حال همسایه و پرهیز از ایجاد سروصدای زیاد یک وظیفة ساده و اولیه است. همچنین مراعات کردن قوانین زندگی مشترک و غیره. اگر نمی‌خواهیم کسی از ما غیبت کند، از کسی غیبت نکنیم. اگر نمی‌خواهیم به ما تهمت بزنند یا مسخره‌مان کنند، به کسی تهمت نزنیم و کسی را مسخره نکنیم. اگر نمی‌خواهیم کسی رازمان را برملا کند، راز کسی را فاش نکنیم. اگردوست نداریم که علیه ما توطئه کنند، علیه دیگران توطئه نکنیم. اگر دوست داریم در وقت تنگنا، کسی به ما کمک کند، ما هم از کمک مشروع به دیگران دریغ نکنیم و… با رعایت این قانون طلایی، انسان در واقع خدمتی، نه فقط به دیگران بلکه در اصل به خود می‌کند. در این حال وجدانش آسوده و دلش آرام است؛ همیشه در درون خود احساس فرح، سبکی و آرامش می‌کند، مشکلاتش راحت‌تر حل می‌شود، زندگی خانوادگی و اجتماعی موفق‌تری خواهد داشت و در کارهای روزمره کمتر متزلزل می‌شود.

پرورش دادن محبت، نیکی، خیرخواهی و این قبیل صفات در خود، جلب الطاف الهی می‌کند و باعث دفع انرژی‌های منفی از زندگی می‌شود.

در قلب هر انسانی ذره‌ای الهی نهفته است؛ از این‌رو جلب قلوب، جلب الطاف اوست.

برگرفته از کتاب راه کمال نوشته دکتر بهرام الهی
دوست من همبازي بهشتي ام نميداني چقدر دلم برايت تنگ شده. هنوز آخرين جمله خدا توي گوشم زنگ ميزند:

از قلب كوچك تو تا من يك راه مستقيم است اگر گم شدي از اين راه بيا بلند شو از دلت شروع كن شايد دوباره همديگر را پيدا كنيم.


پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  4 قانون طلایی برای خوب خوابیدن سیندرلا22 0 529 ۲۶-۱۱-۱۳۹۰, ۰۹:۱۶ ب.ظ
آخرین ارسال: سیندرلا22